Skocz do zawartości

wpływ termostatu na zawór EGR (???)


Bartłomiej

Rekomendowane odpowiedzi

W skrócie, dla tych, którym nie chce się czytać:

Czy to możliwe, że niedogrzanie silnika diesla wpływa na nieprawidłową pracę zaworu EGR ???

 

A poniżej didaskalia:

Pacjent           Mercedes Benz w203 z silnikiem 2.2 CDI - OM646 - o mocy 122KM.

Objawy          nie rozwija mocy powyżej 2.200 obrotów, nie reaguje na kickdown (automat), wywalił check engine

Samochód należy do teścia, ale ostatnio miałem okazję zrobić nim około 900km. W górach nie dało się jechać, trzeba było zmieniać biegi ręcznie a wyprzedzanie to istna gra nerwów, czy się wyrobię. Teść jeździ tym autem od zawsze bardzo zachowawczo, delikatnie pieszcząc pedał gazu (oszczędny). Miałem podejrzenie, że silnik jest zamulony, np. rzeczony EGR bądź sama turbina. Albo co gorsza DPF, ale teść mało jeździ w mieście a raczej w trasach.

 

Namówiłem teścia, żeby pojechał z tym do swojego mechanika, tym bardziej że teść również potwierdził odczucie o niedostatecznych osiągach auta.

Wrócił z następującą historią: podpięli auto do komputera diagnostycznego i orzekli, że powodem braków mocy jest zapchany EGR. A znowu powodem zapchanie jest niedogrzanie silnika, więc trzeba wymienić termostat. EGRa nie trzeba czyścić, bo jak silnik będzie miał prawidłową temp pracy, to EGR się sam oczyści/wypali?

Ponoć jeździli nim nawet i 180km/h i spoko się rozpędza. Nie wiem tylko, w jakim stylu jest to rozpędzanie.

Błędy wykasowali, samochód po przejechaniu 300km nie zapalił na nowo check engine.

 

Pytanie do osób, które chociaż trochę znają te silniki Mercedesa - 2.2 diesel. Czy diagnoza jest prawidłowa? Czy wytłumaczenie wiarygodne? Jeśli nie, to gdzie szukać przyczyn?

I czy brak kickdown może być wynikiem zawalonego EGR, czy to zupełnie inne historia?

 

Please help !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba zapchany DPF? a DPF się nie wypala bo silnik jest ciągle niedogrzany i nie startuje procedura wypalania?

 

EGR jak jest zapchany to może nie pracować dobrze zawór i być np. ciągle otwarty, to wtedy fakt ze przy pełnym bucie nie być mocy, ale to wtedy check by się wyleciał od razu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w służbowym  mercu silnik 2.2 

Jest on strasznie zabezpieczony przed eksploatacją na zimnym silniku (soft).

Ja też zgłaszałem że nie jedzie jak jest zimny, wymienili termostat, niby było w porządku, ale wiele to nie zmieniło, ot jedynie na wyższe obroty się wkręcał.

Co do reszty nie pomogę, to był manual, ale sądzę, że mają rację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teść pojechał do mechanika - ten stwierdził że termostat do wymiany - i co ? Nie wymienili tego termostatu za circa 130 zł tylko teść i Ty zastanawiacie się nad diagnozą jaką postawił mechanik i myślicie że poznanie odpowiedzi na trapiące Was pytanie cudownie ożywi silnik i nagle termostat zacznie poprawnie działać i silnik będzie dogrzany ?? Może by tak najpierw wykluczyć jeden problem (termostat) a potem zajmować się kolejnymi i wtedy zrewidować diagnozę mechanika ? :panic:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, borbet napisał:

Ale który termostat? Główny układu chłodzenia czy ten przy EGR?

Chodzi o ten główny...... już kupiony, muszę się tylko umówić z teściem na wymianę. Nie jest to specjalnie trudna sztuka.

Zastanawiam się tylko, czy jeśli (po wymianie) pojawi się prawidłowa temperatura pracy silnika, to EGR się sam/magicznie oczyści z nagarów, czy i tak trzeba go będzie wyciągnąć i ładnie wykąpać i wypędzelkować?
I czy to wszystko jakimś cudem wpłynie na pojawienie się kickdownu.....?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, hefi napisał:

Wypedzelkowac
Najlepiej od razu

Zakładam w dobrej wierze, że się w tej chwili ze mnie nie zgrywasz. Jest późno, jestem zmęczony na maksa i mogę dobierać słowa w zabawny sposób..... wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.10.2019 o 18:37, costam000 napisał:

Czyli teść pojechał do mechanika - ten stwierdził że termostat do wymiany - i co ? Nie wymienili tego termostatu za circa 130 zł tylko teść i Ty zastanawiacie się nad diagnozą jaką postawił mechanik i myślicie że poznanie odpowiedzi na trapiące Was pytanie cudownie ożywi silnik i nagle termostat zacznie poprawnie działać i silnik będzie dogrzany ??

Mistrzu, Ty jakiejś kuli szklanej używasz, co "myślimy"?
Czy zwyczajnie nie wyszedł Ci sarkazm?

Daruj sobie, jak nie masz nic merytorycznego do powiedzenia......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bartłomiej napisał:

Mistrzu, Ty jakiejś kuli szklanej używasz, co "myślimy"?
Czy zwyczajnie nie wyszedł Ci sarkazm?

Daruj sobie, jak nie masz nic merytorycznego do powiedzenia......

Jak widać szklana kula i elementy magii nie są obce Tobie, gdyż ciągle piszesz o cudach, magicznej poprawie itd...

A jeżeli nadal wierzysz w magiczne samoistne wyczyszczenie się EGR, to polecam filmik:

 

Aha, i jeszcze jedno, sprawdź DPF....

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bartłomiej napisał:

Chodzi o ten główny...... już kupiony, muszę się tylko umówić z teściem na wymianę. Nie jest to specjalnie trudna sztuka.

Zastanawiam się tylko, czy jeśli (po wymianie) pojawi się prawidłowa temperatura pracy silnika, to EGR się sam/magicznie oczyści z nagarów, czy i tak trzeba go będzie wyciągnąć i ładnie wykąpać i wypędzelkować?
I czy to wszystko jakimś cudem wpłynie na pojawienie się kickdownu.....?

 

 

Tam się raczej nic samo nie wyczyści, wiec jak już robicie, to zrobcie porządnie :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bartłomiej napisał:

Zastanawiam się tylko, czy jeśli (po wymianie) pojawi się prawidłowa temperatura pracy silnika, to EGR się sam/magicznie oczyści z nagarów, czy i tak trzeba go będzie wyciągnąć i ładnie wykąpać i wypędzelkować?

 

Jeździć. Obserwować. ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PS Samo się nie wyczyści...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maciej__ napisał:

Tam się raczej nic samo nie wyczyści, wiec jak już robicie, to zrobcie porządnie :ok:

No dokładnie takie mam podejrzenia, że robią teścia w konia.

To dość delikatna sprawa, nie chcę się z teściem kłócić i mówić mu, co ma robić. Pewnie skończy się tak, że zabiorę od niego samochód na parę dni i albo sam wezmę się za EGR, albo oddam to do warsztatu który znam i któremu ufam.

Dzięki bardzo, potwierdziliście moje przypuszczenia.

 

2 godziny temu, costam000 napisał:

Jak widać szklana kula i elementy magii nie są obce Tobie, gdyż ciągle piszesz o cudach, magicznej poprawie itd...

Stary, spróbuj zmienić ton wypowiedzi na nieco mniej protekcjonalny, to będzie Ci się łatwiej dogadywać z ludźmi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, czas na mały updejt......

 

Wymieniłem termostat - tylko tyle miałem wczoraj czasu - no i mamy tego pozytywne rezultaty:

- temperatura pracy wróciła z niecałych 80stC do sztywnego 92stC;

- silnik się ożywił, chętnie wkręca się na obroty i rozwija moc

- skrzynia biegów przypomniała sobie, co to jest kickdown.

Wygląda na to, że komputer wszystko to tak "stłamsił" z powodu (niedużego wszak) niedogrzania silnika.

Teraz się muszę zastanowić, czy mi się chce dobierać się do EGRa...... 😉

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bartłomiej napisał:

No dobra, czas na mały updejt......

 

Wymieniłem termostat - tylko tyle miałem wczoraj czasu - no i mamy tego pozytywne rezultaty:

- temperatura pracy wróciła z niecałych 80stC do sztywnego 92stC;

- silnik się ożywił, chętnie wkręca się na obroty i rozwija moc

- skrzynia biegów przypomniała sobie, co to jest kickdown.

Wygląda na to, że komputer wszystko to tak "stłamsił" z powodu (niedużego wszak) niedogrzania silnika.

Teraz się muszę zastanowić, czy mi się chce dobierać się do EGRa...... 😉

 

Jeszcze bym sprawdził diagnostykę, czyli podpiął kompa lub inny sprzęt diagnostyczny czy żadnych błędów nie wywala, a po usunięciu czy nie wracają ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kanu napisał:

Jeszcze bym sprawdził diagnostykę, czyli podpiął kompa lub inny sprzęt diagnostyczny czy żadnych błędów nie wywala, a po usunięciu czy nie wracają ;) 

Tuż po wymianie termostatu czytnik błędów pokazał jeszcze błąd P2626 - przerwa w obwodzie czujnika O2. Wskazuje na sondę.

Myślę sobie, że niech teść pojeździ trochę, zrobi z tysiąc km i będzie trzeba pomierzyć ponownie, tym razem specjalizowanym programem do MB (a nie czymś przypadkowym z internetów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bartłomiej napisał:

Tuż po wymianie termostatu czytnik błędów pokazał jeszcze błąd P2626 - przerwa w obwodzie czujnika O2. Wskazuje na sondę.

Myślę sobie, że niech teść pojeździ trochę, zrobi z tysiąc km i będzie trzeba pomierzyć ponownie, tym razem specjalizowanym programem do MB (a nie czymś przypadkowym z internetów).

Ten błąd to raczej zabetonowany DPF i brak możliwości jego wypalenia w normalnym trybie, ale sprawdź to najlepiej na star diagnose.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Piotrus napisał:

Ten błąd to raczej zabetonowany DPF i brak możliwości jego wypalenia w normalnym trybie, ale sprawdź to najlepiej na star diagnose.

"zabetonowany DPF" byłoby chyba czuć w osiągach auta, a teraz silnik śmiga jak zawsze.

Natomiast jeśli to fakt z tym zapchanym DPF, to jestem ciekaw, dlaczego nie było żadnego komunikatu na wyświetlaczu. W mojej Cytrynie o takich sprawach kierowca jest informowany.

Muszę znaleźć kogoś ze Star Diagnose w Wawie, bo sam nie mam do tego dostępu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.