Skocz do zawartości

Lutownica elektryczna ktoś poleci?


Rado_

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję wylutować gniazdo zasilania w laptopie, z płyty głównej.

Muszę zanabyć odpowiednią lutownicę, a że od lat jestem lajkonik w temacie lutowania,nie mam pojęcia jaka lutownica do tego się nada.

Pewnie ktoś poleci coś budżetowego, ma być do bardzo sporadycznego zastosowania, więc coś po taniości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza do wylutowywania jest wylotowywarka zwana też odsysaczem elektrycznym za 22 zł na allegro.

 

Równie dobre są lutownice na gorące powietrze, zwane też hot air. Ale nie wiem, czy budżetowe do czegoś się nadają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu nas tyle opinii.

Kup zwykłą transformatorową. Do tego odsysarka "długopis" i tyle.

Hot air mam do zgrzewania plastików, w życiu nie pomyślałem by tym lutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rado_ napisał:

 

Potrzebuję wylutować gniazdo zasilania w laptopie, z płyty głównej.

Muszę zanabyć odpowiednią lutownicę, a że od lat jestem lajkonik w temacie lutowania,nie mam pojęcia jaka lutownica do tego się nada.

Pewnie ktoś poleci coś budżetowego, ma być do bardzo sporadycznego zastosowania, więc coś po taniości.

 

Jeśli naprawdę do sporadycznego to nadaje się z Parkside - mankamentem jest problem z dokupieniem grotów - ale przy sporadycznym używaniu starczy Tobie do końca życia

https://www.lidl-sklep.pl/PARKSIDE-Stacja-lutownicza-30-W/p100256396

Edytowane przez 4tyelement
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rado_ napisał:

Dzięki za pomoc, poszukam transformatorowej chyba.

pamiętaj że transformatorówką łatwo przegrać materiał, po drugie gabaryty grotu nie zawsze pozwalają precyzyjnie nagrzać tylko ten element który chcesz wylutować...

mam to i to i jeśli chodzi o elektronikę to grotowa jest przede wszystkim łatwiejsza w użytkowaniu, transformatorówką znów łatwiej lutuje się grubsze elementy np przewody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętaj że transformatorówką łatwo przegrać materiał, po drugie gabaryty grotu nie zawsze pozwalają precyzyjnie nagrzać tylko ten element który chcesz wylutować...

mam to i to i jeśli chodzi o elektronikę to grotowa jest przede wszystkim łatwiejsza w użytkowaniu, transformatorówką znów łatwiej lutuje się grubsze elementy np przewody
Potrzebuję tylko do wylutowania tego gniazda z płyty i wlutowania nowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Rado_ napisał:
5 minut temu, 4tyelement napisał:
pamiętaj że transformatorówką łatwo przegrać materiał, po drugie gabaryty grotu nie zawsze pozwalają precyzyjnie nagrzać tylko ten element który chcesz wylutować...

mam to i to i jeśli chodzi o elektronikę to grotowa jest przede wszystkim łatwiejsza w użytkowaniu, transformatorówką znów łatwiej lutuje się grubsze elementy np przewody

Potrzebuję tylko do wylutowania tego gniazda z płyty i wlutowania nowego.

IMHO to co podlinkowałem wystarczy

 

ale niech się jeszcze inni majsterkowicze wypowiedzą bo ja to wiesz....

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Cinek napisał:

Kup zwykłą transformatorową.

 

Jak nie chce tej płyty więcej używać to transformatorową może próbować.

 

14 minut temu, Rado_ napisał:

Dzięki za pomoc, poszukam transformatorowej chyba.

 

Widziałeś kiedyś w serwisie komputerowym lutownicę trafo?

Edytowane przez shapyr
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Rado_ napisał:

Ostatni raz to kabel lutiwalem do zacisków stara lutownicą ojca 

 

Lutownicą trafo, pomijam że grot za duży, łatwo popalić PCB tym bardzie jak trafisz na trudnotopliwe luty bo wtedy będziesz mocniej grzał żeby puściło. Inna sprawa to sama praca takiej lutownicy (pole EM) a jeszcze jak się grot przepali i zaiskrzy na MB to :beksa:i śmietnik. Lutownica oporowa z cienkim grotem, odsysacz cyny i nic na siłę. Jak lut nie chce puścić to trzeba go przetopić cyną zawierającą ołów i dopiero wtedy rozlutowywać. 

Na tym filmie widać jak gość się meczy z lutem a wystarczy zrobić to co napisałem.

 

Edytowane przez shapyr
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, rwIcIk napisał:

Wystarczy.

 

Jakiś czas temu kupiłem awaryjnie lutownicę oporową 30W w Juli i w tej chwili to moja ulubiona do polutowania tego i owego. Nawet dała radę rozlutować i zalutować alternator z Matiza 8]

213028.jpg?width=458&height=458&scale=bo

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję wylutować gniazdo zasilania w laptopie, z płyty głównej.
Muszę zanabyć odpowiednią lutownicę, a że od lat jestem lajkonik w temacie lutowania,nie mam pojęcia jaka lutownica do tego się nada.
Pewnie ktoś poleci coś budżetowego, ma być do bardzo sporadycznego zastosowania, więc coś po taniości.



Jak nie masz wprawy, to lepiej zanies płyte i złącze do najbliższego serwisu tv.
Tam pewnie są grube ścieżki na płycie i trzeba dobrać odpowiednio duży grot i temperaturę.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Rado_ napisał:

 

Potrzebuję wylutować gniazdo zasilania w laptopie, z płyty głównej.

Muszę zanabyć odpowiednią lutownicę, a że od lat jestem lajkonik w temacie lutowania,nie mam pojęcia jaka lutownica do tego się nada.

Pewnie ktoś poleci coś budżetowego, ma być do bardzo sporadycznego zastosowania, więc coś po taniości.

 

 

Zwykla oporowa lutownica 40-50W + plecionka do odsysania cyny spokojnie da rade.

Transformatorowa generuje spore pole elektromagnetyczne - raczej slaby pomysl do elektroniki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Jak nie masz wprawy, to lepiej zanies płyte i złącze do najbliższego serwisu tv.
Tam pewnie są grube ścieżki na płycie i trzeba dobrać odpowiednio duży grot i temperaturę.
jeżeli to ma być Jednorazowa potrzeba to bym sobie dupy kupnem nie zwracał... tylko poleciał do serwisu rtv

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, DZIDA napisał:

jeżeli to ma być Jednorazowa potrzeba to bym sobie dupy kupnem nie zwracał... tylko poleciał do serwisu rtv

Lutownica się w domu przydaje ;], taka najbardziej uniwersalna to jest transformatorowa - ja swoja wymieniam nawet scalaki smd :oki:. Nieśmiertelna i na całe życie jest polska lutownica ZDZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Lutownicą trafo, pomijam że grot za duży, łatwo popalić PCB tym bardzie jak trafisz na trudnotopliwe luty bo wtedy będziesz mocniej grzał żeby puściło. Inna sprawa to sama praca takiej lutownicy (pole EM) a jeszcze jak się grot przepali i zaiskrzy na MB to :beksa:i śmietnik. Lutownica oporowa z cienkim grotem, odsysacz cyny i nic na siłę. Jak lut nie chce puścić to trzeba go przetopić cyną zawierającą ołów i dopiero wtedy rozlutowywać. 
Na tym filmie widać jak gość się meczy z lutem a wystarczy zrobić to co napisałem.
 

Dziadowski ten filmik z Tuby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, amazaque napisał:

Nieśmiertelna i na całe życie jest polska lutownica ZDZ.

Tą z przełącznikiem mocy 45/75W używam już 35 lat. Na 45W spokojnie kości SMD w rastrze 0,25mm wymieniam. Mniejsze też dałbym radę ale nie rozróżniam już tak małych nóżek i odstępów bez lupy. ;] 

To najbardziej uniwersalna i najtrwalsza lutownica jaką można sobie zafundować. I nie warto zawracać sobie głowy bzdurami o polu e-m itp. Z grotem igłowym niczym się nie różni w użyciu od małej kolby bez regulacji temperatury. Tyle, że jest lepsza kontrola.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko dodam, że to nie jest takie chop-siup. Owszem, jeśli jest mały element na małej ścieżce i słabo odprowadza ciepło, to wystarczy dotknąć i podnieść. Z montażem przewlekanym w druku wielowarstwowym przy wylutowywaniu nogi od masy już nie jest tak różowo bo grzejesz i nic. A jak za długo pogrzejesz, możesz odpalić ścieżkę od pada na pierwszej warstwie i kupa czasu na tym schodzi.

Wymazane po ekranie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.