Skocz do zawartości

Kuchnia ikea - gniazdka


tomecki

Rekomendowane odpowiedzi

Czy rzeczywiście trzeba się sztywno trzymać wytycznych dot. umiejscowienia gniazdek? 

 

Boję się, że gniazdko do piekarnika będzie na wysokości samego piekarnika (nie mam jak teraz zmierzyć). To absolutnie nie przejdzie czy jest jednak szansa? Z tego samego gniazdka ma być zasilana mikrofalówka. 

 

Drugie pytanie- lodówka do zabudowy, gniazdko też chyba jest niżej niż oni każą, ale to chyba żaden problem? 

I z tego samego gniazdka chcę, żeby prąd brała zmywarka. Nie ma przeciwwskazań? 

 

Były u Was odstępstwa od ich wymagań? Monterzy to też ludzie, ze wszystkim można sobie poradzić chyba? ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, DamianB napisał:

Nie pamiętam wymagań, robiłem po swojemu. Jakie są te wymagania?
Dawałem gniazdo za sąsiednią szafką z szufladami, aby w razie czego bez demontażu AGD móc je odłączyć od sieci

Wysłane z mojego iPhone XS Max przy użyciu Tapatalka
 

 

Byłem zmierzyć wysokość, na której jest puszka. 

125 cm, mniej więcej na środku wysokości piekarnika. 

 

I o ile z tym myślę, że nie byłoby problemu, bo piekarnik i tak jest podłączany na krótko o tyle nad piekarnikiem będzie mikrofala. Miała być podłączona pod to samo gniazdko. 

 

Ale gniazdka nie może być, więc jakie pomysły? Obciąć wtyczkę i też razem na krótko podłączyć? 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah, już pamiętam. Ja sobie po prostu kupiłem wtyczki w Leroy i założyłem na te kable. Czyli odwrotnie niż ty chcesz - nie na krótko :)

Nie wiem czy to zgodnie ze sztuką, ale biorąc pod uwagę, że wiele innych urządzeń o podobnej mocy przecież jest normalnie z wtyczkami sprzedawane, to chyba bez różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, tomecki napisał:

 

Byłem zmierzyć wysokość, na której jest puszka. 

125 cm, mniej więcej na środku wysokości piekarnika. 

 

I o ile z tym myślę, że nie byłoby problemu, bo piekarnik i tak jest podłączany na krótko o tyle nad piekarnikiem będzie mikrofala. Miała być podłączona pod to samo gniazdko. 

 

Ale gniazdka nie może być, więc jakie pomysły? Obciąć wtyczkę i też razem na krótko podłączyć? 

 

Na początku wypadało by się zastanowić czy instalacja, gniazdo i bezpiecznik wytrzyma takie obciążenie.

Standardowy piekarnik ma około 3,5kW mocy, mikrofala 0,8 - 1kW to nam daje 4,5kW obciążenia (zakładając że będą jednocześnie używane - a może się tak zdarzyć), 4500W/230V = 19,56A.

Bezpiecznik podejrzewam jest 16A i to już wyklucza podłączanie tych sprzętów razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku wypadało by się zastanowić czy instalacja, gniazdo i bezpiecznik wytrzyma takie obciążenie.
Standardowy piekarnik ma około 3,5kW mocy, mikrofala 0,8 - 1kW to nam daje 4,5kW obciążenia (zakładając że będą jednocześnie używane - a może się tak zdarzyć), 4500W/230V = 19,56A.
Bezpiecznik podejrzewam jest 16A i to już wyklucza podłączanie tych sprzętów razem.
W sumie dobry argument, ale poza tym, że wybije raz na ruski rok (musiałyby oba sprzęty na maxa być włączone, czyli z grillem) bezpiecznik to coś jeszcze może się dziać?

Wysłane z mojego iPhone XS Max przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy raz na ruski rok, u mnie często chodzi mikrofala i piekarnik (na oddzielnych obwodach),  a czy coś jeszcze może się dziać? Pytanie do wróżki,  nie mam pojęcia jaka tam jest instalacja, jaki przekrój przewodu. Widziałem dużo instalacji "deweloperskich" i tam może być wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, DamianB napisał:

Pytam bardziej czy jak pracuje często w okolicach 16A to się może jakoś wypalić/być przyczyną pożaru

Wysłane z mojego iPhone XS Max przy użyciu Tapatalka
 

Jeżeli instalacja jest wykonana poprawnie, przewodem o właściwym przekroju i bez żadnych "dziwnych" łączeń po drodze to nie powinno się nic niepokojącego dziać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, alster napisał:

Jeżeli instalacja jest wykonana poprawnie, przewodem o właściwym przekroju i bez żadnych "dziwnych" łączeń po drodze to nie powinno się nic niepokojącego dziać.

W domu do odbiorników o znacznym poborze prądu ciągnąłem przewody bezpośrednio z rozdzielni z osobnego bezpiecznika.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem, pomyślałem i tak:

 

ik.jpg.80468afdd70f74c7fe8e7177f3fd2d0b.jpg

 

1 - piekarnik 'na krótko'

2 - płyta

3 - zmywarka, ciut daleko, ale chyba przejdzie?

4 - lodówka

5 - tutaj oprócz okapu widziałbym mikrofalówkę. I tak od okapu całkiem w lewo będzie szła rura do wyciągu, więc można puścić też kabel do mikro.

 

Ma to ręce i nogi Pany?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekarnik i płyta na "krótko" z jednego gniazda, płyta dwie fazy, piekarnik trzecia - puszka w szfce pod piekarnikiem lub plytą. 

Gnizdo do zmywarki i lodówki w prawo od zlewu.

Mikro i okap - tak jak chcesz. 

Pamiętaj żeby dostęp do gniazdek był w miarę możliwości przez większą niż mniejszą szafkę, bo będziesz się szkolił z łaciny 

 

Edytowane przez Orochimaru
Usunąłem nieregulaminowy cytat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Artur_W_wa napisał:

Piekarnik i płyta na "krótko" z jednego gniazda, płyta dwie fazy, piekarnik trzecia - puszka w szfce pod piekarnikiem lub plytą. 

Gnizdo do zmywarki i lodówki w prawo od zlewu.

Mikro i okap - tak jak chcesz. 

Pamiętaj żeby dostęp do gniazdek był w miarę możliwości przez większą niż mniejszą szafkę, bo będziesz się szkolił z łaciny 

 

Ok, a co złego jest w moim pomyśle? Jakieś wielkie przeciwwskazania? 

 

Lodówka i zmywarka może być razem podłączona? Z tamtego gniazda wprowadzone jest też jedno "nadblatowe"...

 

Tak czy siak jestem spokojny, myślę, że do ogarnięcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomecki napisał:

Z tamtego gniazda wprowadzone jest też jedno "nadblatowe"...

Nic, ale roboty może mniej 

 

4 minuty temu, tomecki napisał:

Lodówka i zmywarka może być razem podłączona?

Oczywiście 

5 minut temu, tomecki napisał:

Z tamtego gniazda wprowadzone jest też jedno "nadblatowe"...

Może 2, tak na wszelki wypadek,  tam gdzie czarna 2 i obok lodówki (czarnej 7)

PS co jest pod czarną 7 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Artur_W_wa napisał:

Może 2, tak na wszelki wypadek,  tam gdzie czarna 2 i obok lodówki (czarnej 7)

 

Tutaj Ciebie nie rozumiem, co masz na myśli? 

 

3 minuty temu, Artur_W_wa napisał:

co jest pod czarną 7 ?

 

Czarne to oznaczenia z projektu Ikei. 7ka to zmywarka. 

Czerwone to puszki elektryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, tomecki napisał:

Tutaj Ciebie nie rozumiem, co masz na myśli? 

Może dwa gniazdka tak na wszelki wypadek,  tam gdzie czarna 2 i obok lodówki (czarnej 7)

;l

37 minut temu, tomecki napisał:

Czarne to oznaczenia z projektu Ikei. 7ka to zmywarka. 

Czerwone to puszki elektryczne.

To tym bardziej płytę i piekarnik bym podłączał w puszce pod płytą.

A czy przypadkiem układ mebli nie będzie w kształcie litery L :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Artur_W_wa napisał:

To tym bardziej płytę i piekarnik bym podłączał w puszce pod płytą.

 

w sumie niech se majstry wybiorą ;] Ważne, że jest kilka możliwości :ok:

 

9 godzin temu, Artur_W_wa napisał:

A czy przypadkiem układ mebli nie będzie w kształcie litery L

 

niet

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.11.2019 o 09:08, tomecki napisał:

5 - tutaj oprócz okapu widziałbym mikrofalówkę. I tak od okapu całkiem w lewo będzie szła rura do wyciągu, więc można puścić też kabel do mikro.

Naprawdę- nie umieszczaj mikrofalówki tak wysoko- nie w szafkach wiszących. Chyba że będziesz tam przyrządzał tylko popcorn raz w tygodniu. Wstawianie a zwłaszcza wyjmowanie gorącego np. talerza z zupą na takiej wysokości to porażka. Tylko potrawy niepłynne można jeszcze jakoś przeboleć.

Edytowane przez Wasylek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Wasylek napisał:

Naprawdę- nie umieszczaj mikrofalówki tak wysoko- nie w szafkach wiszących. Chyba że będziesz tam przyrządzał tylko popcorn raz w tygodniu. Wstawianie a zwłaszcza wyjmowanie gorącego np. talerza z zupą na takiej wysokości to porażka. Tylko potrawy niepłynne można jeszcze jakoś przeboleć.

Ale na mówiłem tylko o podłączeniu, sama mikrofala będzie w słupku nad piekarnikiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.