Skocz do zawartości

Plac zabaw z bala - czym zabezpieczyć


Marko33

Rekomendowane odpowiedzi

Zamówiłem plac zaba z bala. ( domek z daszkiem, pochylnia do wchodzenia, zjeżdżalnia, huśtawka itp )

Wykonany z surowego drewna olchowego.

 

Czy zabezpieczyć drewno aby wyglądało ok i nie zgniło przez jedną zimę.

 

Z jednej strony nie chcę wydać majątku ale z drugiej strony szkoda żeby plac zabaw za chwilę zaczął pruchnieć.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Marko33 napisał:

Zamówiłem plac zaba z bala. ( domek z daszkiem, pochylnia do wchodzenia, zjeżdżalnia, huśtawka itp )

Wykonany z surowego drewna olchowego.

Czy zabezpieczyć drewno aby wyglądało ok i nie zgniło przez jedną zimę.

Z jednej strony nie chcę wydać majątku ale z drugiej strony szkoda żeby plac zabaw za chwilę zaczął pruchnieć.

Ja do drewna stosuję lakierobejcę bezbarwną.

Pierwszego roku pomalować ze dwa razy i drugiego poprawić.

Pod spód warto chyba dać impregnat do drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, rwIcIk napisał:

Ja do drewna stosuję lakierobejcę bezbarwną.

Pierwszego roku pomalować ze dwa razy i drugiego poprawić.

Pod spód warto chyba dać impregnat do drewna.

 

Lakierobejcą mam pomalowany drewniany stół, taki razem z ławkami.

Co roku muszę malować go na nowo bo ta lakierobejca złazi płatami - ona tworzy warstwę na powierzchni drewana - nie wygląda jakby wnikała w głąb.

 

Na stronie Castoramy jest drewnochron 5 litór za 7 dych

https://www.castorama.pl/impregnat-dn-express-cedr-5l-id-1054158.html

 

Nie wiem co to warte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marko33 napisał:

 

Lakierobejcą mam pomalowany drewniany stół, taki razem z ławkami.

Co roku muszę malować go na nowo bo ta lakierobejca złazi płatami - ona tworzy warstwę na powierzchni drewana - nie wygląda jakby wnikała w głąb.

 

Na stronie Castoramy jest drewnochron 5 litór za 7 dych

https://www.castorama.pl/impregnat-dn-express-cedr-5l-id-1054158.html

 

Nie wiem co to warte

 

Ja altankę malowałem jakimś drewnochronem albo czymś w tym stylu. Baniak 10-litrowy za jakieś małe pieniądze (ok. 50-60 PLN)

Po lewej świeżo po malowaniu, po prawej 3-letni drewnochron po umyciu karcherem (dużo nie odpadło, raczej chodziło o oczyszczenie z pyłu, brudu).

Podłoga w wejściu wydarta karcherem bo była trochę powycierana.

Aha - ten preparat jest tak tani, że malowałem na grubo i do tego 2 razy.

altana.jpg.24587c2a161454ef3c3a7688bf22a723.jpg

Z kolei tą ławkę najpierw zeszlifowałem papierem (chyba 80 lub 100), odkurzyłem z pyłu i przejechałem 2-krotnie lakierobejcą.

 

lawka.jpg.bdf0869c782281cc93342be5e84e6200.jpg

Ale chyba na twoje zastosowanie to styknie to pierwsze + za 2 lata odświeżenie.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dalej szukam preparatu.

Drewnocgron lub odpowiedniki bezbarwne (impregnaty) mają ba opakowaniu informację że nie są preparatem ostatecznym i trzeba coś na wierzch.

Nie chcę niczego co będzie odłazić i będzie śliskie.

Jest może bezbarwny lakier do drewna ale matowy ?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.07.2019 o 22:02, Marko33 napisał:

Dalej szukam preparatu.
Drewnocgron lub odpowiedniki bezbarwne (impregnaty) mają ba opakowaniu informację że nie są preparatem ostatecznym i trzeba coś na wierzch.

Po moich doświadczeniach z płotem i drewnochronem, drewnochronu nie polecam. Odmawiam plot co rok, a on coraz gorzej wygląda (choć w sumie taka kolej rzeczy jest naturalna).

Teraz szukam czegoś dobrego do desek robiących za barierki na balkonie.

Jak coś wybierzesz, napisz co.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.07.2019 o 22:02, Marko33 napisał:

Drewnocgron lub odpowiedniki bezbarwne (impregnaty) mają ba opakowaniu informację że nie są preparatem ostatecznym i trzeba coś na wierzch.

 

Chyba odwrotnie, Drewnochron kolorowy nie jest pierwszą warstwą, tą powinien być jakiś impregnat ochronny/gruntujący, np. Drewnochron Grunt, ewentualnie bezbarwny.

Tego typu środki nie tworzą wyraźnej powłoki i przez to nie są śliskie, czyli powinny Ci pasować.

 

Przed malowaniem imprenatem musisz tylko pamiętać by bardzo dokładnie je wymieszać - nie wstrząsając puszką, tylko jakąś listewką, od dna. Inaczej będzie efekt malowania wodą 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy na wszystkich bo wszystkich nie sprawdzałem :), ale na niektórych bezbarwnych jest napisane że wersja bezbarwna służy tylko do mieszania z wersją barwną w celu rozjaśnienia i sam bezbarwny nie zabezpiecza przed słońcem. Drewnochronu nie polecam, to mniejwięcej coś jak benzyna ekstrakcyjna z odrobiną barwnika, bez wypełniaczy. Bardzo dobra jesty wspomniana wcześniej Tikkurila, dobry jest też Sadolin. I jeśli sam impegnat to z racji tego że te produkty są bardzo rzadkie to co jakiś czas nawet podczas malowania dobrze jest co pewien czas wymieszać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎16‎.‎07‎.‎2019 o 11:52, yack napisał:

 

 

Od zmontowania placu zabaw minęło jakieś 3 tygodnie i kilka belek zdrowo popękało ( wzdłużne pęknięcia na szerokość ok 3-4 mm i głębokość 8-10mm

 

Olać ? reklamować ? szpachlować ?

Nie chciałem malować drewna zanim nie wyschnie to wyschło i mam jak mam.

Jakimś ortodoksyjnym estetą nie jestem - bardziej chodzi mi o trwałość ( żeby w te szpary nie dostawała się woda i szlag nie trafił całego placu zabaw )

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.07.2019 o 10:17, Marko33 napisał:

 

Od zmontowania placu zabaw minęło jakieś 3 tygodnie i kilka belek zdrowo popękało ( wzdłużne pęknięcia na szerokość ok 3-4 mm i głębokość 8-10mm

 

Olać ? reklamować ? szpachlować ?

Nie chciałem malować drewna zanim nie wyschnie to wyschło i mam jak mam.

Jakimś ortodoksyjnym estetą nie jestem - bardziej chodzi mi o trwałość ( żeby w te szpary nie dostawała się woda i szlag nie trafił całego placu zabaw )

Olać. Twoje malowanie nie miałoby wpływu, belki były toczone jak były mokre. Jeśli skręcane, to można podokręcać złącza.

 

Co do impregnatu - używam Altaxa, jest w miarę tani i chyba jestem zadowolony z niego. Wnika trochę wgłąb - schodki do trampoliny, które używane są już drugi sezon, a zimę stały na dworze, są tylko miejscami przetarte na krawędziach. Lekko nie mają, dzieci biegają ostro.

 

P.s. Bez impregnacji też postoi kilka ładnych lat. Jeśli nie jest wkopany, podłożył bym kawałki papy albo grubszej folii pod nogi.

Edytowane przez mayster_tcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.07.2019 o 10:17, Marko33 napisał:

 

Od zmontowania placu zabaw minęło jakieś 3 tygodnie i kilka belek zdrowo popękało ( wzdłużne pęknięcia na szerokość ok 3-4 mm i głębokość 8-10mm

 

Olać ? reklamować ? szpachlować ?

Nie chciałem malować drewna zanim nie wyschnie to wyschło i mam jak mam.

Jakimś ortodoksyjnym estetą nie jestem - bardziej chodzi mi o trwałość ( żeby w te szpary nie dostawała się woda i szlag nie trafił całego placu zabaw )

Ty tak na serio czy sobie żartujesz? 

To normalne jest ze drewno pęka, tym bardziej że nie suszone 

Ani nie osłabiło się pod względem wytrzymałości ani wizualnym

 

Nic się dziać nie będzie... I w żaden sposób nie byłeś w stanie się przed tym zabezpieczyć 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.