Skocz do zawartości

Zakup auta, a ważność OC


kaczorek79

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem 2 tygodnie temu auto, poprzedni właściciel miał OC ważne do grudnia 2019r. Nie umawialiśmy się w ogóle w sprawie ubezpieczenia. Po tygodniu poprzedni właściciel wysłał mi druk, na którym mam podpisać, że rezygnuję z jego OC i odesłać mu z powrotem. 

Próbuje mnie w coś wkręcić? W ogóle on może jeszcze odzyskać część kasy za OC, czy to już tak nie działa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, bo ostatnio słyszałem, że jak kupię nowe OC i jutro sprzedam auto, to jestem stratny o kwotę zapłaconą w TU.
Raczej kasy tak po prostu nie odzyska, chyba że właśnie napiszesz że rezygnujesz z jego Oc. 2 miesiące temu ubezpieczylem auto które było sprzedawane, chciałem od razu za cały rok zapłacić, a Pani z mBanku doradzila żeby wziąć na raty bo kasy już nie odzyskam. Dobrze ze posluchalem, bo auto po miesiącu sprzedałem i teraz zgłosiłem sprzedaż i jeszcze oddali 6 zł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kaczorek79 napisał:

Kupiłem 2 tygodnie temu auto, poprzedni właściciel miał OC ważne do grudnia 2019r. Nie umawialiśmy się w ogóle w sprawie ubezpieczenia. Po tygodniu poprzedni właściciel wysłał mi druk, na którym mam podpisać, że rezygnuję z jego OC i odesłać mu z powrotem. 

Próbuje mnie w coś wkręcić? W ogóle on może jeszcze odzyskać część kasy za OC, czy to już tak nie działa? 

Jak podpiszesz to odzyska za okres do grudnia.

Takie rzeczy powinno się ustalać przy kupnie, a nie 2 tyg później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Lukas napisał:

Mnie po sprzedaży samochodu oddali kasę na konto. Ani ja, ani kupujący nie wysyłaliśmy pism o zwrot składki. Ja ze swojej strony zgłosiłem tylko do WK sprzedaż auta. Sytuacja z 2017r.

Kupujący pewnie nie kontynuował Twojej polisy, wypowiedział i zawarł nową (powody są znane jemu, ale czasami TU potrafi za kontynuację polisy poprzednika chcieć  wiecej niz za nowa).

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lnk napisał:

Mi wydaje się ze z automatu przechodzi, chyba ze w umowie kupna-sprzedaży zawrze się zapis ze kupujący zrzeka się OC (np. do 30 dni po kupnie)

Forum motoryzacyjne.

Oczywiście, że przechodzi.

W tym konkretnym przypadku sprzedajacy pomyślał (trochę za pozno), że jeszcze parę zł uda mu się wyciągnąć i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kaczorek79 napisał:

Kupiłem 2 tygodnie temu auto, poprzedni właściciel miał OC ważne do grudnia 2019r. Nie umawialiśmy się w ogóle w sprawie ubezpieczenia. Po tygodniu poprzedni właściciel wysłał mi druk, na którym mam podpisać, że rezygnuję z jego OC i odesłać mu z powrotem. 

Próbuje mnie w coś wkręcić? W ogóle on może jeszcze odzyskać część kasy za OC, czy to już tak nie działa? 

 

Ubezpieczenie z automatu przechodzi na Ciebie. Musisz tylko zgłosić się w TU i przepisać na siebie. Mogą ale nie muszą rekalkulować składkę. Jeśli wypowiesz i weźmiesz nowe to poprzedni właściciel dostanie zwrot składki za niewykorzystane miesiące. Ale to jest tylko Twoja dobra wola. Chciał odzyskać kasę to mógł sprzedać drożej auto. Ja bym go odesłał na drzewo.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kaczorek79 napisał:

Kupiłem 2 tygodnie temu auto, poprzedni właściciel miał OC ważne do grudnia 2019r. Nie umawialiśmy się w ogóle w sprawie ubezpieczenia. Po tygodniu poprzedni właściciel wysłał mi druk, na którym mam podpisać, że rezygnuję z jego OC i odesłać mu z powrotem. 

Próbuje mnie w coś wkręcić? W ogóle on może jeszcze odzyskać część kasy za OC, czy to już tak nie działa? 

za tanio sprzedal i chce jeszcze kase od Ciebie wziasc?

Przeciez OC przeszlo na Ciebie i Ty mozesz na jego OC jezdzic do konca grudnia, to jaki jest sens mu oddawac to OC a samemu wykupywac nowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marcindzieg napisał:

 

Ubezpieczenie z automatu przechodzi na Ciebie. Musisz tylko zgłosić się w TU i przepisać na siebie. Mogą ale nie muszą rekalkulować składkę. Jeśli wypowiesz i weźmiesz nowe to poprzedni właściciel dostanie zwrot składki za niewykorzystane miesiące. ...

Bardzo dobra merytorycznie odpowiedź :ok: nic dodać nic ująć.

 

Edit: swego czasu kupiłem auto i poszedłem przepisać polisę na siebie, po rekalkulacji o mało z butów nie wyskoczyłem (miałem szkodę w bazie danych) tak więc finalnie wypowiedziałem OC zakupionego auta i szybko popędziłem do PZU gdzie miałem ochronę zniżek - dopiero właściciel sprzedanego auta się zdziwił jak dostał około 400 zł. Podsumowując obtarcie komuś zderzaka kosztowało mnie cztery stówki gdzie mogłem gościowi dać 100 i byłoby po problemie, ale Polak mądry po szkodzie ;]

Edytowane przez mikomir
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, marcindzieg napisał:

Musisz tylko zgłosić się w TU i przepisać na siebie. Mogą ale nie muszą rekalkulować składkę

A jak nie zgłosisz się do TU to co?

Pewnie nic, bo ja nie zgłosiłem choć sprzedający zgłosił więc wysłali pisemko pocztą ale nic z niego nie wynikało...

Po 4 miesiącach wykupiłem nowe OC (w innej firmie) a z plusów to tego starego nie trzeba było wypowiadać;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, volf6 napisał:

A jak nie zgłosisz się do TU to co?

Pewnie nic, bo ja nie zgłosiłem choć sprzedający zgłosił więc wysłali pisemko pocztą ale nic z niego nie wynikało...

Po 4 miesiącach wykupiłem nowe OC (w innej firmie) a z plusów to tego starego nie trzeba było wypowiadać;]

 

Wg mnie nic...

Ewentualnie w przypadku szkody TU mogloby rekalkulowac skladke...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie kolejne pytanie, czy podczas rejestracji używanego auta, kupionego w Polsce, wymagane jest pokazanie polisy OC w WK? Tak się składa, że polisy nie mam, ale wiem, że jest ważna do grudnia i teraz się zastanawiam, czy iść przerejestrować auto i potem pod nowe tablice wykupić sobie OC, czy jednak muszę najpierw wykupić nowe OC na tablice poprzedniego właściciela, później przerejestrować i następnie zgłaszać w TU zmianę tablic?

Google podają różnie, że trzeba mieć ważny dokument OC, albo nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kaczorek79 napisał:

Google podają różnie, że trzeba mieć ważny dokument OC, albo nie trzeba.

 

W moim Wydziale Komunikacji polisa jest wymagana, do wglądu.

 

Wejdź na stronę UFG, pobierz raport - będzie tam  m.in. numer polisy i zakład ubezpieczeń, wydrukuj i w razie czego pokaż w WK, powinno przejść. A najlepiej zadzwoń i zapytaj. ;)   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kaczorek79 napisał:

W takim razie kolejne pytanie, czy podczas rejestracji używanego auta, kupionego w Polsce, wymagane jest pokazanie polisy OC w WK? Tak się składa, że polisy nie mam, ale wiem, że jest ważna do grudnia i teraz się zastanawiam, czy iść przerejestrować auto i potem pod nowe tablice wykupić sobie OC, czy jednak muszę najpierw wykupić nowe OC na tablice poprzedniego właściciela, później przerejestrować i następnie zgłaszać w TU zmianę tablic?

Google podają różnie, że trzeba mieć ważny dokument OC, albo nie trzeba.

Tego się dowiesz w swoim WK.

 Niedawno była tu dyskusja i co kraj to obyczaj, nie wiem co na ten temat mówią przepisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, volf6 napisał:

A jak nie zgłosisz się do TU to co?

Nie wiem. Ale wychodzę z założenia że jak piszą żeby to zrobić to lepiej to zrobić. Bo jak coś pójdzie nie tak to zwykle pojawiają się niepotrzebne problemy. Patrz na nieprzerejestrowane samochody. Ustawy jeszcze nie ma a niektórzy latają jakby dostali sraczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kaczorek79 napisał:

W takim razie kolejne pytanie, czy podczas rejestracji używanego auta, kupionego w Polsce, wymagane jest pokazanie polisy OC w WK? Tak się składa, że polisy nie mam, ale wiem, że jest ważna do grudnia i teraz się zastanawiam, czy iść przerejestrować auto i potem pod nowe tablice wykupić sobie OC, czy jednak muszę najpierw wykupić nowe OC na tablice poprzedniego właściciela, później przerejestrować i następnie zgłaszać w TU zmianę tablic?

Google podają różnie, że trzeba mieć ważny dokument OC, albo nie trzeba.

 

Wg mnie nie zarejestrujesz bez ważnego OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marcindzieg napisał:

Nie wiem. Ale wychodzę z założenia że jak piszą żeby to zrobić to lepiej to zrobić. Bo jak coś pójdzie nie tak to zwykle pojawiają się niepotrzebne problemy.

Jedyne problemy to dopłata/rekalkulacja składki ale to zarówno wtedy jak zgłosisz jak i nie zgłosisz a nawet przy zgłoszeniu jest to bardziej oczywiste;]

https://rankomat.pl/samochod/polisa-oc-kupno-sprzedaz-auta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy zgłosić żeby zrobić rekalkukacje składki. Lepiej zapłacić rekalkukacje za kilka dni i zmienić ubezpieczyciela jeśli okaże się że mamy do dopłaty np 8tysiecy. Jeśli się zorientuja na końcu ubezpieczenia to przysla fv na dopłatę 8tys i nie zostanie nic innego jak zapłacić.

 

Dwa lata temu sprzedalem samochód, pojechał na inne województwo. Nowy właściciel starszy +15 lat, po rekarkulacji przyszło do dopłaty ponad 2 tysiące. Zdziwiłem się jak przyszedł mi zwrot na konto :)

 

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, czachabrava napisał:

Nie wiem jak Ty kupowałeś te auto, ale sprzedawca ma obowiązek przekazania nabywcy ubezpieczenia OC. Jak podczas zakupu się nie zrzekałeś polisy, to możesz go wysłać na drzewo. Z drugiej strony czemu nie posiadasz polisy? 

Ponieważ sprzedawca kupił polisę online i nie druknął sobie potwierdzenia. Ja tylko przy nim sprawdziłem w UFG, że jest aktualne OC, a on powiedział, że do grudnia, zresztą auto sprowadzał do kraju w grudniu, więc wszystko pasowało. 

7 godzin temu, Maciej__ napisał:

 

Wg mnie nie zarejestrujesz bez ważnego OC.

Byłem w WK. Nikt nie pytał o ważne OC, auto przerejestrowane. Pani w okienku powiedziała, że przy odbiorze twardego dowodu za miesiąc muszę pokazać polisę. 

Po rejestracji wykupiłem sobie nowe ubezpieczenie i mam z bańki. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, kaczorek79 napisał:

Byłem w WK. Nikt nie pytał o ważne OC, auto przerejestrowane. Pani w okienku powiedziała, że przy odbiorze twardego dowodu za miesiąc muszę pokazać polisę. 

Po rejestracji wykupiłem sobie nowe ubezpieczenie i mam z bańki. 

 

To wlasnie mialem na mysli, ze do odbioru "twardego" dowodu jest potrzebne OC :ok:

Ale jak kupiles nowa, to po sprawie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

To wlasnie mialem na mysli, ze do odbioru "twardego" dowodu jest potrzebne OC :ok:

Ale jak kupiles nowa, to po sprawie.

 

a jak by nie wykupił to ma nadal ważne ubezpieczenie na tz.kowalskiego, w urzędzie pokazujesz ze auto ma ważną polisę na dany dzień ,nie obchodzi panią w okienku czy auto jest ubezpieczone na Kowalskiego czy Nowaka,

Edytowane przez Waldek40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Waldek40 napisał:

a jak by nie wykupił to ma nadal ważne ubezpieczenie na tz.kowalskiego, w urzędzie pokazujesz ze auto ma ważną polisę na dany dzień ,nie obchodzi panią w okienku czy auto jest ubezpieczone na Kowalskiego czy Nowaka,

 

Tak, ale musisz pokazac jakies potwierdzenie, ze auto posiada polise.

To czy jest na Ciebie czy na poprzedniego wlasciciela nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.07.2019 o 12:11, angrius napisał:

Może odzyskać za niewykorzystane miesiące

Tak jest w wypadku AC, ale nie OC. W wypadku OC polisa jest nadal ważna, a jak się dogada kupujący ze sprzedającym to już inna sprawa. Jeżeli kupujący nie wypowie polisy, to sprzedający nie dostanie żadnego zwrotu. Pamiętaj tylko to, że sprzedający może zalegać z płatnościami ,itd. 

Edytowane przez prawoimotoryzacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.07.2019 o 13:24, kaczorek79 napisał:

Jesteś pewien, bo ostatnio słyszałem, że jak kupię nowe OC i jutro sprzedam auto, to jestem stratny o kwotę zapłaconą w TU.

Nie, kupiłem ostatnio pojazd z tydzień wcześniej wykupionym OC, napisałem rezygnację i poprzedni właściciel odzyskał składkę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.