Skocz do zawartości

Przerwa w fazie - kabel ziemny


ANalfabeta

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem.

 

Kabel zakopany w ziemi. W sporej części idzie pod zabudowaniami.
Jest przerwa na jednym kablu fazowym.
Da się namierzyć w którym miejscu może być uszkodzenie ?

 

Kilka lat temu miałem uszkodzony szpadlem zakopany kabel telefoniczny. Przyjechało dwóch speców z Orange i namierzyli z dokładnością do 30cm miejsce uszkodzenia (znajomy sobie chrzan kopał i pod płotem był najładniejszy) Więc może z prądem da się zrobić podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się namierzyć, zapina się specjalne urządzenie, które podaje uderzenia prądowe i w miejscu uszkodzenia na stępuje zwarcie lub doziemienie i na tej podstawie namierza się uszkodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wojtas_BB napisał:

Da się namierzyć, zapina się specjalne urządzenie, które podaje uderzenia prądowe i w miejscu uszkodzenia na stępuje zwarcie lub doziemienie i na tej podstawie namierza się uszkodzenie.

Nie całkiem o to chodzi ale tak. Można to sprawdzić tylko trzeba mieć czym.

Potrzebny jest reflektometr:

https://www.sonel.pl/pl/centrum-wiedzy/artykuly-prasowe/lokalizator-przewodow-kabli-uszkodzen/szybka-i-dokadna-metoda-lokalizacji-uszkodzen-kabli-i-przewodow-reflektometr-sonel-tdr-410/

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ANalfabeta napisał:

 

Kilka lat temu miałem uszkodzony szpadlem zakopany kabel telefoniczny. Przyjechało dwóch speców z Orange i namierzyli z dokładnością do 30cm miejsce uszkodzenia (znajomy sobie chrzan kopał i pod płotem był najładniejszy) Więc może z prądem da się zrobić podobnie.

Tak na marginesie  szpadel ma 20 -30  cm długości głębokości- łopaty .

Nawet na 2 tak zwane szpadle czyli 40 - 60 cm kto tak płytko kable kładzie .

Energetyka dysponuje jakimś sprzętem co mi po wiosce pomyka i nielegalnych podłączeń szuka - może oni temat opanują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.11.2019 o 17:51, Joki napisał:

Nie całkiem o to chodzi ale tak. Można to sprawdzić tylko trzeba mieć czym.

nie czepiajmy się, ja wiem jak to wyglądana kablach SN myślałem że nn też tak się robi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.11.2019 o 18:16, Przemaz napisał:

Tak na marginesie  szpadel ma 20 -30  cm długości głębokości- łopaty .

Nawet na 2 tak zwane szpadle czyli 40 - 60 cm kto tak płytko kable kładzie .

 

Fachowo mówi się na głębokość łopaty "sztych". Czyli wykop rów na sztych, dwa sztychy, trzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.