Skocz do zawartości

Pompa C.O. wymiana


Pipper

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

po 12 latach stare Grundfosy powoli zaczynają hałasować.

Obecne mają oznaczenie 25-40 180 .

Co polecilibyście w to miejsce, coś bardziej energooszczędnego?

Są 2 sztuki, 1 do C.O., który działa również grawitacyjnie, oraz do CWU, bańka 1m od pieca.

Podajcie proszę jakieś konkretne przykłady :piwko:

Pozdrawiam,

Szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, technix napisał:

Ma elektronikę, która myśli sama co chce robić - polecam

Albo nie myśli. Myśli tylko wtedy, gdy działa 24h/dobę  oraz są spore zmiany temperatury.

W instalacji niskotemperaturowej to by sobie zwolniła na minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maras77 napisał:

Albo nie myśli. Myśli tylko wtedy, gdy działa 24h/dobę  oraz są spore zmiany temperatury.

W instalacji niskotemperaturowej to by sobie zwolniła na minimum.

 

4 godziny temu, maras77 napisał:

Albo nie myśli. Myśli tylko wtedy, gdy działa 24h/dobę  oraz są spore zmiany temperatury.

W instalacji niskotemperaturowej to by sobie zwolniła na minimum.

U mnie tradycyjny, palony węglem kocioł, instalacja w miedzi, kocioł Sas uwt 23, ustawienia fabryczne... 54st.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Pipper napisał:

 

U mnie tradycyjny, palony węglem kocioł, instalacja w miedzi, kocioł Sas uwt 23, ustawienia fabryczne... 54st.

 

To powinna dać rade w trybie w pełni automatycznym.

Jak wyczuje, ze woda jest zimna, to zwalnia, a jak zaczniesz grzać, przyspiesza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, technix napisał:

Dlaczego tak uważasz?

Bo rozmawiałem z serwisem w sprawie pomp, które posiadam.

https://diamond.pl/produkt/pompa-obiegowa-do-c-o-newrs25-40el-elektroniczna-energooszczedna/

 

I tryb auto oraz tryb nocny jest włączany po temperaturach wody.

 

Generalnie jak pompa jest sterowana zewnętrznie, to trzeba ustawić któryś tryb stały lub oparty na ciśnieniu lub przepływie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak myślałem

Kolejna wypowiedź w stylu nie znam się to wypowiem się

Otóż chciałbym zauważyć, że ja pisałem o innej marce, ba o modelu, który aktualnie jest nowością w ofercie który przejął wiele funkcji od starszego brata tj. Magny 3

Twoje porównanie, to jak Fiat do Mercedesa

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, technix napisał:

Tak jak myślałem

Kolejna wypowiedź w stylu nie znam się to wypowiem się

Otóż chciałbym zauważyć, że ja pisałem o innej marce, ba o modelu, który aktualnie jest nowością w ofercie który przejął wiele funkcji od starszego brata tj. Magny 3

Twoje porównanie, to jak Fiat do Mercedesa

A masz jej dokładne charakterystyki działania, jakie ma czujniki itp?

 

Więc powiedz mi kolego, jak ta pompa mierzy obciążenie - czy przez pomiary prądów i napięcia, czy ma jakieś czujniki dodatkowe? Czy mierzy temperaturę cieczy? A może ma czujnik ciśnienia lub przepływu bezpośrednio?

I jaka jest zależność na różnych programach.

 

Znam swoje pompy i wiem, że :

1. Są niezawodne - mam 2 szt w instalacji przez 6 lat - działają bez żadnej degradacji.

2. Są energooszczędne - mierzyłem watomierzem - to co na wyświetlaczu, to na watomierzu i są to niskie wyniki

3. Są ciche - ale to standard wśród pomp

4. Są tanie - ~300 zł

5. Mają wiele programów, z których u mnie używam w jednej pompie programu ze stałym ciśnieniem oraz na maxa w drugiej pompie.

6. Programy typu stała wydajność - stałe ciśnienie wydają się działać, bo zmienia się moc w zależności od tego, jak zawory odkręcam.

7. Jest program AUTO i Night, które są zależne od różnic temperatury i u mnie są bezużyteczne, bo mam sterowanie przez sterownik.

 

Ale u kolegi z kotłem węglowym może się okazać, że ten program auto i nocny zadziałają dobrze, bo ma kocioł węglowy.

 

Ty proponujesz na wejście pompę za 1300, bez żadnej analizy, po prostu w ciemno. Zupełnie bez analizy, co kolega potrzebuje - tylko wydaj 1300 zł - będziesz zadowolony. To jest nieprofesjonalne.

Zapewne pompa, którą proponujesz jest lepsza, tylko, czy 4 razy lepsza? Na pewno nie.

 

Być może koledze wystarczy najtańsza pompa energooszczędna, bez żadnej automatyki za 150 zł.

 

Edytowane przez Orochimaru
Scaliłem posty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 8.10.2019 o 22:40, maras77 napisał:

Być może koledze wystarczy najtańsza pompa energooszczędna, bez żadnej automatyki za 150 zł.

 

A to ciekawe, bo ja nie widziałem pompy energooszczędnej pozbawionej elektroniki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.10.2019 o 08:18, Teres napisał:

Ja polecę Wilo Yonos Pico 25/4, sprawdzi się w 100% dobrze i kosztuje koło 500 zł.

 

Przede wszystkim ma wszystkie charakterystyki dostępne w PEŁNYM zakresie,

a nie tylko w postaci jednej charakterystyki zmiennej różnicy ciśnień lub stałej.

 

Poza tym co kto chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, maras77 napisał:

Może nie widziałeś elektronicznej pompy energooszczędnej bez elektroniki?

 

 

 

Mam wrażenie, że próbujesz mi  tu łacha drzeć, wiec podaj przykład ;] 

Ps znam przynajmniej jedną energooszczędna bez sterowania zewnętrznego, ale nie do CO a CWU ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, KotLarry napisał:

 

Mam wrażenie, że próbujesz mi  tu łacha drzeć, wiec podaj przykład ;] 

Ps znam przynajmniej jedną energooszczędna bez sterowania zewnętrznego, ale nie do CO a CWU ;] 

Do CWU mam Wilo energooszczędną, ale ma potencjometr do predkości, więc pewnie też ma jakąś elektronikę.

 

Myślałem po prostu o dobrze wykonanej i zoptymalizowanej pompie indukcyjnej, która nie  ma żadnej logiki, bo pracuje na sterowaniu z zewnętrznego sterownika.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, maras77 napisał:

Do CWU mam Wilo energooszczędną, ale ma potencjometr do predkości, więc pewnie też ma jakąś elektronikę.

 

Myślałem po prostu o dobrze wykonanej i zoptymalizowanej pompie indukcyjnej, która nie  ma żadnej logiki, bo pracuje na sterowaniu z zewnętrznego sterownika.

 

 

Hmm z Wilo to ja kojarzę tylko Stratos PICO-Z i faktycznie ma pokrętło, ale też rozbudowaną elektronikę.

Starsza Star-RS miała tylko trzy biegi i nie nazwałbym jej elektroniczną, miała starego typu silnik.

 

Co do pompy z zewnętrznym sterowaniem BEZ żadnego oprogramowania własnego - takiej nie znam.

A jeśli mówimy o zastosowaniach "domkowych" to dwie pompy mają sterowanie zewnętrzne, pompa VARIOS PICO firmy Wilo i chyba Alpha 1L firmy Grundfos.

Natomiast żadna z nich nie jest pozbawiona własnego sterowania, mało tego VARIOSA, jeśli wymieniamy jakąś starą pompę,

możemy zaprogramować tak aby miał charakterystykę tej pompy, przy zastosowaniu nowocześniejszego silnika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, KotLarry napisał:

Hmm z Wilo to ja kojarzę tylko Stratos PICO-Z i faktycznie ma pokrętło, ale też rozbudowaną elektronikę.

Starsza Star-RS miała tylko trzy biegi i nie nazwałbym jej elektroniczną, miała starego typu silnik.

 

Co do pompy z zewnętrznym sterowaniem BEZ żadnego oprogramowania własnego - takiej nie znam.

A jeśli mówimy o zastosowaniach "domkowych" to dwie pompy mają sterowanie zewnętrzne, pompa VARIOS PICO firmy Wilo i chyba Alpha 1L firmy Grundfos.

Natomiast żadna z nich nie jest pozbawiona własnego sterowania, mało tego VARIOSA, jeśli wymieniamy jakąś starą pompę,

możemy zaprogramować tak aby miał charakterystykę tej pompy, przy zastosowaniu nowocześniejszego silnika.

 

Ale zdajesz sobie sprawę,że silnik indukcyjny też może być energooszczędny? I wirnik z komorą też może być energooszczędny. Nie musi być elektroniczny.

 

Druga sprawa, że najlepiej się sprawdza silnik energooszczędny elektroniczny, tam, gdzie sam się może sterować. Czyli zamiast chodzić 24h będzie chodził tylko 8h i sam wykryje kiedy ma działać.

 

Jak ja mam pompę obiegową, która załaćza się sterownikiem tylko na czas grzania grzejników, to oszczędność żadna z energooszczędności, bo pompa i tak pracuje tylko wtedy, kiedy jest to wymagane.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, maras77 napisał:

Ale zdajesz sobie sprawę,że silnik indukcyjny też może być energooszczędny? I wirnik z komorą też może być energooszczędny. Nie musi być elektroniczny.

 

Cała dyskusja o "energooszczędności" jest bez sensu dopóki nie odnosi się również do urządzenia "nieenergooszczędnego". To nie jest pojęcie bezwzględne.

Za kilka lat te Wasze "energooszczędne" sprzęty nie będą energooszczędne, bo zmieni się technologia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Dnia 7.10.2019 o 06:38, Pipper napisał:

Witajcie,

po 12 latach stare Grundfosy powoli zaczynają hałasować.

 

A próbowałeś przepłukać? Czasami jakieś osady w nich hałasują. Szybko Ci się to zaczęło, mnie po 25 latach jedna nieco brzęczy, ale serwis stwierdził, że nie ma się co tym przejmować i działa z tym brzękiem już drugi rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Lucyfer napisał:

 

A próbowałeś przepłukać? Czasami jakieś osady w nich hałasują. Szybko Ci się to zaczęło, mnie po 25 latach jedna nieco brzęczy, ale serwis stwierdził, że nie ma się co tym przejmować i działa z tym brzękiem już drugi rok.

Troszkę syfu pewnie jest. Bardziej chodzi mi o zmniejszenie wydajności pomp. Zbyt wydajne są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pipper napisał:

Troszkę syfu pewnie jest. Bardziej chodzi mi o zmniejszenie wydajności pomp. Zbyt wydajne są.

 

Próbowałeś użyć pierwszego biegu? ;] 

 

 

Przy okazji pytanie - anegdota:

Czemu pompa pracuje na trzecim biegu?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, KotLarry napisał:

 

Próbowałeś użyć pierwszego biegu? ;] 

 

 

Przy okazji pytanie - anegdota:

Czemu pompa pracuje na trzecim biegu?

Od zawsze jest na pierwszym biegu 😁

Pracuje minimalnie głośniej niż nowa.

Bardziej chodzi o to, że i tak za szybko woda krąży w obiegu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pipper napisał:

Od zawsze jest na pierwszym biegu 😁

Pracuje minimalnie głośniej niż nowa.

Bardziej chodzi o to, że i tak za szybko woda krąży w obiegu .

 

Nie no żarcik taki ;] 

 

A kto zna odpowiedź na moje pytanie? ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.