Skocz do zawartości

Okap kuchenny


Josyp

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam żadnej wentylacji w chacie, jak się gotuje zupę to wszystko pływa dosłownie, kuchnia daleko od komina, więc muszę zrobić okap z wyjściem na zewnątrz. Pytania:

 

1. Czym się różnią te skośne od płaskich?

 

2. Dobrze kombinuję, że potrzebuję kupić okap, przepić otwór dać kolanko i taki daszek ? Czy może wystarczy zwykła kratka w ścianie zewnętrznej? Czy wówczas syf się nie będzie osadzał na elewacji?

 

3. Kupować specjalnie otwornicę 200mm, czy da radę na kilka razy taką 50mm się przebić, a resztę uszczelnić pianką lub zaprawą?

 

4. Jakieś ogólne porady przy montażu i wyborze okapu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, bielaPL napisał:

A co okna takie szczelne Masz? Zaprojektuj sobie system kominowy do wentylacji i rozprowadz po strychu

Okna szczelne, plastikowe, strych nad połową domu tylko, więc rur by trzeba kłaść więcej niż to warte, do komina daleko stamąd, stąd najlepiej się przebić przez ścianę na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, luccass napisał:

Daj po drodze klapke zwrotną, żeby nie wwiewało zimnego powietrza kiedy okap nie będzie uruchomiony. 

 

Taką funkcję spełni kratka z żaluzją gratiacyjną? Bo tak nazwane czortostwo znalazłem na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja moge zaproponować jeden z okapów polskiej firmy Toflesz. Kupisz u nich na stronie. Produkują typowo dla gastronomii. Są ciche i bardzo wydajne w przystępnej cenie z fajnym designem. Przejrzałem setki ofert i nie znalazłem nic innego godnego uwagi. Zawór zwrotny mają w zestawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, blue_ napisał:

Ja moge zaproponować jeden z okapów polskiej firmy Toflesz. Kupisz u nich na stronie. Produkują typowo dla gastronomii. Są ciche i bardzo wydajne w przystępnej cenie z fajnym designem. Przejrzałem setki ofert i nie znalazłem nic innego godnego uwagi. Zawór zwrotny mają w zestawie

 

Też mogę polecić Toflesz. Kupowałem od nich sam okap bez wentylatora i nie robili problemów :ok: 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Josyp napisał:

Nie mam żadnej wentylacji w chacie, jak się gotuje zupę to wszystko pływa dosłownie, kuchnia daleko od komina, więc muszę zrobić okap z wyjściem na zewnątrz. Pytania:

 

1. Czym się różnią te skośne od płaskich?

 

2. Dobrze kombinuję, że potrzebuję kupić okap, przepić otwór dać kolanko i taki daszek ? Czy może wystarczy zwykła kratka w ścianie zewnętrznej? Czy wówczas syf się nie będzie osadzał na elewacji?

 

3. Kupować specjalnie otwornicę 200mm, czy da radę na kilka razy taką 50mm się przebić, a resztę uszczelnić pianką lub zaprawą?

 

4. Jakieś ogólne porady przy montażu i wyborze okapu?

 

Ja okap mam wyprowadzony przez najbliższą ścianę na zewnątrz. W kanale mam dwa zawory zwrotne (klapy zwrotne grawitacyjne) celem lepszej izolacji cieplnej. Nic z elewacją się nie dzieje złego przy kratce wylotowej.

Z rad, jakie mogę dać, to w celu unikania hałasu okap powinien nie mieć wentylatora i silnika, tylko sterowanie wentylatorem, który jest gdzieś daleko  (kanałowy) albo na zewnątrz.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Josyp napisał:

Okna szczelne, plastikowe, strych nad połową domu tylko, więc rur by trzeba kłaść więcej niż to warte, do komina daleko stamąd, stąd najlepiej się przebić przez ścianę na zewnątrz.

a okna nawietrzniki mają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Josyp napisał:

Co to nawietrzniki? Jak to wygląda?

https://www.wentylacyjny.pl/1380-49-234-nawiewniki-okienne.html

 

generalnie tu możesz mieć problem podstawowy, ludzie często wymieniali stare okna na nówki plastik, bez nawietrzników i chałupa zaczyna pleśnieć, okno musi wpuszczać świeże powietrze nie tylko latem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, luccass napisał:

Ale to przy okapie i do tego byle jaki. Warto dodatkowy lepszy zastosować bliżej wyrzutni. 

Dokładnie. Byłem kiedyś w nowym domu, gdzie inwestor nawet nie przez ścianę a przez niski strych zrobił "pion" (ok metra). Efekt był taki, że mimo tych okapowych zaworów przy wietrznej pogodzie wiało zimnym jak przez uchylone okno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Josyp napisał:

Patrzyłem na te Toflesze, ale nie podobały mi się z wyglądu, wziąłem taki z outletu (ponoć drobne ryski ma tylko) przeceniony na 260zł. 

 

Poziom hałasu ma dla mnie raczej znikome znaczenie, o wiele ważniejszy jest wygląd.

W okapie najważniejszą funkcją jest wyciąg. I moim zdaniem na ten parametr powinno się zwracać uwagę. Ten co wybrałeś ma raptem 220m3/h, toflesze mają 500-700. To tak tylko informacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie czasami kolega chwalił się niedawno nowo nabytym domem w którym nie ogrzewa? Jeśli mnie pamięć nie myli i chodzi o wilgoć przy gotowaniu w tym domu to proponuję zacząć od doprowadzenia do temperatury pokojowej, okap nie jest aż tak konieczny. Lepiej zrobić gdzieś w kuchni wentylację grawitacyjna która będzie działała cały czas a nie tylko podczas działania okapu.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Josyp napisał:

Poziom hałasu ma dla mnie raczej znikome znaczenie,

Tu widzę błąd, okap powinien być cichy, przynajmniej na pierwszym biegu. 

6 godzin temu, blue_ napisał:

Ten co wybrałeś ma raptem 220m3/h, toflesze mają 500-700.

Chyba @Josyp nie będzie prowadził malej gastronomii, te 220 mu wystarczy aż nadto

 

8 godzin temu, Josyp napisał:

o wiele ważniejszy jest wygląd.

To oczywiście też jest ważne 

Po doświadczeniach z okapem cichym w sklepie, następny wybierałem zwracając uwagę na hałas, bo żonę szlag trafiał jak okap hałasował na 1 biegu. Potem był wzór i najlepiej płynna zmiana prędkości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okap doszedł kurierem dziś (sobota) - normalnie w szoku jestem! 

 

Z wyglądu piękny, a te ryski, które obniżyły cenę o prawie stówkę to musiałem się dopatrywać, gdzie w ogóle są i gdyby nie specjalne zdjęcia na aukcji, to w życiu bym ich nie zauważył, więc warto było brać przeceniony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.12.2019 o 22:53, Artur_W_wa napisał:

te 220 mu wystarczy aż nadto

 

tylko trzeba wziąść pod uwage, ze wartość jest podawana przy maksymalnych obrotach, czyli przy wysokim hałasie.

u mnie w tofleszu jest 500 na pierwszym biegu. jest wtedy cichutko i jednocześnie dobry wyciąg. na dwójce też nie jest zle z hałasem, ale nie wyobrażam sobie 220 na trójce, to musi tak huczeć, że swoich myśli nie słychać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, blue_ napisał:

 

tylko trzeba wziąść pod uwage, ze wartość jest podawana przy maksymalnych obrotach, czyli przy wysokim hałasie.

u mnie w tofleszu jest 500 na pierwszym biegu. jest wtedy cichutko i jednocześnie dobry wyciąg. na dwójce też nie jest zle z hałasem, ale nie wyobrażam sobie 220 na trójce, to musi tak huczeć, że swoich myśli nie słychać

Sprawdziłem że u mnie jest 565 :facepalm:

Ale wiecej niż 3 z 10 biegów jeszcze nie używaliśmy, poza sprawdzaniem czy działa rotfl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.