Skocz do zawartości

Wi-FI / inteligentne zawory do podlogowki


Kiwal

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktos ma pojecie czy istnieja jakies inteligentne zawory na rodzielacze do podlogowki, ktore da sie spiac z termomentrami w poszczegolnych pokojach i nastawic osobna temperature dla kazdego z nich? I dodatkowo zeby to sie komunikowalo przez Wi-FI?

Jedyne co mam to podciagniety kabel pradowy do rozdzielaczy od podlogowki a scian kuc nie moge bo mnie zona zabije;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Artur_W_wa napisał:

Tak na szybko odpowiem że są bezprzewodowe regulatory. Listwa na 230 i siłowniki  do niej zasilasz z gniazda w szafce.

Pamiętaj tylko że podłogowe ma dużą bezwładność i temperatury nie zmieniasz chopsiup 

A masz jakies wskazowki co do firm/modeli?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, punktak napisał:

Moje zdanie - jako użytkownika podłogówki bez żadnych zaworów - jest takie: wydajcie tą kasę na coś potrzebnego. 

To w jaki sposób jest sterowana temp. w pomieszczeniach ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura jest ustawiana raz na zawsze przez wyregulowanie przepływów. Resztę załatwia zjawisko samoregulacji płyt grzejnych, czysta fizyka. Kiedy jest różnica temperatury między powietrzem w pokoju a podłogą, to ciepło jest przekazywane z podłogi do powietrza. Kiedy temperatura w pomieszczeniu wzrośnie i powietrze stanie się cieplejsze niż podłoga - transport strumienia ciepła ustaje.

Jak miałem kocioł na ekogroszek miałem w instalacji jeden zawór mieszający który ustalal temperaturę wody w instalacji, teraz przy ppmpie ciepła nie mam nic poza rurami.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, kamien napisał:

To w jaki sposób jest sterowana temp. w pomieszczeniach ?

a po chcesz tym sterować ?

Ja za to zainwestowałem w dobre rotametry + sporo czasu aby to wyregulować. Mam taki rozkład temp jak mi pasuje (łazienka ciut więcej, kotłownia min, itd). Od biedy mam zwykłe zaworki na powrotach jakby trzeba było odciąć, ale nie zdarzyło mi się go użyć :). Co więcej cały dom mam naszpikowany czujnikami, mam swój serwerek który wszystkim steruje, mam też podciągnięte przewody w pobliżu rozdzielaczy. Jednak praktycznie stwierdziłem, że sterowanie podłogówką per pomieszczenie nie ma sensu, choć wcześniej mi tak wiele osób pisało :) .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, punktak napisał:

Temperatura jest ustawiana raz na zawsze przez wyregulowanie przepływów. Resztę załatwia zjawisko samoregulacji płyt grzejnych, czysta fizyka. Kiedy jest różnica temperatury między powietrzem w pokoju a podłogą, to ciepło jest przekazywane z podłogi do powietrza. Kiedy temperatura w pomieszczeniu wzrośnie i powietrze stanie się cieplejsze niż podłoga - transport strumienia ciepła ustaje.

Jak miałem kocioł na ekogroszek miałem w instalacji jeden zawór mieszający który ustalal temperaturę wody w instalacji, teraz przy ppmpie ciepła nie mam nic poza rurami.

Tym bardziej, że to średnio przyjemne jak się chodzi po domu gdzie są wyczuwalne różnice temperatur.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

a po chcesz tym sterować ?

Ja za to zainwestowałem w dobre rotametry + sporo czasu aby to wyregulować. Mam taki rozkład temp jak mi pasuje (łazienka ciut więcej, kotłownia min, itd). Od biedy mam zwykłe zaworki na powrotach jakby trzeba było odciąć, ale nie zdarzyło mi się go użyć :). Co więcej cały dom mam naszpikowany czujnikami, mam swój serwerek który wszystkim steruje, mam też podciągnięte przewody w pobliżu rozdzielaczy. Jednak praktycznie stwierdziłem, że sterowanie podłogówką per pomieszczenie nie ma sensu, choć wcześniej mi tak wiele osób pisało :) .

 

 

Dokładnie. 

O ile przy grzejnikach jeszcze można coś regulować, to przy podłogówce, czas reakcji samej podłogi jak i zmiany temperatury w pomieszczeniu będzie na tyle duży, że w międzyczasie zmienią się warunki zewnętrzne, nasłonecznienie,pora dnia  i  widzimisię użytkownika. Dodatkowo jeszcze dzieci zaczną manipulować i skończy się tak, jak u kolegi który w połowie pierwszej zimy odłączył elektrozawory ;) 

 

Moim zdaniem, jeśli już, to zamontowałbym takie coś na kilka sekcji - do pomieszczeń które nie są ciągle ogrzewane - u mnie garaż, tzw. kotłownia i kanciapa na górze. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Majkiel napisał:

 

Dokładnie. 

O ile przy grzejnikach jeszcze można coś regulować, to przy podłogówce, czas reakcji samej podłogi jak i zmiany temperatury w pomieszczeniu będzie na tyle duży, że w międzyczasie zmienią się warunki zewnętrzne, nasłonecznienie,pora dnia  i  widzimisię użytkownika. Dodatkowo jeszcze dzieci zaczną manipulować i skończy się tak, jak u kolegi który w połowie pierwszej zimy odłączył elektrozawory ;) 

 

Moim zdaniem, jeśli już, to zamontowałbym takie coś na kilka sekcji - do pomieszczeń które nie są ciągle ogrzewane - u mnie garaż, tzw. kotłownia i kanciapa na górze. 

 

Ja miałem taki plan właśnie aby odcinać pokoje których się nie używa (np gościnny). Jednak w praktyce okazało się to kiepskim pomysłem, bo jak się wchodziło to było nieprzyjemnie a żeby nagrzać pomieszczenie (przy np -10C) trzeba było włączyć 4 dni wcześniej. Oszczędność chyba też była mocno złudna /nie mierzalna więc odpuściłem temat.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to zrobić praktycznie na każdym systemie smart. Wszystko zależy czy chcemy sterować z chmury czy ma to być na serwerze w domu. Lecz sterowanie ogrzewaniem podłogowym heh, nie wygląda tak pięknie jak zwykłym grzejnikiem.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.12.2019 o 17:25, Kiwal napisał:

Czy ktos ma pojecie czy istnieja jakies inteligentne zawory na rodzielacze do podlogowki, ktore da sie spiac z termomentrami w poszczegolnych pokojach i nastawic osobna temperature dla kazdego z nich? I dodatkowo zeby to sie komunikowalo przez Wi-FI?

Jedyne co mam to podciagniety kabel pradowy do rozdzielaczy od podlogowki a scian kuc nie moge bo mnie zona zabije;-)

Jak koledzy pisali - ustaw sobie stałą temperaturę dla pomieszczeń, do tego może jakąś krzywą temperatury wody zależnie od temp zewnętrznej.

A jak chcesz mieć gdzieś cieplej, to polecam dodatkowy mały grzejnik elektryczny lub zamontowanie kaloryferka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kolega @Kiwal zamierza ustawić z grubsza raz na dłuższy czas temperaturę w danym pomieszczeniu, to ma to jak najbardziej sens. Potem przy jakiejś zmianie poczeka jeden dzień i temperatura się przestawi. Przy wymaganych szybkich zmianach trzeba mieć podłogówkę, oraz grzejniki - by szybko podwyższyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Artur_W_wa napisał:

Jeżeli kolega @Kiwal zamierza ustawić z grubsza raz na dłuższy czas temperaturę w danym pomieszczeniu, to ma to jak najbardziej sens. Potem przy jakiejś zmianie poczeka jeden dzień i temperatura się przestawi. Przy wymaganych szybkich zmianach trzeba mieć podłogówkę, oraz grzejniki - by szybko podwyższyć. 

Tylko że grzejniki zasilane temperaturą podłogówki nigdy nie podniosą temeratury w pomieszczeniu w znaczący sposób. Trzeba by wytworzyć wodę o znacznie wyższej temperaturze dla grzejnika i niższej dla podłogówki. Technicznie możliwe, ekonomicznie i praktycznie bez sensu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że grzejniki zasilane temperaturą podłogówki nigdy nie podniosą temeratury w pomieszczeniu w znaczący sposób. Trzeba by wytworzyć wodę o znacznie wyższej temperaturze dla grzejnika i niższej dla podłogówki. Technicznie możliwe, ekonomicznie i praktycznie bez sensu.
Od tego masz zawór 4-drożny i 3-drozny. Mają mieszać wodę, dodatkowo zawór bimetaliczny do odcięcia wody na ogrzewanie podłogowe jeśli jest za wysoka temperatura. Dodatkowe zabezpieczenie kotła zawór z wymiennikiem, który ma schłodzić instalacje powyżej 85-90 stopni

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma dać grzejnik o temp. 28 stopni? Tylko koszt i miejsce na ścianie. Jeśli ktoś uparł się na grzejniki a potem zapragnął kotła kondensacyjnego lub PC to daje 5 razy przewymiarowane grzejniki, ale razem z podłogówką na tej samej temperaturze nie daje to NIC.

Nie mówię że się nie da czegoś takiego zrobić, tylko po co? Do ogrzewania  - nie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, akir napisał:

Jak nowoczesny dom to wystarczy niska temperatura na grzejniki i podłogowe. Jak starszy dom to bez wyższych temperatur na grzejniku ciężko.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka
 

Tylko, że taki grzejnik nic nie daje.

Mam tak w łazienkach i kotłowni. W łazience jest zwykle letni, grzeje i tak podłoga (swoją powierzchnią). W kotłowni czy jest włączony czy nie to bez różnicy :). Jakbym miał tylko grzejnik w niektórych pomieszczeniach to nie wiem jak musiały być duże aby przy nisko temp, zasilaniu ogrzać temp.

U siebie dałem dodatkowo grzejniki bo jakoś nie byłem przekonany tylko do podłogówki ale było to zbędne. Oczywiście można dać zawory mieszające i zasilać pow 50C, ale to bez sensu przy gazie czy PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U brata piec taki jak u mnie zawór 4d wyjście na grzejniki i podłogowe 35stopni, podłogowe zredukowane na listwie na przeplywach do 30 stopni. Grzejniki ledwo ciepłe jak dla mnie w domu 22,5 stopnia. 3rok mieszka w tym roku zrobił elewacje bez styropianu bo niema sensu.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, punktak napisał:

Co ma dać grzejnik o temp. 28 stopni?

Nie wiemy co ma zabudowane kolega @Kiwal więc nie wnikajmy. Może trzyma pokoje dla rodziny, znajomych itp. Albo żona co kwartał zmienia przeznaczenie pomieszczeń, i ma wtedy siedzieć przy rotametrach i zmieniać przepływy. Zapytał czym można regulować i taką odpowiedź dostał. 

Znam kilka budynków gdzie grzejniki są właśnie po to jak np do kolegi przyjeżdża babcia, i za pół godziny ma trzy stopnie wiecej - a babcia jak i inni goście nie lubią w 19° siedzieć :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, grzejniki są idealne do szybkiego podnoszenie temperatury, ale ciężko je połączyć z podłogówką.

Pytanie dotyczyło bajerów do sterowania podłogówką i nic się więcej powiedzieć nie da. 

 A jeśli ktoś stwierdził że nie ma sensu docieplać domu bo jest mu ciepło, to podchodzi do tematu od ....złej strony.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, punktak napisał:

Tak, grzejniki są idealne do szybkiego podnoszenie temperatury, ale ciężko je połączyć z podłogówką.

Pytanie dotyczyło bajerów do sterowania podłogówką i nic się więcej powiedzieć nie da. 

 A jeśli ktoś stwierdził że nie ma sensu docieplać domu bo jest mu ciepło, to podchodzi do tematu od ....złej strony.

Na poddaszu w sypialniach mam grzejniki, a na całym parterze podlogowke. Ogrzewanie gazowe i nie mam z tym jakichkolwiek problemów. Na grzejniki idzie ok 50* a na podłogę max 24* działa to doskonałe. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, sadlos napisał:

Na poddaszu w sypialniach mam grzejniki, a na całym parterze podlogowke. Ogrzewanie gazowe i nie mam z tym jakichkolwiek problemów. Na grzejniki idzie ok 50* a na podłogę max 24* działa to doskonałe. 

Sęk w tym, że ani to ekomoniczne ani proste rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

Sęk w tym, że ani to ekomoniczne ani proste rozwiązanie.

Czy proste, czy nie to nie wiem, poniżej zdjęcie mojej kotlowni. Hydraulik nic nie mówił negatywnego na temat tego rozwiazania. Czy ekonomiczne to też nie wiem, bo nie mam żadnego porównania. Koszt gazu przy 4osobowej rodzinie i temp. 21* to trochę ponad 2,5tys zł za cały zeszly rok. 

 

 

IMG_20191208_123515.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe gdybyś miał tylko podłogówkę, nie było nawet tego...Generalnie największą zaletą podłogówki jest mozliwość zasilania niską temperaturą - to jest największa oszczędność. Dodanie choćby jednego grzejnika wysokotemperaturowego powoduje konieczność wytwarzania wody gorącej na potrzeby tego grzejnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sadlos napisał:

Czy proste, czy nie to nie wiem, poniżej zdjęcie mojej kotlowni. Hydraulik nic nie mówił negatywnego na temat tego rozwiazania. Czy ekonomiczne to też nie wiem, bo nie mam żadnego porównania. Koszt gazu przy 4osobowej rodzinie i temp. 21* to trochę ponad 2,5tys zł za cały zeszly rok. 

Proste to nie jest, przy samej podłogówce tego wszystkiego po lewej by nie było :). Ekonomicznie oczywiście trudno jest porównać przy takich samych warunkach, ale im niższa temp tym ekonomika większa (u mnie w poprzednim roku poszło 1631pln przy 4os i 220m2).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he...sie rozpetalo.

Chalupe kupilem nowa. Mam wszedzie podlogowke. Zadnego standardowego grzejnika nie ma.

Mam jeden sterownik pokojowy na caly dom - gdzi ustawiam temperature zadana. Piec ma rowniez czujniki zewnetrze , itp. Nie wnikajmy dalej.

 

A caly temat zaczalem gdyz w jednym z pomieszczen - pokoj syna - temperatura jest nizsza niz gdzie indziej o okolo 1.5-2st. Dlaczego - to nie wiem.

Moze sie nie znam - wlasciwie to mam pierwsza stycznosc z podlogowka. We wszystkich skrzynkach z zaworami mam pootwierane zawory na max. Moze to blad?

Czytajac powyzej pojawia mi sie mysl, ze we wszystkich strefach (oprocz pokoju syna) mozna by ograniczyc przeplyw, i jakos osiagniemy podobna temperature??

 

Inna kwestia - czy oplaca sie w domu majacym 180m2 ograniczyc temperature w pokoju gospodarczym gdzie uzywany jest raz na tydzien przez pania od sprzatania czy garderobie przy wejsciu jak wszystkie te pomieszczenia maja cos okoklo 25m2? Bedzie widoczna jakas materialna roznica w koszcie ogrzewania?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zwiększyć temperaturę w pokoju to zwiększ przepływ na rotametrze, a jak obniżyć to zmniejsz. Lepiej to robić na rotametrach niż zaworami odcinającymi. 

W tym jednym pokoju raczej nie obniżaj, sumarycznie potrzeba więcej ciepła żeby wyrównać potem w nim temperaturę a i tak pokoje obok grzeją go poprzez ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz rotametry, to zobacz przepływy. W pokoju syna zwiększ trochę i poczekaj 24h. Jak nie da się więcej, ociupinke zmniejsz na innych, u syna powinno się dać podwyższyć.

Regulacja jaką masz (termostat + czujnik pogodowy) w zupełności jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mayster_tcz napisał:

Jeśli masz rotametry, to zobacz przepływy. W pokoju syna zwiększ trochę i poczekaj 24h. Jak nie da się więcej, ociupinke zmniejsz na innych, u syna powinno się dać podwyższyć.

Regulacja jaką masz (termostat + czujnik pogodowy) w zupełności jest ok.

Tak, termostat pokojowy sztuk 1 i na zewnatrz czujnik pogodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.