Skocz do zawartości

Klucz dynamometryczny


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebowałem na szybko klucza, typowo do amatorskiego użytku na zakres ok 30-200Nm. Kupiłem z allegro jeden z tańszych za ok 80zł. Nastawiłem na min 28Nm i klucz tj nie działał, śruba mało nie pęknie a tyrkotania nie słychać. Zrobiłem jeszcze test ze śrubą w kole, śruba dochodzi do max, mimo 46cm dźwigni klucz mało nie pęknie a dalej "nie odbija". Testowałem też nastaw poniżej 20Nm a także ok 40Nm .. bez zmian.

Czy te tanie tak mają czy poprostu tak trafiłem ?

Nie oczekuje precyzji klucza z certyfikatem, ale 20 czy 200Nm to chyba spora różnica.

 

Możecie polecić jakiś do ok 100zł, jakbym ten oddał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, janusz napisał:

Klucz nie powinien terkotać. Powinno być słychać takie kliknięcie, ale to nie działa tak jak sprzęgło we wkrętarce i dalej można dokręcać. Zwyczajnie po kliknięciu nie dociągasz mocniej.

Tak wiem, że chodzi o kliknięcie (oglądałem film instruktażowe na YT :) ) ale jest zupełna cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami zamiast kliknięcia, klucz ugina się w miejscu sworznia mocującego grzechotkę. Spróbuj jeszcze z większym momentem (ok 100Nm). Jeśli nie ma żadnego efektu, to klucz do zwrotu.

W cenie ok 100zł wszystko to ten sam syf.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sherif napisał:

Potrzebowałem na szybko klucza, typowo do amatorskiego użytku na zakres ok 30-200Nm. Kupiłem z allegro jeden z tańszych za ok 80zł. Nastawiłem na min 28Nm i klucz tj nie działał, śruba mało nie pęknie a tyrkotania nie słychać. Zrobiłem jeszcze test ze śrubą w kole, śruba dochodzi do max, mimo 46cm dźwigni klucz mało nie pęknie a dalej "nie odbija". Testowałem też nastaw poniżej 20Nm a także ok 40Nm .. bez zmian.

Czy te tanie tak mają czy poprostu tak trafiłem ?

Nie oczekuje precyzji klucza z certyfikatem, ale 20 czy 200Nm to chyba spora różnica.

 

Możecie polecić jakiś do ok 100zł, jakbym ten oddał ?

Do prac codziennych polecam klucz wychylny.

43923f540f29c4df46748d5275e75a19.jpg

 

Jest tani i długi i może służyć pięknie jako normalny klucz, nawet do kół.

 

Do precyzyjnych kup nakładkę elektroniczną na zwykły klucz (lub ten wychylny)

pol_pm_CYFROWY-KLUCZ-DYNAMOMETRYCZNY-3-4

 

 

jak kupisz oba, to możesz jednym sprawdzać drugi.

 

Te klucze nastawne mechaniczne to już przeszłość. Kalibracja takiego klucza to koszt kilka stówek, a powinno się robić co rok.

 

Edytowane przez maras77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, maras77 napisał:

 

Jest tani i długi i może służyć pięknie jako normalny klucz.

 

Do precyzyjnych kup nakładkę elektroniczną na zwykły klucz (lub ten wychylny)

Wychylny nie wzbudził mojego zaufania a cyfrowy przekracza budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:

Wychylny nie wzbudził mojego zaufania a cyfrowy przekracza budżet.

Czemu nie wzbudził? Klucz nastawny w środku też jest wychylnym, tylko bardziej skomplikowany. Elektroniczny z resztą też działa na tej zasadzie, tylko pomiar jest tensometrem.

Na aliexpress są poniżej 100 zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, maras77 napisał:

Czemu nie wzbudził? Klucz nastawny w środku też jest wychylnym, tylko bardziej skomplikowany. Elektroniczny z resztą też działa na tej zasadzie, tylko pomiar jest tensometrem.

Na aliexpress są poniżej 100 zł.

 

Takie odnoszę wrażenie. Z Ali jest problem, że czeka sie dość długo a muszę alternator poskręcać na już :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychylny nie wzbudził mojego zaufania a cyfrowy przekracza budżet.

od dawna używam wychylnego i ani nic nie urwalem ani nic nie odpadlo z powodu niedokrecenia.

sam napisałeś że to do amatorskiego użytku więc wychylny IMO wystarczy

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sherif napisał:

Takie odnoszę wrażenie. Z Ali jest problem, że czeka sie dość długo a muszę alternator poskręcać na już :)

 

 

Możesz też zakupić w sklepie budowlanym stalową rurkę o długości 1 m i wagę hakową do bagażu za 15 zł. Każdy kg przyłożony na końcu gazrurki założonej na klucz to 9,81 Nm.

Właśnie dziś tak przykręcałem piastę koła, gdyż klucz miałem do 210 Nm a potrzebowałem 280 Nm. Rurka 1m załozona na klucz, do tego 30 kg na koniec i przykręcone, założę się, że dokładniej niż kluczem za <100 zł.

 

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maras77 napisał:

 

Możesz też zakupić w sklepie budowlanym stalową rurkę o długości 1 m i wagę hakową do bagażu za 15 zł. Każdy kg przyłożony na końcu gazrurki założonej na klucz to 9,81 Nm.

Właśnie dziś tak przykręcałem piastę koła, gdyż klucz miałem do 210 Nm a potrzebowałem 280 Nm. Rurka 1m załozona na klucz, do tego 30 kg na koniec i przykręcone, założę się, że dokładniej niż kluczem za <100 zł.

 

 

 

 

A skąd wiesz, o ile przekłamuje waga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, K3 napisał:

 

A skąd wiesz, o ile przekłamuje waga?

Wage sobia łatwo sam sprawdzisz w domu. Poza tym przeklamanie o 1 kg na wadze przekłada sie na 10 Nm na śrubie, co jest wartością pomijalną. 

Mozesz tez uzyć wagi łazienkowej, na której stajesz i naciskasz na klucz patrzac, ile ciężaru ci ubywa lub przybywa. 

Edytowane przez maras77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, maras77 napisał:

 

Możesz też zakupić w sklepie budowlanym stalową rurkę o długości 1 m i wagę hakową do bagażu za 15 zł. Każdy kg przyłożony na końcu gazrurki założonej na klucz to 9,81 Nm.

Właśnie dziś tak przykręcałem piastę koła, gdyż klucz miałem do 210 Nm a potrzebowałem 280 Nm. Rurka 1m załozona na klucz, do tego 30 kg na koniec i przykręcone, założę się, że dokładniej niż kluczem za <100 zł.

 

 

 

Tak wiem, też o tym myślałem niestety to mnie poręczne a klucza nie tylko w domu będe używał.

Wczoraj jeszcze raz na spokojnie przeprowadziłem testy i klucz zadziałał, udało mi się uzyskać przykładowe momenty 40Nm i 100Nm. Nie wiem dlaczego wcześniej był z tym problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, maras77 napisał:

Wage sobia łatwo sam sprawdzisz w domu. Poza tym przeklamanie o 1 kg na wadze przekłada sie na 10 Nm na śrubie, co jest wartością pomijalną. 

Mozesz tez uzyć wagi łazienkowej, na której stajesz i naciskasz na klucz patrzac, ile ciężaru ci ubywa lub przybywa. 

 

Tak, błąd pomiaru będzie mniejszy, ale nie idealny...

Waga, długość pręta, czy chociażby nierównomierność pola magnetycznego ziemi... ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, K3 napisał:

 

Tak, błąd pomiaru będzie mniejszy, ale nie idealny...

Waga, długość pręta, czy chociażby nierównomierność pola magnetycznego ziemi... ;]

 to nie rozrusznik serca czy zastawka. Rozumiem dokładność co do Nm jak przy ukł. wtryskowych w ciężarówkach/autobusach, ale nie przy normalnych autach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.