Skocz do zawartości

Kucie pod kablotekę


tomecki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

zanim wejdzie majster do mieszkania to chce szybciej coś tam sobie zacząć dłubać  ;]

 

Chce w posadzce wykuć 'koryto' pod kable (antenowe, głośnikowe i skrętkę).

 

Coś konkretnego muszę wiedzieć? Nie mam doświadczenia w temacie ;] Wykuć po prostu tyle, żeby przykryło kable czy głębokość ma większe znaczenie?

 

Mówimy o podłodze, na której później będzie gres jeśli ma to znaczenie ;]

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo czeka mnie to samo ;]

 

Moje przemyślenia;

Jeżeli masz wylewkę na styropianie, i pojedziesz za głęboko, to wylewka może pękać. Ergo, cięcie musi być w miarę płytkie, ergo, raczej zrezygnuję z peszla/korytka. Planuję zrobić rowek jak najpłytszy (np. kable HDMI kupiłem płaskie), najwyżej trochę szerszy. Kable przykryję folią/taśmą i po prostu zaszpachluję. Nie będzie opcji wymiany/naprawy.

Ciąć będę bruzdownicą, żeby było w miarę równo. Wypożyczę sobie na jeden dzień, bo mam tego trochę do zrobienia :)

 

Jeżeli natomiast masz posadzkę litą, to ryłbym na tyle głęboko, żeby zmieścił się odpowiedni peszel/korytko i zostawił sznurek-pilota, który potem umożliwiłby ewentualne dołożenie nowego kabla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tomecki napisał:

Hej,

zanim wejdzie majster do mieszkania to chce szybciej coś tam sobie zacząć dłubać  ;]

 

Chce w posadzce wykuć 'koryto' pod kable (antenowe, głośnikowe i skrętkę).

 

Coś konkretnego muszę wiedzieć? Nie mam doświadczenia w temacie ;] Wykuć po prostu tyle, żeby przykryło kable czy głębokość ma większe znaczenie?

 

Mówimy o podłodze, na której później będzie gres jeśli ma to znaczenie ;]

 

 

 

Dobrze by było wiedzieć jakiej grubości jest warstwa posadzki, bo ja osobiście bym wolał się zmieścić w górnej warstwie. Mój kolega poszedł po całości i wyciął po prostu kanał aż do styropianu i też się nic nie stało :)

 

Ja zrobiłem tak, że wykułem, zamontowałem kanał tak z 5 mm poniżej poziomu posadzki, później dałem siatkę i zaciągnąłem klejem do kafli. Już z 10 lat i nic się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bergerac @s_krzychu że tak powiem nie wiem jaka jest posadzka ;]

 

Tzn widać łączenie 'płyt', np tutaj w lewej części taka krecha ;]

 

IMG_20191001_110901.jpg.e02a88daf22bf599e49a6b2f4ed2cdf5.jpg

 

Muszę zmieścić 2 albo 3 koncentryki, tyle samo skrętki i ze dwa głośnikowe (chociaż skrętki ani głośnikowych nie planuję na razie używać, ale niech są).

Ogólnie nie planowałem ich wrzucać w peszle, tylko luzem dać :nie_wiem:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomecki napisał:

Muszę zmieścić 2 albo 3 koncentryki, tyle samo skrętki i ze dwa głośnikowe (chociaż skrętki ani głośnikowych nie planuję na razie używać, ale niech są).

Ogólnie nie planowałem ich wrzucać w peszle, tylko luzem dać :nie_wiem:

jeśli nie chcesz mieć tam możliwości przeciągania kolejnych kabli to ja bym zrobił bruzdę na tej dylatacji i tyle. Zmieścisz tam kable i będzie ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to jest nowy budynek, to na 90% jest styropian i wylewka. Tak "krecha" to dylatacja. W sumie możesz zrobić tak jak pisze @bergerac - koryto na dylatacji - skoro i tak już tam jest. Danie peszla jest bardziej perspektywiczne, ale wymaga głębszego kucia. Ja z perspektywy 15 lat obecnego mieszkania - nie miałem potrzeby dołożenia/wymiany kabli w podłogach, więc w nowym będę to raczej robił bez peszli, aby jak najmniej naruszyć wylewkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bergerac napisał:

jeśli nie chcesz mieć tam możliwości przeciągania kolejnych kabli to ja bym zrobił bruzdę na tej dylatacji i tyle. Zmieścisz tam kable i będzie ok. 

 

ogólnie tak, ale bruzda jest trochę nie po drodze ;]

 

bruz.jpg.dbfcb069610228f2ad996a1f8a3f031e.jpg

 

na prawej ścianie punkt początkowy, pozostałe niebieskie to końcowe punkty, a bruzda (czerwona linia) jest w drugą stronę ;]

 

chciałem w pierwszej chwili jechać nawet pod skosem (zielona linia), później po prostu prostopadle od źródła pojechać, ale może rzeczywiście jechać bruzdą i później wzdłuż ściany w stronę balkonu? Tylko czy lepiej / łatwiej później klajstrować na środku czy pod ścianą czy nie ma znaczenia? Wydaje mi się, że przy ścianie "trudniej". I tak to już nie ja będę zaklejał raczej, ale jak będzie lepiej? ;]

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak peszel będzie z zakrętami i będą w nim już kable to z dołożeniem kolejnych w przyszłości będzie raczej problem.

Ja bym podkuł na łączeniu posadzki ze ścianą - idzie prosto, nie potrzebujesz bruzdownicy. Przewody ułożyłbym w peszlu i ubytek posadzki uzupełnił.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tomecki napisał:

 

ogólnie tak, ale bruzda jest trochę nie po drodze ;]

 

na prawej ścianie punkt początkowy, pozostałe niebieskie to końcowe punkty, a bruzda (czerwona linia) jest w drugą stronę ;]

 

chciałem w pierwszej chwili jechać nawet pod skosem (zielona linia), później po prostu prostopadle od źródła pojechać, ale może rzeczywiście jechać bruzdą i później wzdłuż ściany w stronę balkonu? Tylko czy lepiej / łatwiej później klajstrować na środku czy pod ścianą czy nie ma znaczenia? Wydaje mi się, że przy ścianie "trudniej". I tak to już nie ja będę zaklejał raczej, ale jak będzie lepiej? ;]

 

 

 

 

Idąc dylatacją będziesz miał mniej rycia w poprzek podłogi. No i to bardziej zgodnie ze sztuką - prowadzenie kabli prostopadle. Prowadzenie wzdłuż ścian będziesz miał proste. Tam po prostu natniesz wylewkę skosie i schowasz kable. Jak dasz na to gres, to IMO nawet zalepiać tego za bardzo nie będziesz musiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, s_krzychu napisał:

 

Idąc dylatacją będziesz miał mniej rycia w poprzek podłogi. No i to bardziej zgodnie ze sztuką - prowadzenie kabli prostopadle. Prowadzenie wzdłuż ścian będziesz miał proste. Tam po prostu natniesz wylewkę skosie i schowasz kable. Jak dasz na to gres, to IMO nawet zalepiać tego za bardzo nie będziesz musiał.

 

i to do mnie przemawia ;]

 

tak zrobię pewnie :oki:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Panowie powiedzą o kaloryferach po drodze?

 

Bo w sumie o nich nie pomyślałem.... Nie pamiętam jak są podłączone, ale na bank od spodu co?

 

Zaznaczyłem je na czarno, w tych małych pokojach nie pamiętam po której stronie okna są, ale są ;]

 

bruz.jpg.b09255af846cf51d29518c44113954c6.jpg

 

Skoro tam też wzdłuż ściany będę szedł to jak je mądrze ominąć? Jakiś uskok w okolicach podłączenia po prostu?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomecki napisał:

A co Panowie powiedzą o kaloryferach po drodze?

 

Bo w sumie o nich nie pomyślałem.... Nie pamiętam jak są podłączone, ale na bank od spodu co?

 

Zaznaczyłem je na czarno, w tych małych pokojach nie pamiętam po której stronie okna są, ale są ;]

 

imageproxy.php?img=&key=618c46c62845f1d6

 

Skoro tam też wzdłuż ściany będę szedł to jak je mądrze ominąć? Jakiś uskok w okolicach podłączenia po prostu?

 

 

Do kaloryferów rury idą podłogą od strony pokojów. I teraz zależy czy złącza do kaloryferów dociągnięto do ściany i wychodzą ze ściany, czy bezpośrednio z podłogi.

 

Jak z podłogi - to pod kaloryferem od strony ściany można spokojnie dłubać. Kwestia tylko jak ciasno jest pod kaloryferem/za podłączeniem.

 

Jeżeli wyjścia do kaloryfera są od strony ściany, to w miejscu złącz trzeba mocno uważać przy kuciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, tomecki napisał:

Skoro tam też wzdłuż ściany będę szedł to jak je mądrze ominąć? Jakiś uskok w okolicach podłączenia po prostu?

każda szanująca się firma zamontuje tak:

 

Viessmann_MS_00494.jpg

 

oczywiście nie mówię, że aż na takim wypasie, ale chodzi mi o sposób prowadzenia rur. W wylewce przy ścianie spokojnie dasz radę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, muszę popatrzeć czy coś tam da się zauważyć, ale niezbyt bym chciał uszkodzić rury ;]

 

Jeszcze biorę pod uwagę, żeby pojechać tą dylatacją przez wszystkie pokoje. Pewnie skoro jest w salonie to w małych pokojach tak samo będzie :hmm:

 

I wtedy w każdym pokoju wzdłuż ściany w stronę okien.

 

Trochę więcej roboty, ale bezpieczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tomecki napisał:

Hmm, muszę popatrzeć czy coś tam da się zauważyć, ale niezbyt bym chciał uszkodzić rury ;]

 

Jeszcze biorę pod uwagę, żeby pojechać tą dylatacją przez wszystkie pokoje. Pewnie skoro jest w salonie to w małych pokojach tak samo będzie :hmm:

 

I wtedy w każdym pokoju wzdłuż ściany w stronę okien.

 

Trochę więcej roboty, ale bezpieczniej.

W pozostałych pokojach dylatację będziesz miał raczej w linii drzwi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to można założyć, że kabel lampy sąsiada z dołu nie idzie w Twojej podłodze?

Dlaczego nie chcesz robić bruzdy w ścianie? Na pewno materiał lepszy do kucia i łatwiej znaleźć i ominąć potencjalne instalacje.

Te działówki po drodze nie są żadnym problemem w tym przypadku. Bruzdę puściłbym tak by szła nad podłączeniami grzejników. Musisz je jedynie zdemontować a pewnie masz zawory więc to nie problem.

Jeśli koniecznie po podłodze, to ja bym podkuwał rowek przy ścianach (po obwodzie) - trochę wydłużysz kable, ale kucie łatwiejsze bo tam wylewka jest najsłabsza/najmniej zagęszczona.

 

Aaaa - co do CO - masz w mieszkaniu skrzynkę rozdzielaczową CO? Tam, gdzie schodzą się podłączenia wszystkich grzejników?

Edytowane przez tomkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, tomkowski napisał:

No to można założyć, że kabel lampy sąsiada z dołu nie idzie w Twojej podłodze?

 

na to liczę ;l

 

14 minut temu, tomkowski napisał:

Dlaczego nie chcesz robić bruzdy w ścianie?

 

ścianki działowe mam wygładzone już. Jakieś delikatne poprawki tylko będą, nie chce psuć, łatwiej przykryć gresem ;]

 

15 minut temu, tomkowski napisał:

Aaaa - co do CO - masz w mieszkaniu skrzynkę rozdzielaczową CO? Tam, gdzie schodzą się podłączenia wszystkich grzejników?

 

mam na zewnątrz taką gdzie jest 'licznik' od ogrzewania i jakieś tam właśnie zawory ;] Ale wolałbym nie ruszać tego sam. Dokuję do pierwszego grzejnika i jak będę miał większe problemy / wątpliwości to w okolicach grzejników sam tego nie będę robił, tylko zostawię te okolice majstrowi ;]

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Artur_W_wa napisał:

A nie dostałeś planu mieszkania? Z informacją o wylewce (grubość) i wszystkich instalacjach?

 

przejrzałem teczkę i nic takiego nie znalazłem ;]

 

ofc jak dopytam to dostanę pewnie, ale już jadę z tematem ;]

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie już prawie po temacie, ale ja przypomnę że w listwach przypodłogowych (tam gdzie będziesz miał panele) można spokojnie układać kable.

Ja tam obszedłem dookoła pokój bo jakiś debil wymyślił gniazdko antenowe na ścianie gdzie była jedyna możliwość postawienia kanapy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tomo napisał:

Wprawdzie już prawie po temacie, ale ja przypomnę że w listwach przypodłogowych (tam gdzie będziesz miał panele) można spokojnie układać kable.

Ja tam obszedłem dookoła pokój bo jakiś debil wymyślił gniazdko antenowe na ścianie gdzie była jedyna możliwość postawienia kanapy.

O ile nie będzie drewniana listwa. Sam również przeprowadziłem część pod listwami. Na moje szczęście mam w dwóch pomieszczeniach po dwa gniazda tv lub tel, a deweloper nie oszczędzał peszla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Tomo napisał:

Wprawdzie już prawie po temacie, ale ja przypomnę że w listwach przypodłogowych (tam gdzie będziesz miał panele) można spokojnie układać kable.

Ja tam obszedłem dookoła pokój bo jakiś debil wymyślił gniazdko antenowe na ścianie gdzie była jedyna możliwość postawienia kanapy.

 

Mam już kupione listwy. Białe, "wysokie", chyba nawet drewniane, nie macałem nawet :hehe:

Poza tym i tak byłoby za mało miejsca, będą tam 3 koncentryki, jakaś skrętka i głośnikowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, tomecki napisał:

 

Mam już kupione listwy. Białe, "wysokie", chyba nawet drewniane, nie macałem nawet :hehe:

Poza tym i tak byłoby za mało miejsca, będą tam 3 koncentryki, jakaś skrętka i głośnikowe.

 

Do czego Ci az tyle kabli? ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomecki napisał:

 

TV w każdym pokoju ;] Jestem staroświecki ;]

 

A skrętka... czasem oprócz wifi warto mieć kabel

 

Kolega z 10 lat temu tak okablował segment - poszły na to jakieś kilometry kabli.

W każdym pomieszczeniu gniazdko do netu, TV i przy okazji do telefonu.

Do alarmu też kolejne metry okablowania.

Zgadnij czy się to wszystko przydało ? :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Kolega z 10 lat temu tak okablował segment - poszły na to jakieś kilometry kabli.
W każdym pomieszczeniu gniazdko do netu, TV i przy okazji do telefonu.
Do alarmu też kolejne metry okablowania.
Zgadnij czy się to wszystko przydało ? :hehe:
Każdemu wg potrzeb. Nie wyobrażam sobie codziennego korzystania z NAS przez wifi
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Kolega z 10 lat temu tak okablował segment - poszły na to jakieś kilometry kabli.
W każdym pomieszczeniu gniazdko do netu, TV i przy okazji do telefonu.
Do alarmu też kolejne metry okablowania.
Zgadnij czy się to wszystko przydało ? :hehe:
Ja na cztery pokoje w trzech będę miał TV. W sypialni codziennie leci TV, w pokoju póki co "gościnnym" też niech gościom coś gra. U Młodego pewnie nigdy nie będzie, ale na wszelki wypadek niech jest.
Skrętka też strzelam, że kiedyś do jakichś gier się może Młodemu przydać. Będzie to za kilka lat, ale wyciągnę wtedy kabel spod listwy i będzie gotowe.
Kable głośnikowe- może kiedyś będzie jakiś zestaw 5.1. Na razie starego audio nie planuję brać, nowy raczej tylu głośników nie będzie miał, ale nie wiem co mi kiedyś odbije.

IMO nie ma tu nic na wyrost ;]


Wysłane z mojego ONEPLUS A6013 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, tomecki napisał:

Ja na cztery pokoje w trzech będę miał TV. W sypialni codziennie leci TV, w pokoju póki co "gościnnym" też niech gościom coś gra. U Młodego pewnie nigdy nie będzie, ale na wszelki wypadek niech jest.

 

Z ciekawosci, jaki tam masz calkowity metraz tego mieszkania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomo napisał:

 

Kolega z 10 lat temu tak okablował segment - poszły na to jakieś kilometry kabli.

W każdym pomieszczeniu gniazdko do netu, TV i przy okazji do telefonu.

Do alarmu też kolejne metry okablowania.

Zgadnij czy się to wszystko przydało ? :hehe:

Ja przy remoncie  domu puściłem do  2 pokojó w sumie po dwa przewody antenowe i 2 f-utp

Do pokojów pozostałych  i do kuchni po 1 antenowy i 1 f-utp

I dziś mogę powiedzieć że jest ok

 

Zapomniałem jedynie o Lini f-utp między domem a warsztatem i o przygotowaniu instalacji pod monitoring 

 

W sumie poszło ponad 450m przewodów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bergerac napisał:

łączyłeś jakieś pokoje, czy zostawiłeś jak jest ?

 

zostawiłem, wiadomo, że niewielkie, ale tak ma być. Nie chce mi się później znowu przerabiać ;]

 

nasza sypialnia, Młody, gościnny, a kiedyś Młody2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maciej__ napisał:

 

Dzieki, no to niezle ze udało się tam wygospodarować 3 sypialnie :ok:

 

 

pierwsze mieszkanie jakie oglądaliśmy i w sumie byliśmy na nie zdecydowani miało z 5 czy 7m mniej i jeden pokój mniej. Ale jak weszliśmy do naszego to była szybka zmiana decyzji ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomecki napisał:

 

pierwsze mieszkanie jakie oglądaliśmy i w sumie byliśmy na nie zdecydowani miało z 5 czy 7m mniej i jeden pokój mniej. Ale jak weszliśmy do naszego to była szybka zmiana decyzji ;]

 

 

No ja wlasnie niedawno przeprowadziłem do 60m (2 sypialnie) i byłem ciekaw ile jest u Ciebie.

Dodatkowy pokoj zawsze się przyda ;)

Edytowane przez Maciej__
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, tomecki napisał:

 

TV w każdym pokoju ;] Jestem staroświecki ;]

 

A skrętka... czasem oprócz wifi warto mieć kabel

Nie przejmuj się, ja też sobie w każdym pokoju kazałem puścić skrętkę i gniazdo TV.

Tyle że u mnie robił to deweloper, a w przedpokoju mam zgrabną skrzynkę z gniazdami i tam się zacznie zabawa. ;]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Pietro_M napisał:

Nie przejmuj się, ja też sobie w każdym pokoju kazałem puścić skrętkę i gniazdo TV.

Tyle że u mnie robił to deweloper

 

ja już nie miałem możliwości mieć takich życzeń ;] Kupiłem, stojące, już 'oddane' mieszkanie ;]

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.11.2019 o 10:32, tomecki napisał:

Hej,

zanim wejdzie majster do mieszkania to chce szybciej coś tam sobie zacząć dłubać  ;]

 

Chce w posadzce wykuć 'koryto' pod kable (antenowe, głośnikowe i skrętkę).

 

Coś konkretnego muszę wiedzieć? Nie mam doświadczenia w temacie ;] Wykuć po prostu tyle, żeby przykryło kable czy głębokość ma większe znaczenie?

 

Mówimy o podłodze, na której później będzie gres jeśli ma to znaczenie ;]

 

 

 

Załatw sobie bruzdownice. Nacinasz bruzdy, wykuszasz środek i masz piękne korytko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.