Skocz do zawartości

budujemy z AK - wizja projektu


62545tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

witam

robię drugie podejście do projektu/budowy

narysowałem sobie takie coś jak w załączniku, będziemy robić projekt indywidualny.

Parterówka, ogrzewanie podłogowe wszędzie, gaz, dom z keramzytobetonu praefa  
http://www.praefa.com/

Pomieszczenie gospodarcze między łazienkami, w pomieszczeniu stanie kocioł.

W jaki iść? Łazienki blisko, w kuchni nie potrzebuje szybko ciepłej wody więc mogę iść w 2 funkcyjny bez zbiornika na wodę, wszyscy namawiają na 1 funkcyjny i zbiornik ze 120 litrów, że podobno taniej wyjdzie używanie takiego zestawu niż 2 fcji... dziwne. Zaprzyjaźniony ludek handlujący kotłami poleca to
https://www.saunierduval.pl/dla-uzytkownikow/produkty-i-systemy/isotwin-condens-3648.html

co możecie powiedzieć?  w jaki kocioł iść? z boku garażu zostanie dobudowana wiata na 2 auta, w projekcie raczej nic nie będę zmieniał, pasuje mi.

p2 i p3 pokoje dziedzi.

 

Jakie okna polecacie z wejściem na taras w podcieniu? Chcemy w sypialni zrobić całą ścianę okna od podłogi do sufitu, ma być tanio;) i praktycznie, nie dam 20 tyś za przesuwane okno;).

17 08 do wyceny.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że pomieszczenie gospodarcze wrzucasz w centrum swojego domu. Gdybyś miał gdzieś na boku domu wtedy dla Ciepłej wody mógłbyś zakupić  zbiornik z pompą ciepła. W lecie gazu nie używasz, a wodę podgrzaną masz dzięki pompie ciepła. Przy takim zastosowaniu, masz dodatkowy nawiew zimnego powietrza które wychodzi z pompy ciepła. Po dobrym rozprowadzeniu możesz mieć w niektórych pokojach darmowe chłodzenie, a w zimie zmienisz tylko kanały i pompa ciepła będzie zbierać ciepło z domu, a jednocześnie wentylować pomieszczenie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś pompy ciepła do mnie nie przemawiają...jaki to może być koszt taka pompa ciepła na gotowo by to działało? Klienci, z którymi współpracuje i działają w technice grzewczej (fakt, goście koło 60tki - może nie chcą poznać nowych technologii) mówią, że jak będzie gaz to tylko gaz... i nie interesować się niczym...

zajmujesz się techniką grzewczą? Muszę rozeznać z jakich firm mam serwisanta w swojej okolicy, a okolica to będzie SGL:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak do kuchni masz kawałek i bez cyrkulacji będziesz musiał chwilę czekać na ciepła wodę.

Co do okien w sypialni - to wstawiasz nie fixy i po sprawie. Skoro masz dostęp z obydwu stron to nie musisz ich otwierać. No chyba , że jedno. Jak będziesz miał rekuperację to można sobie raczej  darować

U mnie będzie gaz i do tego pompa ciepła.Gmina daje 8.000 to grzech nie skorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, 62545tomasz napisał:

jakoś pompy ciepła do mnie nie przemawiają...jaki to może być koszt taka pompa ciepła na gotowo by to działało? Klienci, z którymi współpracuje i działają w technice grzewczej (fakt, goście koło 60tki - może nie chcą poznać nowych technologii) mówią, że jak będzie gaz to tylko gaz... i nie interesować się niczym...

zajmujesz się techniką grzewczą? Muszę rozeznać z jakich firm mam serwisanta w swojej okolicy, a okolica to będzie SGL:) 

 

nie zajmuję się techniką grzewczą ale sam jestem na etapie przebudowy kotłowni wraz z wymianą pieca CO oraz bojlera i zastanawiam się nad rozwiązaniem z pompą. Co do firmy to jak szukałem to w tarnowskich górach jak dobrze pamiętam jest firma która prowadzi sprzedaż i serwis owych urządzeń. Poszukaj, podjedź do niech i pogadaj z fachowcami, może i nawet na miejscu zademonstrują Ci jak to działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, 62545tomasz napisał:

i Adam__ jaki kocioł kupujesz?

Cerapur Smart 14 kW z Junkersa. Juz stoi w garażu. Do tego pompa ciepła też z Boscha

Gaz do gotowania ( dyrekcja nie chce indukcji ) i do grzania zimą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

czołem

pytanie o lokalizację budynku

 

z lewej strony, stojąc od strony ulicy planowałem wiatę na da auta, ale chyba odpuszczę bo robi się z tego miejsce postojowe więc od wiaty na dwa auta 3 metry do ogrodzenia....

chyba zrobię wiatę na jedno auto...

jaki wymiar przyjąc?

a od wiaty wyłożę brukiem do ogordzenia... 

czyli odsunę dom od ogrodzenia około 6 metrów...?

Jakie macie propozycje?

ile zostawić z przodu?

w garażu auta raczej parkował nie będę... będzie stało przed, a drugie przed wiatą lub koło niej...

 

posadowienie budynku.png

Edytowane przez 62545tomasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.08.2019 o 13:41, Adam___ napisał:

Skoro masz dostęp z obydwu stron to nie musisz ich otwierać. No chyba , że jedno. Jak będziesz miał rekuperację to można sobie raczej  darować

 

Mam rekuperacje. Ona spełnia swoje zadanie jak na dworze jest tak do 20 stopni max. Jak jest cieplej to i tak otwieram okna bo nie idzie wyrobić z duchoty i gorąca. Większość okien mam od południa i zachodu.

Gdyby były wszędzie okna na stałe to chyba musiałaby być klima być w domu.

 

https://klimat-dom.pl/metody-schladzania-powietrza/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Chalek napisał:

Ciekawe jak to by smigalo latem z gwc.

GWC działa dobrze (jak jest dobrze zrobione), ale trzeba pamiętać, że to nie klimatyzacja. Nie te przepływy powietrza i nie te temperatury. Latem GWC jest dobre do utrzymania temp i u mnie w tej roli daje radę. Czyli jak mamy na dworze +34C, to nawiewa mi ok 16C, przy zasłoniętych oknach i cyrkulacji powietrza bez problemu utrzymuję 23-24C na poddaszu, nawet mimo wielodniowych upałów. Oczywiście musi być reżim w domu nieotwierania okien (co nie jest takie proste :) ).

Sprawdza się też zimą, bo zasysa ok 8C i nie musi odpalać się grzałka, temp nawiewu też jest przez to wyższa.

Z @exor już rozmawialiśmy nt kilka razy na forum, nie wiem czemu wg niego reku się nie sprawdza, może to kwestia dobrania przepływów, może zbyt dużego nasłonecznienia, może domu. Mój kolega w sumie też ma podobne odczucia na reku wydał jakiś majątek, na instalkę też a latem nie da się w bunkrowatym domu wysiedzieć, ale np ma gigantyczne okna od południa bez rolet.

U mnie to działa dobrze i klima mi nie jest do niczego potrzebna.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila, nie mówię, że reku się nie sprawdza. Ja to używam od 5 miesięcy - więc mało.

Przy obecnych temperaturach nie ma mowy o duchocie porannej, w ciągu dnia też jest OK.

Okien nie otwieramy, więc strat ciepła nie ma - o to chodziło raczej.

Dziś rano na przykład: ze dworu zaciąga 10stopni, a wpycha na dom chyba 20. Nie wiem jak on to robi, ale widocznie tyle udało się zabrać temperatury z powietrza wyciąganego (22 stopnie).

 

 

Jak były letnie upały, po 30 i więcej stopni na dworze to w domu też było gorąco i po prostu duszno. Być może okna od południa robią swoje. Może trzeba je zasłaniać.

 

Być może w ogóle rekuperacja bez GWC nie ma sensu w lecie, ale firma co nam to robiła nawet nie zająknęła się na ten temat. Teraz już po ptokach jest, musi tak zostać.

Instalacja była projektowana pod ten budynek. Przepływy były mierzone i anemostaty regulowane po montażu. Także to nie jest tak na oko.

W lecie zapewne będziemy zapodawać tryb 'pusty dom' (czyli wentylacja na 20%) a dopiero na zimę niech to działa w trybie auto.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, exor napisał:

Chwila, nie mówię, że reku się nie sprawdza. Ja to używam od 5 miesięcy - więc mało.

Przy obecnych temperaturach nie ma mowy o duchocie porannej, w ciągu dnia też jest OK.

Okien nie otwieramy, więc strat ciepła nie ma - o to chodziło raczej.

Dziś rano na przykład: ze dworu zaciąga 10stopni, a wpycha na dom chyba 20. Nie wiem jak on to robi, ale widocznie tyle udało się zabrać temperatury z powietrza wyciąganego (22 stopnie).

 

 

Jak były letnie upały, po 30 i więcej stopni na dworze to w domu też było gorąco i po prostu duszno. Być może okna od południa robią swoje. Może trzeba je zasłaniać.

 

Być może w ogóle rekuperacja bez GWC nie ma sensu w lecie, ale firma co nam to robiła nawet nie zająknęła się na ten temat. Teraz już po ptokach jest, musi tak zostać.

Instalacja była projektowana pod ten budynek. Przepływy były mierzone i anemostaty regulowane po montażu. Także to nie jest tak na oko.

W lecie zapewne będziemy zapodawać tryb 'pusty dom' (czyli wentylacja na 20%) a dopiero na zimę niech to działa w trybie auto.

 

 

 

 

Nie wiem co rozumiesz jako duszno, ale zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza, więc wg mojej interpretacji duszo być nie powinno. Co innego temp, tego sama wentylacja nie załatwi, jak nie zasłaniasz okien to nawet przy klimie może być problem.  Ja mam bardzo dużo przeszkleń i widzę nawet zimą jak to potrafi grzać, dlatego każde okno ma roletę zewn, nawet dachowe.

Wentylacja ma sens cały rok i właśnie jedynie mechaniczna działa jak powinna wymieniając powietrze niezależnie od różnic temperatur. Zwykle latem nastawia się większe nastawy a zimą niższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, exor napisał:

Jak były letnie upały, po 30 i więcej stopni na dworze to w domu też było gorąco i po prostu duszno. Być może okna od południa robią swoje. Może trzeba je zasłaniać.

 

Być może w ogóle rekuperacja bez GWC nie ma sensu w lecie, ale firma co nam to robiła nawet nie zająknęła się na ten temat. Teraz już po ptokach jest, musi tak zostać.

Instalacja była projektowana pod ten budynek. Przepływy były mierzone i anemostaty regulowane po montażu. Także to nie jest tak na oko.

W lecie zapewne będziemy zapodawać tryb 'pusty dom' (czyli wentylacja na 20%) a dopiero na zimę niech to działa w trybie auto.

 

 

 

 

W letnie upały to rolety powinny być tak ustawione, żeby zamykały się jak tylko zacznie świecić w nie słońce. Ja bez klimy na poddaszu dawałem rade dopóki niebyło po 35 stopni za dnia, wtedy pracujące komputery za mocno dawały się we znaki. GWC nie mam bo koszt tego wynalazku nie mieścił mi się w głowie, taniej całe lato mieć włączoną klimę ;] Latem wentylacja chodziła z wymiennikiem wtedy kiedy trzeba i nocą bez, chłodząc dom. Zimą GWC na pewno pomaga, ale wg moich spostrzeżeń sam wymiennik robi swoje i można mu pomóc, pytanie tylko czy to aż tak dużo daje w porównaniu do wydanych pieniędzy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, komor napisał:

 

W letnie upały to rolety powinny być tak ustawione, żeby zamykały się jak tylko zacznie świecić w nie słońce. Ja bez klimy na poddaszu dawałem rade dopóki niebyło po 35 stopni za dnia, wtedy pracujące komputery za mocno dawały się we znaki. GWC nie mam bo koszt tego wynalazku nie mieścił mi się w głowie, taniej całe lato mieć włączoną klimę ;] Latem wentylacja chodziła z wymiennikiem wtedy kiedy trzeba i nocą bez, chłodząc dom. Zimą GWC na pewno pomaga, ale wg moich spostrzeżeń sam wymiennik robi swoje i można mu pomóc, pytanie tylko czy to aż tak dużo daje w porównaniu do wydanych pieniędzy ;)

Jak pomożesz mu zimą jak na wlocie masz -15C, więc sterownik reku odpala grzałkę (0.5kW, 1kW, 2kW, itd) aby nie dopuścić do zamrożenia wymiennika ?

Ja mam grzałkę sterowaną PWM, ale raz się zgapiłem i 0.5kW wysterowało na grzałkę przez noc.

Jak pisałem przy sensownym GWC nie potrzeba klimy :skromny:, u mnie koszt GWC zamknął się w 3kzł, bo tyle kosztowała rura z robocizną ułożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

Jak pomożesz mu zimą jak na wlocie masz -15C, więc sterownik reku odpala grzałkę (0.5kW, 1kW, 2kW, itd) aby nie dopuścić do zamrożenia wymiennika ?

Ja mam grzałkę sterowaną PWM, ale raz się zgapiłem i 0.5kW wysterowało na grzałkę przez noc.

Jak pisałem przy sensownym GWC nie potrzeba klimy :skromny:, u mnie koszt GWC zamknął się w 3kzł, bo tyle kosztowała rura z robocizną ułożenia.

 

Nagrzewnica odpala się u mnie tylko co jakiś czas, pisałem o moich problemach kiedyś, kiedy chodziła non stop, Nie odczuwam dogrzewania powietrza w rachunku.

Jak to się dzieje, że u mnie 2 wykonawców wyceniało samo GWC na ok. 17-18 k PLN ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, komor napisał:

 

Nagrzewnica odpala się u mnie tylko co jakiś czas, pisałem o moich problemach kiedyś, kiedy chodziła non stop, Nie odczuwam dogrzewania powietrza w rachunku.

Jak to się dzieje, że u mnie 2 wykonawców wyceniało samo GWC na ok. 17-18 k PLN ?

Nie wiem jakim cudem odpala się na tylko na jakiś czas zakładając, że stumień zimnego powietrza jest stały, chyba że piszesz o cyklach kilka minut chodzi, kilka stygnie.

18kzł za GWC trzeba mieć fantazję :hehe:, za tyle to się odwierty robi.

GWC planuje się przed rozpoczęciem budowy, wybiera się miejsca, pojemność i dobiera rury. Wykonuje się go zwykle przy okazji wykopów fundamentowych. Całość praktycznie sprowadza się do zawezwania hydraulika i zlecenia mu ulożenia rury w wykopie (pod parterem, pod garażem, wzdłuż fundamentów, itp). Można się bawić w żwirowca, ale to też przy okazji wykopów. Dochodzi koszt folii i kamieni. Rozłożyć folię i rozsypać kamienie można samemu :). Choć zwykle jest to większy koszt, ok kilka kzł, bo kamyki tanie nie są :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.10.2019 o 20:27, sherif napisał:

Nie wiem jakim cudem odpala się na tylko na jakiś czas zakładając, że stumień zimnego powietrza jest stały, chyba że piszesz o cyklach kilka minut chodzi, kilka stygnie.

18kzł za GWC trzeba mieć fantazję :hehe:, za tyle to się odwierty robi.

 

Sory, teraz sprawdziłem, 11 - 14k PLN brutto za płytowy wymiennik z pro ventu.

 

Dnia 3.10.2019 o 20:27, sherif napisał:

Nie wiem jakim cudem odpala się na tylko na jakiś czas zakładając, że stumień zimnego powietrza jest stały, chyba że piszesz o cyklach kilka minut chodzi, kilka stygnie.

A odpowiadając na pytanie o nagrzewnice. U mnie przy stałym przepływie nagrzewnica odpala się co jakiś czas rozmrażając wymiennik, nie pamiętam jak jest to skonstruowane, lecz sprawdzając moc pobieraną tylko przy rozmrażaniu widać większy pobór, wtedy wentylatory odpalają się na max i przedmuchuje wymiennik przez 10-15 sekund. Automatyka zaczyna te procedury jak na dworze spada do 4-5 stopni.

Edytowane przez komor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.