Skocz do zawartości

Osadzanie obrzeży betonowych


Tomo

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę odgrodzić miejsce gdzie rosną tuje od trawnika.

W tej chwili od wielu lat jest to plastikowa palisada, która jest wbita w ziemię.

 

image.png.c18151b9ec79acf86d8a110fa643e701.png

 

Było to ładne jak było nowe (u mnie w takim ceglastym kolorze), ale teraz już mocno wypłowiało, do tego trochę jest poutrącane przy koszeniu.

 

Chcę to wymienić na betonowe obrzeże z prostych odcinków (tylko na rogach podocinam sobie kształt)

 

image.png.a4378329b093cf78d8f1448c424c06c7.png

 

Teraz pytanie - w jaki sposób to osadzać ?

Nie chciałbym robić wielkich wykopów i osadzać na suchy beton bo to ma mieć funkcję wyłącznie ozdobno-rozgraniczającą.

Obrzeże ma 20 cm wysokości i chciałbym żeby wystawało tylko na 10 cm (aktualna palisada jest na 15 cm i jak dla mnie to za wysoko) więc 50% wysokości będzie w ziemi + waga elementu robi też swoje więc sądzę, że będzie stabilnie.

 

Dobrze myślę czy źle ? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tomo napisał:

Teraz pytanie - w jaki sposób to osadzać ?

Jeśli ma być trwałe to tylko na suchy beton. Stożek usypać i osadzić.

Jeśli zrobisz tylko w piach to będzie się rozłazić. Można ewentualnie wbić pręty przy samym obrzeżu aby ustabilizować ale i tak będzie trochę się rozchodzić na łączeniach. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, rwIcIk napisał:

Zrób palisadę z takich walców, ale betonowych osadzonych w ziemi na zaprawie betonowej :ok:

 

 

20180531_093922.jpg

popieram w 100%, obrzeże będzie wyglądało tak sobie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rwIcIk napisał:

Zrób palisadę z takich walców, ale betonowych osadzonych w ziemi na zaprawie betonowej :ok:

 

 

 

20180531_093922.jpg

 

 

Czy to są pojedyncze elementy czy łączone po 3-5 ?:hmm:

Jakiej wysokości są te elementy ? Ile w ziemi i ile ponad ziemią ?

Czy układałeś to na mokrej czy na suchej zaprawie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Tomo napisał:

 

Czy to są pojedyncze elementy czy łączone po 3-5 ?:hmm:

Jakiej wysokości są te elementy ? Ile w ziemi i ile ponad ziemią ?

Czy układałeś to na mokrej czy na suchej zaprawie ?

 

Pojedyncze. Jakieś krótkie, myślę, że około 25 cm 

Układali je chyba na mokrej zaprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Tomo napisał:

Chcę to wymienić na betonowe obrzeże z prostych odcinków (tylko na rogach podocinam sobie kształt)

Obsadzić to obsadzisz na zaprawie ( robiłem takie do kostki ale Panie docinanie to jest osobny temat ...

Musisz mieć porządnego "dużego" biaksa i do tego tarcze odpowiednią a jeśli chcesz to inaczej łączyć niż w 90 stopni to się trochę nagimnastykujesz żeby to dobrze wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Oscar_ napisał:

Obsadzić to obsadzisz na zaprawie ( robiłem takie do kostki ale Panie docinanie to jest osobny temat ...

Musisz mieć porządnego "dużego" biaksa i do tego tarcze odpowiednią a jeśli chcesz to inaczej łączyć niż w 90 stopni to się trochę nagimnastykujesz żeby to dobrze wyglądało.

 

Mam dużego diaxa (nie biaxa ! :mlotek:) - tarczę kupię w sklepie.

Za wyjątkiem pylenia jaki jest problem w takim cięciu ? :hmm:

Edytowane przez Tomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Tomo napisał:

 

Czy to są pojedyncze elementy czy łączone po 3-5 ?:hmm:

Jakiej wysokości są te elementy ? Ile w ziemi i ile ponad ziemią ?

Czy układałeś to na mokrej czy na suchej zaprawie ?

 

Dostępne są różne wysokości od 30cm wzwyż, cena od około 8-10 zł/ szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tomo napisał:

 

Mam dużego diaxa (nie biaxa ! :mlotek:) - tarczę kupię w sklepie.

Za wyjątkiem pylenia jaki jest problem w takim cięciu ? :hmm:

wiadomo że diaxa ! literówka się wkradła .

No jak nie potrzebujesz ciąć małych elementów to tylko hałas jest problemem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

witam
potrzebuje osadzić obrzeża kilka sztuk na warzywniak żonie, jest może jakiś suchy beton gotowy w workach? pod obrzeża betonowe?

z czego polecacie wyznaczyć grządki? Chcę pójść po najmniejszej linii oporu;), osadzić krawężniki (obrzeża jak kto woli, zasypać ziemią i niech sobie żona grzebie w tym....
marudzi mi o tym już dość długo, wezmę szpadel, wykopię rowek;), wsypałbym gotowego betonu, wypoziomiał, wypionował i chyba po temacie? Tylko chciałbym kupić coś gotowego w workach - z takich sprzętów do mieszania to mam tylko taczkę;) i łopatę ;) oraz mieszadło do wiertarki;) dlatego nie chcę się bawić w mieszanie samemu, ale jak znacie jakiś prosty sposób typu weź chłopie do taczki wsyp worek tego, troche tego i masz gotowe to proszę poratujcie - zieleniak jestem, ale widzę że żona nie odpuszcza więc muszę jej to zrobić, z jednej strony wykorzystam pomurówkę płotu betonową, ma 30 cm wysokości 2,5 długie więc pomyslałem, że dokupie na długość obrzeży z 5mb i zrobię jej to na długość właśnie 2 przesęł ogrodzenia i szerokość nie wiem koło 1metra, 80 cm kątówką przytnę..., obsadzę w ziemii i po tamcie;)

 

poratujcie jak się za to zabrać, z czego to zrobić, drewnianych nie chce zbijać skrzynek, żona jeszcze młoda;) więc wystarczy jak jej na gruncie osadze te obrzeża... zasypie ziemią ze sklepu;) i niech się cieszy dziewcze;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, 62545tomasz napisał(a):

witam
potrzebuje osadzić obrzeża kilka sztuk na warzywniak żonie, jest może jakiś suchy beton gotowy w workach? pod obrzeża betonowe?

z czego polecacie wyznaczyć grządki? Chcę pójść po najmniejszej linii oporu;), osadzić krawężniki (obrzeża jak kto woli, zasypać ziemią i niech sobie żona grzebie w tym....
marudzi mi o tym już dość długo, wezmę szpadel, wykopię rowek;), wsypałbym gotowego betonu, wypoziomiał, wypionował i chyba po temacie? Tylko chciałbym kupić coś gotowego w workach - z takich sprzętów do mieszania to mam tylko taczkę;) i łopatę ;) oraz mieszadło do wiertarki;) dlatego nie chcę się bawić w mieszanie samemu, ale jak znacie jakiś prosty sposób typu weź chłopie do taczki wsyp worek tego, troche tego i masz gotowe to proszę poratujcie - zieleniak jestem, ale widzę że żona nie odpuszcza więc muszę jej to zrobić, z jednej strony wykorzystam pomurówkę płotu betonową, ma 30 cm wysokości 2,5 długie więc pomyslałem, że dokupie na długość obrzeży z 5mb i zrobię jej to na długość właśnie 2 przesęł ogrodzenia i szerokość nie wiem koło 1metra, 80 cm kątówką przytnę..., obsadzę w ziemii i po tamcie;)

 

poratujcie jak się za to zabrać, z czego to zrobić, drewnianych nie chce zbijać skrzynek, żona jeszcze młoda;) więc wystarczy jak jej na gruncie osadze te obrzeża... zasypie ziemią ze sklepu;) i niech się cieszy dziewcze;)

Kupujesz w workach gotowy suchy beton B-20 :ok:

Kopiesz rowek, podsypujesz na sucho i poziomujesz obrzeża na tym betonie.

Następnie w wiadrze rozrabiasz ten beton z wodą i okładasz w kilku miejscach, by po zaschnięciu ustabilizować.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, vlad1431 napisał(a):

Ja tylko na suchym betonie ustawiam, obsypuje do połowy wysokości, potem delikatnie podlewam i zasypuje ziemią, resztę zrobi deszcz, B 20 powinien stwardnąć na kamień po miesiącu.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Stwardnieje w kilka dni.

Ale jeśli podłoże np. gliniaste, to po podlaniu wodą rozmięknie i obrzeża potrafią odchylać się.

Więc lepiej nie podlewać. Obłożyć zaprawą cementową na mokro.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwardnieje w kilka dni.
Ale jeśli podłoże np. gliniaste, to po podlaniu wodą rozmięknie i obrzeża potrafią odchylać się.
Więc lepiej nie podlewać. Obłożyć zaprawą cementową na mokro.
 
 
Dobijam każdego młotkiem gumowym, więc mi się nie ruszył żaden, ale fakt, szybciej zwiąże jak się na mokro obłoży.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Pany ile cm go zakopać w tej zaprawie?

chcę kupić chyba wysokie na 20 cm...., 

kolo 5 cm w betonie chyba bedzie ok?

 

myślę też o podmurówce 192 cm długa, wysoka na 20 cm, 6 głęboka...

to ma robić jako grządka;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Pany ile cm go zakopać w tej zaprawie?
chcę kupić chyba wysokie na 20 cm...., 
kolo 5 cm w betonie chyba bedzie ok?
 
myślę też o podmurówce 192 cm długa, wysoka na 20 cm, 6 głęboka...
to ma robić jako grządka;)
 
Spokojnie, jak nic tam nie będzie jeździć po nim to 5 cm wystarczy.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, 62545tomasz napisał(a):

a Pany ile cm go zakopać w tej zaprawie?

chcę kupić chyba wysokie na 20 cm...., 

kolo 5 cm w betonie chyba bedzie ok?

 

myślę też o podmurówce 192 cm długa, wysoka na 20 cm, 6 głęboka...

to ma robić jako grządka;)

 

https://www.castorama.pl/gotowy-beton-do-slupkow-kreisel-448-20-kg/5907418023032_CAPL.prd

 

Nic nie rozrabiasz 

Sypiesz pod. Potem obsypujesz obrzeże.

Potem zasypujesz ziemia i polewasz wszystko woda.

Po 30min już ciężko ruszyć a po 24h jak kamień.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, vlad1431 napisał(a):

Dobijam każdego młotkiem gumowym, więc mi się nie ruszył żaden, ale fakt, szybciej zwiąże jak się na mokro obłoży.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Chodzi o to podlewanie suchego betonu. U mnie pod spodem rozmiękła glina i obrzeża zastygły krzywo przez noc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupię rowek, sznurkiem wyznaczam linie i poziom, podsypuje na 2-3 cm betonem, wkładam obrzeże, ustawiam, młotkiem dobijam, obsypuje jeszcze troszkę po bokach. I tak cały ciąg. Potem zraszam woda, czekam aż trochę złapie, delikatnie przysypuje ziemia żeby nie poruszyć i polewam woda w większej ilości. Na 2 dzień udeptac ziemię, dosypać i gotowe.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2024 o 16:27, Chalek napisał(a):

https://www.castorama.pl/gotowy-beton-do-slupkow-kreisel-448-20-kg/5907418023032_CAPL.prd

 

Nic nie rozrabiasz 

Sypiesz pod. Potem obsypujesz obrzeże.

Potem zasypujesz ziemia i polewasz wszystko woda.

Po 30min już ciężko ruszyć a po 24h jak kamień.

Jak kamień?  Mi w pamięci siedzi, że zwyczajny beton, bez dodatków przyspieszających wiązanie, pełną wytrzymałość osiąga po miesiącu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, gondoljerzy napisał(a):

Jak kamień?  Mi w pamięci siedzi, że zwyczajny beton, bez dodatków przyspieszających wiązanie, pełną wytrzymałość osiąga po miesiącu.

 

Pełną to jeszcze dłużej, ale największy przyrost jest w pierwszych dniach, często po 7dniach już jest 80-90%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, gondoljerzy napisał(a):

Jak kamień?  Mi w pamięci siedzi, że zwyczajny beton, bez dodatków przyspieszających wiązanie, pełną wytrzymałość osiąga po miesiącu.

Ktory beton bez dodatkow możesz lekko obciążać po 15 min ? Po 2 h w tej zaprawie już słupka nie ruszysz.

Jak zalewalismy słupy pod bramę wjazdowa betonem b30 z worka to takiego ekspresu nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to podlewanie suchego betonu. U mnie pod spodem rozmiękła glina i obrzeża zastygły krzywo przez noc 
Ja też mam glinę. Kwestia ile sypiesz tego betonu, czyli jaką dziurę wykopałeś. Ja staram się kopać nie więcej niż 2 cm, a są miejsca, gdzie podsypuje tylko 5mm. Jak dobije młotkiem gumowym, to nie ma opcji, dwa lata i co do milimetra każdy równo. Oczywiście nie może być tak, że wykopiesz za dużo, zasypiesz gliną i na to suchy beton. Beton musi być na gruncie rodzimym. Ostatnio pustaki szalunkowe układałem i w jednym miejscu trzeba było z 15cm podsypać, to te dwa czy trzy mi zjechały 2-3mm, tylko że pustak ma dużo szerszą powierzchnię niż krawężnik. Także krawężnik w tym miejscu pewnie by zjechał po podlaniu wodą, ale niekoniecznie, bo najważniejsze według mnie jest mocne dobicie młotkiem. A najlepiej układa się takie długie na 2.5m pod ogrodzenia panelowe, jak jest równo podsypane, to podejrzewam że za dniówkę z 50m by ułożył.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka


  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupię rowek, sznurkiem wyznaczam linie i poziom, podsypuje na 2-3 cm betonem, wkładam obrzeże, ustawiam, młotkiem dobijam, obsypuje jeszcze troszkę po bokach. I tak cały ciąg. Potem zraszam woda, czekam aż trochę złapie, delikatnie przysypuje ziemia żeby nie poruszyć i polewam woda w większej ilości. Na 2 dzień udeptac ziemię, dosypać i gotowe.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka


Czyli taką samą metodą jak ja robie.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.