Skocz do zawartości

Piec gazowy jednofuncyjny a dwufunkcyjny (przepływowy)


wald0

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Deweloper w cenie mieszkania (segment 3 poziomowy, rodzina 2+3) instaluje piec dwufunkcyjny przepływowy bez cyrkulacji CWU.

Za dopłatą oferuje piec jednofunkcyjny z zasobnikiem (~45l)

Ergonomicznie / funkcjonalnie piec jednofunkcyjny ma oczywiście same zalety w stosunku do dwufunkcyjnego przepływowego.

Ma też - równie oczywiście - wadę - jest droższy sam w sobie jako piec - w zakupie.

 

Natomiast zbieram sprzeczne info na temat, który z nich jest bardziej a który mniej ekonomiczny w użytkowaniu (zużycie wody i gazu)

Wiadomo, że dwufunkcyjny przepływowy zużywa nieco więcej wody bo się jednak trochę czeka na ciepłą do mycia zanim doleci z pieca do odleglejszego punktu (kranu).

 

Ale część źródeł podaje, że przepływowy zużywa mniej gazu, bo podgrzewa CWU tylko wtedy gdy się jej używa, zaś akumulacyjny musi dogrzewać non stop zasobnik, nawet gdy "nikt się akurat nie myje".

Inne źródła mnie informują, że to nieprawda, jednofunkcyjny z zasobnikiem zużywa mniej gazu (mimo dogrzewania) biorąc pod uwagę całość (więc również ogrzewanie chałupy a nie tylko CWU)

 

Mowa o piecach "łazienkowych". Nie takich w kotłowni. Instalacja tak czy siak jest położona pod cyrkulację.

 

Czy możecie mnie oświecić gdzie leży prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wald0 napisał:

Czy możecie mnie oświecić gdzie leży prawda?

Prawda jest taka, że żadne, ewentualne oszczędności nie są w stanie zrekompensować irytacji przy używaniu kotła dwufunkcyjnego.

Nawet gdyby jednofunkcyjny z zasobnikiem zużywał dwa razy tyle gazu co dwufunkcyjny to w mieszkaniu warto. Są to nadal niskie koszty a komfort nieoceniony.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ccLot napisał:

dwufunkcyjny i 3 poziomy to imo porażka z długością oczekiwania na ciepłą wodę.

 

Kocioł będzie w łazience w środkowym poziomie.

Czy będzie łazienka na górnym to w zasadzie jeszcze nie wiem (na razie nie będzie)

Najgorzej dolna łazienka i kuchnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wald0 napisał:

To wszystko wydaje się dla mnie oczywiste, ale nurtuje mnie to zużycie - jako dodatek.

Trzeba policzyć straty energii na izolacji zasobnika i zbilansować ze stratami wody przy oczekiwaniu. Ja się nie podejmuję.

;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Joki napisał:

Trzeba policzyć straty energii na izolacji zasobnika i zbilansować ze stratami wody przy oczekiwaniu. Ja się nie podejmuję.

;)

 

... plus straty na izolacji rurek (cyrkulacja)

Dobra... to powiem inaczej - co mnie nurtuje najbardziej i skąd w ogóle ten wątek.

Pewien kolega z pełnym przekonaniem mówi, że ktoś mu blisko znajomy dopłacił do kondensacyjnego 1-funkc. i w sezonie grzewczym ma ogromne oszczędności w porównaniu do sąsiadów, którzy mają przepływowe.

Ja i tak dopłacę do tego pieca, choćby były straty na paliwie (pewnie nie zabójcze) bo bym nie zdzierżył inaczej żyć...

Ale w tę opowieść kolegi nie chce mi się wierzyć - i nie wiem czy słusznie.

Edytowane przez wald0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wald0 napisał:

 

... plus straty na izolacji rurek (cyrkulacja)

Dobra... to powiem inaczej - co mnie nurtuje najbardziej i skąd w ogóle ten wątek.

Pewien kolega z pełnym przekonaniem mówi, że ktoś mu blisko znajomy dopłacił do kondensacyjnego 1-funkc. i w sezonie grzewczym ma ogromne oszczędności w porównaniu do sąsiadów, którzy mają przepływowe.

Ja i tak dopłacę do tego pieca, choćby były straty na paliwie (pewnie nie zabójcze) bo bym nie zdzierżył inaczej żyć...

Ale w tę opowieść kolegi nie chce mi się wierzyć - i nie wiem czy słusznie.

Jest to możliwe, bo grzać cwu w zasobniku możesz kondensacyjnie, a przepływowo nie.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, maras77 napisał:

Jest to możliwe, bo grzać cwu w zasobniku możesz kondensacyjnie, a przepływowo nie.

 

Ha.... gupi jestem.

Nie zdawałem sobie sprawy ze znaczenia słowa "kondensacyjny" które sam tu napisałem wcześniej. A jak rozumiem, to oznacza że jest z odzyskiem spalin.

I rozumiem, ze przepływowy tego nie umie.

Taki właśnie oferuje mi za dopłatą deweloper, konkretnie Viessmann Vitodens 111-W, jednofunkcyjny, kondensacyjny, z zasobnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, wald0 napisał:

 

Ha.... gupi jestem.

Nie zdawałem sobie sprawy ze znaczenia słowa "kondensacyjny" które sam tu napisałem wcześniej. A jak rozumiem, to oznacza że jest z odzyskiem spalin.

I rozumiem, ze przepływowy tego nie umie.

Taki właśnie oferuje mi za dopłatą deweloper, konkretnie Viessmann Vitodens 111-W, jednofunkcyjny, kondensacyjny, z zasobnikiem

 

To trzeba sprawdzić w instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wald0 napisał:

 

Ha.... gupi jestem.

Nie zdawałem sobie sprawy ze znaczenia słowa "kondensacyjny" które sam tu napisałem wcześniej. A jak rozumiem, to oznacza że jest z odzyskiem spalin.

I rozumiem, ze przepływowy tego nie umie.

Taki właśnie oferuje mi za dopłatą deweloper, konkretnie Viessmann Vitodens 111-W, jednofunkcyjny, kondensacyjny, z zasobnikiem

Przepływowy pewnie umie ale nie podczas grzania wody na potrzeby CWU. Mało prawdopodobne też jest aby ten 1 funkcyjny z zasobnikiem 45 litrów "kondensowal" podczas dużego zużycia (poboru chwilowego) . Zazwyczaj podczas grzania wody w zasobniku tudzież przepływowo kocioł idzie pełną mocą aby wyprodukować odpowiednią ilość ciepłej wody.

Kondensacja zachodzi zazwyczaj przy długim grzaniu z niską temperaturą czynnika (ogrzewanie budynku)

Przy grzaniu wody w zasobniku unikasz  gwałtownych skoków tperatury wody - takie mogą występować w przepływowym. Aby w pełni wykorzystać komfort posiadania zasobnika instalacja też musi być odpowiednio wykonana tzn do każdego punktu poboru ciepłej wody muszą iść 2 rurki aby możliwa była cyrkulacja- ta z kolei wymaga dodatkowej pompki cyrkulacyjnej w obiegu oraz znacząco wychładza zasobnik w wyniku czego kocioł częściej grzeje w nim wodę....

Zasobnik = większy koszt użytkowania ale też większy komfort.

Edytowane przez hubert110284
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wald0 napisał:

Cześć

Deweloper w cenie mieszkania (segment 3 poziomowy, rodzina 2+3) instaluje piec dwufunkcyjny przepływowy bez cyrkulacji CWU.

Za dopłatą oferuje piec jednofunkcyjny z zasobnikiem (~45l)

Ergonomicznie / funkcjonalnie piec jednofunkcyjny ma oczywiście same zalety w stosunku do dwufunkcyjnego przepływowego.

Ma też - równie oczywiście - wadę - jest droższy sam w sobie jako piec - w zakupie.

 

Natomiast zbieram sprzeczne info na temat, który z nich jest bardziej a który mniej ekonomiczny w użytkowaniu (zużycie wody i gazu)

Wiadomo, że dwufunkcyjny przepływowy zużywa nieco więcej wody bo się jednak trochę czeka na ciepłą do mycia zanim doleci z pieca do odleglejszego punktu (kranu).

 

Ale część źródeł podaje, że przepływowy zużywa mniej gazu, bo podgrzewa CWU tylko wtedy gdy się jej używa, zaś akumulacyjny musi dogrzewać non stop zasobnik, nawet gdy "nikt się akurat nie myje".

Inne źródła mnie informują, że to nieprawda, jednofunkcyjny z zasobnikiem zużywa mniej gazu (mimo dogrzewania) biorąc pod uwagę całość (więc również ogrzewanie chałupy a nie tylko CWU)

 

Mowa o piecach "łazienkowych". Nie takich w kotłowni. Instalacja tak czy siak jest położona pod cyrkulację.

 

Czy możecie mnie oświecić gdzie leży prawda?

Mam dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 44l. Działa wszystko jak należy, żadnych skoków temperatury jak jedna osoba się kąpie w wannie, a druga bierze prysznic. Mam instalacje z cyrkulacją, która w okresie letnim jest wyłączona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, sadlos napisał:

Mam dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 44l. Działa wszystko jak należy, żadnych skoków temperatury

To najzupełniej normalne przy kotłach z zasobnikiem. Wald0 pyta o opcję dwufunkcyjnego bez zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hubert110284 napisał:

Przepływowy pewnie umie ale nie podczas grzania wody na potrzeby CWU.

 

Są takie kotły z wbudowanym zasobnikiem, które mają tzw. grzanie warstwowe przez wymiennik i robią to w zakresie kondensacji.

W zwykłym grzaniu CWU też może grzać w zakresie kondensacji, o ile się ustawi odpowiednio niskie temperatury.

Przy grzaniu przepływowym teoretycznie też można by dograć tak przepływy i moc palnika, że była by kondensacja, ale o takim kotle nigdy nie słyszałem.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dwu funkcyjny bez zasobnika z zamknięta komora spalania Vaillanta w mieszkaniu 65m2

zuzywam gazu na wszystko (co, CWU i kuchenka) rocznie za mniej niż 1 kpln.

 

Ja jestem zadowolony choć owszem w łazience muszę trochę poczekać na ciepła wodę... (choć już przywyklem)

w kuchni i WC jest dużo lepiej (bliżej kotla)

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piec dwufunkcyjny i okresle to jednym słowem. Porażka.
Jak ktoś wyżej napisał Twoja irytacja nie zrekonpensuje Ci zadnych ekonomicznych strat. A ja mogę Ci powiedzieć, że to rozwiązanie jest mega irytujące. Kapiesz się i nie daj boże zakrecisz wodę. Nawet jeśli wlaczysz ja ponownie w ułamku sekundy, piec nie zaskoczy. Ma jakąś swoją procedurę i kilka sekund masz zimna wodę.
Jeśli masz możliwość bierz jedno funkcyjny z zasobnikiem. Komfort użytkowania jest więcej wart niz większe zużycie o 0,5 metra gazu na jakiś tam czas.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Mam piec dwufunkcyjny i okresle to jednym słowem. Porażka.
Jak ktoś wyżej napisał Twoja irytacja nie zrekonpensuje Ci zadnych ekonomicznych strat. A ja mogę Ci powiedzieć, że to rozwiązanie jest mega irytujące. Kapiesz się i nie daj boże zakrecisz wodę. Nawet jeśli wlaczysz ja ponownie w ułamku sekundy, piec nie zaskoczy. Ma jakąś swoją procedurę i kilka sekund masz zimna wodę.
Jeśli masz możliwość bierz jedno funkcyjny z zasobnikiem. Komfort użytkowania jest więcej wart niz większe zużycie o 0,5 metra gazu na jakiś tam czas.


to masz coś spieprzone albo gówno-piec. u mnie w piecu jest zasobnik "podręczny" 9 litrów na takie sytuacje i nie ma problemu np z kilkukrotnym zakrecaniem i odkrecaniem wody podczas kąpieli czy prysznica... fakt przy 1 odkreceniu czekam dość długo ale potem zero problemów. musiałbym zakręcić na jakieś 20 minut żeby znów czekac na ciepła wodę

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
  • Nie lubię tego 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach






to masz coś spieprzone albo gówno-piec. u mnie w piecu jest zasobnik "podręczny" 9 litrów na takie sytuacje i nie ma problemu np z kilkukrotnym zakrecaniem i odkrecaniem wody podczas kąpieli czy prysznica... fakt przy 1 odkreceniu czekam dość długo ale potem zero problemów. musiałbym zakręcić na jakieś 20 minut żeby znów czekac na ciepła wodę

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Kocioł Beretta. Serwis mówił, że gówno nie jest ale taki urok modeli 2f. Proponowali dołożenie małego zbiornika ale życzyli sobie za to ponad 1k. A ja tylko wynajmuje więc nie inwestuje w nie swoje.
Natomiast użytkowanie tego wynalazku jakim jest kocioł 2f taki jak u mnie polecam morsom lub masochistom. Ja juz powoli się przyzwyczaiłem do naprzemiennego podlewania się ciepła i zimna woda ale moje małe dzieci tego jeszcze nie rozumieją. I co wieczór jest ta sama jazda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DZIDA napisał:


 

 


to masz coś spieprzone albo gówno-piec. u mnie w piecu jest zasobnik "podręczny" 9 litrów na takie sytuacje i nie ma problemu np z kilkukrotnym zakrecaniem i odkrecaniem wody podczas kąpieli czy prysznica.
 

 

Jako, ze nie jest to HP, wiec nie nazwe cie tu trolem lub idiotą, tylko zwroce uwagę, że masz kocioł z zasobnikiem, a nie przepływowy, o jaki pyta autor.

Edytowane przez maras77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozum, dyskusja jest o 2f bez zasobnika. Kotły czy to 1f czy 2f z jakimkolwiek zasobnikiem to inna liga.
ale ja nie mam żadnego odrębnego zasobnika tylko taka jest opcja w kotle. więc może tu jest rozwiązanie - odpowiedni model kotla 2f

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, ze nie jest to HP, wiec nie nazwe cie tu trolem lub idiotą, tylko zwroce uwagę, że masz kocioł z zasobnikiem, a nie przepływowy, o jaki pyta autor.

9 litrów wbudowany w kociol a 44 litry oddzielny (bo raczej w zwykły wiszący kocioł się nie zmieści) wcześniej wspomniane to raczej różnica i nie można nazwać tego zasobnikiem a raczej pojemnikiem buforowym.... I raczej wiem co mam... i wiem jak wygląda ZASOBNIK zwłaszcza wspomniane 44 litry....

 

mój kocioł wygląda mniej więcej tak

 

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

1da194de524a808a29f83235ec0fb8b2.jpg&key=68d83e710aa155e84ff76f20fd93aeeba2942a1bdfb64c36944aa6172c6749bd

 

I tyle i więcej nic nie ma wiec pokaż mi ten wspomniany zasobnik ~44 litry.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, DZIDA napisał:

ale ja nie mam żadnego odrębnego zasobnika tylko taka jest opcja w kotle.

Nawet kilkulitrowy zasobnik likwiduje wady kotła 2f. Tylko, że to nie ma znaczenia w przedmiotowej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, DZIDA napisał:

9 litrów wbudowany w kociol a 44 litry oddzielny (bo raczej w zwykły wiszący kocioł się nie zmieści) wcześniej wspomniane to raczej różnica i nie można nazwać tego zasobnikiem a raczej pojemnikiem buforowym.... I raczej wiem co mam... i wiem jak wygląda ZASOBNIK zwłaszcza wspomniane 44 litry....

 

mój kocioł wygląda mniej więcej tak

 

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

I tyle i więcej nic nie ma wiec pokaż mi ten wspomniany zasobnik ~44 litry.

 

 

Generalnie kolegi raczej twój kocioł nie interesuje. A pisanie, że ty masz fajny kocioł przepływowy, pomimo, że ma zasobnik, a inni mają "  coś spieprzone albo gówno-piec " jest trolingiem czystej postaci i nie ma tutaj miejsca na takie zachowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, ccLot napisał:

dwufunkcyjny i 3 poziomy to imo porażka z długością oczekiwania na ciepłą wodę.

Z tego względu u mnie zamontowali dodatkowo przepływowy elektryczny podgrzewacz wody do łazienki.

Woda jest od razu gorąca kiedy tylko chcę. Inna sprawa że to mało ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.06.2019 o 14:03, wald0 napisał:

Cześć

Deweloper w cenie mieszkania (segment 3 poziomowy, rodzina 2+3) instaluje piec dwufunkcyjny przepływowy bez cyrkulacji CWU.

Za dopłatą oferuje piec jednofunkcyjny z zasobnikiem (~45l)

Ergonomicznie / funkcjonalnie piec jednofunkcyjny ma oczywiście same zalety w stosunku do dwufunkcyjnego przepływowego.

Ma też - równie oczywiście - wadę - jest droższy sam w sobie jako piec - w zakupie.

 

Natomiast zbieram sprzeczne info na temat, który z nich jest bardziej a który mniej ekonomiczny w użytkowaniu (zużycie wody i gazu)

Wiadomo, że dwufunkcyjny przepływowy zużywa nieco więcej wody bo się jednak trochę czeka na ciepłą do mycia zanim doleci z pieca do odleglejszego punktu (kranu).

 

Ale część źródeł podaje, że przepływowy zużywa mniej gazu, bo podgrzewa CWU tylko wtedy gdy się jej używa, zaś akumulacyjny musi dogrzewać non stop zasobnik, nawet gdy "nikt się akurat nie myje".

Inne źródła mnie informują, że to nieprawda, jednofunkcyjny z zasobnikiem zużywa mniej gazu (mimo dogrzewania) biorąc pod uwagę całość (więc również ogrzewanie chałupy a nie tylko CWU)

 

Mowa o piecach "łazienkowych". Nie takich w kotłowni. Instalacja tak czy siak jest położona pod cyrkulację.

 

Czy możecie mnie oświecić gdzie leży prawda?

Bierz z zasobnikiem, bo robi się to dla komfortu a nie oszcżedności.

Tak naprawdę trudno to porównać, ale im większą mocą się grzeje w krótkim czasie tym jest to mniej ekonomiczne. Kiedyś z serwisem fabrycznym walczyliśmy z moim kotłem aby doprowadzić do min zużycia gazu, takiego jak wynika to z teorii. Dopiero zejscie na 40% mocy (z 21kW) odpowiadało dość blisko zuzyciu takiemu jak teoretyczna ilość energii potrzebna do zagrzania zbiornika z wodą (200l) do danej T. Przy ok 80% mocy grzało się szybko ale energii szło przeszło 100% więcej. Przy 100% mocy i pracy ciągłej przy podgrzewaniu przepływowym ilość energii jest jeszcze większa. 

Z drugiej strony odpadają straty na stygnięciu wody w zbiorniku.

Raczej to dość trudne do porównania a koszt gazu na tyle mały, że warto postawić na komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.06.2019 o 14:03, wald0 napisał:

zaś akumulacyjny musi dogrzewać non stop zasobnik, nawet gdy "nikt się akurat nie myje"

 

Tu jest wykres pracy pompy CW (kocioł na ekogroszek, ale to raczej nie istotne ;) ).

Zasobnik Termet 80 litrów. Temperatura na zasobniku 40 stopni C. Histereza 3 stopnie C. Brak instalacji obiegowej.

Temperatura powietrza w kotłowni teraz pewnie jakieś 27-30 stopni C. Wykres sprzed wczoraj.

 

CW.png.3bd5459cb5939ca0d6c9fc1cc5c2a2ae.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.06.2019 o 16:49, wald0 napisał:

Taki właśnie oferuje mi za dopłatą deweloper, konkretnie Viessmann Vitodens 111-W, jednofunkcyjny, kondensacyjny, z zasobnikiem

Bardzo kiepski wybór kotła do nowego, dobrze ocieplonego budynku. Bardzo wysoka moc minimalna 6,5 kW. Popatrz w stronę Immergas Zeus.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Teres napisał:

Bardzo kiepski wybór kotła do nowego, dobrze ocieplonego budynku. Bardzo wysoka moc minimalna 6,5 kW. Popatrz w stronę Immergas Zeus.

 

Coś więcej na ten temat?

Za duża moc minimalna (modulacja palnika?) - wpływ na zużycie zimą? latem?

Mieszkanie w segmencie, 3-poziomowe, ~50m2 każdy poziom, szczytowe, beton komórkowy + 15cm styropian ZTP austrotherm lambda 0.031

3- poziom poddasze (wełna pod dach)

5- cioro mieszkańców. + pies. + kot.

Edytowane przez wald0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wald0 napisał:

5- cioro mieszkańców. + pies. + kot.

45l. zasobnika przy 1F może być mało. Chyba, że nie będzie żadnej wanny i umówicie się, że prysznic nigdy jednocześnie w dwóch łazienkach i w co najmniej 15-minutowych odstępach? 

Edytowane przez Joki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, wald0 napisał:

 

Coś więcej na ten temat?

Za duża moc minimalna (modulacja palnika?) - wpływ na zużycie zimą? latem?

Mieszkanie w segmencie, 3-poziomowe, ~50m2 każdy poziom, szczytowe, beton komórkowy + 15cm styropian ZTP austrotherm lambda 0.031

3- poziom poddasze (wełna pod dach)

5- cioro mieszkańców. + pies. + kot.

Tak, chodzi o to że jak kocioł odpali to będzie taką min mocą grzał. U nas tzw okresów przejściowych jest najwięcej, więc dobrzy dobrany kocioł zwykle chodzi na 20-50% mocy, wtedy też jest najbardziej efektywny (lepiej grzać dłużej a mniej :)). Przy przewymiarowaniu kocioł będzie chodził w krótkich interwałach, co przyczynia się do niepotrzebnego zwiększonego zużycia gazu. Odnośnie doboru to powinien być projekt z OZC. Im niższa moc min i większa modulacja palnika tym lepiej, szczególnie przy nowych dobrze docieplonych budynkach.

U mnie przy 160m2 grzanych i niskoenergetycznym budynku kocioł startuje od AFAIR 2.8kW i zwykle właśnie oscyluje w ok 30% mocy (rano jak się odpali jest ok 50% i spada)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.06.2019 o 05:14, amciek napisał:

Kocioł Beretta. Serwis mówił, że gówno nie jest ale taki urok modeli 2f. Proponowali dołożenie małego zbiornika ale życzyli sobie za to ponad 1k. A ja tylko wynajmuje więc nie inwestuje w nie swoje.
Natomiast użytkowanie tego wynalazku jakim jest kocioł 2f taki jak u mnie polecam morsom lub masochistom. Ja juz powoli się przyzwyczaiłem do naprzemiennego podlewania się ciepła i zimna woda ale moje małe dzieci tego jeszcze nie rozumieją. I co wieczór jest ta sama jazda.

Ja mam 2 funkcyjny vaillant i nigdy czegoś takiego o czym piszesz nie doświadczyłem. Jest tak jak pisze @DZIDA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Dembu napisał:

Ja mam 2 funkcyjny vaillant i nigdy czegoś takiego o czym piszesz nie doświadczyłem. Jest tak jak pisze @DZIDA

A którego dwufunkcyjnego vallianta masz? Tego za 4,5 klocka, czy tego za 10 klocków, czy za 15?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dembu napisał:

Mam Vaillant VUW 202-3 za ok. 3,5 tys

Zacznijmy od tego, że to nie jest kocioł kondensacyjny.

 

Zobacz:

https://www.vaillant.pl/profesjonalisci/produkty-i-systemy/grupy-produktowe/urzadzenia-gazowe/

 

tylko niektóre modele mają w opisie " Wysoki komfort poboru c.w.u. "

 

Poza tym nie wierzę w komfort CWU  tego kotła w trybie grzania przepływowego, chyba, że masz głowice termostatyczne i dopuszczasz sekundowe uderzenia zimnej wody, nie zakręcasz wody w czasie natrysku, korzystasz z wanny itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maras77 napisał:

Zacznijmy od tego, że to nie jest kocioł kondensacyjny.

 

Zobacz:

https://www.vaillant.pl/profesjonalisci/produkty-i-systemy/grupy-produktowe/urzadzenia-gazowe/

 

tylko niektóre modele mają w opisie " Wysoki komfort poboru c.w.u. "

 

Poza tym nie wierzę w komfort CWU  tego kotła w trybie grzania przepływowego, chyba, że masz głowice termostatyczne i dopuszczasz sekundowe uderzenia zimnej wody, nie zakręcasz wody w czasie natrysku, korzystasz z wanny itp.

 

Mam głowice termostatyczną pod prysznicem i faktycznie nie zakręcam wody pod nim. Ale jak zakręcę wodę w kranie do mycia zębów i po 3 minutach odkręcam, to nadal leci taka temperatura, jaką ustawiłem wcześniej. 

Nie ma też uderzeń zimna.

 

W innym domu w którym mieszkam (wynajmowany) też jest kocioł dwufunkcyjny, ale głowica bez termostatu i faktycznie korzystanie z tego pod prysznicem to udręka.

 

Oczywiście masz rację, że jeżeli jest wybór to tylko taki z zasobnikiem :ok: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dembu napisał:

 

Mam głowice termostatyczną pod prysznicem i faktycznie nie zakręcam wody pod nim. Ale jak zakręcę wodę w kranie do mycia zębów i po 3 minutach odkręcam, to nadal leci taka temperatura, jaką ustawiłem wcześniej. 

Nie ma też uderzeń zimna.

 

W innym domu w którym mieszkam (wynajmowany) też jest kocioł dwufunkcyjny, ale głowica bez termostatu i faktycznie korzystanie z tego pod prysznicem to udręka.

 

Oczywiście masz rację, że jeżeli jest wybór to tylko taki z zasobnikiem :ok: 

 

Jak miałem kocioł w wersji podłączenia 2F to najgorsze, co można było zrobić, to zakręcić wodę na chwilę. Póki leciała ciągłym strumieniem, to było ok. Bateria termostatyczna znacząco poprawiła komfort kąpieli. Ale dopiero dodanie zasobnika i zaślepienie 2F spowodowało, że można używać ciepłej wody bezstresowo.

 

Może są kotły, które mają układ wodny lepiej zaprojektowany niż w moim - ale ja się z takim nie spotkałem, zawsze jest jakiś lag związany z załączeniem palnika, przełączeniem zaworu trójdrogowego, czasem reakcji palnika i długością rurek pomiędzy palnikiem a wymiennikiem. Tutaj nawet mały wbudowany zasobniczek lub bufor 5-10 l bardzo pomaga.

Jedyne sensowne podgrzewacze przepływowe, jakich używałem, to elektryczne, trójfazowe o mocy >15 kW ze sterowaniem elektronicznym. One rzeczywiście dają zawsze wodę o temperaturze co do stopnia równej zadanej, bo sterowanie grzałkami na podstawie temperatury wody jest w czasie bliskim rzeczywistego.

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.