Skocz do zawartości

Solary, zagotowanie glikolu


exor

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, exor napisał:

Czy w solarach do CWU to często zdarza się, że ten czynnik sie zagotuje? Glikol to jest?

Następująca rzecz: jadę na urlop 2-tyg. Środek lata. Słońce nawala max.

Nikt ciepłej wody nie używa, wiadomo.

Nie popsuje sie nic tam?

 

Powinny byc zawory bezpieczenstwa oraz automatyka zrzutu CWU do kanalizacji aby odebrac ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, exor napisał:

Czy w solarach do CWU to często zdarza się, że ten czynnik sie zagotuje? Glikol to jest?

Następująca rzecz: jadę na urlop 2-tyg. Środek lata. Słońce nawala max.

Nikt ciepłej wody nie używa, wiadomo.

Nie popsuje sie nic tam?

 

U mnie w sterowniku jest opcja chłodzenia nocnego na taką sytuację (jeśli o północy temp. wody w zasobniku jest wyższa niż 65 stopni to wówczas włączana jest pompa by wypchać ciepło do panelu tak aby zbić temperaturę do 40 stopni w zbiorniku). Konfiguracja dotyczy temperatur (początkowa, końcowa) jak i godzin schładzania.

 

Coś mi się jeszcze chodzi po głowie "Tryb urlopowy" ale akurat tego nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teściowie i rodzice mają solary. U jednych i drugich nic kompletnie się działo przy pozostawieniu instalacji na ponad 2 tygodnie. Doglądałem z ciekawości, temp na kolektorach lekko przekraczała 100 stopni, na 300 L zbiorniku było już 80 stopni. Wtedy wyłączało pompę i grzał się sam glikol. Nie zagotowało się nic chyba ani razu. Instalacje z tych bardzo prostych.

 

Swoją drogą przed budową domu chciałem mieć solary i fotowoltaike. Jak się wdrożyłem w temat i pooglądałem to nie mam nic, płace 50 zł miesięcznie za gaz do CWU i ok. 120-160 zł miesięcznie za prąd przy rodzinie 2+1. Po roku widzę, że te eko instalacje mają może i sens długofalowy (jak nie dojdzie serwis), ale krótkofalowo w żaden sposób nie są opłacalne ani pomocne ;]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teściowie i rodzice mają solary. U jednych i drugich nic kompletnie się działo przy pozostawieniu instalacji na ponad 2 tygodnie. Doglądałem z ciekawości, temp na kolektorach lekko przekraczała 100 stopni, na 300 L zbiorniku było już 80 stopni. Wtedy wyłączało pompę i grzał się sam glikol. Nie zagotowało się nic chyba ani razu. Instalacje z tych bardzo prostych.

 

Swoją drogą przed budową domu chciałem mieć solary i fotowoltaike. Jak się wdrożyłem w temat i pooglądałem to nie mam nic, płace 50 zł miesięcznie za gaz do CWU i ok. 120-160 zł miesięcznie za prąd przy rodzinie 2+1. Po roku widzę, że te eko instalacje mają może i sens długofalowy (jak nie dojdzie serwis), ale krótkofalowo w żaden sposób nie są opłacalne ani pomocne default_zlosnik.gif

Jeśli tak jest to nie ma to logiki, nie powinno odciąć pompy. Przecież w tym wypadku zagotuje się glikol i teraz dwa warianty wyrzuci glikol w powietrze lub rozerwie instalacje. Powinien być wyrzut ciepłej wody przez termostat do odpływu ze zbiornika lub chłodzenie całego układu przez wymiennik zimną wodą. W pierwszej kolejności jednak zwiększenie przepływu na pompie od glikolu. Jednak jak widzę jakie wiesniaki montuja te instalacje, to nic mnie nie zdziwi już...

 

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.09.2019 o 08:47, exor napisał:

Czy w solarach do CWU to często zdarza się, że ten czynnik sie zagotuje? Glikol to jest?

Następująca rzecz: jadę na urlop 2-tyg. Środek lata. Słońce nawala max.

Nikt ciepłej wody nie używa, wiadomo.

Nie popsuje sie nic tam?

 

Nie powinno się wcale zdarzyć jak instalacja prawidłowo założona i odpowietrzona. Byłem na urlopie w czerwcu w największe upały, nawet zrzutu ciepłej nie zrobił na piec układ. Mam 2 panele na 4 os rodzinę.

Poza tym masz w sterowniku funkcję "urlop" która w nocy w drugą stronę goni, chłodząc wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.09.2019 o 13:57, komor napisał:

Swoją drogą przed budową domu chciałem mieć solary i fotowoltaike. Jak się wdrożyłem w temat i pooglądałem to nie mam nic, płace 50 zł miesięcznie za gaz do CWU i ok. 120-160 zł miesięcznie za prąd przy rodzinie 2+1. Po roku widzę, że te eko instalacje mają może i sens długofalowy (jak nie dojdzie serwis), ale krótkofalowo w żaden sposób nie są opłacalne ani pomocne ;]

A to zależy co oznacza długofalowy. Mam solary z programu gminnego. Koszt instalacji wyniósł mnie 1630zł, w sezonie poza grzewczym płaciłem przez 6mcy po 100-110zł więcej za prąd bo CWU grzałem prądem, więc po 2,5 r będę do przodu. Gwarancja 5 lat. U znajomych mają ponad 10 lat nie dzieje się nic. Na fotowoltaikę też się wpisałem, jak program ruszy, tylko koszt wejścia większy (niespełna 8 tys). Jak byłem w lecie w Turcji, solar na niemalże każdym dachu, więc to nie jest taka kiepska technologia...Poza tym wcale nie jest bardzo skomplikowana. Więc z tą opłacalnością to zależy jak kto sobie policzy, ale z pomocą?A serwis do pieca gazowego lub jego usterka też się może zdarzyć. Tej technologii też się bałeś?Czemu ją zamontowałeś? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.09.2019 o 14:53, akir napisał:

Jeśli tak jest to nie ma to logiki, nie powinno odciąć pompy. Przecież w tym wypadku zagotuje się glikol i teraz dwa warianty wyrzuci glikol w powietrze lub rozerwie instalacje. Powinien być wyrzut ciepłej wody przez termostat do odpływu ze zbiornika lub chłodzenie całego układu przez wymiennik zimną wodą. W pierwszej kolejności jednak zwiększenie przepływu na pompie od glikolu. Jednak jak widzę jakie wiesniaki montuja te instalacje, to nic mnie nie zdziwi już...

 

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Woda + glikol - temp wrzenia - 106 stopni

Czysty glikol - temp wrzenia - 197 stopni.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maras77 napisał:

Woda + glikol - temp wrzenia - 106 stopni

Czysty glikol - temp wrzenia - 197 stopni.

po pierwsze który glikol (po temp to ja wiem który, ale jak już piszesz to pisz dokładnie)

po drugie jaka proporcja wody do glikolu - glikol ma dość specyficzne właściwości i proporcja jest istotna.

po trzecie temp wyparcia wody z mieszaniny to jest dopiero 140*C

po czwarte lekkie nadciśnienie występujące w układzie zmienia temp. wrzenia medium.

 

także jak chcesz coś podawać to rób to dokładnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.09.2019 o 08:47, exor napisał:

Czy w solarach do CWU to często zdarza się, że ten czynnik sie zagotuje? Glikol to jest?

Następująca rzecz: jadę na urlop 2-tyg. Środek lata. Słońce nawala max.

Nikt ciepłej wody nie używa, wiadomo.

Nie popsuje sie nic tam?

 

Są systemy które wprowadzają glikol gdy jest taka potrzeba, czyli jak system jest wyłączony bo nas nie ma to system jest odcięty.

Odnośnie usterek to od ludzi co mają narzekali na uszczelniem, że potrafi to cieknąc po roku, to pewnie zależy od firmy która to instaluje (a jak wiadomo programy gminne z dofinansowaniem wybieraja te najtańsze).

Firma która instalowała mi PV, mówiła że u nich to już martwy temat i praktycznie nie mają na to zleceń, wszyscy idą w PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.09.2019 o 13:01, sherif napisał:

Odnośnie usterek to od ludzi co mają narzekali na uszczelniem, że potrafi to cieknąc po roku, to pewnie zależy od firmy która to instaluje (a jak wiadomo programy gminne z dofinansowaniem wybieraja te najtańsze).

Imho to nie zależy od najtańsza/najdroższa, tylko od konkretnych instalatorów...Przykład: u mnie w gminie robiło 6 ekip, część ludzi jest zadowolona (w tym ja) a część klnie jak szewc. Bo np majstrowie robili na elewacji na stelażu, wywalili dziurę na przewody, a potem zamiast zasłonić stelażem i panelami, to stelaż powiesili oddzielnie :hehe: drudzy walnęli w domu przez strop, salon w rogu do piwnicy, kobiecie powiedzieli, że inaczej się nie da, a jak wrócił właściciel to mało ich nie rozszarpał :hehe: U jednych robili 2 dni u innych 1 dzień od 8-13. Ja sobie wziąłem 2 dni wolnego, pogadałem z chłopakami, że chcę mieć dobrze zrobione, ugościłem 2 śniadankiem, obiadkiem, kawką, herbatką bo zimno było w październiku i jest ok póki co. Weszli pod gąsiorem, na dół wolnym kominem wentylacyjnym wprost do kotłowni.

20181024_131120.jpg.10f88447b02314e4608fd90b0f429554.jpg20181024_125053.jpg.424af643148688ff83336a74c8f17cff.jpg20181023_192911.jpg.f1146d58ee18b337b62626a502fcc32b.jpg

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, AkuQ napisał:

wolnym kominem wentylacyjnym wprost do kotłowni.

Tym bym się nie chwalił 

Wystarczy donos do Nadzoru budowlanego i wtedy szybko, naprawdę szybko zostanie Wytłumacz one że w przedodach wentylacyjnych, nawet nieczynnych nie może się nic znajdować poza powietrzem

Edytowane przez 4tyelement
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, AkuQ napisał:

Imho to nie zależy od najtańsza/najdroższa, tylko od konkretnych instalatorów..

Tak, ale przyznacz, że znacznie większe prawdopodobieństwo jest trafienie takich partaczy, gdzie głównym priorytetem jest aby jak najszybciej obskoczyć taką instalację i dać jak najmniejszą cenę w przetargu.

1 godzinę temu, 4tyelement napisał:

Tym bym się nie chwalił 

Wystarczy donos do Nadzoru budowlanego i wtedy szybko, naprawdę szybko zostanie Wytłumacz one że w przedodach wentylacyjnych, nawet nieczynnych nie może się nic znajdować poza powietrzem

Jeżeli ktoś ma kilka wolnych pionów wentylacyjnych jak np k. wyżej to w czym problem ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 4tyelement napisał:

Wytłumacz one że w przedodach wentylacyjnych, nawet nieczynnych nie może się nic znajdować poza powietrzem

 

A co z tzw szachtami techniczymi?

IMHO jak jest kanał niewykorzystywany do wentylacji to raczej nie ma problemu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ccLot napisał:

 

A co z tzw szachtami techniczymi?

IMHO jak jest kanał niewykorzystywany do wentylacji to raczej nie ma problemu.

Jeśli jest na projekcie jako komin wentylacyjny to to nie jest szacht techniczny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 4tyelement napisał:

Jeśli jest na projekcie jako komin wentylacyjny to to nie jest szacht techniczny

Nie no dyskutujemy o nieużywanym/dodatkowym kanale.

Jak ma być jako kanał wentylacyjny to wiadomo, że nie wolno.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ccLot napisał:

Nie no dyskutujemy o nieużywanym/dodatkowym kanale.

Jak ma być jako kanał wentylacyjny to wiadomo, że nie wolno.

 

Nie chodzi o to czy jest użytkowany czy nie 

Jeśli w projekcie jest jako wentylacja to zgodnie z przepisami ma być pusty... 

Nie ja wymyślam przepisy... Ale akurat jakiś czas temu miałem nalot z PNB dotyczący czegoś innego.. A że miałem właśnie w takim szachcie technicznym który na projekcie zaznaczony jako komin wentylacyjny rurki z klimy to miałem nakaz zdemontowania... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, 4tyelement napisał:

Tym bym się nie chwalił 

Wystarczy donos do Nadzoru budowlanego i wtedy szybko, naprawdę szybko zostanie Wytłumacz one że w przedodach wentylacyjnych, nawet nieczynnych nie może się nic znajdować poza powietrzem

Ejj...to poszło drugim nadstanowym. Wentylacyjnym firma montująca by nie dopuściła, oni tego pilnowali, gdyby był  jeden nie byłoby tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.