Skocz do zawartości

Felgi 17 czy 19?


Herbatnik

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie w autku mam dwa komplety kół. Letnie 235/55 R19 (oryginalne felgi producenta) i zimowe 235/65 R17 (całkiem ładne Alutec Shark). Letnie opony po sezonie dokonały żywota i zostawiłem je w wulkanizacji do utylizacji, zimowe mają jeszcze sporo mięcha na bieżniku, ale są już na tyle stare (2012), że po tym sezonie też pójdą do kosza. 

Jako, że moje autka od dawna nie widziały prawdziwej zimy to chcę pójść na łatwiznę i kupić Michelin CrossClimate SUV. 

Zastanawiam się teraz, które felgi zostawić. Różnica w cenie opon - około 200PLN/szt (tańsze oczywiście 17) ale cenę pomijam. Większe balony dają niby większy komfort i teoretycznie nieco oszczędzają zawieszenie. Różnic w prowadzeniu, oprócz tego, że na dziurach subiektywnie lepiej sprawują się wyższe opony, nie zauważyłem. Wygląd ma drugorzędne znaczenie - nie mam ciśnienia na duże felgi, podoba mi się i na 17 i na 19. Jeżdżę spokojnie, raczej po kapeluszowatemu, w tygodniu po mieście, ale w weekendy regularnie śmigam drogami szybkiego ruchu i kilka razy w roku autostradami. Przebiegi nieduże - rzędu 15tys/rok.

No i pytanie, które koła sobie zostawić? Jakieś za i przeciw? 

20190324_161445_HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Aktualnie w autku mam dwa komplety kół. Letnie 235/55 R19 (oryginalne felgi producenta) i zimowe 235/65 R17 (całkiem ładne Alutec Shark). Letnie opony po sezonie dokonały żywota i zostawiłem je w wulkanizacji do utylizacji, zimowe mają jeszcze sporo mięcha na bieżniku, ale są już na tyle stare (2012), że po tym sezonie też pójdą do kosza. 
Jako, że moje autka od dawna nie widziały prawdziwej zimy to chcę pójść na łatwiznę i kupić Michelin CrossClimate SUV. 
Zastanawiam się teraz, które felgi zostawić. Różnica w cenie opon - około 200PLN/szt (tańsze oczywiście 17) ale cenę pomijam. Większe balony dają niby większy komfort i teoretycznie nieco oszczędzają zawieszenie. Różnic w prowadzeniu, oprócz tego, że na dziurach subiektywnie lepiej sprawują się wyższe opony, nie zauważyłem. Wygląd ma drugorzędne znaczenie - nie mam ciśnienia na duże felgi, podoba mi się i na 17 i na 19. Jeżdżę spokojnie, raczej po kapeluszowatemu, w tygodniu po mieście, ale w weekendy regularnie śmigam drogami szybkiego ruchu i kilka razy w roku autostradami. Przebiegi nieduże - rzędu 15tys/rok.
No i pytanie, które koła sobie zostawić? Jakieś za i przeciw? 



Jeśli jeździsz po idealnych drogach to zostaw 19.

Jeśli nie to 17, kompromis między wyglądem a komfortem.
No i elementy zawieszenia też dłużej pożyją.

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, ZUBERTO napisał:

Sam sobie odpowiedzialeś.

Wszystko w temacie, za i przeciw też wymieniłeś.

 

Osobiście, przy takim dylemacie biorę 17".

 

No właśnie te moje za i przeciw znam, ale zastanawiam się, czy czegoś nie pominąłem. Nie wiem, może zachowanie opon w zakrętach, inny nacisk na struktury opony i np. szybsze starzenie czy degradacja bieżnika w którymś z wariantów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Herbatnik napisał:

Nie wiem, może zachowanie opon w zakrętach

Radziłbym zostawić 17-ki - prezentują się bardzo ładnie imho. Na zakrętach chyba też nie będziesz sprawdzał praw fizyki?:-)

 

Ad. zawieszenia nie przejmowałbym się w przypadku gdybyś jednak chciał zostawić 19-ki - to nie jest niski profil w stosunku do szerokości, jest kawałek gumy. 

 

Ten wyższy profil może przeszkodzić podczas naprawdę szybkiej jazdy po autostradzie i awaryjnych gwałtownych manewrów. Ale to jest czysta teoria, różnica pewnie ok 10-15% i jeżeli nie jeździsz często szybko po niemieckich autostradach to nie zawracałbym sobie nawet głowy tymi 19-kami. W takim aucie komfort przede wszystkim.

 

p.s. bardzo ładna Mazda👍

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.