Skocz do zawartości

Budżetowa terenówka - kilka pytań laika


Josyp

Rekomendowane odpowiedzi

Prawdopodobnie za kilka miesięcy przeprowadzam się na wygwizdowo - poboczna droga z płyt betonowych (z półtora kilometra) plus ze 200 metrów drogi polnej, która prowadzi tylko do mojego domku, więc na bank nikt mi nie odśnieży, stąd decyzja o zakupie terenówki na zimę oraz przez resztę roku jako awaryjne auto. Przebieg roczny pewnie max 1kkm, komfort, wyposażenie, rocznik itp. kompletnie bez znaczenia. Budżet parę tysia, raczej z dolnego niż górnego przedziału, fura z LPG. Chciałbym raczej popularny model niźli wydumkę, by były części, prosta budowa (bo raczej wszystko samemu ogarniam, a nie mechanik). Teraz pytania:

 

1. Główne założenie to przebicie się przez zaspy śniegu bez żadnego odśnieżania - teraz co prawda zimy zwykle lajtowe, ale z dzieciństwa pamiętam, że niespodziewanie z rana bywało po pół metra dowalone, czy taka terenówka normalnie przez to przejedzie bez problemów? 

 

2. Nie będę zmieniać opon, a mając powyższe na uwadze, będę się starać wybrać już taką zaopatrzoną w stosowne. Lepiej się sprawdzą cywilne zimówki, czy taka ostra terenowa kostka?

 

3. Czy ewentualnie cywilne 4x4 (np. legacy mi się podoba) przejedzie bez odśnieżania przez takie zaspy? Czy musi być jednak prześwit odpowiedni?

 

4. Czy standardowa terenówka już da radę, czy szukać takiej podniesionej? 

 

5 Gdyby nie udało się znaleźć podniesionej, czy dam radę ją podnieść w garażowych warunkach? Czy jakoś całą budę się podnosi podnośnikiem kolumnowym?

 

Najbardziej podoba mi się Vitara, jest ich najwięcej, ale w co drugim ogłoszeniu korozja, a skoro już o tym piszą, to pewnie jest tragedia - teoretycznie mógłbym się pobawić w blacharkę, ale mi się nie chce za bardzo - co tam koroduje i czy zazwyczaj na tyle, żeby już nie przeszła przeglądu?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Josyp napisał:

czy taka terenówka normalnie przez to przejedzie bez problemów? 

Przez świeży sypki to i ośka się przebije na dobrych oponach. Przez mokry, zbity, choćby tam były blokady wszystkiego i opony od ciągnika to nie pójdzie. Osie zgarną mokry śnieg jak pług i same uniosą auto tak, że zawiśnie.

 

Godzinę temu, Josyp napisał:

4. Czy standardowa terenówka już da radę, czy szukać takiej podniesionej? 

Musi być mocno podniesiona jeśli spadnie mokry śnieg. Żadne opony czy to kostka czy zimowe nie pomogą. Dlatego też Legacy odpada.

 

Godzinę temu, Josyp napisał:

5 Gdyby nie udało się znaleźć podniesionej, czy dam radę ją podnieść w garażowych warunkach? Czy jakoś całą budę się podnosi podnośnikiem kolumnowym?

Moim zdaniem sam nic nie zmodzisz  ale nie znam Twoich możliwości.

 

1 godzinę temu, Josyp napisał:

Najbardziej podoba mi się Vitara, jest ich najwięcej, ale w co drugim ogłoszeniu korozja

Chyba tylko Vitara skoro nie chcesz wydumek w stylu Ferozy itp. Szukać nieskorodowanej do skutku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Joki napisał:

Przez świeży sypki to i ośka się przebije na dobrych oponach. Przez mokry, zbity, choćby tam były blokady wszystkiego i opony od ciągnika to nie pójdzie. Osie zgarną mokry śnieg jak pług i same uniosą auto tak, że zawiśnie.

 

dokładnie tak, mokrego śniegu wystarczy niewiele i auto staje - prześwit pod mostem to kilkanaście cm (bliżej 20)

 

Godzinę temu, Joki napisał:

Musi być mocno podniesiona jeśli spadnie mokry śnieg. Żadne opony czy to kostka czy zimowe nie pomogą. Dlatego też Legacy odpada.

 

tyle że taka podniesiona do jazdy na co dzień średnio się nadaje ?

kostka wcale nie jest dobra na zimę, to są twarde gumy i nie wgryzają się w śnieg

mam ATki niby ze śnieżynką a i tak są sporo gorsze od zimówki

 

Godzinę temu, Joki napisał:

 

Moim zdaniem sam nic nie zmodzisz  ale nie znam Twoich możliwości.

 

dlaczego, do vitary są gotowe zestawy i 2-3cale nie jest problem

https://radzikone.pl/zestawy-lift

pytanie czy to ma sens

 

Godzinę temu, Joki napisał:

Chyba tylko Vitara skoro nie chcesz wydumek w stylu Ferozy itp. Szukać nieskorodowanej do skutku. 

 

frontera, może jakiś jeep

 

 a może taniej wyjdzie kupić jakiegoś ciapka, albo dogadać się z jakimś lokalnym farmerem 

i ew auto 4x4 jak legacy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Koonrad napisał:

kostka wcale nie jest dobra na zimę, to są twarde gumy i nie wgryzają się w śnieg

Też myślę, że typowa zimowa z grubym bieżnikiem będzie zasadniczo lepsza na śnieg bo ma trapezowe rowki i śnieg z nich wypada a zwykłe opony z prostokątnym przekrojem bieżnika zaraz zakleja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Joki napisał:

Też myślę, że typowa zimowa z grubym bieżnikiem będzie zasadniczo lepsza na śnieg bo ma trapezowe rowki i śnieg z nich wypada a zwykłe opony z prostokątnym przekrojem bieżnika zaraz zakleja.

 

nawet nie to że się zakleja, ale twarda guma ślizga się po śniegu

o ile w kopnym/luźnym jest jeszcze znośnie, tak na ubitym zachowuje się jak na lodzie

myślę że bardziej twardość gumy i lamele robią robotę w zimowych

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Josyp napisał:

 

 

Najbardziej podoba mi się Vitara, jest ich najwięcej, ale w co drugim ogłoszeniu korozja, a skoro już o tym piszą, to pewnie jest tragedia - teoretycznie mógłbym się pobawić w blacharkę, ale mi się nie chce za bardzo - co tam koroduje i czy zazwyczaj na tyle, żeby już nie przeszła przeglądu?  

szukaj Vitary jak dobrze poszukasz to trafisz sensowny egzemplarz robisz bieda lift za 300zł do tego opona 28 cali i idzie w zaspy/piachy jak dzik w żołędzie. Ewentualnie KIA sportage 1 gen. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Josyp napisał:

poboczna droga z płyt betonowych (z półtora kilometra) plus ze 200 metrów drogi polnej, która prowadzi tylko do mojego domku

 

będą odśnieżać ten beton? Bo jak tak to bym na te 200m poszedł w odśnieżarkę

https://allegro.pl/oferta/odsniezarka-karcher-sth-5-56w-8441994016

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bielaPL napisał:

 

będą odśnieżać ten beton? Bo jak tak to bym na te 200m poszedł w odśnieżarkę

https://allegro.pl/oferta/odsniezarka-karcher-sth-5-56w-8441994016

 

Beton pewnie joooo, ale w jakiejś najdalszej kolejności zapewne... a pracuję na 3 zmiany w systemie, więc nie znam dnia ni godziny...

 

 O odśnieżarce też myślałem, a jeszcze pytanko - czy jakiś quad z pługiem by dał radę? Ale taki z chińczyków typu 250cm3 czy za słaby będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Josyp napisał:

Beton pewnie joooo, ale w jakiejś najdalszej kolejności zapewne... a pracuję na 3 zmiany w systemie, więc nie znam dnia ni godziny...

 

 O odśnieżarce też myślałem, a jeszcze pytanko - czy jakiś quad z pługiem by dał radę? Ale taki z chińczyków typu 250cm3 czy za słaby będzie?

 

Na grubszy śnieg wirnikowa z napędem

Pługiem musisz na bieżąco odśnieżać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Josyp napisał:

Beton pewnie joooo, ale w jakiejś najdalszej kolejności zapewne... a pracuję na 3 zmiany w systemie, więc nie znam dnia ni godziny...

 

 O odśnieżarce też myślałem, a jeszcze pytanko - czy jakiś quad z pługiem by dał radę? Ale taki z chińczyków typu 250cm3 czy za słaby będzie?

Witaj, Vitara, biedalift i dobra opona.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.