Skocz do zawartości

Odrdzewiacz


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Ma ktoś jakieś doświadczenia ?

 

Muszę odrdzewić zbiornik paliwa od środka. Zbiornik jest ocynkowany i zewn niemal w idealnym stanie, w środku są ogniska korozji. Kupiłem system Fedoxu: odrdzewiacz, konwerter i epoksyd, ale zatrzymałem się na pierwszym etapie czyli odrdzewiania. Zgodnie z instrukcją rozrobiłem z ciepłą wodą i zalałem. Miał stać 12h a stoi i już prawie 30h. Efektów brak 8-).

Próbowałem wlewać rozpuszczalnik i bełtać, wlewałem ciepłą wodę z płynem i nic to nie dało. Podgrzewałem kuchenką do 40C i też nic.

 

Jakieś pomysły lub sprawdzone środki (potrzebuje min 10l) ?

 

Tak wyglada to po 12h:

 

20190809_122832.jpg.1cfa9404358e221e58e838893a26098f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

Ma ktoś jakieś doświadczenia ?

Stosowałem Fertan. Trzymałem się procedury. Czyściłem mechanicznie do gołej blachy i na nią Fertan. Dopiero wtedy widać, że tylko nam się wydaje, że błyszcząca blacha jest czysta. Fertan ujawniał ile rdzy jest jeszcze zapolerowanej.

Skuteczność jak dotąd 6 lat i czysto. Aż się dziwię bo to narażone na sól krawędzie błotników, progi itd.

U Ciebie koniecznie trzeba tę rdzę najpierw jakoś chociaż trochę usunąć mechanicznie. Wsypać jakieś ścierniwo i wibracyjnie.

Wtedy zwykły Fertan na dwa dni w temp. 20st.C lub wyższej. Wypłukać wodą solidnie. Wysuszyć dobrze i na to Fertan Tapox, czyli specjalny epoksyd 2K do zbiorników.

Możesz spróbować też bez mechanicznego usuwania rdzy ale skuteczność będzie mniejsza. Fertan zwiąże tylko wierzchnią, cienką warstwę. Epoksyd co prawda uszczelni ale myślę, że mikropęcherzyki powietrza zostaną pod epoksydem i będą pożywką dla niezwiązanej rdzy pod wierzchnią, związaną warstwą przez jakieś ubytki, których nie sposób uniknąć w tak trudno dostępnym miejscu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Joki napisał:

Stosowałem Fertan. Trzymałem się procedury. Czyściłem mechanicznie do gołej blachy i na nią Fertan. Dopiero wtedy widać, że tylko nam się wydaje, że błyszcząca blacha jest czysta. Fertan ujawniał ile rdzy jest jeszcze zapolerowanej.

Skuteczność jak dotąd 6 lat i czysto. Aż się dziwię bo to narażone na sól krawędzie błotników, progi itd.

U Ciebie koniecznie trzeba tę rdzę najpierw jakoś chociaż trochę usunąć mechanicznie. Wsypać jakieś ścierniwo i wibracyjnie.

Wtedy zwykły Fertan na dwa dni w temp. 20st.C lub wyższej. Wypłukać wodą solidnie. Wysuszyć dobrze i na to Fertan Tapox, czyli specjalny epoksyd 2K do zbiorników.

Możesz spróbować też bez mechanicznego usuwania rdzy ale skuteczność będzie mniejsza. Fertan zwiąże tylko wierzchnią, cienką warstwę. Epoksyd co prawda uszczelni ale myślę, że mikropęcherzyki powietrza zostaną pod epoksydem i będą pożywką dla niezwiązanej rdzy pod wierzchnią, związaną warstwą przez jakieś ubytki, których nie sposób uniknąć w tak trudno dostępnym miejscu.  

Dzięki za opinie.

Niestety baku w środku nie ma jak mechanicznie wyczyścić, a nawet jeżeli spróbować to ruszyć piaskiem czy wodą pod ciśnieniem, to nie wszędzie się dojdzie. Pomysł z betoniarką i śrubkami znam, taki był pierwotnie plan. Zrezygnowałem z niego ponieważ odrdzewiacz Fertan Fedox zastępuje tą metodę. Powinien łączyć się z rdzą i ją rozpuszczać. Nie robi tego, bo płyn jest dalej czysty 8-). Na zewn zbiornik stał w płynie zanurzony kilka godz i też nic to nie dało. Na próbę kupiłem jakiś inny odrdzewiacz a małej butelce i ten widać działa, bo rdza zniknęła. Niestety w lokalnym sklepie jest tylko w butelkach 0.2 a jak potrzebowałbym min 10l.

Wczoraj podgrzałem jeszcze raz do 50C i stoi tak już drugą dobę, zobaczę czy to coś da.

Ty chyba piszesz o konwerterze rdzy, który jest kolejnym etapem i on wiąże/wypala rdzę, ale jak piszesz tylko powierzchniowo, dlatego to jest kolejny krok po odrdzewianiu. Kłaść na to epoksyd jak piszesz jest bez sensu, bo potem to odpryśnie.

 

12 godzin temu, szyman napisał:

nie zawracaj sobie głowy szkoda czasu i pieniędzy oddaj do spinnex w starej miłosnej powinni ogarnąć 

ale jak zbiornik wypiaskują w środku ?

Jutro zawożę do lokalnego machera, może coś poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sherif napisał:

 

ale jak zbiornik wypiaskują w środku ?

Jutro zawożę do lokalnego machera, może coś poradzi.

ja podesłałem firmę z którą współpracowałem na ręce im nie patrzyłem wiem że czyszczą tez chemicznie. Zawsze byłem zadowolony z efektów prac, nie wiem czy widziałeś mojego Simka ich efekt malowania i czyszczenia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.