Skocz do zawartości

przegląd instalacji elektrycznej - pomiary elektryczne po 5 latach - cena


wawo

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, amciek napisał:
21 minut temu, rwIcIk napisał:
Co ma na celu taki przegląd?

Ubezpieczyciel wymaga. Nie pytaj o cel bo to bez znaczenia. Liczy się papier.

To rozumiem. 

Robię przeglądy kominiarskie. 

Gdy słyszą, że do ubezpieczenia, krzyczą 150.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz tylko papier bierz najtańszą ofertę.

Jak chcesz faktycznie wykonać przegląd i wyciągnąć jakieś wnioski, to musisz szczegółowo zapytać, co zamierzają Ci mierzyć.

Ja polecam wykonać:

1.pomiar uziemienia

2. Rezystancja izolacji

3. Impedancja pętli zwarcia

4. Badania wyłączników RCD

5. Wykonać oględziny aparatury w rozdzielni

6. Oczywiście sprawdzenie ciągłości przewodów PE

 

Za powyższe 750 zł netto to mało, pytanie tylko co zrobisz jak już dostaniesz protokół z negatywnymi wynikami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, technix napisał:

Jak chcesz tylko papier bierz najtańszą ofertę.

Jak chcesz faktycznie wykonać przegląd i wyciągnąć jakieś wnioski, to musisz szczegółowo zapytać, co zamierzają Ci mierzyć.

Ja polecam wykonać:

1.pomiar uziemienia

2. Rezystancja izolacji

3. Impedancja pętli zwarcia

4. Badania wyłączników RCD

5. Wykonać oględziny aparatury w rozdzielni

6. Oczywiście sprawdzenie ciągłości przewodów PE

 

Za powyższe 750 zł netto to mało, pytanie tylko co zrobisz jak już dostaniesz protokół z negatywnymi wynikami

Zależne też trochę od tego, czy kolega ma parterowy domek 80m2 i jedno dwa gniazdka w pokoju, czy 300m2 sterowane np. Smart Home i rozdzielnię na 100 obwodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mayster_tcz napisał:

Zależne też trochę od tego, czy kolega ma parterowy domek 80m2 i jedno dwa gniazdka w pokoju, czy 300m2 sterowane np. Smart Home i rozdzielnię na 100 obwodów.

Więc dla jasności rozdzielnica. W druciarstwo wykonawcy nie wierzę. 

Sensowne minimum do sprawdzenia to co byłoby?

 

 

IMG_20191227_113423 (Mały).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy bardzo dużym uproszczeniu każde badanie punktu kosztuje około 5-6 zł. 

Więc badanie rezystancji izolacji, różnicówki  i pętli zwarcia dla gniazda wynosi 15zł

możesz sobie policzyć koszty mnożąc przez ilość punktów + upust przy dużej ilości punktów

dokumentacja 60-100 zł za komplet. 

 

Kiedyś kobieta prosiła o "protokoły" do odbioru nowego domu. Pierwsze pytanie dlaczego instalator nie wypisze protokołów?

Bo wujek "emerytowany górnik" nie ma uprawień. Powiedziałem cenę mniej więcej jak powyżej, to Pani się obruszyła. Wujek twierdzi że pomiary maksymalnie 150zł za całość.

Powiedziałem, że muszę dokładnie sprawdzić instalacje po "wujku" żeby brać odpowiedzialność za  dom.  Pani powiedziała że znajdzie sobie kogoś innego, kto nie będzie marudził i pobije jej protokoły.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.12.2019 o 10:58, Hagi84 napisał:

Pani powiedziała że znajdzie sobie kogoś innego, kto nie będzie marudził i pobije jej protokoły.   

I to jest dla obu stron najlepsze rozwiązanie w takim przypadku.

Ja jak dostaję takie telefony to mówię odrazu cenę razy 3, spokój rzecz bezcenna.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.12.2019 o 10:58, Hagi84 napisał:

Przy bardzo dużym uproszczeniu każde badanie punktu kosztuje około 5-6 zł. 

Więc badanie rezystancji izolacji, różnicówki  i pętli zwarcia dla gniazda wynosi 15zł

możesz sobie policzyć koszty mnożąc przez ilość punktów + upust przy dużej ilości punktów

dokumentacja 60-100 zł za komplet. 

To co powiesz na oferty ryczałtowe,  rzędu 30zł/mieszkanie (nie dla całej SM, a wspólnoty na 30 mieszkań)?

Widocznie ta Pani i jej wujek je znali.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, ccLot napisał:

Wygląda, że każdy nadmiarowy ma swoją różnicówke, ale po co aż tyle:nie_wiem:

taki system montowany jest np. w biurach.  Jeden wyłącznik różnicowonadprądowy jest przypisany do jednego stanowiska pracy. 

monitor, komputer ewentualnie drukarka, dodatkowe gniazda. Jeżeli coś się uszkodzi to tylko Tobie. Reszta biura pracuje normalnie.

 Każdy zasilacz komputerowy ma upływność. Podłączenie kilku zasilaczy komputerowych może powodować wzbudzenie członu różnicowego i wyłączenie obwodu.

 

nie ma przeciwwskazań, a nawet jest zalecana aby było dużo RCD. Oczywiście we wszystkim należy stosować umiar. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.12.2019 o 10:58, Hagi84 napisał:

Przy bardzo dużym uproszczeniu każde badanie punktu kosztuje około 5-6 zł. 

Więc badanie rezystancji izolacji, różnicówki  i pętli zwarcia dla gniazda wynosi 15zł

możesz sobie policzyć koszty mnożąc przez ilość punktów + upust przy dużej ilości punktów

dokumentacja 60-100 zł za komplet. 

 

Kiedyś kobieta prosiła o "protokoły" do odbioru nowego domu. Pierwsze pytanie dlaczego instalator nie wypisze protokołów?

Bo wujek "emerytowany górnik" nie ma uprawień. Powiedziałem cenę mniej więcej jak powyżej, to Pani się obruszyła. Wujek twierdzi że pomiary maksymalnie 150zł za całość.

Powiedziałem, że muszę dokładnie sprawdzić instalacje po "wujku" żeby brać odpowiedzialność za  dom.  Pani powiedziała że znajdzie sobie kogoś innego, kto nie będzie marudził i pobije jej protokoły.   

 

Czyli koło 500? + VAT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ccLot napisał:

Jak jest 1/1 to ok, ale tu mamy 1 RCD więcej niż nadmiarówek.

 

Chodzi do 5 komp. równocześnie ;]

I przewidziany był kominek z płaszczem wodnym , ale zrezygnowałem

Z elektryką nie mam niczego wspólnego, utrudnia to niestety życie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hagi84 napisał:

Każdy zasilacz komputerowy ma upływność. Podłączenie kilku zasilaczy komputerowych może powodować wzbudzenie członu różnicowego i wyłączenie obwodu.

 

A to nowość. Miewam włączone po kilka PC i takiego problemu nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Lucyfer napisał:

 

A to nowość. Miewam włączone po kilka PC i takiego problemu nie miałem.

Lucek, żadna nowość, że tak powiem, zgodnie z normą (ta upływność).

Co do Twojej osławionej różnicówki/instalacji, to kiedy ostatni raz ją badałeś?

Jakie były wyniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Lucyfer napisał:

 

A to nowość. Miewam włączone po kilka PC i takiego problemu nie miałem.

szczególnie zasilacze impulsowe o dużej mocy mają upływność około 4-5 mA. Przy 4 zasilaczach może zadziałać RCD.

Edytowane przez Hagi84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wszystko zależy jaką się ma różnicówkę , z jakim prądem różnicowym. Przy "standardowych" 30 mA faktycznie może wywalać, ale jak ktoś ma 100 mA to raczej nic nie powinno się dziać, ale ochrona już dużo gorsza.

Osobną kwestią jest awaryjność rcd...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, volf6 napisał:

 

Jak rozumiem mówimy o standardowych ATX-możesz wyjaśnić w jaki sposób moc zasilacza wpływa na upływność?

Mówimy o zasilaczach impulsowych takich jak są w laptopach.

ja mam zasilacz o parametrach:

19,5V i 12,3A co daje moc na wyjściu 240W

Żona ma 20V i 1,5A co daje moc na wyjściu  30W

Myślę, że mój ma większy upływ. 

Edytowane przez Hagi84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, technix napisał:

Lucek, żadna nowość, że tak powiem, zgodnie z normą (ta upływność).

Co do Twojej osławionej różnicówki/instalacji, to kiedy ostatni raz ją badałeś?

Jakie były wyniki?

Różnicówka jest zmieniona 2 lata temu, poprzednia przestała działać. Ostatnio zadziałała 17 listopada, pękło hermetyczne złącze zasilania pompy i wilgoć połączona z kurzem spowodowała upływność. Różnicówka ma prąd upływ 30mA. Złącze wymienione, wszystko działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczególnie zasilacze impulsowe o dużej mocy mają upływność około 4-5 mA. Przy 4 zasilaczach może zadziałać RCD.
A to ciekawe, w jednym miejscu miałem na dwóch różnicówkach ~80 PCtów. Bez problemów.

tapatalked

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ⠀ napisał:

A to ciekawe, w jednym miejscu miałem na dwóch różnicówkach ~80 PCtów. Bez problemów.

tapatalked
 

 

3 godziny temu, Lucyfer napisał:

 

Do czego ma być ta upływność, skoro zasilacz nie ma uziemienia, a przewód dwużyłowy, a laptop obudowę plastikową? 

Proszę sobie poczytać tematy na forach specjalistycznych.

Podają tam jak wylicza się taki prąd płynący do PE oraz jest zauważone, że zasilacze różnych producentów powodują wybijanie członów RCD a innych nie.

O to linki :

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic442046.html

https://ise.pl/forum/normy-przepisy-prawo/czeste-wyzwalanie-rcd-na-obwodach-komputerowych-16976

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę sobie poczytać tematy na forach specjalistycznych.
Podają tam jak wylicza się taki prąd płynący do PE oraz jest zauważone, że zasilacze różnych producentów powodują wybijanie członów RCD a innych nie.
O to linki :
 
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic442046.html
https://ise.pl/forum/normy-przepisy-prawo/czeste-wyzwalanie-rcd-na-obwodach-komputerowych-16976
 
 
Okej, przeczytam, a następnie powiem wszystkim zasilaczom impulsowym w firmie że robią to źle :hehe:

tapatalked

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Hagi84 napisał:

Proszę sobie poczytać tematy na forach specjalistycznych.

Podają tam jak wylicza się taki prąd płynący do PE oraz jest zauważone, że zasilacze różnych producentów powodują wybijanie członów RCD a innych nie.

O to linki :

 

Ale to może dotyczyć zasilaczy komputerowych (w metalowej obudowie montowanych w obudowach komputerowych), a nie zasilaczy do laptopów. Jeśli taki zasilacz ma niepodłączone "uziemienie" lub w ogóle nie ma PE, a przy tym ma izolowaną obudowę, to nie może być mowy o upływności.

 

Swoją drogą w standardowych komputerowych zasilaczach taki problem występuje, o czym przekonałem się nieraz organoleptycznie. W niektórych warunkach przy dotknięciu potrafi lekko szczypać, a w niektórych jednoczesne dotknięcie np. grzejnika może spowodować porażenie (przy braku różnicówki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.