Jump to content
tomata

Obcięte drzewo a korzenie

Recommended Posts

Cześć. Obciąłem  drzewo (w sumie dwa bo wiśnie i jabłoń) na tyle nisko na ile pozwalała piła łańcuchowa. Teraz chce do równości z ziemią rozwalić wystający konar siekierą.  Czy korzenie będą dalej rosły czy zostaną jak są? Bo jedno drzewo było niedaleko altany I boję się czy nie pójdą pod fundament? Jakiś sposób na pozbycie się tego problemu oprócz wykopania całego korzenia? Jakaś chemia? 🤔 drzewa średnicy ok.25-30cm 

30 minut temu, tomata napisał:

Cześć. Obciąłem  drzewo (w sumie dwa bo wiśnie i jabłoń) na tyle nisko na ile pozwalała piła łańcuchowa. Teraz chce do równości z ziemią rozwalić wystający konar siekierą.  Czy korzenie będą dalej rosły czy zostaną jak są? Bo jedno drzewo było niedaleko altany I boję się czy nie pójdą pod fundament? 

Kopiesz wokół łopatą i dziabiesz siekierą korzenie aż całość wykopiesz ;]

• Haha 3

Jeszcze nie, szykuję się do operacji. Mam do usunięcia pniaki przy rowie na odcinku około 200 m :pad:.

• shocked 1

Godzinę temu, rwIcIk napisał:

Kopiesz wokół łopatą i dziabiesz siekierą korzenie aż całość wykopiesz ;]

Dokładnie , rozkopujesz i wyciągasz całą karpę . Generalnie upierdliwa i męcząca robota .

• Like 1

Witam

Jeśli masz odpowiednią ilośc miejsca to najlepszym wyjściem jest koparka - dasz operatorowi 50 lub 100 zł i jest po problemie. Tylko dziurę po korzeniu sobie ładnie wyrównasz.
Jeśłi masz sam kopać, obcinać, rąbać itp itd to koparka zasługuje na roważenie. Z doświadczenia wiem że możesz trafić nieciekawie i np po dwóch godzinach kopania szlag Cie trafi.

Pozdrawiam

1 godzinę temu, tomata napisał:

Czy korzenie będą dalej rosły czy zostaną jak są

Jak pniak nie przeszkadza to daj sobie spokój, korzenie rosnąć juz nie będą a z czasem sie rozłożą:)

• Like 1

5 minut temu, volf6 napisał:

Jak pniak nie przeszkadza to daj sobie spokój, korzenie rosnąć juz nie będą a z czasem sie rozłożą:)

No i konkret. Bo dam radę wyrównać to do poziomu gruntu. Bałem się żeby korzenie nie szły dalej  👍

6 minut temu, mzientara napisał:

Witam

Jeśli masz odpowiednią ilośc miejsca to najlepszym wyjściem jest koparka - dasz operatorowi 50 lub 100 zł i jest po problemie. Tylko dziurę po korzeniu sobie ładnie wyrównasz.
Jeśłi masz sam kopać, obcinać, rąbać itp itd to koparka zasługuje na roważenie. Z doświadczenia wiem że możesz trafić nieciekawie i np po dwóch godzinach kopania szlag Cie trafi.

Pozdrawiam

Nie ma opcji. To są ogródki działkowe.  Tu nawet nie pozwalają wjechać mutlicarowi żeby ziemii nawieźć  bo niby rury z wodą są płytko zakopane. A nie będę się kłócić z zarządem bo dopiero co zostałem ich członkiem  ;)

W takim razie na obciętych pniakach rozpal małe ogniska - no i niech się pożarzy dłuższą chwilę.
Korzenie w ziemi kiedyś się zniszczą, ale weż pod uwagę że moga od nich odchodzić nowe dzikie pędy drzewek.

Pozdrawiam

• Like 1

A może taki sposób

• Like 2
  • Haha 2

14 godzin temu, tomata napisał:

Znasz kogoś kto to sprawdził? Bo wiadomo. Reklama to reklama  :)

Ja znam,

Siebie.

Pniaki ponacinałem, nawierciłem 30 cm wiertłem, w to wlałem ten preparat i zasypałem górką ziemi, na której zasadziłem kwiatki.

3 lata minęły, pies rozkopał kopiec, a korzenie nadal są jak były.

• Haha 2

14 godzin temu, tomata napisał:

Cześć. Obciąłem  drzewo (w sumie dwa bo wiśnie i jabłoń) na tyle nisko na ile pozwalała piła łańcuchowa. Teraz chce do równości z ziemią rozwalić wystający konar siekierą.  Czy korzenie będą dalej rosły czy zostaną jak są? Bo jedno drzewo było niedaleko altany I boję się czy nie pójdą pod fundament? Jakiś sposób na pozbycie się tego problemu oprócz wykopania całego korzenia? Jakaś chemia? 🤔 drzewa średnicy ok.25-30cm 

Podobno polanie pniaka roundupem powoduje, że korzenie obumierają w taki sposób, że po dwóch latach się rozpadają.

Drzewa owocowe to nie perz, korzenie już nie urosną. Jak nic nie wykombinujesz z użyciem sprzętu ciężkiego, to odkop pień dokoła, poobcinaj i rwij gada. 

Na przyszłość - zostaw metrowe kawałki pnia - zostawisz sobie dźwignię do wyrywania korzeni z ziemi :)

Ja miałem do wyrwania 15 pniaków przy płocie. Podczas działania przy drugim (drugi dzień pracy) szlag mnie trafił i wziąłem koparkę. Wyrwała łańcuchem wszystko w 15 minut. Koszt 100 zł, absolutnie nie było warto się męczyć :)

• Like 2

22 minuty temu, mayster_tcz napisał:

Drzewa owocowe to nie perz, korzenie już nie urosną. Jak nic nie wykombinujesz z użyciem sprzętu ciężkiego, to odkop pień dokoła, poobcinaj i rwij gada. 

No ale po co mam rwać skoro piszesz że więcej nie urośnie? 🤔

7 minut temu, tomata napisał:

temat do zamknięcia ;]

Śliwka lubi odbijać od korzenia, ale jabłoń czy wiśnia raczej nie 

• Like 1

Jak przeszkadzają Ci pniaki to poszukaj kogoś kto przyjedzie z frezarką do pni i korzeni i załatwi temat.

12 godzin temu, tomata napisał:

Mnie np. przeszkadzały bo chciałem tam coś posadzić ;)

• Like 1

1 minutę temu, mayster_tcz napisał:

Mnie np. przeszkadzały bo chciałem tam coś posadzić ;)

Ja tylko trawę  ;)

Dnia 17.10.2019 o 21:34, PavvelM napisał:

A może taki sposób

niegłupi pomysł :ok: 

Dnia 18.10.2019 o 06:42, mayster_tcz napisał:

Na przyszłość - zostaw metrowe kawałki pnia - zostawisz sobie dźwignię do wyrywania korzeni z ziemi :)

Ja miałem do wyrwania 15 pniaków przy płocie. Podczas działania przy drugim (drugi dzień pracy) szlag mnie trafił i wziąłem koparkę. Wyrwała łańcuchem wszystko w 15 minut. Koszt 100 zł, absolutnie nie było warto się męczyć :)

ja kiedyś wykopywałem pniak po starej gruszy. Cały dzień się męczyłem, masakra jakaś była. Myślałem, że do jądra ziemi się dokopię, żeby wszystkie korzenie odrąbać. Wyrwa w ziemi jak po uderzeniu meteorytu była.

• Haha 2

5 godzin temu, bergerac napisał:

ja kiedyś wykopywałem pniak po starej gruszy. Cały dzień się męczyłem, masakra jakaś była. Myślałem, że do jądra ziemi się dokopię, żeby wszystkie korzenie odrąbać. Wyrwa w ziemi jak po uderzeniu meteorytu była.

Kupiliśmy 20 lat temu działkę, cała w akcjach większych i mniejszych. Ręcznie to czyścilismy, jakieś 120 karp było, większych i mniejszych. Obok jest druga taka sama działka sąsiad chciał oddać za pół darmo. Jak sobie rodzice przypomnieli o początkach "działkowania" to uznali że areał im wystarcza ;)

Dnia 17.10.2019 o 07:34, tomata napisał:

Weź sobie wypożycz frezarkę do korzeni. Koszt wynajmu niewielki. Nie chcę robić nikomu reklamy, ale w co najmniej jednej wypożyczalni sprzętu na śląsku jest dostępna.

Jak nie, to siekiera, łopata, piła, kawałki desek i lewarek hydrauliczny :)