Skocz do zawartości

Czyste Powietrze...


nikt-znany

Rekomendowane odpowiedzi

Ja złożyłem w październiku zeszłego roku i..... już w maju podpisałem umowę. Wymieniam kocioł na ekogroszek na pompę ciepła powietrze-woda. Dom stoi od 10 lat. Niestety moja wiedza już się zdezaktualizowała, bo co chwilę wprowadzają zmiany.... Montaż za miesiąc.

I  ........ taaaak, zazdraszczaj!!!!! Ha!

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mama składał ponownie wniosek bo dopatrzyli się jakichś tam błędów.

Efekt jest taki , że zamiast dostać 30 % dopłaty dostanie 18 %. Podobno resztę można sobie z PIT-a odliczyć.

Tylko , że nikt nie wie co i jak.

 

Od lipca jest tak , że najpierw musisz złożyć wniosek a potem dopiero robić. Nie mogą być wcześniejsze faktury.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Adam___ napisał:

Mama składał ponownie wniosek bo dopatrzyli się jakichś tam błędów.

Efekt jest taki , że zamiast dostać 30 % dopłaty dostanie 18 %. Podobno resztę można sobie z PIT-a odliczyć.

 

To jest akurat logiczne - dotacja pomniejszona o ulgę termomodernizacyjną.

A ulgę termomodernizacyjną rozliczasz sam.

 

Najważniejsza jest chronologia:

najpierw kosztorysy, audyty

potem wniosek,

potem wykonanie i korekty kosztów, fakturki

przelew dotacji.

 

"Koszt kwalifikowany" 😀 nie może być poniesiony przed złożeniem wniosku, bo go nie wliczą.

 

Przynajmniej tak to rozumiem. Składałem wniosek w czerwcu.

Wszystko jest ładnie wyjaśnione w portalu beneficjenta.

 

Podpowiedź kosztowa - koszt przerobienia kotłowni z węglowej na gazową,

z kotłem kondensacyjnym wiszacym

z 1 obiegiem CWU, 1 obiegiem grzejnikowym i 1 obiegiem podłogówki,

automatyką pogodową, to

w zależności od kotła i systemów [pólka niższa/średnia]

to średnio od 13 000 do 17 000 zł

Edytowane przez lessero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lessero napisał:

To jest akurat logiczne - dotacja pomniejszona o ulgę termomodernizacyjną.

A ulgę termomodernizacyjną rozliczasz sam.

Tylko , że nie wszyscy będą pamiętali/nie będą chcieli rozliczać ulgi w PIT. Efekt = zostanie parę złotych w kieszeni , znaczy rządowi

 

1 godzinę temu, lessero napisał:

"Koszt kwalifikowany" 😀 nie może być poniesiony przed złożeniem wniosku, bo go nie wliczą.

Przynajmniej tak to rozumiem. Składałem wniosek w czerwcu.

Tak jest dla wniosków złożonych po 1 lipca.

Dla "starych" wniosków można było ponieść koszty przed złożeniem wniosku.

2 godziny temu, lessero napisał:

Podpowiedź kosztowa - koszt przerobienia kotłowni z węglowej na gazową,

z kotłem kondensacyjnym wiszacym

z 1 obiegiem CWU, 1 obiegiem grzejnikowym i 1 obiegiem podłogówki,

automatyką pogodową, to

w zależności od kotła i systemów [pólka niższa/średnia]

to średnio od 13 000 do 17 000 zł

No tak to wychodzi.

Plus jest taki , że niektóre gminy dopuszczają korzystanie z dwóch źródeł. Tzn z dotacji z gminy i z Czystego Powietrza.

Czyste Powietrze również to dopuszcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam___ napisał:

Tylko , że nie wszyscy będą pamiętali/nie będą chcieli rozliczać ulgi w PIT. Efekt = zostanie parę złotych w kieszeni , znaczy rządowi

A to już nie moja wina... stare przysłowie "Czemuś biedny? [...]

 

Przy budowie domu siedziałem i wypełniałem wnioski o zwrot VAT, czasem ponad 50 stron z załącznikami.

Dziesiątki tysięcy zwrotu były.

 

1 godzinę temu, Adam___ napisał:

Plus jest taki , że niektóre gminy dopuszczają korzystanie z dwóch źródeł. Tzn z dotacji z gminy i z Czystego Powietrza.

Czyste Powietrze również to dopuszcza

Jeszcze 1000 zł od PGNiG może się uda wytargać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, blue_ napisał:

 

W jaki sposób?

Dają jakieś dotacje?

Edit - były - już po ptokach

 

http://pgnig.pl/dofinansowanie

 

 

https://www.wprost.pl/gospodarka/10161373/pgnig-doplaca-do-instalacji-kotla-gazowego-kolejne-tysiac-rodzin-otrzyma-po-3-tys-zlotych.html

http://wyborcza.pl/7,155287,23230083,tysiac-zlotych-na-walke-ze-smogiem.html

 

Czytałem z ulotki w BOK. [załatwiałem przyłącze gazowe].

 

Trzeba przedstawić FV lub jej notarialny odpis na usługę pt.

"Wymiana kotła węglowego na gazowy kondensacyjny" lub

"Montaż kotła gazowego kondensacyjnego i demontaż kotła węglowego"

 

Na ulotce są wypisane formułki usług.

 

Tylko zasadnicze pytanie - czy pula dotacji już się nie wyczerpała.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.07.2019 o 20:45, Adam___ napisał:

Mama składał ponownie wniosek bo dopatrzyli się jakichś tam błędów.

Efekt jest taki , że zamiast dostać 30 % dopłaty dostanie 18 %. Podobno resztę można sobie z PIT-a odliczyć.

Tylko , że nikt nie wie co i jak.

 

Od lipca jest tak , że najpierw musisz złożyć wniosek a potem dopiero robić. Nie mogą być wcześniejsze faktury.

 

 

Tak, teraz dziady już 18% refundują... także nie wiem czy chce mi się z tym bujać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Szkoda, że nowe budowy są gorzej traktowane i nic się nie dostanie. U mnie w gminie można dostać pozwolenie na narodowy ekogroszek, wentylację naturalną więc zachęta do pompy ciepła, rekuperatora, fotowoltaiki by się przydała by być bardziej eko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Harp napisał:

Szkoda, że nowe budowy są gorzej traktowane i nic się nie dostanie. U mnie w gminie można dostać pozwolenie na narodowy ekogroszek, wentylację naturalną więc zachęta do pompy ciepła, rekuperatora, fotowoltaiki by się przydała by być bardziej eko.

Tzn jak to nowe gorzej ?

Jak budowałem 4 lata temu to mi się też należy :phi: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 4 lata temu to chyba tak bo robisz modernizację. Jak teraz się budujesz i chciałbyś wydać na coś bardziej eko to nidy rydy boś bogacz...

 

Edit - jak program wchodził, przed wyborami to rząd wysłał urzędników wojewódzkich do gmin z pogadankami - miało być mniej więcej równe traktowanie modernizacja / nowa budowa a wyszło jak zawsze - zasady takie by z programu wydać jak najmniej. Teraz jeszcze do końca roku można dostać dotację na źródło ciepła ale musi być oddane do końca roku. Załapali się tylko Ci co szybko się budowali.

Edytowane przez Harp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Harp napisał:

Jak 4 lata temu to chyba tak bo robisz modernizację. Jak teraz się budujesz i chciałbyś wydać na coś bardziej eko to nidy rydy boś bogacz...

 

Edit - jak program wchodził, przed wyborami to rząd wysłał urzędników wojewódzkich do gmin z pogadankami - miało być mniej więcej równe traktowanie modernizacja / nowa budowa a wyszło jak zawsze - zasady takie by z programu wydać jak najmniej. Teraz jeszcze do końca roku można dostać dotację na źródło ciepła ale musi być oddane do końca roku. Załapali się tylko Ci co szybko się budowali.

hmm modernizacja po 4 latach :phi:.

U siebie nie mam co modernizować, a za fakturę na reku w 2015 raczej mi nikt nie zwróci, więc nie jest wcale gorzej. Jak zaczynałem budowę to nie było żadnych programów. Chwilę potem ruszyły wątpliwe dopłaty do domów pasywnych i niskoenergetycznych. Mój dom spełniał te drugie wymogi, ale jak czytałem ile z tym zachodu i wątpliwa $$ to sobie darowałem, zresztą wszyscy pisali że to fikcja. Obecnie są przynajmniej jakieś realne programy, więc nie narzekaj :)

Żeby nie było, że tacy poszkodowani jesteśmy to ja jeszcze załapałem się na ulgę vatowską :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby nie było kolorowo, to teraz chce rozliczyć zadania, które wykonałem sam  i....muszę dołączyć coś takiego:

 

Cytuj

Kosztorys powykonawczy wraz ze specyfikacją materiałowąnależy załączyć do wniosku o płatność w przypadku wykonania przedsięwzięcia lub jego części przez Beneficjenta/Pożyczkobiorcę(tzw. systemem gospodarczym). Dokument ten musi być sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i podpisany przez Beneficjenta/Pożyczkobiorcę oraz osobę posiadającą stosowne uprawnienia budowlane;

 

Ma ktoś pojęcie jak wygląda taki kosztorys ? Szukam jakiegoś przykładu na necie, ale jakoś kiepsko mi to idzie...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pado napisał:

żeby nie było kolorowo, to teraz chce rozliczyć zadania, które wykonałem sam  i....muszę dołączyć coś takiego:

 

 

Ma ktoś pojęcie jak wygląda taki kosztorys ? Szukam jakiegoś przykładu na necie, ale jakoś kiepsko mi to idzie...

 

 

Ja samodzielnie demontowałem kocioł i wystarczyło że w dokumencie "PROTOKÓŁ ODBIORU ROBÓT WYKONAWCY"  w rubryce "Demontowane źródło ciepła typu: kocioł na węgiel..." wpisałem szt. 1 -żadnych kosztorysów na to nie posiadałem (bo skąd) ale też nie kojarzę żeby ktoś o to zapytał....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, punktak napisał:

Ja samodzielnie demontowałem kocioł i wystarczyło że w dokumencie "PROTOKÓŁ ODBIORU ROBÓT WYKONAWCY"  w rubryce "Demontowane źródło ciepła typu: kocioł na węgiel..." wpisałem szt. 1 -żadnych kosztorysów na to nie posiadałem (bo skąd) ale też nie kojarzę żeby ktoś o to zapytał....

 

 demontaż starego kotła, a  montaż np nowych okien czy grzejników to dla mnie dwie różne "czynności"...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a

Godzinę temu, punktak napisał:

Montaż PC wpisałem tak samo... tylko  w inne okienka,  a jako kosztorys wystarczyło wpisać numer faktury do zbiorczego zestawienia czy jakoś tak...

 

montowałeś sam?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, punktak napisał:

Demontaż robiłem sam, montaż pompy robiła ekipa, co nie zmienia faktu że wszystko jest wyszczególnione w jednym kwicie a jedynym załącznikiem jest faktura....

no tak, ale jak masz montaż przez firmę to nie ma tematu- to już przerabiałem (reku)

Teraz chodzi o montaż samemu, czyli faktura tylko za zakup, a nie z montażem...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.