Skocz do zawartości

trwałość oleju


deszczowyRoman

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, nielubiekotow napisał:

 

na fabrycznym oleju przejechano  3000 km wg kompa pozostało 90% zywotnosci oleju.

Olej został wymieniony na nowy, komp został skasowany. i po przejechaniu 400km zywotnosc oleju to 85%.

jaka jest tego przyczyna?

Może nadgorliwość.

Co na to ASO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, volf6 napisał:

Pewnie, by przedłuzyć trwałość silnika.

Kiedyś to była obowiązkowa czynność w każdym nowym pojeździe na tak zwanym ''docieraniu":)

Do ili ma przedluzyc?

kazdy silnik normalnie dbany i eksploatowany wytrzyma ze 300tkm.

W moim przypadku trwaloby to ok 25 lat:))) na co  mi auto na tak dlugo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, volf6 napisał:

Nie każdy a niektórzy jeżdżą więcej:)

Owszem, wowczas to leasing 3 lata i do zyda z nalotem 150-200tkm. Ale wowczas to ksiazkowo sie trzyma czlowiek bo po co koszty generowac?

To tylko auto .

ja zmieniam co 15-18-23 i mam 245tkm najechane i jakos nadal krece.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, nielubiekotow napisał:

 

na fabrycznym oleju przejechano  3000 km wg kompa pozostało 90% zywotnosci oleju.

Olej został wymieniony na nowy, komp został skasowany. i po przejechaniu 400km zywotnosc oleju to 85%.

jaka jest tego przyczyna?

Kara za nadgorliwość lub zbytnie zaufanie elektronice :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, sherif napisał:

Kara za nadgorliwość lub zbytnie zaufanie elektronice :)

 

Ja po ok 15-18 tkm mam w kompie  degradacje ok 45%, tyle ze u mnie po wymianie jakosc oleju to 100%, a wraz z kilometrami wartosc spada zapewne do 0%

Niemniej fiacior wymyslil wymiane co 35000km ale  jakos nie chce az tak testowac bo to byloby u mnie co 2,5-3 lata a olej to koszt marny wiec co 15 tys teraz zmieniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.10.2019 o 08:49, fanlan napisał:

A po co wymieniany byl olej po 3000km?

Bo właściciel tak chciał.

Chyba wystarczający powód, czy wyspowiadać się z tego musi?

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.10.2019 o 09:55, fanlan napisał:

Ja po ok 15-18 tkm mam w kompie  degradacje ok 45%, tyle ze u mnie po wymianie jakosc oleju to 100%, a wraz z kilometrami wartosc spada zapewne do 0%

Niemniej fiacior wymyslil wymiane co 35000km ale  jakos nie chce az tak testowac bo to byloby u mnie co 2,5-3 lata a olej to koszt marny wiec co 15 tys teraz zmieniam.

Przewrotnie zapytam.

Po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.11.2019 o 13:53, ZUBERTO napisał:

Przewrotnie zapytam.

Po co?

Rozsadnie odpowiem: bo jezdze po miescie glownie.

Bo mija ok 18 miesiecy miedzy  wymianami.

Bo mam odcinki po 3-5-8km po odpaleniu.

No i moze taka fanaberia by w glowie byla swiadomosc, ze przyczynia sie do przedluzenia zycia silnika, turbinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sprawie trwałości oleju: w 2013 czytałem aktualizację zaleceń serwisowych wydaną przez VW dla silników 1.8 2.0 tsi (EA888)

 

i dla zmiennego okresu przeglądowego było to: olej LL z normą VW504/507 1rok lub max30000km lub 650motogodzin

dla stałego okresu: olej z normą VW502/505 1rok lub 15000km lub 250motogodzin

 

zastanowiła mnie ta ilość motogodzin (nie wiem czy komp. pokładowy to liczy), bo wynikaz  tego, że dla stałego okresu przeglądowego średnia prędkość powinna być >60km/h aby wymieniać olej ze względu na przebieg, a nie czas pracy silnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jqr napisał:

w sprawie trwałości oleju: w 2013 czytałem aktualizację zaleceń serwisowych wydaną przez VW dla silników 1.8 2.0 tsi (EA888)

 

i dla zmiennego okresu przeglądowego było to: olej LL z normą VW504/507 1rok lub max30000km lub 650motogodzin

dla stałego okresu: olej z normą VW502/505 1rok lub 15000km lub 250motogodzin

 

zastanowiła mnie ta ilość motogodzin (nie wiem czy komp. pokładowy to liczy), bo wynikaz  tego, że dla stałego okresu przeglądowego średnia prędkość powinna być >60km/h aby wymieniać olej ze względu na przebieg, a nie czas pracy silnika

W każdym sterowniku inaczej może być zapisany algorytm liczenia interwału. Wiadomo, że w silniku nie ma laboratorium i wskaźnik jakości oleju to pic na wodę. 

Ciekawostką jest zalecenie VW apropos wydłużonego interwału, bo oleje z normą 504/507 dają mniejszą ochronę dla silnika, niż oleje z normą 502/505. Mercedes wręcz odwrotnie, na 15000 km każe lać olej 229.51, a na wydłużony interwał do 25000 km każe lać olej 229.5. Tak w skrócie dla mniej obeznanych:

Norma VW 504/507 jest zazwyczaj kompatybilna z normą MB 229.51, oraz ACEA C3, a oleje te mają obniżoną zawartość dodatków przeciwzużyciowych i obniżone TBN odpowiadające za utrzymanie silnika w czystości.

Norma VW 502/505 jest zazwyczaj kompatybilna z normą MB 229.5, oraz ACEA A3/B4, a oleje te mają wysoką zawartość dodatków i wysokie TBN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 30.10.2019 o 21:22, deszczowyRoman napisał:

 

na fabrycznym oleju przejechano  3000 km wg kompa pozostało 90% zywotnosci oleju.

Olej został wymieniony na nowy, komp został skasowany. i po przejechaniu 400km zywotnosc oleju to 85%.

jaka jest tego przyczyna?

Kiedyś tez tak miałem i przy pierwszych 3 furach wymieniałem olej wcześniej . Obecnie do 15 i na czas trzymania auta do 200 nic się nie dzieje. Nawet ten „fabryczny” trzymam dłużej do 15 a potem już co 12-13 🤪

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Przygodownik napisał:

Jak macie ochotę poczytać konkrety o oleju, jak dobrać wybrać olej, jak poznać prawdziwy syntetyk, testy labolatoryjne nowego oraz przepracowanego, jak kupić dobry olej - niekoniecznie drogi. To zapraszam tutaj https://www.oilclub.pl/index.php

 

Oleje świeże: https://www.oilclub.pl/index.php?forums/oleje-świeże.44/

 

Oleje przepracowane: https://www.oilclub.pl/index.php?forums/oleje-przepracowane.69/

 

I po to odkopałeś temat? ;]

 

Forum jest mi i na pewno @kaczorek79 dobrze znane, kto chce to spokojnie z poziomu Google je sobie odszuka, tu na AK ten temat dosłownie kilka osób głębiej interesuje.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, analyzer64 napisał:

 

I po to odkopałeś temat? ;]

 

Forum jest mi i na pewno @kaczorek79 dobrze znane, kto chce to spokojnie z poziomu Google je sobie odszuka, tu na AK ten temat dosłownie kilka osób głębiej interesuje.

 

Zupełnie się z tobą zgadzam kwestia doboru oleju w aucie to temat mało istotny ;) ważniejszy duży spoiler bo to + 30 do mocy :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Przygodownik napisał:

 

Zupełnie się z tobą zgadzam kwestia doboru oleju w aucie to temat mało istotny ;) ważniejszy duży spoiler bo to + 30 do mocy :)

 

Dla mnie olej jest jednak ważniejszy niż spojlery, ładne felgi czy inne smaczki, po prostu tutaj na tym forum, w porównaniu do liczby aktywnych użytkowników, to tych którzy interesują się tematem olejowym, jest naprawdę bardzo mało :ok:

kiedyś proponowałem założyć tutaj dział olejowy czy ogólnochemiczny ( oleje, płyny itd.) to nie było zainteresowania.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, analyzer64 napisał:

 

Dla mnie olej jest jednak ważniejszy niż spojlery, ładne felgi czy inne smaczki, po prostu tutaj na tym forum, w porównaniu do liczby aktywnych użytkowników, to tych którzy interesują się tematem olejowym, jest naprawdę bardzo mało :ok:

kiedyś proponowałem założyć tutaj dział olejowy czy ogólnochemiczny ( oleje, płyny itd.) to nie było zainteresowania.

ja tam teraz leje mannol i zmieniam hmmm jak wypadnie 8-12.

Był nawet test na "foce" bodajże i po 8 był na pograniczu "końca", ale cena koło 70 za 4l 👌(to jeżeli chodzi o A5).

A do pancerwagenowatych leje 504/507 Totala, bo tani, a jak tani to dobry i tak od hmmmm 15 lat 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się tak wtrącę,zakupiłem dla żony Yaris 50kkm nalotu z 2017 auto. Było to w lizingu oddane do ASO wzięte nowe jeździła sobie żona dewelopera jakiegoś tam....

Historia auta udostępniona i ostatnia wymiana oleju styczeń 2020 przy 44kkm obecnie 50500 olej oryginał Toyota 0W20 wymieniać to czy zostawić i lato przejeździć? Do jesieni jakieś 6kkm się zrobi.

Nie potrafili mi w ASO odpowiedzieć dlaczego ostatni rok zrobiono tylko 6kkm mówią że trzeba by było zapytać Pani co jeździła haha...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.10.2019 o 21:22, deszczowyRoman napisał:

komp został skasowany

Nie skasowana wymiana oleju? Część samochodów ma oddzielne procedury do wbicia przeglądu i skasowania wskazań czujnika jakości oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, robert2609 said:

Nie potrafili mi w ASO odpowiedzieć dlaczego ostatni rok zrobiono tylko 6kkm mówią że trzeba by było zapytać Pani co jeździła haha...

 

A niby skad ASO mialoby to wiedziec? :facepalm:

Oczywiscie fakt, ze w 2020 wybuchla pandemia wirusa i masa ludzi pracuje z domu nie daje Ci do myslenia? :hehe:

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2021 o 09:55, analyzer64 napisał:

Nic nie zastąpi częstych wymian, nawet najlepszy olej zmieniany co 30kkm. :ok:

 

Dlatego z żalem nie kupię Giulietty 1.4 170KM Multiair ponieważ przez zalecenia serwisowe większość używanych Alf ma moduł do wymiany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, bochumil said:

 

Dlatego z żalem nie kupię Giulietty 1.4 170KM Multiair ponieważ przez zalecenia serwisowe większość używanych Alf ma moduł do wymiany...

 

A co za problem kupic z uszkodzonym, naprawic i cieszyc sie jazda skracajac interwaly wymiany oleju? :nie_wiem:

BTW. Ty dalej szukasz tej Giulietty? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Maciej__ napisał:

 

A co za problem kupic z uszkodzonym, naprawic i cieszyc sie jazda skracajac interwaly wymiany oleju? :nie_wiem:

BTW. Ty dalej szukasz tej Giulietty? ;]

 

Tak. Nie spieszy mi się, mam czym jeździć. W sobotę przejechałem się Giuliettą kolegi. Odpowiada mi silnik 120KM. W odróżnieniu od wersji 170 jest to silnik w miarę "bezpieczny", bez modułu Multiair który jest czuły na olej przepracowany, rozrzedzony lub niskiej jakości. Szczęśliwcy na grupie FB wymieniali moduł dwukrotnie. Tego się nie naprawia. Zbyt ciasno stolerowane elementy współpracujące które podczas demontażu ulegają uszkodzeniu. Koszt wymiany to tak jak napisał kolega @kaczorek79...

Dałem zlecenie pewnej firmie, która ma całkiem niezłe opinie jeśli chodzi o sprowadzane auta używane i czekam za ciekawą ofertą. Niewykluczona wersja 170KM jeśli będzie udokumentowana rzetelnie historia serwisowa.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, bochumil said:

 

Tak. Nie spieszy mi się, mam czym jeździć. W sobotę przejechałem się Giuliettą kolegi. Odpowiada mi silnik 120KM. W odróżnieniu od wersji 170 jest to silnik w miarę "bezpieczny", bez modułu Multiair który jest czuły na olej przepracowany, rozrzedzony lub niskiej jakości. Szczęśliwcy na grupie FB wymieniali moduł dwukrotnie. Tego się nie naprawia. Zbyt ciasno stolerowane elementy współpracujące które podczas demontażu ulegają uszkodzeniu. Koszt wymiany to tak jak napisał kolega @kaczorek79...

Dałem zlecenie pewnej firmie, która ma całkiem niezłe opinie jeśli chodzi o sprowadzane auta używane i czekam za ciekawą ofertą. Niewykluczona wersja 170KM jeśli będzie udokumentowana rzetelnie historia serwisowa.

 

To w takim ukladzie chyba faktycznie rozsadniej wziac 120 i zrobic program jesli brakuje mocy :ok:

5kPLN to juz sporawo i trzeba by mocno zbic cene, zeby sie kalkulowalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maciej__ napisał:

 

To w takim ukladzie chyba faktycznie rozsadniej wziac 120 i zrobic program jesli brakuje mocy :ok:

5kPLN to juz sporawo i trzeba by mocno zbic cene, zeby sie kalkulowalo.

 

KIVI Racing Factory robi te silniki z fabrycznych 215Nm na 303Nm. Trochę nie chce mi się w to wierzyć i zapytałem o to w mailu na co dostałem odpowiedź potwierdzającą :hmm: Tyle że mody u nich to koszt dwa razy wyższy niż u mnie po sąsiedzku. Poza tym, nie wiem jak taki moment udźwignie układ przeniesienia napędu ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, kartonik napisał:

Żeby zrobić takie mody z T-Jeta 120KM to trzeba już zmieniać turbo i pewnie coś jeszcze np. intercooler.

 

Wg nich nie. Dlatego uważam to za jakąś pomyłkę, zwłaszcza że wersję 120KM opisują na stronie jako Multiair...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kartonik napisał:

To musi być pomyłka, bo jak ja się interesowałem chipem do mojego Tipo, to max można do 145-150KM i coś około 250 Nm wycisnąć z tego silnika bez ruszania osprzętu.

 

Też tak mi się wydaje, ale nie chciałem się póki co spierać z szefem serwisu. Ja się będę chciał jeszcze przejechać wersją 170KM żeby mieć porównanie. Póki co, wersja 120KM mi styknie. W trybie Dynamic jeździ to całkiem przyzwoicie jak na moją jazdę ;) Na forum oilclub była dyskusja w temacie zalecanego oleju do silników z modułem Multiair. Być może lepsza oliwa zwiększy trwałość modułu. Przypomnę, że fabrycznie silniki zalewane są olejem Selenia 5W30 PureEnergy. Tak mi się przynajmniej wydaje. 

Edytowane przez bochumil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kartonik napisał:

To musi być pomyłka, bo jak ja się interesowałem chipem do mojego Tipo, to max można do 145-150KM i coś około 250 Nm wycisnąć z tego silnika bez ruszania osprzętu.

Dokładnie. Na seryjnym turbo robią z głową na te max 150KM. Więcej to już inna turbina GT1446 i IC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, kaczorek79 said:

@bochumil Przy takim momencie obrotowym najwyżej raz do roku zrobi się remont skrzyni M32 i po kłopocie ;)

 

M32 jak sama nazwa wskazuje jest do 320NM...

Te skrzynie byly tez montowane w dieslach w Oplu laczone z 1,9 cdti.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Maciej__ napisał:

 

M32 jak sama nazwa wskazuje jest do 320NM...

Te skrzynie byly tez montowane w dieslach w Oplu laczone z 1,9 cdti.

 

Były montowane również w Alfach, Fiatach i SAABach. Te 320 bezpiecznego momentu dla skrzyni nie miały nic wspólnego z jej żywotnością. Skrzynia miała wadę konstrukcyjną i prędzej czy później się mogła posypać. Znajomy przerabiał temat w Oplu Astrze J w benzynie 1.4 120KM.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

M32 jak sama nazwa wskazuje jest do 320NM...

Te skrzynie byly tez montowane w dieslach w Oplu laczone z 1,9 cdti.

Znam Astry J i Astry K 1.4 T nawet z mocą 120 KM, gdzie skrzynia M32 nie dała rady. Jeden model skrzyni wcale nie musi mieć tych samych łożysk w benzynie i dieslu, skoro przełożenia są różne. 

@bochumil Nie wiedziałem, skojarzyłem, że skoro jest M32 w Mito 1.4 T, to i Giulietta ma to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam Astry J i Astry K 1.4 T nawet z mocą 120 KM, gdzie skrzynia M32 nie dała rady. Jeden model skrzyni wcale nie musi mieć tych samych łożysk w benzynie i dieslu, skoro przełożenia są różne. 
[mention=189995]bochumil[/mention] Nie wiedziałem, skojarzyłem, że skoro jest M32 w Mito 1.4 T, to i Giulietta ma to samo.
Te skrzynie to trochę taka mitologia, wcale nie są takie złe. Remont jeżeli zrobiony przed rozsypaniem łożysk jest tani, a skrzynia poza łożyskami wcale nie taka zła. Znam dużo 1.9 MJT z tą skrzynią, we wszystkich zrobiona profilaktyka łożysk i chodzą już kilkadziesiąt tysięcy bez problemów i hałasu. W każdym razie ja bym nie skreślał samochodu z powodu tej skrzyni. Sprawdzić na jeździe próbnej czy żaden bieg nie wyje, szczególnie 5-6 pod obciążeniem, jak cichutko coś słychać jakiś szmer to jeszcze można brać. Po kupnie nowe łożyska, oleju nalać trochę więcej i spokój na min. 100 tysięcy, a taki "remont" tej skrzyni nie może kosztować więcej niż ok 2000 zł z demontażem i montażem na samochód. Materiał to jakieś 600 zł na porządnych łożyskach plus olej Fiatowski ok. 120 zł.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.