Skocz do zawartości

Rekuperacja PEFLEX - korzystał ktoś


nikt-znany

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z zebranych korzystał z usług firmy:

https://peflex.pl/

w zakresie:

1) wykonanie projektu instalacji wentylacji mechanicznej

2) zakup materiałów do wykonania instalacji wg projektu z p.1?

 

Generalnie projekt mam, ale kwota 200zł nie jest niebotyczna, a dodatkowo otrzymać powinienem zestawienie materiałów, co ułatwi zakup i późniejszy montaż wg projektu.

Jednostki nie musze u nich kupować, mogę kupić cokolwiek innego o zadanych parametrach.

 

Z czym się liczyć chcąc temat ogarnać we własnym zakresie, z małą pomocą takiej przykładowej firmy?

Instalator bazujący na materiałach peflex, a na 99% korzystający również z usługi wykonania projektu instalacji tej firmy chce 10k netto za robotę z materiałem. Tu materiał nie powinien przekroczyć 5kPLN, a robota zająć 2-3d. 5k w 2-3d kusi 🙂

Edytowane przez mazi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, mazi napisał:

Czy ktoś z zebranych korzystał z usług firmy:

https://peflex.pl/

w zakresie:

1) wykonanie projektu instalacji wentylacji mechanicznej

2) zakup materiałów do wykonania instalacji wg projektu z p.1?

 

Generalnie projekt mam, ale kwota 200zł nie jest niebotyczna, a dodatkowo otrzymać powinienem zestawienie materiałów, co ułatwi zakup i późniejszy montaż wg projektu.

Jednostki nie musze u nich kupować, mogę kupić cokolwiek innego o zadanych parametrach.

 

Z czym się liczyć chcąc temat ogarnać we własnym zakresie, z małą pomocą takiej przykładowej firmy?

Instalator bazujący na materiałach peflex, a na 99% korzystający również z usługi wykonania projektu instalacji tej firmy chce 10k netto za robotę z materiałem. Tu materiał nie powinien przekroczyć 5kPLN, a robota zająć 2-3d. 5k w 2-3d kusi 🙂

 

Kupowałem u nich materiały - przewody elastyczne, dwie skrzynki rozdzielcze według własnego projektu (jedna dość niestandardowa), skrzynki rozprężne i jeszcze kilka dupereli.

realizacja w miarę szybka wszystko przyjechało na palecie. Zapłaciłem coś około 3500.

Sam policzyłem czego ile i zamówiłem, a później powoli dłubałem. Lokalnie dokupiłem jeszcze jakieś przewody do czerpni i wyrzutni. Za materiały wyszło około 5000 plus rekuperator - kupiłem niedrogiego Kinetica za trochę ponad piątkę (nie pamiętam teraz dokładnie). 

Projekt to tak naprawdę powiedzą ci że w pokoju jednoosobowym masz dać nawiew 1 kanał fi75, a w dwuosobowym dwa, w łazience czy kuchni wywiew.

Cała sztuka polega na poprowadzeniu tego, trzeba na spokojnie popatrzeć i przemyśleć którędy. ale to też nic trudnego.

Jakby co to pytaj :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dwa tyg temu wycenialem zgrubnie przed zakupem projektu i dostałem cenę 10k za skrzynki, przewody bez Spiro. Do tego Spiro (3k) reku (10k) i mam kwotę za jaką zrobi mi to firma - 25k. Powiem Ci, że zastanawiałem się czy sam nie robić ale w takim wypadku odpuściłem. 2k różnicy niby dużo ale stwierdziłem, że wolę zająć się czymś co na pewno dobrze zrobie.

 

Kol. Majkiel - jaka powierzchnia domu, że wyszedł Ci materiał 5k?

 

U mnie 180m2 i z peflexa dostałem cenę 10k za materiał bez Spiro i bez rekuperatora. Rekuperator proventa 700 to 9,5k.

 

Edytowane przez Orochimaru
Scaliłem posty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Majkiel napisał:

 

Kupowałem u nich materiały - przewody elastyczne, dwie skrzynki rozdzielcze według własnego projektu (jedna dość niestandardowa), skrzynki rozprężne i jeszcze kilka dupereli.

realizacja w miarę szybka wszystko przyjechało na palecie. Zapłaciłem coś około 3500.

Sam policzyłem czego ile i zamówiłem, a później powoli dłubałem. Lokalnie dokupiłem jeszcze jakieś przewody do czerpni i wyrzutni. Za materiały wyszło około 5000 plus rekuperator - kupiłem niedrogiego Kinetica za trochę ponad piątkę (nie pamiętam teraz dokładnie). 

Projekt to tak naprawdę powiedzą ci że w pokoju jednoosobowym masz dać nawiew 1 kanał fi75, a w dwuosobowym dwa, w łazience czy kuchni wywiew.

Cała sztuka polega na poprowadzeniu tego, trzeba na spokojnie popatrzeć i przemyśleć którędy. ale to też nic trudnego.

Jakby co to pytaj :)

 

Dzięki, robię instalację na stropie poddasza, które na ten moment nie będzie raczej użytkowe. 

Więc poprowadzenie będzie łatwiejsze niż w wariancie pod sufitem.

Jest kilka kwestii, których jeszcze nie rozkminiłem. Aczkolwiek nie wygląda to na rocket science, myślę, że z projektem i zestawieniem materiałów dam radę. Mógłbym to sam policzyć, ale chcą 200zł za projekt to dla wygody chyba warto.

 

Zastanawiam się m.in.:

1. jak długie maksymalnie mogą być przewody od rozdzielnicy do rozprężników, chciałem rekuperator dać w jednym końcu domu, ale wtedy będzie z 15-18m do najdalej położonego pomieszczenia...

2. co zrobić z poddaszem, które na ten moment nie będzie uzytkowe, ale moze za jakis czas wykonczymy. Robić grawitacyjną, przewidzieć to teraz (jak tak to na co zwrócić uwagę).

3. czy dawać anemostat nawiewny w okolicy kominka? Jedni mówią tak, inni nie.

4. Jak przygotować pod tynki otwory w stropie? Zostawić same dziury czy zamontować od góry skrzynki rozrpężne, dać przedłużenia tak, żeby pozostało po tynkach tylko zamontowanie anemostatów?

Edytowane przez mazi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mazi napisał:

 

Dzięki, robię instalację na stropie poddasza, które na ten moment nie będzie raczej użytkowe. 

Więc poprowadzenie będzie łatwiejsze niż w wariancie pod sufitem.

Jest kilka kwestii, których jeszcze nie rozkminiłem. Aczkolwiek nie wygląda to na rocket science, myślę, że z projektem i zestawieniem materiałów dam radę. Mógłbym to sam policzyć, ale chcą 200zł za projekt to dla wygody chyba warto.

 

Zastanawiam się m.in.:

1. jak długie maksymalnie mogą być przewody od rozdzielnicy do rozprężników, chciałem rekuperator dać w jednym końcu domu, ale wtedy będzie z 15-18m do najdalej położonego pomieszczenia...

2. co zrobić z poddaszem, które na ten moment nie będzie uzytkowe, ale moze za jakis czas wykonczymy. Robić grawitacyjną, przewidzieć to teraz (jak tak to na co zwrócić uwagę).

3. czy dawać anemostat nawiewny w okolicy kominka? Jedni mówią tak, inni nie.

4. Jak przygotować pod tynki otwory w stropie? Zostawić same dziury czy zamontować od góry skrzynki rozrpężne, dać przedłużenia tak, żeby pozostało po tynkach tylko zamontowanie anemostatów?

 

Ad1. Odległość nie jest jakimś problemem, ale dobrze żeby nie było sytuacji takiej, że do jednego anemostatu jest 20 metrów i 10 zakrętów, a do drugiego 3 metry i jedno kolanko. Ja właśnie mam reku w pomieszczeniu koło garażu i do wyciągu w kuchni chyba 20 metrów. Z tym że pomiędzy centralą a skrzynką rozdzielczą jest ok.11 metrów kanału elastycznego fi160.

 

Ad2. A jeśli już, to co miałoby być na tym poddaszu? Ja zrobiłbym skrzynki z dodatkowymi wyjściami i je zaślepił, ewentualnie jeśli mają być zabudowane, to wyprowadzić z nich po kawałku flexa zakończonego zaślepką. Grawitacja nie ma sensu, chyba że w przyszłości parter i piętro będą odseparowane.

 

Ad3. Nikt ci wprost nie powie, bo wszystko zależy od samego domu oraz liczy osób przebywających na stałe. Niektóre rekuperatory mają funkcję "kominek", która powoduje zwiększenie nawiewu - robi się lekkie nadciśnienie - co ma ułatwić rozpalanie i zwiększyć ciąg w kominie podczas rozpalania. Nawet jak anemostat będzie na drugim piętrze, to ciśnienie w całym domu jest takie samo. Druga rzecz to blisko umieszczony anemostat, ma ułatwić rozprowadzanie ciepłego powietrza. Jak napalę w kominku, który jest w rodu salonu, to nawet przy wyłączonym reku, w kuchni położonej po przeciwległej stronie domu czuć ciepło, zwłaszcza pod sufitem, tak samo na piętrze. Rekuperator pomaga w dystrybucji, ale przepływ powietrza jest na tyle mały, że gorące powietrze z okolic kominka szybciej rozchodzi się konwekcyjnie po domu. Ja mam anemostat stosunkowo blisko kominka, bo takie miejsce mi pasowało, ale gdyby kominek był gdzie indziej, pewnie anemostat pozostał by tam, gdzie jest. A, jeszcze jedno, dodatkowy anemostat nawiewny, to problem ze zbilansowaniem instalacji. Standardowy kanał 75mm, przy przepływie powietrza 2m/s ma wydajność 20m3/h, a przyjmuje się, że na osobę powinno być około 25-30 m3/h. U kolegi wentylację zrobiła firma, która montowała kocioł na węgiel. Narobili anemostatów, wstawili duży rekuperator i jak przychodzi zima, to w domu pracują dwa nawilżacze, bo wilgotność spada poniżej 30%.

 

Ad4. Najlepiej zapytać tynkarza. Ja otwory w stropie robiłem już po tynkarzach - przyjechał gość z taką dużą otwornicą i wywiercił. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rozmawiałem z jedną firmą co na Peflexie robi. Pytałem jak chcą rozwiązać kwestię dużych odległości od rozdzielnicy do anemostatów. Odpowiedź: te bliżej rozdzielnicy skręci się na anemostacie, żeby ograniczyć przepływ, te położone najdalej rozkręci.

Mam obawy czy takie skręcenie nie bedzie powodować świstów i dziwnych odgłosów... Gościu twierdzi, że nie. Aczkolwiek im więcej czytam tym więcej mam wątpliwości.

Z kolei nie ma za bardzo jak usytuować centralnie rozdzielnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, mazi napisał:

Rozmawiałem z jedną firmą co na Peflexie robi. Pytałem jak chcą rozwiązać kwestię dużych odległości od rozdzielnicy do anemostatów. Odpowiedź: te bliżej rozdzielnicy skręci się na anemostacie, żeby ograniczyć przepływ, te położone najdalej rozkręci.

Mam obawy czy takie skręcenie nie bedzie powodować świstów i dziwnych odgłosów... Gościu twierdzi, że nie. Aczkolwiek im więcej czytam tym więcej mam wątpliwości.

Z kolei nie ma za bardzo jak usytuować centralnie rozdzielnice.

Tak mam.

Trochę słychać nadmuch, ale nie świszcze.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rwIcIk napisał:

Tak mam.

Trochę słychać nadmuch, ale nie świszcze.

 

Czyli masz skręcony przepływ na anemostacie, obawiam się, że w sypialni (która wypada akurat tak, że trzeba będzie dość znacznie ograniczyć przepływ - jest stosunkowo blisko umiejscowienia jednostki) w nocy szum będzie dokuczał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sadlos napisał:

Nie rób tylko na sztywnych spiro. Ja tak mam i wentylacja jest bardzo głośna:/

Kwestia prędkości przepływu. U mnie słychać tylko w łazience i jednym pokoju, gdzie są duże prędkości przepływu powietrza (czyli wąski kanał, lub rura zbiorcza.)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.07.2019 o 13:54, amciek napisał:

Ja dwa tyg temu wycenialem zgrubnie przed zakupem projektu i dostałem cenę 10k za skrzynki, przewody bez Spiro. Do tego Spiro (3k) reku (10k) i mam kwotę za jaką zrobi mi to firma - 25k. Powiem Ci, że zastanawiałem się czy sam nie robić ale w takim wypadku odpuściłem. 2k różnicy niby dużo ale stwierdziłem, że wolę zająć się czymś co na pewno dobrze zrobie.

 

Kol. Majkiel - jaka powierzchnia domu, że wyszedł Ci materiał 5k?

 

U mnie 180m2 i z peflexa dostałem cenę 10k za materiał bez Spiro i bez rekuperatora. Rekuperator proventa 700 to 9,5k.

 

Dom ma coś koło 140-145 metrów, wentylacja projektowana tak, że do każdego mniejszego pokoju (4) idzie nawiew pojedynczym przewodem fi75, do dużej sypialni i salonu po dwa. Wyciąg - też 8 kanałów, po dwa do kuchni, łazienek i pralni. P

 

Z materiałów:

100 metrów przewodu fi75 i 10 metrów fi50 (do jednego miejsca nie dałem rasy podejść fi75, połowa fi 50 mi została) - 1400 zł

Dwie skrzynki rozdzielcze - 800 zł

Skrzynki rozprężne 11 szt (różne) - 900 zł

Przewód elastyczny SONODEC - 150 zł

Anemostaty - 120 zł

 

Lokalnie dokupiłem jeszcze kilka rur stalowych, 5 metrów elastycznego izolowanego kanału oraz taki rękaw izolacyjny sleeve żeby  opatulić stalowe spiro :)

Ile masz tych rur spiro, że wyszło 3000?

 

11 godzin temu, mazi napisał:

Rozmawiałem z jedną firmą co na Peflexie robi. Pytałem jak chcą rozwiązać kwestię dużych odległości od rozdzielnicy do anemostatów. Odpowiedź: te bliżej rozdzielnicy skręci się na anemostacie, żeby ograniczyć przepływ, te położone najdalej rozkręci.

Mam obawy czy takie skręcenie nie bedzie powodować świstów i dziwnych odgłosów... Gościu twierdzi, że nie. Aczkolwiek im więcej czytam tym więcej mam wątpliwości.

Z kolei nie ma za bardzo jak usytuować centralnie rozdzielnice.

 

Przy niedużym przepływie jaki jest na co dzień (powiedzny 100m3/h dla 4 osób w domu), z pojedynczego anemostatu jest na tyle nieduży przepływ, że nie powinno gwizdać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, maras77 napisał:

Kwestia prędkości przepływu. U mnie słychać tylko w łazience i jednym pokoju, gdzie są duże prędkości przepływu powietrza (czyli wąski kanał, lub rura zbiorcza.)

 

Jest jakaś możliwość zmniejszenia  przepływu? Firma, która mi to robiła twierdzi, że wszystko jest OK i udają że szumy, które słyszą są w normie... Z wyciągów nic nie słychać i w jednym z najdalej wysuniętych pokoi też jest cisza. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dnia 31.07.2019 o 13:57, sadlos napisał:

Jest jakaś możliwość zmniejszenia  przepływu? Firma, która mi to robiła twierdzi, że wszystko jest OK i udają że szumy, które słyszą są w normie... Z wyciągów nic nie słychać i w jednym z najdalej wysuniętych pokoi też jest cisza. 

 

Poszukaj na stronie Peflex tłumików do anemostatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.