Skocz do zawartości

Studnia chłonna


przemty

Rekomendowane odpowiedzi

53 minuty temu, przemty napisał:

Robił ktoś z Was u siebie studnię chłonną dla deszczowki z rynien?

Mam wkopane 2 studnie z kręgów - każda po 4 kręgi w dół.

Od rynien do nich doprowadzone 4 rury drenażowe w geowłókninie zakopane w żwirze.

Sprawdza się :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, rwIcIk napisał:

Mam wkopane 2 studnie z kręgów - każda po 4 kręgi w dół.

Od rynien do nich doprowadzone 4 rury drenażowe w geowłókninie zakopane w żwirze.

Sprawdza się :ok:

 

 

A wody gruntowe masz na jakiej głębokości?

 

U mnie wody gruntowe według badania geologicznego są już na 2,3 m. I planuje studnie wpuścić na 2 m. w ziemię i doprowadzić pełna rura wodę z rynien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, przemty napisał:

 

A wody gruntowe masz na jakiej głębokości?

 

U mnie wody gruntowe według badania geologicznego są już na 2,3 m. I planuje studnie wpuścić na 2 m. w ziemię i doprowadzić pełna rura wodę z rynien.

U mnie nie ma wody nawet na 20 m, a gleba mało przepuszczalna.

Woda w studniach po ulewie schodzi przez kilka dni.

Stąd też by ułatwić rozsączanie, wodę z rynien puściłem w rurach drenażowych osadzonych w żwirze.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, rwIcIk napisał:

U mnie nie ma wody nawet na 20 m, a gleba mało przepuszczalna.

Woda w studniach po ulewie schodzi przez kilka dni.

Stąd też by ułatwić rozsączanie, wodę z rynien puściłem w rurach drenażowych osadzonych w żwirze.

 

 

Będę musiał pewnie wykopać dziurę i puścić w nią wodę z rynny i zobaczyć jak szybko wchłania się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, przemty napisał:

Będę musiał pewnie wykopać dziurę i puścić w nią wodę z rynny i zobaczyć jak szybko wchłania się

Popytaj, jak to mają zrobione u Ciebie w okolicy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, woda z rynien schodzi rurami tak 3m od domu, potem zaczynają się dreny w agrowlokninie czy czymś takim, aż do 2 studni rozsaczalnych - grunt u mnie to piach, więc wypije wszystko - w studiach tylko przy dużych ulewach jest woda, normalnie to piach wypija po drodze wszystko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemty napisał:

Robił ktoś z Was u siebie studnię chłonną dla deszczowki z rynien?

Robiłem sam. 6 rynien mam tak podłączonych + odprowadzenie studzienki przy kranie zewn + zrzut wody z płukania filtra.

Bardzo zależy od gruntów. Ja mam piach więc wszystko wchodzi i tak na prawdę wystarczy kilka metrów drenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.07.2019 o 16:38, przemty napisał:

 U mnie grunt jest taki 

 

 

Geologiem nie jestem, ale widzę tam glinę, więc może nie być tak łatwo.

Idealnie to poza drenami ze spadkiem, zrobionym w otoczce kamieni i geowłókniny to zrobić studnie chłonne z kamieniami. Jak duże to już zależy ile tej wody z dachu odprowadzasz. U mnie najwięcej wywala filtr, ok 0.3m3 co 3 dni i wystarczył 7m dren z kilkoma kołami zawiniętymi na końcu + kamyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

Geologiem nie jestem, ale widzę tam glinę, więc może nie być tak łatwo.

Idealnie to poza drenami ze spadkiem, zrobionym w otoczce kamieni i geowłókniny to zrobić studnie chłonne z kamieniami. Jak duże to już zależy ile tej wody z dachu odprowadzasz. U mnie najwięcej wywala filtr, ok 0.3m3 co 3 dni i wystarczył 7m dren z kilkoma kołami zawiniętymi na końcu + kamyki.

 

Z racji tej gliny nawet nie będę dawał drenów tylko pełne rury aby połączyć rynny ze studiami. Dół studni chce zrobić na głębokości piasku/zwiru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemty napisał:

 

Z racji tej gliny nawet nie będę dawał drenów tylko pełne rury aby połączyć rynny ze studiami. 

Musiałbyś w wykopie dać sporo żwiru wokół rur drenażowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.07.2019 o 14:29, rwIcIk napisał:

Mam wkopane 2 studnie z kręgów - każda po 4 kręgi w dół.

Od rynien do nich doprowadzone 4 rury drenażowe w geowłókninie zakopane w żwirze.

Sprawdza się :ok:

 

A nie lepiej uzyc tej wody do podlewania ogrodka?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wujekcybul napisał:

A nie lepiej uzyc tej wody do podlewania ogrodka?

Można :ok:

U mnie woda stoi kilka dni po opadach.

Gdyby mieć szczelne zbiorniki, można by jej używać, gdy jest naprawdę sucho.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wujekcybul napisał:

A nie lepiej uzyc tej wody do podlewania ogrodka?

 

Można, tylko potrzeba w miarę dużego zbiornika. 

U mnie niby dobrali do powierzchni dachu, ale jest za mały. Wiosną, kiedy dużo pada a jeszcze nie podlewam, to przepełnia się, a teraz jest pusty. Jak popada, nawet mocno, to coś podleję i znowu susza. Najlepiej połączyć obydwa rozwiązania - zbiornik i studnie chłonną lub drenaż na przelew.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Majkiel napisał:

 

Można, tylko potrzeba w miarę dużego zbiornika. 

U mnie niby dobrali do powierzchni dachu, ale jest za mały. Wiosną, kiedy dużo pada a jeszcze nie podlewam, to przepełnia się, a teraz jest pusty. Jak popada, nawet mocno, to coś podleję i znowu susza. Najlepiej połączyć obydwa rozwiązania - zbiornik i studnie chłonną lub drenaż na przelew.

IMO to powinno byc obowiazkowe wtedy mniej wody sie marnuje. Albo moze drugi wkop :hmm: Jak sie jeden zapelni to bedzie drugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wujekcybul napisał:

IMO to powinno byc obowiazkowe wtedy mniej wody sie marnuje. 

Suche lata więc może tak niedługo być, że trzeba będzie gromadzić deszczówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Czy wasze studnie chłonne mają  odpowietrzenia? Mam taką z kręgów betonowych ale bez odpowietrzenia, a właz żeliwny szczelny i chyba przez to mi przy dużych deszczach z rynien się przelewa, a powinna woda z odpowietrznika lecieć gdyby był i przelewać się sam zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, andijaw napisał:

Czy wasze studnie chłonne mają  odpowietrzenia? Mam taką z kręgów betonowych ale bez odpowietrzenia, a właz żeliwny szczelny i chyba przez to mi przy dużych deszczach z rynien się przelewa, a powinna woda z odpowietrznika lecieć gdyby był i przelewać się sam zbiornik.

U mnie włazy nie są szczelne, ale obie studnie głębokie na 2 m

Inna sprawa, że czadem się przelewa z odprowadzenia z rynien - trzeba czyścić sitka na dnie wlotów do odprowadzeń.

Sprawdź też, czy w rurach nie zebrało się śmiecia i blokuje odpływu - trzeba węża wpuścić z wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.07.2019 o 14:29, rwIcIk napisał:

Mam wkopane 2 studnie z kręgów - każda po 4 kręgi w dół.

Od rynien do nich doprowadzone 4 rury drenażowe w geowłókninie zakopane w żwirze.

Sprawdza się :ok:

 

 

Mam powierzchnię dachu 270 m², 5 rur spustowych i muszę ogarnąć jakieś odwodnienie póki brak kostki wokół domu ale nie wiem jak to rozegrać temat z tymi studniami i rurami drenażowymi - ile tych studni, rur. Jak to dobierałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2022 o 18:40, andijaw napisał:

Czy wasze studnie chłonne mają  odpowietrzenia? Mam taką z kręgów betonowych ale bez odpowietrzenia, a właz żeliwny szczelny i chyba przez to mi przy dużych deszczach z rynien się przelewa, a powinna woda z odpowietrznika lecieć gdyby był i przelewać się sam zbiornik.

U mnie nic takiego nie ma. Dach duży bo blisko 300m2, z rur (+odpływy z garażu, kranu, itd) idzie dren ok 7-8m, potem zawija kilka razy w dół. To wszystko z włókniną i obsypane kamieniami. Działa od prawie 8lat. Tylko trzeba pamiętać, że każdy może mieć inne warunki geologiczne. U mnie jest piasek i nawet jakbym nie dał drenu to by dość szybko woda znikała ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Fryzuryn napisał:

 

Mam powierzchnię dachu 270 m², 5 rur spustowych i muszę ogarnąć jakieś odwodnienie póki brak kostki wokół domu ale nie wiem jak to rozegrać temat z tymi studniami i rurami drenażowymi - ile tych studni, rur. Jak to dobierałeś ?

Zdałem się na lokalnych fachowców.

U mnie studnie trochę na wyrost.

Jedna metr średnicy. Druga 1.5 

2 m głębokości.

Oddalone od domu po kilka m.

Odprowadzenie w rurach drenażowych.

Sprawdza się.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.