Skocz do zawartości

Uwaga na próbę naciągnięcia na mandat przez policję. Dotyczy holowania lawety na kat. B


Zuraw

Rekomendowane odpowiedzi

Mam auto DMC 1990kg. (masa wlasna okolo 1550kg)

Mam przyczepe DMC 1400kg.

 

Czesto holuje.

Mam kat B. 

Nie mam Kat B+E ani kodu 96

 

Wg tego co Zuraw pisze, legalnie moge tak jezdzic, ale narazam sie na mandat z taryfikatora ze wzgledu na wadliwy taryfikator.

 

Dzieki za info. Bede ze soba wozil wydruk przepisow w razie w.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Lato8 napisał:

Różnica jest taka, że roboczy hamulec powoduje samoczynne wyhamowanie przyczepy po oderwaniu się jej od pojazdu holującego i działa na wszystkie koła.

 

Najazdowy tej funkcji nie ma i dlatego wszystkie przyczepy powyżej 3.5T najazdowego nie mają. ( poprawka, do 5T mogą mieć, naczepy go mieć nie mogą ) 

 

Najazdowy dopuszcza się , żeby działał na koła jednej osi pewnie po spełnieniu innych warunków co do skuteczności hamowania.

 

i tak i nie

najazdowy w jednoosiowej działa na wszystkie koła, nie ma dwuosiowych gdzie obie są hamowane ?

druga kwestia to wyczepienie, jest linka która w takim przypadku blokuje hamulec, nawet miałem okazje to przetestować ;)

 

elektryczny też można zrobić na jedną oś ;)

 

w każdym razie przepis jest dyskusyjny i chyba nie przystaje do dzisiejszych czasów

 

a np system alko jak traktować ?

https://www.alko-tech.com/pl/al-ko-trailer-control-atc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, CiniO napisał:

Mam auto DMC 1990kg. (masa wlasna okolo 1550kg)

Mam przyczepe DMC 1400kg.

 

Czesto holuje.

Mam kat B. 

Nie mam Kat B+E ani kodu 96

 

Wg tego co Zuraw pisze, legalnie moge tak jezdzic, ale narazam sie na mandat z taryfikatora ze wzgledu na wadliwy taryfikator.

 

Dzieki za info. Bede ze soba wozil wydruk przepisow w razie w.

 

 

 

 

Jaki wadliwy taryfikator? 

 

Mieścisz się do 3,5T, masy auta i przyczepy są też w porządku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Koonrad napisał:

 

i tak i nie

najazdowy w jednoosiowej działa na wszystkie koła, nie ma dwuosiowych gdzie obie są hamowane ?

 

 

Jeszcze nie widzialem przyczepy z 2 osiami w której tylko jedna oś była by hamowana. Oczywiście i takie może też są. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Koonrad napisał:

 

Jeśli suma DMC  są poniżej 3.5t to możesz (oczywiście liczą się jeszcze inne kwestie, co jest w DR auta jako masa przyczepy, mw auta nie może być mniejsza od masy przyczepy, przelicznik 1.33 itd)

 

Jeżdżę zestawem 3.4t na B (2.4t + 1.0t)

I jak do tej pory problemów nie było

 

Lawety trzepią dość często bo dużo ludzi nie ogarnia tych zapisów i łatwa $$$ dla służb

A osobówka ciągnąca lawetę z osobówką ma masy na styk i jeszcze żeby zmieścić się na B

 

Czyli jak mam auto 1600kg które ma na haku 2t to mogę sobie spokojnie drugie 1600kg wieźć z laweta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, atlantic napisał:

Czyli jak mam auto 1600kg które ma na haku 2t to mogę sobie spokojnie drugie 1600kg wieźć z laweta?

 

pokaż mi takie auto co ma 1600kg DMC i na haku 2000kg

auto które ma 1600kg DMC będzie miał max 1000kg na haku i tyle możesz ciągnąć mniej więcej

(liczy się jeszcze MW i kilka innych warunków)

 

wyżej masz przepisy, jak poczytasz to będzie wszystko wiadomo :)

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Koonrad napisał:

 

pokaż mi takie auto co ma 1600kg DMC i na haku 2000kg

auto które ma 1600kg DMC będzie miał max 1000kg na haku i tyle możesz ciągnąć mniej więcej

(liczy się jeszcze MW i kilka innych warunków)

 

wyżej masz przepisy, jak poczytasz to będzie wszystko wiadomo :)

Miałem e39 które ważyło 1600kg a na haku miało 2100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, atlantic napisał:

Miałem e39 które ważyło 1600kg a na haku miało 2100

 

mylisz MW z DMC

ważyło, tyle miało MW, a DMC pewnie powyżej 2000kg 

więc jak zaczepiłeś przyczepę 1600kg to 2000+1600 daje 3600kg i to jest realne, ale przekraczasz 3500kg 

 

swoją drogą niewiele jest takich aut, moja x3 ma chyba 1800kg przy DMC 2200kg 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Koonrad napisał:

 

pokaż mi takie auto co ma 1600kg DMC i na haku 2000kg

auto które ma 1600kg DMC będzie miał max 1000kg na haku i tyle możesz ciągnąć mniej więcej

(liczy się jeszcze MW i kilka innych warunków)

 

wyżej masz przepisy, jak poczytasz to będzie wszystko wiadomo :)

Mam Sorento 1gen, 2500kg DMC, na haku 3 lub 3.5T uciągu... Dane techniczne

Faktycznie na haku pociągnie nawet i 5T poza drogą publiczną, na przykład w ogródku 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pipper napisał:

Mam Sorento 1gen, 2500kg DMC, na haku 3 lub 3.5T uciągu... Dane techniczne

Faktycznie na haku pociągnie nawet i 5T poza drogą publiczną, na przykład w ogródku 👍

 

dla terenówek jest jeszcze jakiś zapis ;)

Cytuj

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów ...

paragraf 3 ust. 4 pkt 4 wykładnia prawna "w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów samochodowych i przyczep (Dz. U. z 2004 r. Nr 5, poz. 30), masa ta może ulec zwiększeniu do 150 % DMC samochodu nie przekraczając wartości wynikającej z wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego przy zachowaniu pozostałych warunków. "
 

oczywiście temat już nie dotyczy PJ kat B

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, K3 napisał:

Ale jeśli myślisz o RMC lawety, to nie ma znaczenia, bo trzeba patrzeć na DMC...

nie . trzeba patrzeć na jedno i drugie . Rzeczywista masa przyczepy nie może przekraczać  rzeczywistej masy auta ciągnącego np. (  PoRD ) .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, piter19731 napisał:

nie . trzeba patrzeć na jedno i drugie . Rzeczywista masa przyczepy nie może przekraczać  rzeczywistej masy auta ciągnącego np. (  PoRD ) .

 

Owszem.

Odnosiłem się do konkretnego pytania na temat zestawu do 3,5T w ramach kategorii B.

Uprawnienia mówią o DMC, natomiast pozostałe zasady co do ciągnięcia przyczep wynikają z innych paragrafów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, K3 napisał:

 

 

Jaki wadliwy taryfikator? 

 

Mieścisz się do 3,5T, masy auta i przyczepy są też w porządku...

 

No Żuraw w pierwszym poscie pisał ze policja ma wadliwy taryfikator wg ktorego do ciagniecia kazdej przyczepy innej niz lekka potrzebny jest kod 96 a nie jak to wynika z przepisow jedynie gdy suma DMC auta i przyczepy jest miedzy 3500kg a 4250kg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, CiniO napisał:

 

No Żuraw w pierwszym poscie pisał ze policja ma wadliwy taryfikator wg ktorego do ciagniecia kazdej przyczepy innej niz lekka potrzebny jest kod 96 a nie jak to wynika z przepisow jedynie gdy suma DMC auta i przyczepy jest miedzy 3500kg a 4250kg

 

 

Żuraw pisał, a nawet do tego taryfikatora nie zajrzał...

 

Bo całe jego jojczenie opiera się o różnicę w użytych określeniach w Kodeksie Drogowym, podczas gdy oznaczają one to samo.

Wpis do PJ to rozszerzenie B96. Koniec kropka...

 

Natomiast to co nazywa on taryfikatorem, to w rzeczywistości nazywa się:

"Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń"...

 

I jeśli spojrzymy na punkty dotyczące przyczep, to nie ma tam nic o B96 bezpośrednio.

Jeśli mając tylko B, będzie ktoś kierował zestawem wymagającym B96 lub B+E, to paragraf jest jeden: art.87 ust.1, który dotyczy braku uprawnień wymaganych dla danego rodzaju pojazdu (zespołu pojazdów).

I na takiej podstawie dostaje się mandat. 300PLN.

 

A jeśli chodzi o owego mitycznego "kolegę"...

Warianty są dwa...

1. Jechał na B zestawem (przyczepa nie-lekka) z DMC większym niż 3,5T: brak uprawnień, mandat.

2. Jechał na B zestawem poniżej 3,5T: policjantom wydawało się, że na każdą przyczepę cięższą niż 750kg trzeba coś więcej niż tylko B...

Ale punkt drugi nie oznacza, że to taryfikator tak wskazał, i będzie nagonka wszędzie w całej PL, bo to po prostu była pomyłka tylko i wyłącznie danego patrolu.

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K3 - ty w dalszym ciągu nie rozumiesz tego, co czytasz. W najmniejszym stopniu nie rozumiesz! Więc wytłumaczę raz jeszcze co jest tematem wątku. Przypominam, że temat dotyczy holowania na kat. B czyli DO 3,5t. Zgodnie z zapisem taryfikatora policji:

 

-------------------------------------------------

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, pod warunkiem posiadania rozszerzenia B96.

-------------------------------------------------

 

ta chce karać mandatem każdego, kto posiadając kat. B ciągnie przyczepę inną niż lekka argumentując to koniecznością posiadania B96 lub E do B. Tymczasem Rozporządzenie jasno mówi:

 

--------------------------------------------------

Art. 6.

1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

[…]

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

--------------------------------------------------

 

przy czym ustęp 2 stanowi:

 

----------------------------------

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

----------------------------------

 

Z tego jednoznacznie wynika, że zapis B96 wymaganay jest w przypadku zestawu powyżej 3,5 tony.

 

To czego nie rozumiesz, to to, że nie rozdzielają tematu na "do 3,5t" i powyżej "3.5t" i chcą walić mandaty za to, że ciągniesz przyczepę inna niż lekka, mimo, żo zachowujesz DMC zestawu <3,5t. Łapiesz K3, czy nie?

 

I ogólnie już, bo ręce mi opadają i siły nie mam więcej tłumaczyć - trzeba wydrukować sobie Rozporządzenie i mieć w samochodzie, ponieważ POLICJA MA BŁĄD w taryfikatorze, którym się kieruje podczas kontroli. I to jest clou tematu. Nie DMC, MMC, RMC choć na ich temat tez zostało sporo powiedziane....

 

 

EDIT: Tak, K3 - spojrzałem do tego tatyfikatora. A ty?

Edytowane przez Zuraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.11.2019 o 13:29, Koonrad napisał:

 

Bzdury piszą bo są hamulce elektryczne w przyczepach 

uruchamiane wraz z hamulcem holownika

Czy bezwładnościowy też taki jest, nie wiem, dla mnie jest ;)

Ale sąd, ITD mogą mieć odmienne zdanie

 

Wskaż hamulec elektryczny którego siła hamowania jest funkcją siły nacisku na pedał  hamulca a nie opóźnienia pojazdu ciągnącego.
Inaczej jest to dalej hamulec najazdowy tylko nieco inaczej sterowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Zuraw napisał:

 

Po prostu pokaż zdjęcie dowodu samochodu i przyczepy -

tam gdzie są dane techniczne - bez Vinu i numeru dowodu.
Wtedy będzie choć cokolwiek wiadomo o masach pojazdów z tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.11.2019 o 16:38, Koonrad napisał:

 

pokaż mi takie auto co ma 1600kg DMC i na haku 2000kg

auto które ma 1600kg DMC będzie miał max 1000kg na haku i tyle możesz ciągnąć mniej więcej

(liczy się jeszcze MW i kilka innych warunków)

 

wyżej masz przepisy, jak poczytasz to będzie wszystko wiadomo :)

 

ja mam DMC pojazdu 3150kg + 3500kg na haku, ale jak rozumiem, na B chyba nawet małej dwukółki nie mogę podpiąć.

 

BTW jak rozumiem B96 też mi niewiele pomoże gdybym chciał coś zaczepić na hak bo wtedy nie mogę wyjść poza 4200kg? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, pawel_78 napisał:

Po prostu pokaż zdjęcie dowodu samochodu i przyczepy -

tam gdzie są dane techniczne - bez Vinu i numeru dowodu.
Wtedy będzie choć cokolwiek wiadomo o masach pojazdów z tego wątku.

 

Ale po co? W tytule jednoznacznie określiłem, że sprawa dotyczy kat. B (nie B+B96 czy B+E). Mowa o błędzie taryfikatora, według którego należy się mandat i zakaz kontynuowania jazdy, jeśli kierowca ciągnie przyczepę inna niż lekka bez E lub B96. Natomiast jeśli poprawi to twoje sampoczucie to proszę bardzo: DMCs 1600kg, DMCp 1200kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Chooper napisał:

 

ja mam DMC pojazdu 3150kg + 3500kg na haku, ale jak rozumiem, na B chyba nawet małej dwukółki nie mogę podpiąć.

 

BTW jak rozumiem B96 też mi niewiele pomoże gdybym chciał coś zaczepić na hak bo wtedy nie mogę wyjść poza 4200kg? 

 

Możesz ciągnąć dwuosiówkę, bo zapewne ją miałeś na myśli, bo przepisy nie stanowią o ilości osi, przy czym na kat.B mógłbyś jedynie pociągnąć przyczepę 350kg (3150kg + 350kg = 3500kg), a  takich nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Zuraw napisał:

 

Ale po co? W tytule jednoznacznie określiłem, że sprawa dotyczy kat. B (nie B+B96 czy B+E). Mowa o błędzie taryfikatora, według którego należy się mandat i zakaz kontynuowania jazdy, jeśli kierowca ciągnie przyczepę inna niż lekka bez E lub B96. Natomiast jeśli poprawi to twoje sampoczucie to proszę bardzo: DMCs 1600kg, DMCp 1200kg.

 

z ciekawości co to za auto ? 

bo 1600 DMC to mają auta pokroju pandy czy sandero i one raczej 1200kg na haku nie będą miały, raczej bliżej 1000kg

zresztą przy DMC 1600kg po odliczeniu ładowności zostanie koło 1000kg MW, więc i tak nas trzyma MW :hmm:

 

kolejna sprawa laweta 1200 DMC ? tez trochę ciekawy przypadek ;)

sama przyczepa z 200-300kg, to nawet pandy czy sandero nie załadujesz 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Koonrad napisał:

 

z ciekawości co to za auto ? 

bo 1600 DMC to mają auta pokroju pandy czy sandero i one raczej 1200kg na haku nie będą miały, raczej bliżej 1000kg

zresztą przy DMC 1600kg po odliczeniu ładowności zostanie koło 1000kg MW, więc i tak nas trzyma MW :hmm:

 

kolejna sprawa laweta 1200 DMC ? tez trochę ciekawy przypadek ;)

sama przyczepa z 200-300kg, to nawet pandy czy sandero nie załadujesz 

 

Przepraszam, mój błąd - DMCs= 2160kg. Do tego DMCp=1200kg. Samochód to Citroen C5.

 

Co do przyczepy MMC 1200kg, ma nawet Meriva, którą posiadam i którą ciągnąłem właśnie takową, a dokładnie tą lawetę, z którą został zatrzymany znajomy.

Edytowane przez Zuraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, pawel_78 napisał:

Wskaż hamulec elektryczny którego siła hamowania jest funkcją siły nacisku na pedał  hamulca a nie opóźnienia pojazdu ciągnącego.
Inaczej jest to dalej hamulec najazdowy tylko nieco inaczej sterowany.

 

nie wchodziłem w szczegóły jak to jest, wiem że są przyczepy z elektrycznym hamulcem, chyba w USA jest to stosowane

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, pawel_78 napisał:

Wskaż hamulec elektryczny którego siła hamowania jest funkcją siły nacisku na pedał  hamulca a nie opóźnienia pojazdu ciągnącego.
Inaczej jest to dalej hamulec najazdowy tylko nieco inaczej sterowany.

Mam taki w swoim aucie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Zuraw napisał:

Przepraszam, mój błąd - DMCs= 2160kg. Do tego DMCp=1200kg. Samochód to Citroen C5.

 

Co do przyczepy MMC 1200kg, ma nawet Meriva, którą posiadam i którą ciągnąłem właśnie takową, a dokładnie tą lawetę, z którą został zatrzymany znajomy.

 

teraz OK ;)

a co do interpretacji, to spotkałem się z tym po wprowadzeniu B96, ludzie lamntowali że teraz każdy kto będzie chciał ciągnąć coś innego niż lekka to na egzamin i B96

temat ucichł i nie słyszałem żeby ktoś miał problemy, więc raczej Twój znajomy trafił na niedouczonych policmajstrów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rwIcIk napisał:

Ten zestaw nie przekracza 3,5t, więc w czym problem?

z tym że ktoś ślepo czyta 

 

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, pod warunkiem posiadania rozszerzenia B96.

 

i nie widzi odniesienia do litery "a" gdzie jest o zespole mieszczącym się w 3.5T

po wejściu B96 dużo było takich interpretacji 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Zuraw napisał:

 

Możesz ciągnąć dwuosiówkę, bo zapewne ją miałeś na myśli, bo przepisy nie stanowią o ilości osi, przy czym na kat.B mógłbyś jedynie pociągnąć przyczepę 350kg (3150kg + 350kg = 3500kg), a  takich nie ma.

 

ok

a rozumiem, że przy B96 mogę zaczepić DMCp max 1100kg czyli np lekka przyczepke na motocykl(e) lub taka:

DSC_0481-400x267.jpg

jeśli DMCp bedzie >1100kg to muszę mieć B+E

 

dobrze rozumuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chooper napisał:

 

ok

a rozumiem, że przy B96 mogę zaczepić DMCp max 1100kg czyli np lekka przyczepke na motocykl(e) lub taka:

 

jeśli DMCp bedzie >1100kg to muszę mieć B+E

 

dobrze rozumuję?

 

tak przy B96 możesz mieć 4250 zestawu, czyli max 1100kg przyczepy

i oczywiście viatoll ;)

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zuraw napisał:

K3 - ty w dalszym ciągu nie rozumiesz tego, co czytasz. W najmniejszym stopniu nie rozumiesz! Więc wytłumaczę raz jeszcze co jest tematem wątku. Przypominam, że temat dotyczy holowania na kat. B czyli DO 3,5t. Zgodnie z zapisem taryfikatora policji:

 

-------------------------------------------------

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, pod warunkiem posiadania rozszerzenia B96.

 

I na tym trzeba skończyć, bo bzdurzysz.

To cytujesz, jest z PoRD, a nie z "taryfikatora". Koniec i kropka.

 

Taryfikator ma jedno pojęcie: brak uprawnień na dany typ pojazdu. 300PLN. 

 

A to, że dany patrol się pomylił, nie znaczy, że gdzieś tam jest wpisane, że każdy zrobi taką samą pomyłkę...

Z niewiedzy jednego policjanta zrobiłeś aferę, jakby nagle odgórnym poleceniem polska policja zaczęła łapanki wszystkich kierowców z przyczepami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chryste Panie!!!!! Może zacznijmy od tego, czy widziałeś taryfikator?

Jak wół ci piszę po raz kolejny już, że w policyjnym taryfikatorze jest zapis:

 

-------------------------------------------------

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, pod warunkiem posiadania rozszerzenia B96.

-------------------------------------------------

 

co jest niezgodne z obowiązującym rozporządzeniem!!!!!

Edytowane przez Zuraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Zuraw napisał:

Chryste Panie!!!!! Może zacznijmy od tego, czy widziałeś taryfikator?

Jak wół ci piszę po raz kolejny już, że w policyjnym taryfikatorze jest zapis:

 

-------------------------------------------------

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, pod warunkiem posiadania rozszerzenia B96.

-------------------------------------------------

 

co jest nuezgodne z obowiązującym rozporządzeniem!!!!!

 

Dawaj zdjęcie... :smirk:

 

Bo taryfikator, to to...

 

image.png.ae5ee624ebe1401f1415e84df51cc1df.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Zuraw napisał:

Co ty mi tu wrzucasz? Pytem po raz kolejny:

 

CZY WIDZIAŁEŚ TARYFIKATOR????

 

Co to jest, jak nie taryfikator?

Nawet ma ładną okładkę...

http://szkolenia.policja.waw.pl/download/198/65580/taryfikator-WDZKSP.pdf

 

W patrolu pieszym, byłbyś tym, co umie pisać, bo czytać już nie umiesz...

Może niech ci @r1sender zdjęcie zrobi i wytłumaczy...

Edytowane przez AkuQ
wycieczki osobiste
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie:

 

CZY WIDZIAŁEŚ TARTYFIKATOR?

 

Bo jak na razie to idiotę wyłącznie z siebie robisz swoimi wpisami. Nie bez powodu założyłem ten wątek, żebyś się wylewał ze swoimi "mundrościami", bo niewiele w tym temacie wiesz, ale za wszelką cenę chcesz błysnąć. Niestety słabo ci to wychodzi i źle o tobie świadczy.

 

Dlatego chętnie posłuchamy twojej odpowiedzi na pytanie, które już tutj padło:

 

WIDZIAŁEŚ TARYFIKATOR?

 

Czy tylko będziesz się pogrążał?

Edytowane przez Zuraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Zuraw napisał:

Czy ty potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie:

 

CZY WIDZIAŁEŚ TARTYFIKATOR?

 

Bo jak na razie to idiotę wyłącznie z siebie robisz swoimi wpisami. Nie bez powodu założyłem ten wątek, żebyś się wylewał ze swoimi "mundrościami", bo niewiele w tym temacie wiesz, ale za wszelką cenę chcesz błysnąć. Niestety słabo ci to wychodzi i źle o tobie świadczy.

 

Dlatego chętnie posłuchamy twojej odpowiedzi na pytanie, które już tutj padło:

 

WIDZIAŁEŚ TARYFIKATOR?

 

Czy tylko będziesz się pogrążał?

 

:skromny:

 

image.png.d9abc206045d21bd2a7f862ee05639ca.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Zuraw napisał:

Mało tego - ja pisze o nowelizacji z 2017 roku, a ty wrzucasz taryfikator z 2012 roku... To chyba wyjaśnia wszystko na temat rozuienia przez ciebie tego, co czytasz.... :facepalm:

 

Aha, czyli teraz już potwierdzasz, że to jest taryfikator, ale nieaktualny.... ;l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, K3 napisał:

 

Aha, czyli teraz już potwierdzasz, że to jest taryfikator, ale nieaktualny.... ;l

 

Ty jesteś neiroformowalny. Nie wiem jak i co trzeba ci wyłożyć, żbyś zrozumiał, że policja POSIADA taryfikator Z BŁĘDEM. Rozporządzenie jest jednoznaczne w tej kwesti, a policjanci posiadają go z błędem. POLICJANCI POSIADAJĄ GO Z BŁĘDEM. Powtórz na głos, może dotrze.

 

Zatem wracamy do pytania. Uszczeółowie go specjalnie dla ciebie - widziałeś taryfikator, który posiada policja? Czy będziesz się mądrzył?

 

Ile razy mam ci pisać, że policja posiada taryfikator z zapisem:

 

-------------------------------------------------

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, pod warunkiem posiadania rozszerzenia B96.

-------------------------------------------------

 

co jest niezgodne z rozporządzeniem! Ty w ogóle tego nie rozumiesz. Nic a nic. Zero. Null.

Edytowane przez Zuraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno. Tego tez nie rozumiesz?:

 

 

 

Zapis jest dokładnie taki sam, nic się w nim nie zmieniło z punktu widzenia kierowców, ale jest jedno potężne ALE! Okazuje się, że w wyniku tej nowelizacji policja otrzymała nowe taryfikatory, w których figuruje poniższy zapis:

 

-------------------------------------------------

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, pod warunkiem posiadania rozszerzenia B96.

-------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, K3 napisał:

 

Naprawdę robisz z siebie idiotę...

 

Co to jest, jak nie taryfikator?

Nawet ma ładną okładkę...

http://szkolenia.policja.waw.pl/download/198/65580/taryfikator-WDZKSP.pdf

 

W patrolu pieszym, byłbyś tym, co umie pisać, bo czytać już nie umiesz...

Może niech ci @r1sender zdjęcie zrobi i wytłumaczy...

 

to chyba podobnie jak tu, wynika z tego ze jak wylaczysz poduszke to i tak placisz mandat bo ja masz :)

 

Przewożenie dziecka w pojeździe w foteliku ochronnym, siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Zuraw napisał:

I jeszcze jedno. Tego tez nie rozumiesz?:

 

 

 

Zapis jest dokładnie taki sam, nic się w nim nie zmieniło z punktu widzenia kierowców, ale jest jedno potężne ALE! Okazuje się, że w wyniku tej nowelizacji policja otrzymała nowe taryfikatory, w których figuruje poniższy zapis:

 

-------------------------------------------------

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, pod warunkiem posiadania rozszerzenia B96.

-------------------------------------------------

 

Ten zapis, na którym się zawiesiłeś jest fragmentem z "Ustawy o kierujących pojazdami". 

A sama ustawa NIE określa rodzaju wykroczeń i wysokości mandatów.

 

To, co jest taryfikatorem, to tabelka którą wkleiłem, i ona jest opracowywana na podstawie "Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń".

I tam nie masz nic na temat jazdy z przyczepą z B96 lub B+E, tylko masz jeden punkt: jazda BEZ UPRAWNIEŃ danej kategorii.

 

Więc nie wciskaj kitu, że policjancie mają błędny taryfikator, tylko problemem może być błędna interpretacja przepisu przez danego policjant.

Kręcisz gównoburzę nie mając pojęcia co jest czym...

 

Nie wiesz, co policjant powiedział koledze, jakich użył sformułowań. Może "tak jest w taryfikatorze"...

Kolega przekazał to dalej, częściowo przekręcając...

 

A ty wyjąłeś cytat z innego dokumentu i próbujesz coś udowodnić...

 

Nowelizacja dotyczyła ustawy o kierujących pojazdami, zresztą najnowszy tekst jednolity jest z wczoraj i masz go tutaj: 

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20110300151/U/D20110151Lj.pdf

 

Natomiast to co nazywasz taryfikatorem, to "Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń", które jest często modyfikowane innymi rozporządzeniami. To dwa całkowicie różne akty prawne.

I tu nie ma czegoś takiego jak ten twój zapis. Mylisz kompletnie dokumenty.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PawelWaw napisał:

 

to chyba podobnie jak tu, wynika z tego ze jak wylaczysz poduszke to i tak placisz mandat bo ja masz :)

 

Przewożenie dziecka w pojeździe w foteliku ochronnym, siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera

 

 

Jak już, to popatrz na pełen tekst...

Cytuj

Przewożenie w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna podczas przewożenia dziecka

 

To jest zmiana rozporządzenia z 2017 roku...

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170001436/O/D20171436.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.