Skocz do zawartości

Sterowanie roletami zewnętrznymi...


nikt-znany

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien dylemat dotyczący sterowania z przycisków roletami w salonie i kuchni.

O ile w pokojach i łazience taki przycisk to must have jak dla mnie. O tyle w salonie i kuchni bardzo zwiększa mi ilość włączników i zastanawiam się czy nie zrezygnować z tego tylko na rzecz sterowania z pilota.

Generalnie jest 5 silników do wysterowania, a to daje 5 puszek. Niestety wybór włączników obsługujących 2 silniki w jednej puszce jest żaden, smart home'a nie planuję.

Do tych 5 puszek dodać kolejne na włączniki oświetlenia i robi się tego dużo za dużo... 🙂

 

Ktoś może przerabiał taki temat? Coś mądrego podpowie?

 

Zasilanie rolet planuję na oddzielnym obwodzie. Myślę jeszcze czy puszczać kable od sygnałów góra-dól do rozdzielni, może kiedyś się to przydać (a może nie)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, mazi napisał:

Ktoś może przerabiał taki temat? Coś mądrego podpowie?

 

Zasilanie rolet planuję na oddzielnym obwodzie. Myślę jeszcze czy puszczać kable od sygnałów góra-dól do rozdzielni, może kiedyś się to przydać (a może nie)...

 

Ja mam tak właśnie zrobione, zasilanie każdego silnika rolety idzie z rozdzielni + przyciski to kable sterownicze (można puścić zbiorczy kabel po obwodzie) idące też do rozdzielni. To daje nieograniczone możliwości sterowania, możesz sobie najprostsze Sonoff popiąć, możesz sterownik z pilototami, możesz sterować alarmem, możesz sam zbudować system na RPI, możesz wykorzystać jakiegoś gotowca.

U mnie roletami steruje alarm bezpośrednio, ale nad alarmem mam nakładkę mojego systemu opartego na RPI, co daje bardzo duże możliwości sterowania (np domykania rolet ze względu na temp)

Odnośnie praktycznej części po 4 latach, to większość rolet mam auto (otwieranie /zamykanie), ale np w wakacje w sypialniach zmieniam harmonogram otwierania :) (ze zmierzchowego na godzinne). Część rolet zamykam/ otwieram z aplikacji, wtedy kiedy jestem w innej części domu. Reszta rodziny korzysta głównie z przycisków przy oknach, w wielu przypadkach jest poprostu najwygodniej.

Można się też bawić w zczytywanie ilości impulsów czyli dwuklik otwiera otwiera drugą roletę, oszczędza się na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

 

Ja mam tak właśnie zrobione, zasilanie każdego silnika rolety idzie z rozdzielni + przyciski to kable sterownicze (można puścić zbiorczy kabel po obwodzie) idące też do rozdzielni. To daje nieograniczone możliwości sterowania, możesz sobie najprostsze Sonoff popiąć, możesz sterownik z pilototami, możesz sterować alarmem, możesz sam zbudować system na RPI, możesz wykorzystać jakiegoś gotowca.

U mnie roletami steruje alarm bezpośrednio, ale nad alarmem mam nakładkę mojego systemu opartego na RPI, co daje bardzo duże możliwości sterowania (np domykania rolet ze względu na temp)

Odnośnie praktycznej części po 4 latach, to większość rolet mam auto (otwieranie /zamykanie), ale np w wakacje w sypialniach zmieniam harmonogram otwierania :) (ze zmierzchowego na godzinne). Część rolet zamykam/ otwieram z aplikacji, wtedy kiedy jestem w innej części domu. Reszta rodziny korzysta głównie z przycisków przy oknach, w wielu przypadkach jest poprostu najwygodniej.

Można się też bawić w zczytywanie ilości impulsów czyli dwuklik otwiera otwiera drugą roletę, oszczędza się na miejscu.

 

Od CH kabla trzeba u mnie (rozległa parterówka), ale to chyba najrozsądniejsze od strony funkcjonalnej... 🙂

Ten zbiorczy kabel po obwodzie - to masz na myśli kabel sterujący góra/dół, żeby jednym przyciskiem wszystkie rolety otworzyć/zamknąć?

 

Czyli masz puszczone zasilanie od każdego silnika do rozdzielni. Kable sterujące góra/dól to też od każdego silnika do rozdzielni, a dodatkowo do przycisków?

 

Jakie masz silniki, z jakimi krańcówkami?

Sterujesz przyciskami bez podtrzymania?

Ja mam elektroniczne krańcówki, przez to tego typu przyciski są potrzebne. I teraz jak tak sobie o tym myślę to może być upierdliwe korzystanie z przycisków... stoisz i czekasz aż się skręci/rozkręci tyle ile chcesz.

Edytowane przez mazi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mazi napisał:

 

Od CH kabla trzeba u mnie (rozległa parterówka), ale to chyba najrozsądniejsze od strony funkcjonalnej... 🙂

Ten zbiorczy kabel po obwodzie - to masz na myśli kabel sterujący góra/dół, żeby jednym przyciskiem wszystkie rolety otworzyć/zamknąć?

 

Czyli masz puszczone zasilanie od każdego silnika do rozdzielni. Kable sterujące góra/dól to też od każdego silnika do rozdzielni, a dodatkowo do przycisków?

 

Jakie masz silniki, z jakimi krańcówkami?

Sterujesz przyciskami bez podtrzymania?

Ja mam elektroniczne krańcówki, przez to tego typu przyciski są potrzebne. I teraz jak tak sobie o tym myślę to może być upierdliwe korzystanie z przycisków... stoisz i czekasz aż się skręci/rozkręci tyle ile chcesz.

Mam na myśli kabel od sterowania przyciskami, puszczasz np 16 żył, skacząc od przełącznika do przełącznika i na końcu terminując w rozdzielni. Taki kablem obsłużył 15 przycisków, czyli 7 rolet. U mnie jest chyba nawet grubszy i ogarnia po drodze też kwestie alarmowe. 230V silnik każdej rolety - rozdzielnia. Tylko tak będziesz miał pełną sterowalność każdą roletą z osobna z poziomu rozdzielni.

Ja mam zaprogramowane bardzo prosto, każdy przycisk to wejście, zwarcie/wciśnięcie krótkotrwałe to wyzwolenie przekaźnika do zasilania na silniku. Czas zasilania jest deko dłuższy niż idzie roleta, bo każda ma swoje ustawialne krańcówki. Oczywiście można wcześniej wyłączyć zasilanie poprzez wciśnięcie przycisku w drugą stronę. Ja mam prostrzą wersję silników Aluproof, bez przeciążeniówki i bez czujnika położenia (tak, że nie mogę wyświetlić stanu na jakiej wysokości okna roleta się zatrzymała :) )

Tak działa właśnie zewn zasilanie, ustawiasz czas i nie musisz nic trzymać :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.09.2019 o 12:29, mazi napisał:

To jest upierdliwe szczególnie wtedy jak pilot leży w salonie, a ja jestem w sypialni 🙂 albo odwrotnie. Stąd jak jest opcja wyprowadzenia sterowania przyciskami to ją rozważam.

 

skąd, pilot leży w szufladzie i sobie steruje całym domem.

 

https://roletynapilota.pl/pl/p/Pilot-COSMO-HCT-bialy/2?utm_source=shoper&utm_medium=shoper-cpc&utm_campaign=shoper-kampanie-google&shop_campaign=9010429746&gclid=Cj0KCQjw2efrBRD3ARIsAEnt0eh6f53ZkKojXj-zyHMcsPM2ERlsr1IXFgkJ_ViPk9Ez4SvLfSdicA4aAuheEALw_wcB

Edytowane przez Vadero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mazi napisał:

16 żył - nie opędzi tego skrętką, bo to 230V idzie. Więc trzeba uczciwy kabel dać.

16 żył trochę mało, bo każda roleta u mnie (Mobilus ERS) to 2 kable sterujace góra-dół, więc jak mam 12 rolet to trzeba 24 żył.

GND możesz dać wspólne, każdy przycisk - jedna żyła, 12 rolet - 25 zył. Ja mam 12 rolet ale na dwóch piętrach więc 2 czy 3 kable to ogarniają i tak jest oszczędność niż ciągnąć każdy osobno. Oczywiście mowa o nisko prądowych do sterowania. 230V dajesz 4 żyłowy kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Vadero napisał:

 

Mam identyczny pilot, i co z tego... 🙂 musiałbym dokupić ich kolejne 3 minimum sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.09.2019 o 12:01, Vadero napisał:

Wszystkim steruję z pilota, nie mam żadnych pstryków. 

Pilot pilnuje żeby się zamykały jak jest ciemno i podnosiły jak jest jasno. Świetna sprawa. 

 

Też mam pilot, ale ....

 

Na ścianie, image.png.43a568c767ed2babc8c24f342709745b.png

Takiego cudaka sobie włożyłem na parterze gdzie mam "centrum sterowania" i na górze. Oba mają po 5 kanałów, na każdym można po 5 silników programować. Wymóg - silniki radiowe, bądź przewodowe, ale przy przełącznikach ściennych trzeba dołożyć przekaźniki radiowe. Jedyny minus (świadomy) to brak możliwości wpięcia w smarta, ale podejrzewam, że pewnie kiedyś pojawi się coś lub już jest co połączy funkcje smartowe z przekaźnikami radiowymi. Na plus nie trzeba ciągnąc do rozdzielni przewodów, które nie wiem gdzie by mi się zmieściły znowu ;]

Dla mnie jest wystarczające, dla żony i tak zbyt zaawansowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Panowie podłączam się do wątku, mam na dwóch oknach rolety, którymi obecnie steruje się za pomocą takiego przycisku:
https://www.kontakt-simon.com.pl/pl/Katalog/1035/1252/11812,CZP1-01-11.html

Co muszę dołożyć do obwodu żeby podnoszenie i opuszczanie odbywało się bez konieczności trzymania wciśniętego przycisku? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Fryzuryn napisał:

Panowie podłączam się do wątku, mam na dwóch oknach rolety, którymi obecnie steruje się za pomocą takiego przycisku:
https://www.kontakt-simon.com.pl/pl/Katalog/1035/1252/11812,CZP1-01-11.html

Co muszę dołożyć do obwodu żeby podnoszenie i opuszczanie odbywało się bez konieczności trzymania wciśniętego przycisku? 

 

Też mam takie Simona tylko nie muszę trzymać :).

Zbyt mało danych aby doradzić, to jest sterowane niskonapięciowo czy bezpośrednio zasilaniem do rolety ?

Rolety mają krańcówki ?

Jeżeli masz sterowanie bezpośrednie (230V) i masz krańcówki to wystarczy zwykły regulowany wyłącznik zwłoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, sherif napisał:

Też mam takie Simona tylko nie muszę trzymać :).

Zbyt mało danych aby doradzić, to jest sterowane niskonapięciowo czy bezpośrednio zasilaniem do rolety ?

Rolety mają krańcówki ?

Jeżeli masz sterowanie bezpośrednie (230V) i masz krańcówki to wystarczy zwykły regulowany wyłącznik zwłoczny.

Rolety mają krańcówki, mają zasilanie bezpośrednie 230 V. Słyszałem o takich przekaźnikach dopuszkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Fryzuryn napisał:

Rolety mają krańcówki, mają zasilanie bezpośrednie 230 V. Słyszałem o takich przekaźnikach dopuszkowych.

 

A nie możesz zmienić przycisków na bistabilne ( "bez sprężyny" )?

Skoro roleta ma krańcówkę, to naciśniesz raz, sama dojedzie do góry (na dół) i się wyłączy.

Mam na myśli coś takiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Fryzuryn napisał:

Rolety mają krańcówki, mają zasilanie bezpośrednie 230 V. Słyszałem o takich przekaźnikach dopuszkowych.

Czegoś takiego szukaj, tylko żeby można było czas regulować. Sprawdź też czy wejdzie Ci w puszkę.

4 minuty temu, Majkiel napisał:

A nie możesz zmienić przycisków na bistabilne ( "bez sprężyny" )?

Skoro roleta ma krańcówkę, to naciśniesz raz, sama dojedzie do góry (na dół) i się wyłączy.

IMO trochę bez sensu, bo raz że zasilanie idzie cały czas to pozycja przycisków wygląda dziwnie i mylnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sherif napisał:

IMO trochę bez sensu, bo raz że zasilanie idzie cały czas to pozycja przycisków wygląda dziwnie i mylnie.

 

Też mi się to nie podoba, że jeden guzik tak, a drugi tak. Dlatego u siebie mam "chwilowe". Poza tym w planie było założenie sterowników... i wciąż są w planie ;)

Z drugiej strony, jak ktoś ma podwójny włącznik do światła czy też jakieś schodowe, to też bywają "jeden w górę, drugi w dół".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Majkiel napisał:

 

Też mi się to nie podoba, że jeden guzik tak, a drugi tak. Dlatego u siebie mam "chwilowe". Poza tym w planie było założenie sterowników... i wciąż są w planie ;)

Z drugiej strony, jak ktoś ma podwójny włącznik do światła czy też jakieś schodowe, to też bywają "jeden w górę, drugi w dół".

Schodowe/krzyżowe zazwyczaj są pojedyncze i nie ma ich tyle co okien/rolet, ale racja też potrafią być w różne strony poustawiane.

Ja od razu pod alarm podłączyłem poprzez zewn przekaźniki, potem jedynie dorobiłem nakładkę mojego systemu, więc mogę tym zewn sterować. W planach było zczytywanie ilości kliknięć przyciskiem aby wykonać odpowiednią funkcję np zaciemnienie, ale tak to bywa z planami, że wciąż są planami :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Majkiel napisał:

 

A nie możesz zmienić przycisków na bistabilne ( "bez sprężyny" )?

Skoro roleta ma krańcówkę, to naciśniesz raz, sama dojedzie do góry (na dół) i się wyłączy.

Mam na myśli coś takiego

Linia Simon 10 nie ma bistabilnych ale dzisiaj otrzymałem poradę pt. wyjęcie sprężynek z przycisków no i faktycznie to działa bo krańcówki robią robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
50 minut temu, Fryzuryn napisał:

Linia Simon 10 nie ma bistabilnych ale dzisiaj otrzymałem poradę pt. wyjęcie sprężynek z przycisków no i faktycznie to działa bo krańcówki robią robotę.

Risky game. Przelacznik do rolet powinien miec zabezpieczenie przed podaniem napiecia jednoczesnie na ruch w gore i w dol.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krawiec napisał:

Risky game. Przelacznik do rolet powinien miec zabezpieczenie przed podaniem napiecia jednoczesnie na ruch w gore i w dol.

 

Krawiec

 

Tylko sprężynki raczej nie odpowiadają za odcięcie któregoś zasilania.

W przełączniku Ospela działa mi tak, że jak nacisnę oba, to roleta jedzie do góry. Sprawdziłem jeszcze miernikiem właśnie na leżącym w garażu nieużywanym - przy naciśnięciu obydwu naraz zwiera jeden.

Aczkolwiek masz rację, ryzykowne i trzeba sprawdzić jak działa w konkretnym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie zwykle sterowanie klawiszem, do tego dołożone sterowniki rolet Zamel exta free sterowane z pilota. 
Mam jeszcze kontroler centralny do sterowania smartfonem.  
Wszystko jest bezpośrednio z 230v

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.