Skocz do zawartości

Kto słyszał klepiącą panewkę?


Joki

Rekomendowane odpowiedzi

Bo zastanawiam się czy załatwiłem ją przyprowadzając 500km. na starym oleju auto, które stało 2 lata czy to coś innego? Na początku raczej nie klepało.

Na mój rozum powinna klepać z częstotliwością obrotów wału? Jeśli przy delikatnym przyspieszaniu od 1500 do 2500rpm. coś cicho klepie z częstotliwością około 3-4 razy na sekundę to raczej nie panewka? Wał obraca się wtedy 25-40 razy na sekundę. Klepie jakby 10 razy wolniej.

:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Joki napisał:

Na początku raczej nie klepało.

Na mój rozum powinna klepać z częstotliwością obrotów wału?

W dieslu 1.6 hdi słychać było "cykanie" nawet mecher stwierdził, że wtrysk się przycina, auto jechało normalnie, po 100km zaczęło głośniej cykać i zaczął słabnąć, na lawetę wjechał sam, po rozebraniu jedna była rozklepana jakby ją walcem rozwalcowało...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Joki napisał:

Bo zastanawiam się czy załatwiłem ją przyprowadzając 500km. na starym oleju auto, które stało 2 lata czy to coś innego? Na początku raczej nie klepało.

Na mój rozum powinna klepać z częstotliwością obrotów wału? Jeśli przy delikatnym przyspieszaniu od 1500 do 2500rpm. coś cicho klepie z częstotliwością około 3-4 razy na sekundę to raczej nie panewka? Wał obraca się wtedy 25-40 razy na sekundę. Klepie jakby 10 razy wolniej.

:hmm:

Wyjmuj filtr oleju i zobacz czy są  srebrzysto złote opiłki 🤷‍♂️

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Joki napisał:

Ale częstotliwość względem obrotów...

Równa czy ułamek?

:hmm:

Jeśli mam brać po rozwagę to co napisałeś, czyli cykanie 3-4 razy na sek a względem wału 25-40 cyknięć w sekundę, to  śmiało mogę powiedzieć, że to wolniejsze, czyli na jałowym biegu przy obr 800 to na słuch było to kilka nie kilkadziesiąt cyknięć na sekundę. I wcale nie jakieś metaliczne, bo pierwsze wrażenie miałem takie, że to pasek się rozwarstwił i się tłucze po rolkach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Joki napisał:

Nie wiem który dźwięk? To dzwonienie metaliczne jakby? Wygląda na niezależne od obciążenia i na każdych obrotach.

:hmm:

Takie metaliczne dzwonienie właśnie. Podobny dźwięk jakby sprawnym silnikiem  jechać pod górkę na IV biegu 40km/h... Ale to pewnie zależy od silnika, od wygłuszenia itd.

 

W 125p i Polonezie początkowo na zimnym silniku nie było słychać panewek (zimny olej jest gęsty). Jak się rozgrzał, to stopniowo coraz głośniejszy dźwięk wydawały. Jak już były mocno "wyrąbane", to słychać było już nawet na zimnym.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mati_lecha napisał:

zimnym silniku nie było słychać panewek (zimny olej jest gęsty).

No właśnie na zimnym nic. Dopiero po kilku minutach, kiedy silnik się nagrzeje. Tylko między 1500 a 2500rpm. i tylko pod obciążeniem na IV/V biegu. Brzmi inaczej. Niemetalicznie. Jakby cykliczne skrzypnięcia. Próbowałem nagrać ale nie słychać wyraźnie na nagraniu.

:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, volf6 napisał:

co z cisnieniem oleju?

Nie mierzyłem. Kontrolka się nie świeci ani nie żarzy nawet na wolnych. Na razie zastanawiam się czy zawracać w ogóle głowę mechanikowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Joki napisał:

Nie mierzyłem. Kontrolka się nie świeci ani nie żarzy nawet na wolnych. Na razie zastanawiam się czy zawracać w ogóle głowę mechanikowi?

Długo jechałeś z tymi stukami, bo jak połowę z tych 500km to raczej nie będzie to panewka.

Doświadczony mechanik wyłapie to z daleka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, volf6 napisał:

Długo jechałeś z tymi stukami, bo jak połowę z tych 500km to raczej nie będzie to panewka.

Odpaliłem auto, które stało 2 lata. Najpierw trochę dymiło olejem przy przygazówce. Po kilku minutach, rozgrzaniu i przejechaniu kawałka przestało zupełnie. Albo olej ściekł z popychaczy albo pierścienie były lekko zapieczone.

Przyjechałem 250km. Nic nie było słychać. Zanim wymieniłem olej zrobiłem jeszcze 250km. po mieście i w tym czasie zauważyłem, że coś cichutko poklepuje z częstotliwością proporcjonalną do obrotów i tylko pod obciążeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Joki napisał:

Odpaliłem auto, które stało 2 lata. Najpierw trochę dymiło olejem przy przygazówce. Po kilku minutach, rozgrzaniu i przejechaniu kawałka przestało zupełnie. Albo olej ściekł z popychaczy albo pierścienie były lekko zapieczone.

Przyjechałem 250km. Nic nie było słychać. Zanim wymieniłem olej zrobiłem jeszcze 250km. po mieście i w tym czasie zauważyłem, że coś cichutko poklepuje z częstotliwością proporcjonalną do obrotów i tylko pod obciążeniem.

Wymień olej i dobrze obejrzyj co tam ścieknie.

Jak nie będzie nic podejrzanego to zalać nowym i obserwować, jak stary był z motodoktorem to na nowym objawy się nasilą:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maras77 napisał:

IMO jak nie ma dużego luzu, to tylko klepie w cyklu pracy, czyli co dwa obroty.

To miałoby sens. Tym bardziej, że dziś się wsłuchałem i to cykanie ma jednak większą częstotliwość niż 1/10 obrotów. Nawet dwa razy lub jeszcze większą a zaczyna się od 1000 rpm.

Co ciekawe po solidnym rozgrzaniu silnika prawie cichnie. Jest najbardziej słyszalne zaraz po zgaśnięciu w kontrolki zimnego silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.