Skocz do zawartości

Mazda - silnik Skyactiv X - jezdzil ktos?


alastair

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Polarny napisał:

 W turbo masz to samo, z tą różnicą, że przy niskich i deptaniu też pojedzie.

Ale z jakichś względów fajniej jest, żeby zamulało?

 

BTW. widzę, że zwolenników turbo coraz więcej. Gdzie te czasy, gdy byłem jedynym, który za tym optował ... reszta pisała tylko o mitycznej wręcz turbodziurze

Ja powiem z perspektywy dawnego uzytkownika turbodiesli ze w turbobenzynie nie odczuwam ani turbodziury ale tez nie ma tego efektu kopa.Jest to wszystko fajnie wywazone-byc moze automatyczna skrzynia sporo robi w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, volf6 napisał:

Ona jest z polskiego rynku czy jakiś import? Moze z jakiegoś zasolonego kraju przyjechała;]

I co z podwoziem znaczy blachami karoserii, bo ponoć ostatnia 6 już nie rdzewieje a te na nasz rynek są dodatkowo konserwowane przez producenta czy tam dilera:)

Oczywiście wahaczy, półosi czy zacisków hamulcowych raczej nie konserwują...

Skoro korozja jest nawet wewnątrz pojazdu (rama siedzeń) to nie dziwi mnie taki wygląd podwozia 😳

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎12‎.‎11‎.‎2019 o 20:31, Kiwal napisał:

NIe wiem co widzicie w tych wolnossacych silnikach...

Mam obecnie dwa auta- jedno to BMW 1 z 2.0 170HP wolnossący, drugi to A4 z 2.0 diesel 190HP.

Poprzednie 1.8, 2.0 TSI...Diesel 2.0 140, 170 HP...

 

I powiem tak - jak mam jechać gdzies tym wolno ssakiem to mnie krew zalewa, dobrze ze to auto zony. Nie widzę żadnej, ale to żadnej zalety tego silnika.

Ponoc ma to 170HP ale to w ogóle nie jedzie w normalnych warunkach....jedynie jak sie to rozkręci ponad 5krpm, jak walczy zmienne fazy rozrzadu to co innego....ale kto tak jeździ?? Dodatkowo przy normalnym użytkowaniu pali 10.0 l/100. Diesel w A4 pali 6.5 l/100....

 

TSI, dieslami jeździ sie dużo płynniej i przewidywalnej. Kiedy nie wciśniesz gaz to to jedzie... wolnossak myśli....pali więcej...

Wolnossak to nie jest silniki do jazdy w warunkach europy środkowowschodniej. Moze na południu typu Sycylia czy Grecja itp to sie sprawdza gdzie sie jeździ zupełnie inaczej. Ale nie u "nas"...

jak to co widzimy. prostota konstrukcji, liniowa charakterystyka mocy. na zwyklej trasie czy w miescie i tak potrzebuje 50-70 koni do jechania. jak potrzebuje cos wyprzedzić to używam pelnych obrotow czyli tych 12-150 koni. zdarza się to raz na jakiś czas. Jak Ty wyprzedzasz wszystko co się da i caly czas no to wtedy jest to może meczace

 

tsi czy tdi ma dużego kopa w momencie maks mom obrotowego i przy zmianie biegu caly czas glowa do tylu do przodu. gdzie ta plynnosc? może sa inne turbo z bardziej liniowa charakterystyka ale nie zwykly turbodiesel od VW sprzed kilku czy kilkunastu lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, gregoryj napisał:

tsi czy tdi ma dużego kopa w momencie maks mom obrotowego i przy zmianie biegu caly czas glowa do tylu do przodu. 

 

Nie wiem jak TSI, ale moj ma praktycznie plaski moment obrotowy od 1500 do 6000, czyli osiaga maks. przy 1500 i ciagnie ten maks praktycznie do odciecia. Kiedy mam czuc tego duzego kopa i dokladnie kiedy ma mi latac glowa? Co robie nie tak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wladmar napisał:

 

Nie wiem jak TSI, ale moj ma praktycznie plaski moment obrotowy od 1500 do 6000, czyli osiaga maks. przy 1500 i ciagnie ten maks praktycznie do odciecia. Kiedy mam czuc tego duzego kopa i dokladnie kiedy ma mi latac glowa? Co robie nie tak? 

przy zmianie biegu, chyba ze masz dsg albo automat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale automat czy dsg robi to dużo szybciej i  płynniej (szczególnie automat) niż zwykla manualna zmiana.

Dla mnie auto takie standardowe co ma 250-300 nm przy 1500-1900 obrotow ma dość duże przyspieszenie w tym przedziale obrotow. w wielu przypadkach niepotrzebne. i jak zmieniam bieg tak normalnie to jest duże zwolnienie i potem znowu stosunkowo duże przyspieszenie. wolnossak ma mniejsza roznice na niskich obrotach.

 

w....a mnie tez ta niemoc jak obroty spadna poniżej momentu wlaczenia turbo czyli tam poniżej 1500 obrotow

 

turbodziura tez zawsze jakas jest. wiem ze najnowsze silniki zmniejszają to niedogodność, ale wolnossak ma zawsze natychmiastowa reakcje na gaz - na niskich obrotach będzie słabiej przyspieszal ale przynajmniej jest to reakcja spodziewana.

 

Mysle, ze automaty sa przeznaczone do tych turbosilnikow,

 

nie wiem, caly czas opisujecie tez doznania z turbo, ze takie fajne. jezdzilem sam i wozili mnie w nowszych i jakos nic do mnie to nie przemawia. wole wsciasc w zwykłego wolnossaka sprzed lat, bez jakiegoś elektronicznego pedalu gazu. wciskam gaz i jade, LPG zawsze mogę zamontowac. dalej proste, jedzie jak chce szybko a jak nie chce to wolno …….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wladmar napisał:

 

Czesto jezdzisz autem z benzynowym silnikiem ponizej 1500 obrotow? 

 

a powiem Ci ze często ostatnio. mam takich kilka tras po malopolsce drogami powiatowymi lub krajowymi gdzie człowiek turla się 50-70, czasami na krajowce pojedziesz 100km/h. na nich albo się nie da wyprzedzać (duzy ruch, kreta droga) albo nie ma takiej potrzeby i nie ma tez potrzeby szybkiego przyspieszania. W tych wolnossakach cenie to ze laduje 5ty bieg  i się turlam. silnik nie szarpie, nie drży. w tych turbo co jezdze i jezdzilem zawsze w tych okolicach jest tak nieprzyjemnie. ewentualnie jak potrzebuje cos wyprzedzić albo szybko przyspieszyc to sobie redukuje, ale to wystepuje rzadko. przy czym 50/50 nie potrzebuje redukowac do razu do 2-ki żeby mieć 4 tys obrotow. czasami wystarczy o jeden bieg żeby mieć 2 - 2,5 tys obrotow.

I po miescie tez się to zdarza choc jezdze mało.

wiem, z automatem nie ma problemu, sam sobie będzie wachlował. i dopóki nie szarpie to idealne rozwiązanie.

 

Sam trzymam jedno auto turbo. Ale to tylko na trasy autostradowe. Przez to ze ma duzy moment, to ma długie przelozenia, a to z kolei przekłada się na (wzgledna) cisze przy autostradowych prędkościach (130-160). 4 tys obrotow przy licznikowych 160km/h (realnie 150)  i nie ma dramatu jeśli chodzi o wycie silnika (turbo to tez wyciszenie układu wydechowego). przy mocy niecałych 150 koni. Ale mowiac szczerze ta moc mi nie jest potrzebna. Potrzebne mi jest to długie przelozenie. bo generalnie na autostradzie nie potrzebuje ostro przyspieszac (z małymi wyjątkami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, gregoryj napisał:

W tych wolnossakach cenie to ze laduje 5ty bieg  i się turlam.

 

Czyli wrzucasz 5 bieg i jedziesz z obrotami ponizej 1500 obrotow w wolnossacej benzynie? Jaki to silnik? 

I co to za turbosilnik, ktory ma przy licznikowych 160 km/h 4000 obrotow? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do pierwszego pytania to rozne. pamiętaj, ze ja na codzien jezdze starociami. wrzucam 5tke i jade 50-70 średnio. w tym turbo co nizej pisze jest to niemożliwe. wiekszosc ma miedzy 68 a 120 koni i pojemności od 1,3 do 2 litrow, hondy, pezo, skoda. jest tez stary automat ale nie o nich gadamy. i do  nich się odnoszę, a sporadycznie ktoś mnie przewiezie czy nawet sam poprowadze tymi nowszymi czy najnowszymi.

 

2gie pytanie. turbosilnik to jedyna turbobenzyna eurovana 1gen. XU10j2te (PSA).  ostatnio kumpel mnie przewiozl 2gen eurovana w wersji wolnossak. rzeczywiście mul troche, ale to mi nie przeszkadza. na autostradzie rozpędzam się raz i potem bardzo sporadycznie. Do 3 tys obrotow to może jest w nim i ciszej niż w moim turbo, ale im bliżej 4 tys obrotow tym glosniej i nawet glosniej niż w moim o prawie 10 lat starszym aucie.

generalnie, w nim na pewno jest glosniej albo troche glosniej niż w jakimkolwiek tsi (oprócz tych najsłabszych) ale to kwestia generacji auta (ma ponad 20 lat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.11.2019 o 12:31, gregoryj napisał:

jak to co widzimy. prostota konstrukcji, liniowa charakterystyka mocy. na zwyklej trasie czy w miescie i tak potrzebuje 50-70 koni do jechania. jak potrzebuje cos wyprzedzić to używam pelnych obrotow czyli tych 12-150 koni. zdarza się to raz na jakiś czas. Jak Ty wyprzedzasz wszystko co się da i caly czas no to wtedy jest to może meczace

 

tsi czy tdi ma dużego kopa w momencie maks mom obrotowego i przy zmianie biegu caly czas glowa do tylu do przodu. gdzie ta plynnosc? może sa inne turbo z bardziej liniowa charakterystyka ale nie zwykly turbodiesel od VW sprzed kilku czy kilkunastu lat

To chyba w kraju gdzie mieszkam inne produkty od VW sprzedaja. Gdzie masz jakie rollercoaster w TDI/TSI? Jezdizles kiedykolwiek tym? Nie przez 5 min a dłużej?

 

Nieważne, nie będziemy sie bic. Ja wolnossąca juz nie kupie. Z powodów opisanych wyżej.

To co mialem TDI/TSi z automatem nie ma żadnych z objawów które opisujesz i jest to nieporównywalnie większy komfort jazdy do mojego BMW z silnikiem bez wspomagania.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.11.2019 o 13:32, gregoryj napisał:

przy autostradowych prędkościach (130-160). 4 tys obrotow przy licznikowych 160km/h (realnie 150)  i nie ma dramatu 

Współczuje. Bo w normalnych dupowozach dziś masz cos kolo 2.2-2.5k rpm przy 160km/h

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczuje. Bo w normalnych dupowozach dziś masz cos kolo 2.2-2.5k rpm przy 160km/h
Nie przesadzaj. Niedługo dojdzie do tego, że przy 160 wrzucasz 6 bieg. Realniej będzie napisać, że 3-3.5k RPM przy 160 km/h.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj. Niedługo dojdzie do tego, że przy 160 wrzucasz 6 bieg. Realniej będzie napisać, że 3-3.5k RPM przy 160 km/h.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Przy 160 to masz zwykle 7-9 bieg....

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kiwal napisał:

Przy 160 to masz zwykle 7-9 bieg....

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

Tak z ciekawosci-jakie  zwykle dupowozy[benzyny oczywiscie] maja 2200 przy 160km/h?

Od razu uprzedzam ze BMW 5 czy Audi A8 to nie sa zwyczajne dupowozy...

 

Edytowane przez wlad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎16‎.‎11‎.‎2019 o 23:28, Kiwal napisał:

To chyba w kraju gdzie mieszkam inne produkty od VW sprzedaja. Gdzie masz jakie rollercoaster w TDI/TSI? Jezdizles kiedykolwiek tym? Nie przez 5 min a dłużej?

 

Nieważne, nie będziemy sie bic. Ja wolnossąca juz nie kupie. Z powodów opisanych wyżej.

To co mialem TDI/TSi z automatem nie ma żadnych z objawów które opisujesz i jest to nieporównywalnie większy komfort jazdy do mojego BMW z silnikiem bez wspomagania.

tak szefie, starsze ale nie najstarsze TDI miałem 3 lata.

 

czytasz co ja pisze? z automatem nie ma zadnych problemów, z manualem jak chcesz spokojnie sunac w takich okolicznościach przyrody jak pisałem, wszystkie wolnossaki sa lepsze.

 

Dnia ‎16‎.‎11‎.‎2019 o 23:33, Kiwal napisał:

Współczuje. Bo w normalnych dupowozach dziś masz cos kolo 2.2-2.5k rpm przy 160km/h

 

które to takie? z klasy C z silnikami do 120 koni, i nie diesel?

 

Dnia ‎17‎.‎11‎.‎2019 o 16:09, marcindzieg napisał:

W Lagunie z 1996 też tak było. Na 5 biegu. Kwestia zestopniowania skrzyni a nie nowoczesności auta.

serio? wolnossak? nie 3.0 i nie żaden turbokopciuch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.11.2019 o 22:22, Azbest napisał:

trochę pertynowego ględzenia - oglądać najlepiej na prędkości odtwarzania x1.25

 

 

x1.25  i da sie oglądać 8]  dzieki  ;] 

 

czy mnie sie wydaje czy na predkosciomierzu ta maździa pokazuje dopuszczalną predkość ? ;] 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gregoryj napisał:

uzywke mogę zawsze kupic ….. dawaj, mi się takie info przyda

Ja miałem w Lagunie 1 z 96 roku. Silnik o kodzie F3R montowano tam od 96-99 roku. Później montowano 16-zaworowy F4R, który niby jest mocniejszy ale już nie taki fajny. Zresztą do wersji z automatem do końca montowano stary F3R bo sobie zwyczajnie lepiej radził. Jak kupisz zadbaną Lagunę 1 z tym silnikiem to będziesz zadowolony. Aczkolwiek boje się że jest na to mała szansa bo najczęściej są egzemplarze zmęczone, zepsute LPG itp.

Montowano je jeszcze w Espace i Megane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.11.2019 o 22:22, Azbest napisał:

trochę pertynowego ględzenia - oglądać najlepiej na prędkości odtwarzania x1.25

moim zaniem faktycznie koles gledzi. Np nie zauwaza roznicy miedzy silnikiem 122KM a 180 (btw. skad u niego 188??), ciekawe. Moze nie uzywal obrotow >4000? bo tam roznica jest i to duza. Silnik Sky-G 122KM jest zdlawiony na wysokich obrotach i to czuc mocno, Xa gdy zredukujesz i pocisniesz to efekt jest 🤩 Owszem trzeba zredukowac, to pewnie wiekszosc uzyszkodnikow boli.

 

natomiast Mazda moim zdaniem zrobila blad tak a nie inaczej mapujac silnik Sky-X. Dla mnie jest to mapowanie wlasciwe bo liniowe ale ja akurat lubie miec mozliwosc precyzyjnego sterowania autem (efekty jezdzenia MX5ka 😀), i mysle ze szybko bym sie przyzwyczail do auta i umial robic z nim to co chce. Wiekszosc klientow nastawiona jest jednak na efekt "wow" na jezdzie probnej, niewazne ze bedacy iluzja. Inaczej mowiac Mazda moglaby dodac przycisk "sport" ktory zmienialby mapowanie przepustnicy itd na ostrzejsze i juz by klienci byli szczesliwsi. De facto majac to samo.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Zrobiłem u blacharza pamiątkowe zdjęcie dwuletniej Mazdy 6. A zabezpieczać dodatkowo to można Dacię za 50 kzł. A nie auto za worek pieniędzy mające aspiracje do premium.
2.jpg.050c8a37259b8002f5f7563e1e4d5907.jpg
1.jpg.c2f0141d0932562cc120e70f157293db.jpg
To chyba jakieś jaja... Co ten przegub wewnętrzny tak wykrzywiony - skrzynia wyciągnięta ?

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.