Jump to content
Igorek

Jaki olej silnikowy dla dziadka jeżdżącego jedynie do kościoła

Recommended Posts

Potrzebuję porady w dobraniu oleju. Silnik fiatowski 1.4 16V S&S. Zalecany olej "na bazie syntetycznej o lepkości SAE 5W-40 ACEA C3. Kwalifikacja Fiat 9.55535-S2." Oryginalnie ma być Selenia K P.E.

I teraz najciekawsze: właściciel używa samochodu powiedzmy 2-3 razy w miesiącu. Jak stoi miesiąc czy dwa nieodpalany to też nic dziwnego. Średni roczny przebieg 1500km. Olej nie będzie często zmieniany, na pewno nie co rok ani dwa a być może nawet i 3. Dobrze będzie jak da się to kupić wszędzie, zwłaszcza na allegro. Szukamy czegoś tańszego niż oryginał. Co polecicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzisz, problem z właścielem jest taki, że nie przekonasz do zmiany co roku czyli 1500km bo instrukcja każe po 20.000km lub co 5 lat. Zakładając, że ten olej będzie kilka lat w silniku chciałbym polecić coś, co najbardziej takie coś dzielnie zniesie. Olej nawet fabryczny z wymianą co 5 lat będzie nieporównywalnie tańszy od zmienianego co roku choćby Lotosa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postaram się odnieść łącznie do wszystkiego:

- Trzymanie tego samochodu jest zupełnie nieopłacalne ale jest on pamiątką po kimś, kto już nie żyje i jego sprzedaż nie wchodzi w grę.

- Akumulator regularnie pada, olej nie jest zmieniany co roku itp ale nie przekonam właściciela do niczego innego

- Instrukcja podaje jednak wymianę oleju co roku, razem z filtrem. Wcześniej zasugerowałem się wymianą paska rozrządu i ta powinna być dokonana po pięciu latach, które już oczywiście minęły.

- Tu chodzi o przysłowiowego dziadka, właściciel jest kobietą ;]

- Może znacie jakiś olej, który znany jest z bardzo dobrej odporności na starzenie? W sumie to o to pytam najbardziej. Cena też nie musi być koniecznie niższa. Trochę zawinił tu sprzedawca w sklepie, który przy poprzedniej wymianie oleju narobił paniki, że Selenia bardzo droga i zamiast niej wcisnął jakiegoś Castrola. Właścicielce zostało przekonanie, że olej fabryczny nie i już, bo za drogi.

Dostałem zlecenie zamówić ten olej z filtrem najlepiej na allegro aby przyszło do innej osoby, która to wymieni. Nie chce mi się szukać zbyt długo i bładzić po nowych miejscach, preferuję allegro a odbierający bardzo lubi paczkomaty

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, Majkiel napisał:

 

Mam podobną sytuację

Od kilku lat stoi Skoda po ojcu, mama jeździć raz chce a raz nie i praktycznie jedyna jazda samochodu to z garażu na OSKP ;)

Szkoda sprzedawać, bo warte czapkę śliwek.

Jak auto stoi, to odpinaj akumulator - tak stoi Skoda i Uniak jak go dłużej nie używam - nawet po dłuższym postoju nie ma problemu z rozruchem, a akumulatory już po kilka lat mają. 

A na oleju, jak już bardzo chce przydziadować, to kup najtańszy syntetyk i zmieniaj co dwa lata - lepsze to niż pięcioletni super olej ze wszystkimi normami.

Przy wymianie oleju i filtra raz na dwa lata, to mamy koszt rzędu 6 złotych miesięcznie, więc nie jest to chyba dużo, żeby ryzykować uszkodzenie pamiątki przez zwykłe zaniedbanie.

Problem w tym, że ja samochód widuję powiedzmy raz w roku jak jestem w Polsce, nie mam do niego dostępu przez cały czas. Jakiekolwiek odpinanie akumulatora przeze mnie odpada, a użytkowniczka tego nie potrafi. Teraz dostałem zadanie polecić jaki tam olej wlać. Wpływu na to kiedy znów zostanie zmieniony nie mam, próbuję chociaż polecić coś najlepszego w takiej sytuacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.