Skocz do zawartości

OC - czy ważne jest, kto wykupuje?


zolu

Rekomendowane odpowiedzi

Sytuacja taka - auto ma właściciela, natomiast wykupującym OC jest inna osoba, która ma komis samochodowy i możliwość wykupienia OC na 3 miesiące. 

 

Generalnie wygodna sprawa, cena niska, w przypadku zbycia auta za dużo się nie traci. Lecz czy takie rozwiązanie jest bezpieczne dla posiadacza auta w przypadku szkody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, zolu napisał:

Sytuacja taka - auto ma właściciela, natomiast wykupującym OC jest inna osoba, która ma komis samochodowy i możliwość wykupienia OC na 3 miesiące. 

 

Generalnie wygodna sprawa, cena niska, w przypadku zbycia auta za dużo się nie traci. Lecz czy takie rozwiązanie jest bezpieczne dla posiadacza auta w przypadku szkody?

 

W przypadku aut w leasingu przeciez tez tak jest...

Wlascicielem jest firma leasingowa, a ubezpieczenie wykupuje uzytkownik.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja taka - auto ma właściciela, natomiast wykupującym OC jest inna osoba, która ma komis samochodowy i możliwość wykupienia OC na 3 miesiące. 
 
Generalnie wygodna sprawa, cena niska, w przypadku zbycia auta za dużo się nie traci. Lecz czy takie rozwiązanie jest bezpieczne dla posiadacza auta w przypadku szkody?
Januszku była z tego wielka chryja ostatnio, że nieuczciwi sprzedawcy polis oferowali klientom komisowe OC, a później był płacz i zgrzytanie zębami bo ubezpieczyciele po szkodzie chcieli regres wypłaconej kwoty od posiadacza trefnej polisy.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

  • Nie lubię tego 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Spajdi napisał:

Januszku była z tego wielka chryja ostatnio, że nieuczciwi sprzedawcy polis oferowali klientom komisowe OC, a później był płacz i zgrzytanie zębami bo ubezpieczyciele po szkodzie chcieli regres wypłaconej kwoty od posiadacza trefnej polisy.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka
 

 

Po pierwsze ja tylko zadaję pytanie o sytuację o której słyszałem, więc wycieczki osobiste per Januszek możesz sobie zachować dla siebie.

 

Po drugie opisałeś niesamowitą historię. Aż dech w piersi zapiera. Tylko, że w sytuacji którą ja opisuje polisa OC nie jest trefna więc niepotrzebnie ścierałeś klawiaturę.

Edytowane przez zolu
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, zolu napisał:

 

Po pierwsze ja tylko zadaję pytanie o sytuację o której słyszałem, więc wycieczki osobiste per Januszek możesz sobie zachować dla siebie.

 

Po drugie opisałeś niesamowitą historię. Aż dech w piersi zapiera. Tylko, że w sytuacji którą ja opisuje polisa OC nie jest trefna więc niepotrzebnie ścierałeś klawiaturę.

 

Jak to nie jest trefna, skoro auto nie będzie w posiadaniu komisu?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja taka - auto ma właściciela, natomiast wykupującym OC jest inna osoba, która ma komis samochodowy i możliwość wykupienia OC na 3 miesiące. 

 

Generalnie wygodna sprawa, cena niska, w przypadku zbycia auta za dużo się nie traci. Lecz czy takie rozwiązanie jest bezpieczne dla posiadacza auta w przypadku szkody?

 

W OC komiksowe lepiej nie idź. Bo będzie dzwon, będziesz winny, po drugiej stronie ktoś zostanie kaleka i do końca życia nie wyplacisz.

Zwykły Kolwalski może kupić OC na 30 dni przy imporcie auta zza granicy, albo na rok przy normalnym uzytkowaniu.

 

Co do tego kto może być ubezpieczajacym to może być każdy, Ty w zależności od formy własności jesteś ubezpieczonym lub użytkownikiem.

 

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W OC komiksowe lepiej nie idź. Bo będzie dzwon, będziesz winny, po drugiej stronie ktoś zostanie kaleka i do końca życia nie wyplacisz.Zwykły Kolwalski może kupić OC na 30 dni przy imporcie auta zza granicy, albo na rok przy normalnym uzytkowaniu.
 
Co do tego kto może być ubezpieczajacym to może być każdy, Ty w zależności od formy własności jesteś ubezpieczonym lub użytkownikiem.
 
Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
 
 
 
W nic nie pójdę bo nie mnie ta sytuacja dotyczy.

No dobra, ale dlaczego właściciel auta się nie wypłaci? Przecież OC jak byk jest podpisane - tyle że na inną osobę. Rozumiem, że ubezpieczyciel może regresowac na właściciela, tylko że póki co to jest takie gadanie. Nikt nie potrafi podać dlaczego miałoby tak być, albo sytuacji gdy takie coś miało miejsce.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Po pierwsze ja tylko zadaję pytanie o sytuację o której słyszałem, więc wycieczki osobiste per Januszek możesz sobie zachować dla siebie.
 
Po drugie opisałeś niesamowitą historię. Aż dech w piersi zapiera. Tylko, że w sytuacji którą ja opisuje polisa OC nie jest trefna więc niepotrzebnie ścierałeś klawiaturę.
Tylko zadajesz pytanie bo chcesz przycwaniakować/przyjanuszyć inaczej po co pytanie. Po drugie to są fakty, a nie historia zapierająca dech w piersiach. Po trzecie tamci ludzie działali identyczną metoda do tej o którą pytasz więc trefność polisy jest IDENTYCZNA jak już słusznie dwóch kolegów zauważyło.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nic nie pójdę bo nie mnie ta sytuacja dotyczy.

No dobra, ale dlaczego właściciel auta się nie wypłaci? Przecież OC jak byk jest podpisane - tyle że na inną osobę. Rozumiem, że ubezpieczyciel może regresowac na właściciela, tylko że póki co to jest takie gadanie. Nikt nie potrafi podać dlaczego miałoby tak być, albo sytuacji gdy takie coś miało miejsce.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Poważnie pytasz ?!

Przecież to zwykłe OSZUSTWO ubezpieczenie komisowe może być zawarte na samochód, który jest WŁASNOŚCIĄ komisu, nie ma znaczenie kto jest ubezpieczającym.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nic nie pójdę bo nie mnie ta sytuacja dotyczy.

 

No dobra, ale dlaczego właściciel auta się nie wypłaci? Przecież OC jak byk jest podpisane - tyle że na inną osobę. Rozumiem, że ubezpieczyciel może regresowac na właściciela, tylko że póki co to jest takie gadanie. Nikt nie potrafi podać dlaczego miałoby tak być, albo sytuacji gdy takie coś miało miejsce.

 

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

 

Mówię o sytuacji, że Kowalski kombinuje z OC i kupuje po znajomości komisowe. Masz wypadek, jesteś sprawcą, ubezpieczyciel bankowo zrobi regres bo Kowalski nie miał prawa poruszać się na OC komisowym. Ustawa nie zakłada dla Kowalskiego takiego OC, więc ubezpieczyciel ma prawo regresu i skorzysta z niego.

Żebyś miał świadomość jak duże i długie potrafią być koszty po wypadku z OC to np. Uniqa wypłaca jednemu klientowi z OC od ok. 1995 roku. Już pod dużą bańkę pęka.

Chciałbyś taki regres przez głupie oszczędzanie?

 

 

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nic nie pójdę bo nie mnie ta sytuacja dotyczy.

No dobra, ale dlaczego właściciel auta się nie wypłaci? Przecież OC jak byk jest podpisane - tyle że na inną osobę. Rozumiem, że ubezpieczyciel może regresowac na właściciela, tylko że póki co to jest takie gadanie. Nikt nie potrafi podać dlaczego miałoby tak być, albo sytuacji gdy takie coś miało miejsce.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka



Jak jedziesz po pijaku czy zbiegniesz z miejsca zdarzenia to tez niby jest oplacone...
Tutaj takie OC jest zawarte niezgodnie z prawem i w zasadzie na drodze oszustwa.
Jak poswiadczys nieprawde w kazdym unnym typie ubezpieczenia to bedzie podobnie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zolu napisał:

Nikt nie potrafi podać dlaczego miałoby tak być, albo sytuacji gdy takie coś miało miejsce.

Cytuj

art 27

2. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, może zawrzeć podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych lub polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych, w zakresie pojazdów przeznaczonych do kupna lub sprzedaży.
 

 

a wystarczyło zerknąć w przepis ustawy i wszystko staje się jasne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ozarek napisał:

a wystarczyło zerknąć w przepis ustawy i wszystko staje się jasne.

Wszystkie przeslanki z tego paragrafu przypadek kolegi spelnia, podmiot pośredniczy, oficjalnie pojazd jest na sprzedaż.

Kwestia tylko co robi w nim właściciel, sam od siebie nie kupuje przecież.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie przeslanki z tego paragrafu przypadek kolegi spelnia, podmiot pośredniczy, oficjalnie pojazd jest na sprzedaż.
Kwestia tylko co robi w nim właściciel, sam od siebie nie kupuje przecież.
No właśnie. Tylko sytuacja jest taka, że OC wykupuje komis, a właściciel dalej jeździ swoim samochodem.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Tylko sytuacja jest taka, że OC wykupuje komis, a właściciel dalej jeździ swoim samochodem.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

A co robi właściciel w swoim aucie, które rzekomo zostało przekazane do komisu? Na prawdę ktoś liczy na dużą naiwność ubezpieczyciela w razie wypłaty odszkodowania.
Biorąc pod uwagę, że średnia cena przyzwoitego auta w klasie kompakt to 100 tysi, to nawet dla samego ryzyka szkody majątkowej, w ktorej jestem sprawcą bałbym sie kombinowania. O szkodach osobowych nawet nie myślę.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, spad napisał:

Mówię o sytuacji, że Kowalski kombinuje z OC i kupuje po znajomości komisowe. Masz wypadek, jesteś sprawcą, ubezpieczyciel bankowo zrobi regres bo Kowalski nie miał prawa poruszać się na OC komisowym. Ustawa nie zakłada dla Kowalskiego takiego OC, więc ubezpieczyciel ma prawo regresu i skorzysta z niego.

Żebyś miał świadomość jak duże i długie potrafią być koszty po wypadku z OC to np. Uniqa wypłaca jednemu klientowi z OC od ok. 1995 roku. Już pod dużą bańkę pęka.

Chciałbyś taki regres przez głupie oszczędzanie?

 

Dobra, pod który to przypadek/punkt podpasujesz?

Cytuj

W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych OC (art. 43) znalazły się zapisy wyszczególniające sytuacje, uprawniające zakład ubezpieczeń do odzyskania wypłaconych świadczeń. Do regresu w OC może dojść, gdy kierujący ubezpieczonym pojazdem:

  • wyrządził szkodę umyślnie;
  • znajdował się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;
  • nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem (wyjątek – chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub podjął pościg za przestępcą, np. w celu odzyskania mienia);
  • stał się posiadaczem auta wskutek popełnienia przestępstwa;
  • zbiegł z miejsca zdarzenia.

 Mnie żaden nie pasuje:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, volf6 napisał:

O podstawę prawną regresu, który to Twoim zdaniem zastosuje ubezpieczyciel w omawianym przypadku.

 

Użytkownik zawarł polisę niezgodnie z ustawą. 

Ty jako volf6 możesz kupić dwa rodzaje polis OC: 30-dniową jak kupujesz auto zza granicy. I ewentualnie możesz ją wydłużyć o taki sam okres. I drugi przypadek to polisa na rok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 28.09.2019 o 19:02, Spajdi napisał:

Tylko zadajesz pytanie bo chcesz przycwaniakować/przyjanuszyć inaczej po co pytanie.

 

A co Cie to interesuje? Może spotkałem się z taka sytuacją, może podsłuchałem w barze rozmowę i zacząłem się zastanawiać czy to jest legalne? Pewnie lewy pas w przy zwężeniu też prewencyjnie blokujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, spad napisał:

 

Użytkownik zawarł polisę niezgodnie z ustawą. 

Ty jako volf6 możesz kupić dwa rodzaje polis OC: 30-dniową jak kupujesz auto zza granicy. I ewentualnie możesz ją wydłużyć o taki sam okres. I drugi przypadek to polisa na rok. 

 

Wszystko rozbija się o to, czy komis musi być właścicielem pojazdu dla którego wykupuje krótkie OC. Bo jeśli nie, to dla mnie sprawa jest czysta. OC wykupił komis, bo auto jest do sprzedaży. Właściciel w razie wypadku jedzie do klienta X by pokazać mu samochód. :swiety:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.09.2019 o 23:36, spad napisał:

A co robi właściciel w swoim aucie, które rzekomo zostało przekazane do komisu? Na prawdę ktoś liczy na dużą naiwność ubezpieczyciela w razie wypłaty odszkodowania.
Biorąc pod uwagę, że średnia cena przyzwoitego auta w klasie kompakt to 100 tysi, to nawet dla samego ryzyka szkody majątkowej, w ktorej jestem sprawcą bałbym sie kombinowania. O szkodach osobowych nawet nie myślę.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
 

 

Mylicie dwa problemy. 

 

OC komisowe jest obowiązujące i TU może odmówić wypłaty odszkodowania bądź regresować tylko w kilku sprecyzowanych przypadkach:

 

  • wyrządził szkodę umyślnie;
  • znajdował się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;
  • nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem (wyjątek – chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub podjął pościg za przestępcą, np. w celu odzyskania mienia);
  • stał się posiadaczem auta wskutek popełnienia przestępstwa;
  • zbiegł z miejsca zdarzenia.

 

Ale?! Ale... Jeśli polisa była zawarta nieuczciwie, to TU może wystąpić z roszczeniem do podmiotu kupującego polisę (czyli komisu). Sam kierujący nie będzie miał z tego powodu nieprzyjemności.

 

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zolu napisał:

 

Wszystko rozbija się o to, czy komis musi być właścicielem pojazdu dla którego wykupuje krótkie OC. Bo jeśli nie, to dla mnie sprawa jest czysta. OC wykupił komis, bo auto jest do sprzedaży. Właściciel w razie wypadku jedzie do klienta X by pokazać mu samochód. :swiety:

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, grogi napisał:

Ale?! Ale... Jeśli polisa była zawarta nieuczciwie, to TU może wystąpić z roszczeniem do podmiotu kupującego polisę (czyli komisu). Sam kierujący nie będzie miał z tego powodu nieprzyjemności.

tam wchodzi w grę poświadczenie nieprawdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ozarek napisał:

tam wchodzi w grę poświadczenie nieprawdy.

 

Ale czy to powoduje, że polisa nie ma mocy i tak naprawdę nigdy nie była zawarta? (nie wiem, jak przetłumaczyć anglosaskie void 😕)...  

 

Nie żebym zachęcał do takich numerów, gram tylko adwokata diabła tutaj...

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, grogi napisał:

Ale czy to powoduje, że polisa nie ma mocy i tak naprawdę nigdy nie była zawarta? (nie wiem, jak przetłumaczyć anglosaskie void 😕)...  

nie wiem, obstawiam że to nie jest 0-1 sprawa.

4 godziny temu, grogi napisał:

Nie żebym zachęcał do takich numerów, gram tylko adwokata diabła tutaj...

ja Cię rozumiem, ale umowa zawarta na podstawie oszustwa może raczej zostać przez sąd unieważniona. Po co się pakować w kłopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zupełnie na marginesie: nieodmiennie zdumiewa mnie sytuacja, że najpierw są narzekania na restrykcyjne i nieżyciowe przepisy, a gdy pojawią się te bardziej "życiowe", to okazuje się, że znajdują się cwaniacy, którym wydaje się, że złamali system i próbują je zastosować wbrew intencjom ustawodawcy. Potem koło się zamyka i trzeba dokręcić śrubę wszystkim...

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.