Skocz do zawartości

Kamerka w Austrii


FrugOs

Rekomendowane odpowiedzi

Internety informują, że nie wolno mieć, że grożą kary, etc, mam jednak wrażenie, że to informacje jak z Faktu. 

 

Czy ktoś ma solidną, najlepiej praktyczną wiedzę czy rzeczywiście trzeba zdemontować kamerę przed wjazdem do tego kraju? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, FrugOs napisał:

Internety informują, że nie wolno mieć, że grożą kary, etc, mam jednak wrażenie, że to informacje jak z Faktu. 

 

Czy ktoś ma solidną, najlepiej praktyczną wiedzę czy rzeczywiście trzeba zdemontować kamerę przed wjazdem do tego kraju? 

Bylo niedawno na Turystyce dyskutowane.

Ja zawsze sciagam przed wjazdem, wole nie ryzykowac kilka tys euro kary jak mnie zatrzymaja i sie przyczepia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, można, ale TYLKO na własny użytek (czyli oglądasz sobie w domu )- nie możesz tego nigdzie publikować i ba, nawet w sądzie ci nie pomoże jako dowód...

opublikowanie grozi konsekwencjami- chodzi o ochronę danych osobowych.

 

https://www.oeamtc.at/thema/vorschriften-strafen/zulaessigkeit-von-dashcams-im-oesterreichischen-strassenverkehr-16180594

 

 

Cytuj

Aufnahmen für private Zwecke:
Möglich ist natürlich, dass jemand einfach nur die schöne Landschaft oder eine Fahrt mit Auto, Motorrad oder Fahrrad dokumentieren möchte. Wenn ein Video rein für private Zwecke aufgenommen wird, verstößt es auch dann nicht gegen den Datenschutz, wenn dabei andere Personen oder Kennzeichen erfasst werden. Es darf sich aber eben nicht um eine systematische Überwachungstätigkeit oder um bewusstes Sammeln von Beweismaterial handeln.

 

w skrócie, dla prytwatnego uzytku OK...

Edytowane przez Pado
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zinger, jest taki wątek, owszem. Jest też jeden nieco starszy na SV. Brakuje tam jednak konkretu, bo to, że ktoś pisze, że "boi się kilku tysięcy euro kary" to nie fakt a opinia. 

A ja szukam faktów 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, FrugOs napisał:

A ja szukam faktów 😎

 

W sensie, czy ktoś  dostał karę $$$ czy jej nie dostał? Czy może, czy ktoś zdejmował przy przejeździe przez AUT, czy zostawił na szybie?

 

Ja jeździłem przez AUT, moja kamera jest przyklejana na taśmę 3M, więc siłą rzeczy jej nie odklejałem - model a118 więc nie jest bardzo widoczna z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, el_guapo napisał:

 

W sensie, czy ktoś  dostał karę $$$ czy jej nie dostał? Czy może, czy ktoś zdejmował przy przejeździe przez AUT, czy zostawił na szybie?

  

Ja jeździłem przez AUT, moja kamera jest przyklejana na taśmę 3M, więc siłą rzeczy jej nie odklejałem - model a118 więc nie jest bardzo widoczna z zewnątrz.

 

W sensie - link do wiarygodnego źródła, najlepiej tamtejszego, gdzie jest napisane, że NIE WOLNO mieć na szybie lub/i NIE WOLNO nagrywać.

 

PS. A129 ;) Można łatwo zdjąć zarówno tylną jak i przednią, same podstawki zostają na szybie, ale nie po to mam, żeby nie korzystać :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Pado napisał:

 

Wygląda na wiarygodne źródło :hmm: 

Wg translatora (mejn dojsz ist zer szlecht ;] )

 

Osoby, które publikują lub udostępniają zdjęcia lub materiały wideo, na których można rozpoznać osoby lub tablice rejestracyjne, stają się karalne.

 

W takim razie samo nagrywanie (co oznacza, że również posiadanie) chyba jednak nie stanowi problemu :hmm: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz jechać...

 

ja sam kilka razy pomykałem przez AUT z kamerką, raz miałem nawet kontrole celna i nikt mi do auta nie zaglądał na szybę

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, FrugOs napisał:

 

Wygląda na wiarygodne źródło :hmm: 

Wg translatora (mejn dojsz ist zer szlecht ;] )

 

Osoby, które publikują lub udostępniają zdjęcia lub materiały wideo, na których można rozpoznać osoby lub tablice rejestracyjne, stają się karalne.

 

W takim razie samo nagrywanie (co oznacza, że również posiadanie) chyba jednak nie stanowi problemu :hmm: 

https://helpv2.orf.at/stories/1717004/index.html 

 

ja bym jednak nie ryzykowal, ale jak tam wolisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zinger napisał:

https://helpv2.orf.at/stories/1717004/index.html 

 

ja bym jednak nie ryzykowal, ale jak tam wolisz.

 

No to mamy dwie skrajności. Z tym, że Twój link ma 6 lat. Może coś się zmieniło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle, ze jak twoja kamera nie bedzie zaslaniac pół szyby (pretekst do przyczepienia się) i nie bedziesz szalał na ich drogach to nie ma się co tym przejmować.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, el_guapo napisał:

 

Tu masz bardziej wiarygodne od austriackiego Urzędu Ochrony Danych Osobowych;

 

https://www.dsb.gv.at/fragen-und-antworten#Dashcams

 

To chyba najbardziej wiarygodne. Jakbym umiał googlać po niemiecku... :facepalm::mlot:

 

Przetłumacz mi to proszę na nasze, bo translator nie daje rady:

 

„Dashcam” (skrót od „Dashboard Camera”) to kamera wideo zainstalowana w samochodzie i robiąca zdjęcia drogi przed samochodem i zapisy. Dashcamy były zgodnie ze starym prawem ochrony danych niedopuszczalne (zob. Ustalenia Sądu Administracyjnego z dnia 12 września 2016 r., Zl. Ro 2015/04/0011 ), a nawet nowa sytuacja prawna na mocy ogólnegorozporządzenia o ochronie danych (DSGVO) nie przynosi żadnych zmian. Na przykład w swojej decyzji z dnia 9 lipca 2018 r., DS DS-D485.000 / 0001-DSB / 2018 (niewiążącej prawnie), organ ochrony danych wydał ostrzeżenie, że działanie kamery Dashcam może naruszyć GDPR.

 

Były zgodne ze starym prawem niedopuszczalne ;] 

Jak to leci w oryginale?

Bo że może naruszyć GDPR to mimo wszystko jeszcze nic nie znaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pado napisał:

mysle, ze jak twoja kamera nie bedzie zaslaniac pół szyby (pretekst do przyczepienia się) i nie bedziesz szalał na ich drogach to nie ma się co tym przejmować.

 

Nie będzie i nie będę. Ale lubię wiedzieć na czym stoję ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, FrugOs napisał:

Dashcamy były zgodnie ze starym prawem ochrony danych niedopuszczalne

 

Translator google poległ:

Dashcams waren nach dem alten Datenschutzrecht unzulässig

 

Dashkamy były na podstawie starego prawa ochrony danych osobowych niedopuszczalne (starego = przed RODO).

 

und auch die neue Rechtslage nach der Datenschutz-Grundverordnung (DSGVO) bringt keine Änderung im Ergebnis.

 

a nowa sytuacja po wejściu w życie RODO nie przynosi w tym zakresie zmiany.

 

Co jest oczywistą nadinterpretacją organu, bo RODO [cyt.] nie ma zastosowania do przetwarzania danych osobowych przez osobę fizyczną w ramach czynności o czysto osobistym lub domowym charakterze;"

 

Jedź, nagrywaj, ciesz się wakacjami...   :ok:

 

   
   
   
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoim życiu jechałem cztery razy przez Austrię za każdym razem z kamerką i antena Cb na dachu a ponoć tam też to jest zabronione. Z z tym że trzy razy jechałem w nocy więc sie nie rzucało w oczy 😉 Miałem się zatrzymywać i ściągać ale jakoś za każdym razem mi się nie chciało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lukass186 napisał:

Ja swoim życiu jechałem cztery razy przez Austrię za każdym razem z kamerką i antena Cb na dachu a ponoć tam też to jest zabronione. Z z tym że trzy razy jechałem w nocy więc sie nie rzucało w oczy 😉 Miałem się zatrzymywać i ściągać ale jakoś za każdym razem mi się nie chciało

 

Ja wiele razy jechałem 150 km/h na ograniczeniu do 50 km/h i nic złego mnie nie spotkało. Więc? 

  • Nie lubię tego 1
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Lukass186 napisał:

Ja swoim życiu jechałem cztery razy przez Austrię za każdym razem z kamerką i antena Cb na dachu a ponoć tam też to jest zabronione. Z z tym że trzy razy jechałem w nocy więc sie nie rzucało w oczy 😉 Miałem się zatrzymywać i ściągać ale jakoś za każdym razem mi się nie chciało

No i o czym to swiadczy?

Sa tacy co na bani jezdza i tez im sie udaje...do czasu;)

 

Ja tam wole nie ryzykowac, tafisz w koncu na jakiegos sluzbiste i moze byc pozamiatane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.