Skocz do zawartości

Piec do domu co + cwu


Randar

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do doświadczonych w temacie. Jest sobie budowa domku i będzie w nim zamontowany piec dwufunkcyjny do co i cwu. Pieca z przepływowym grzaniem cw bez zasobnika raczej nie bierzemy pod uwagę ze względu na wygodę stosowania. Piec ma obsłużyć w zakresie cw zlew, wanne, dwa prysznice i 3 umywalki. W jednym prysznicu deszczownia. Cześć baterii z termostatem. Jest propozycja na piec z 48 litrowym zasobnikiem ale ponoć to może być mało. Ktoś zaproponował ponad 100 litrów (125 chyba?).  I teraz pojawia się pytanie, czy konieczny jest tak duży zasobnik ? Na razie będzie to dla 2 osób ale docelowo może 3-4. Każda wyższa opcja pieca generuje wydanie kasy. Jaki jest złoty środek ?

 

Chatka ok. 120 m2, grzanie tylko podłogówka no i c.w.u. Piec będzie gazowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, 4tyelement napisał:

Skoro masz wymagania odnośnie wygody przepływu wody bierz 1 funkcyjny plus zasobnik wody 

 

a co z drugiego pieca ? bez sensu chyba. Pytam dlatego, że nie mam doświadczenia w tych kwestiach. Mile widziana opinia osób mających takie rozwiązania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Joki napisał:

Z takim malutkim to kocioł 2f z zasobnikiem. Jeśli 1f to 120l. co najmniej.

 

1 minutę temu, Joki napisał:

Z takim malutkim to kocioł 2f z zasobnikiem. Jeśli 1f to 120l. co najmniej.

ma być 2f ale pytanie o zasobnik i jego minimalną wielkość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, już tłumacze:

Zarówno kocioł 1- jak i 2-funkcyjny realizują dwa zadania: CO i CWU.

Różnią się tylko sposobem ogrzewania CWU.

1-funkcyjny robi to przez osobny wymiennik w zasobniku,

a 2-funkcyjny przepływowo, ewentualnie z małym zasobnikiem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej: jeśli bez większych wyrzeczeń znajdziesz miejsce na duży zasobnik, to weź taki plus kocioł jednofunkcyjny. Jeśli miejsce jest problemem to dwufunkcyjny z małym zasobnikiem.
Metraż plus podloglowka, to na oko jak najsłabszy kocioł dostępny na rynku z jak największą mocą minimalna kotła.

tapatalked

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.11.2019 o 06:39, luccass napisał:

Metraż plus podloglowka, to na oko jak najsłabszy kocioł dostępny na rynku z jak największą mocą minimalna kotła.

Raczej z jak najmniejszą mocą minimalną - chyba o to chodziło?

Są takie, które startują od 2.0 kW

Edytowane przez open
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.11.2019 o 19:51, Randar napisał:

ogrzewanie jak ?

 

1-funkc. to nie oznacza, że masz tylko ciepłą wodę w kranie i tyle.

Wiele osób tego na poczatku nie pojmuje.

 

Mam porównanie kotła 2f. w mieszkaniu oraz 1f. z zasobnikiem w domu.

Moim zdaniem: Tylko 1f.

 

Przy 2f efekt był taki, że jak leci ciepła woda to leci. Nie ma sprawy. Natomiast jak zakręcisz ją na chwilę to palnik się wyłącza - czyli ok - ale jak potem odkręcisz znów to masz przez moment chłodną wodę. Lipa na maxa.

Przy zasobniku masz zapas ciepłej wody dostępny. Dokładasz do tego cyrkulację i czekasz na ciepłą wodę może ze 4 sekundy. Jak zakręcisz i znów lejesz to nie ma tej chwili chłodnej.

Zresztą pewnie czytałeś już o tym. Nie ma co się rozpisywać.

 

Aha: raczej potrzebujesz kotła a nie pieca.

 

 

Mamy junkersa ZSB 24-5C.

Zasobnik 100 litrów.

Podłogi grzanej 240m2. W tej chwili góry nie grzejemy, więc jest 100m2. Grzejników brak, będzie jeden w garażu, ale też będzie zasilany taką samą temp. jak podłoga.

Nie pytaj ile bierze gazu i jak z awaryjnością - mieszkamy pół roku dopiero.

 

Edytowane przez exor
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zet napisał:

Użytkuję 6 rok kocioł z zasobnikiem cwu 43l i nic takiego co piszą nie występuje - gorąca woda dostępna w każdych ilościach bez czekania czy przerw. 

Mogę polecić takie rozwiązanie. 

 

Ja użytkuje kocioł 2F z zasobnikiem 200 l i też jest OK. Tylko co to wnosi do tematu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.11.2019 o 22:47, ccLot napisał:

Ja u siebie w nowym domu założyłem Termeta Golda, ale na razie nic nie mogę powiedzieć, dopiero co uruchomiony i jeszcze nie mieszkamy.

 

Niestety w Termetach potrafią padać sondy. U mnie przez 5 lat dwie padły, u rodziców też dwa w 4 lata. Może była jakaś seria, bo te wymienione 2 lata temu działają do dziś. Miałem też problem z wysterowaniem kotła aby nie zgłaszał błędów i zużywał gaz wg danych tech, dopiero 4 serwisant ogarnął temat, poprzedni powymieniali mi pół kotła.

Raz ojciec nie odciął gazu przy tankowaniu (bo nigdy tego nie robił) i poleciał moduł sterujący gazem. Poprzedni Junkers działał 19lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maras77 napisał:

 

Ja użytkuje kocioł 2F z zasobnikiem 200 l i też jest OK. Tylko co to wnosi do tematu?

 

Pytający chce wiedzieć jaki jest złoty środek, to mu odpowiadam, że u mnie wystarczy 43l zasobnik ładowany warstwowo. Wybierze co będzie chciał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, zet napisał:

 

Pytający chce wiedzieć jaki jest złoty środek, to mu odpowiadam, że u mnie wystarczy 43l zasobnik ładowany warstwowo. Wybierze co będzie chciał

To jest wujowe rozwiazanie, bo ani to zasobnik, ani kompakt. Sa kotly z zasobnikiem roboczym 9l i one tez daja pelen komfort cwu i cyrkulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwosc do kotła 2f dołożyć zasobnik? Przerabial ktoś coś takiego? 

Szukałem kiedyś informacji na ten temat to jedynie trafiłem na reklamę galmet'a który stworzył zasobnik typowo do 2f. Ale nie znalazłem info aby ktoś już używał takiego duetu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@exor tyle to wiem co do zasady działania. Ale nie mam wiedzy praktycznej. Piec bez zasobnika nie jest brany pod uwagę. Jest propozycja na 48 litrów zasobnika do 2f. Pytanie do praktyków i w dyskusji jest na razie jeden głos, że to działa. Kurcze, w każdej branży nie ma rozwiązań pośrednich tylko top. O co by nie pytać to jest odłóż do..... X pieniędzy, X model. 🤣

Strach pytać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szpyrek napisał:

Jest możliwosc do kotła 2f dołożyć zasobnik? Przerabial ktoś coś takiego? 

Szukałem kiedyś informacji na ten temat to jedynie trafiłem na reklamę galmet'a który stworzył zasobnik typowo do 2f. Ale nie znalazłem info aby ktoś już używał takiego duetu

Mozna, o ile automatyka pozwoli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, szpyrek napisał:

@maras77

Chodzi o czujniki przepływy czy temperatury? 

Po schemacie nie widać żeby filozofia jakaś z tego była.

 

 

Jest kilka opcji podłączenia kotła 2F do zasobnika.

Pierwsza opcja to zaszpuntowanie grzania CWU wymiennikiem i grzanie wężownicą jako 1F - wymagany jest do tego zewnętrzny sterownik oraz w kotle pin grzania CWU - czyli grzanie z wysoką temperaturą.

 

Druga opcja to model mieszany - jak wyżej, tylko woda zasilająca zbiornik jest dodatkowo grzana przez CWU.

 

A trzecia opcja - tak jak wkleiłeś - grzanie warstwowe - ale potrzeba do tego  dodatkowej pompy, sterownika itp.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.