Skocz do zawartości

Kabel do ledow


amciek

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

 

Potrzebuje zamontować na korytarzu taśmy ledowe. Taśmy maja być przyczepione od góry do widocznych jetek i oświetlac sufit. Jetek jest 9szt w odległości ok 80cm każda od siebie.

Długość taśmy na każdej jetce to ok 50cm.

 

W jaki sposób zasilić te taśmy? Znajomy radził mi stosować złączki T do ledow. Jakoś nie mam zaufania do tych złączek i myślałem.zeby albo lutowac albo dać na wago rozgalezienia. Wszystkie połączenia będą schowane pod gk więc musi to być pewne.

 

Z wyłącznika do zasilacza idzie 3x1,5, Jaki kabel zastosować za zasilaczem. Czy 2x0,5 będzie wystarczający? Taśma ma ok 10W/m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, amciek napisał:

Z wyłącznika do zasilacza idzie 3x1,5, Jaki kabel zastosować za zasilaczem. Czy 2x0,5 będzie wystarczający? Taśma ma ok 10W/m.

chcesz to zrobić w szeregu czy zasilić każdy odcinek osobno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem żeby każdy osobnym kablem ale elektryk mówi, że zejdzie się 9 kabli przy zasilaczu i co dalej? Puszka jakąś czy coś. Proponuje puscic 1 przewód i od niego stosować złączki T. Mnie się to średnio podoba bo wszystko będzie zabudowane w gk więc jak po czasie okaże się, że złączka nie łączy to jak to naprawić? To uznał, że ostatecznie może polutowac. Tylko jaki kable dać. Ja myślałem żeby od zasilacza dać 3x1,5 i od niego robić odnogi na taśmy kablem 2x0,5 do ledow. Ale elektryk mówi, że na wago połączenie będzie słabe, marudzi, że 2x0,5 się na wago nie podłączy. Tulejki na 0,5 przecież są ale może rzeczywiscie lepiej to polutowac. Ale to znow koszulki trzeba kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, amciek napisał:

 

... Czy 2x0,5 będzie wystarczający? Taśma ma ok 10W/m.

 

 

Fizyka mówi, że do każdej jetki jak to nazywasz popłynie prąd 0,42 A. Jetek masz 9 czyli z zasilacza  popłynie 9 x 0,42A = 3,78 A czyli ogarniesz spokojnie całość inwestycji dwoma kabelkami jetki 0,5mm2 oraz zasilacz  1,0 mm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Fizyka mówi, że do każdej jetki jak to nazywasz popłynie prąd 0,42 A. Jetek masz 9 czyli z zasilacza  popłynie 9 x 0,42A = 3,78 A czyli ogarniesz spokojnie całość inwestycji dwoma kabelkami jetki 0,5mm2 oraz zasilacz  1,0 mm2
No i luz. Poza tym ledy mam wybrane na 24V więc prąd i tak będzie mniejszy o połowę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, amciek napisał:
3 godziny temu, mikomir napisał:
 
Fizyka mówi, że do każdej jetki jak to nazywasz popłynie prąd 0,42 A. Jetek masz 9 czyli z zasilacza  popłynie 9 x 0,42A = 3,78 A czyli ogarniesz spokojnie całość inwestycji dwoma kabelkami jetki 0,5mm2 oraz zasilacz  1,0 mm2

 

No i luz. Poza tym ledy mam wybrane na 24V więc prąd i tak będzie mniejszy o połowę.

To, że wystarczy 1/0,5mm2 nie znaczy, że warto tak robić. Wystarczy nawet 0,5/0,25. Pamiętaj tylko, że nie masz tam zabezpieczenia ani dostępu a wokół drewno. Lepiej aby w przypadku zwarcia uszkodził się zasilacz niż za bardzo rozgrzał cienki kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Joki napisał:

To, że wystarczy 1/0,5mm2 nie znaczy, że warto tak robić. Wystarczy nawet 0,5/0,25. Pamiętaj tylko, że nie masz tam zabezpieczenia ani dostępu a wokół drewno. Lepiej aby w przypadku zwarcia uszkodził się zasilacz niż za bardzo rozgrzał cienki kabel.

 

W przypadku zwarcia żaden kabelek się nie rozgrzeje - albo zostanie zablokowany PWM, albo uszkodzi się tranzystor kluczujący jeżeli mamy do czynienia z zasilaczem impulsowym

lub w przypadku zasilacza transformatorowego ulegnie przepaleniu bezpiecznik po stronie wtórnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, mikomir napisał:

W przypadku zwarcia żaden kabelek się nie rozgrzeje - albo zostanie zablokowany PWM, albo uszkodzi się tranzystor kluczujący jeżeli mamy do czynienia z zasilaczem impulsowym

lub w przypadku zasilacza transformatorowego ulegnie przepaleniu bezpiecznik po stronie wtórnej.

Tak czysto teoretycznie to tak. Zbyt wiele już jednak w praktyce serwisowej widziałem aby doradzać oszczędzanie kilku groszy kosztem bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Joki napisał:

Tak czysto teoretycznie to tak. Zbyt wiele już jednak w praktyce serwisowej widziałem aby doradzać oszczędzanie kilku groszy kosztem bezpieczeństwa.

 

Przykro, że Kolega w swojej praktyce trafiał na "druciarstwo" i musi teraz publicznie wyrażać takie opinie oraz doradzać przewymiarowanie.

Ja mam wręcz odwrotne doświadczenie - przez kilkadziesiąt lat nie spotkałem przegranych przewodów po stronie wtórnej zasilaczy czy pożaru z tego powodu (z zasilaczami DC stykam się na co dzień).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mikomir napisał:

Przykro, że Kolega w swojej praktyce trafiał na "druciarstwo" i musi teraz publicznie wyrażać takie opinie oraz doradzać przewymiarowanie.

Ja mam wręcz odwrotne doświadczenie - przez kilkadziesiąt lat nie spotkałem przegranych przewodów po stronie wtórnej zasilaczy czy pożaru z tego powodu (z zasilaczami DC stykam się na co dzień).

Ciesze się Twoim szczęściem ale nie rozumiem w takim razie z jakiego powodu również doradzasz przewymiarowanie?

:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mikomir napisał:

Niech każdy pozostanie przy swoim szczęściu i proponuję zakończyć nasza dyskusję.

Czyżby 100W na 12V to nie był prąd jak dla 2kW na 230V?

Chciałbym wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Joki napisał:

Czyżby 100W na 12V to nie był prąd jak dla 2kW na 230V?

Chciałbym wiedzieć.

 

Chodziło mi po prostu o to, że utwierdzasz autora wątku w błędzie, że  układ jego diod będzie pobierał ponad 8 A, zamiast wyprowadzić go z tego błędu. Pozdrawiam

Edytowane przez mikomir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mikomir napisał:

Chodziło mi po prostu o to, że utwierdzasz autora wątku w błędzie, że  układ jego diod będzie pobierał ponad 8 A, zamiast wyprowadzić go z tego błędu.

Nie wiem gdzie to wyczytałeś. Mówią, że ludzie widzą sprawy nie takimi jakimi są tylko takimi jakimi chcą je widzieć. Coś w tym jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.