Skocz do zawartości

Działka, MPZP i zabudowa usługowo-mieszkaniowa


karmen84

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Opiszę Wam swój problem i poproszę o Wasze uwagi.

Sytuacja jest taka, że teście chcą nam podarować działkę 30 arów.
Problemem jest niestety Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który przewiduje w tym miejscu zabudowę usługowo-mieszkaniową.
Przy czym część mieszkaniowa jest uzupełniająca.

 

Co to w praktyce oznacza? W urzędzie miasta dowiedzieliśmy się, że aby uzyskać pozwolenie na budowę, projekt musi posiadać minimum 51% powierzchni przeznaczonej na usługi.
Spoko, to można zrobić w miarę prosto, przeznaczając całe poddasze domu jednorodzinnego na usługi i oświadczając, że nie będziemy zatrudniać pracowników. Wówczas nie ma potrzeby spełniania dodatkowych warunków socjalnych itp.

 

Dylemat jest natomiast związany z wysokością podatku od nieruchomości. Dla budynków lub części usługowych, wynosi od 23,90 zł.
Mnożąc to x55 metrów powierzchni, otrzymujemy niemałą sumę 1300 zł rocznie za połowę domu.

 

I teraz pytanie, czy jest szansa cokolwiek coś z tym zrobić?

Na przykład:

 

1. Wybudować dom, zrobić odbiory i np. po roku zmienić sposób użytkowania z usługowo-mieszkalnego tylko na mieszkalny? (ponoć nie, bo zmiana musi być zgodna z tym co zostało uchwalone w MPZP).

 

2. Zrobić odbiór częściowy budynku, tylko dla części mieszkalnej (parter), a górę pozostawić nieodebraną (czy w takim przypadku będziemy płacić tylko podatek dla mieszkaniówki?)

 

3. Olać temat i płacić co roku wysoki podatek, ciesząc się że działka jest za free od teściów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, technix napisał:

Sprzedać działkę, kupić inną?

to może być najlepsza opcja, chatę chłop pobuduje a zaraz obok firemki mu powstaną, głośne albo co i będzie klął do końca życia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, bielaPL napisał:

to może być najlepsza opcja, chatę chłop pobuduje a zaraz obok firemki mu powstaną, głośne albo co i będzie klął do końca życia

zdajesz sobie sprawę że wiele planów przewiduje budownictwo mieszkaniowe i nieuciążliwe usługi. 

Ja poszedłbym i spytał na jaki okres jest uchwalony plan ewentualnie wybudował otworzył DG i wychodził na tym interesie jeszcze na plus tylko potrzeba mądrego księgowego 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, szyman napisał:

zdajesz sobie sprawę że wiele planów przewiduje budownictwo mieszkaniowe i nieuciążliwe usługi. 

 

zgadza się, ale takie miejsce gdzie minimum 51% ma być usługi zwiększa prawdopodobieństwo takich działalności

chyba że dookoła już się pobudowali jednorodzinni ze ściemnianym strychem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, bielaPL napisał:

zgadza się, ale takie miejsce gdzie minimum 51% ma być usługi zwiększa prawdopodobieństwo takich działalności

chyba że dookoła już się pobudowali jednorodzinni ze ściemnianym strychem ;)

dla mnie super jak bym miał za sąsiada krawca, stomatologa, księgowego, stolarza.......

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szyman napisał:

dla mnie super jak bym miał za sąsiada krawca, stomatologa, księgowego, stolarza.......

a może myjka jeszcze ;) ? 24h na dobę słuchanie kojącego szumu wody 

https://www.google.pl/maps/@52.1564407,20.9278185,3a,75y,117.23h,86.98t/data=!3m6!1e1!3m4!1sjHRZuQFIKn1oAsmIP_N6Jw!2e0!7i16384!8i8192

 

 

Edytowane przez bielaPL
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat rodzaj działalności, która może tam powstać jest mi znana.
Zostało to bardzo dokładnie opisane w planie, więc tego się nie obawiam. Tym bardziej że działka, którą możemy otrzymać jest na tyle duża, że zapewnia spore odległości od innych sąsiadów.

Bardziej obawiam się problemów związanych z corocznymi opłatami, które rzecz jasna będą rosły, a nie malały.

 

Inna kwestia, że za płotem teście. Ma to swoje plusy, ale i całą masę minusów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, karmen84 napisał:

 

Bardziej obawiam się problemów związanych z corocznymi opłatami, które rzecz jasna będą rosły, a nie malały.

 

Inna kwestia, że za płotem teście. Ma to swoje plusy, ale i całą masę minusów :)

jeśli tylko takie obawy. To nawet sie nie zastanawiaj. Jak dobrze to rozegrasz to na opłaty samo zarobi na siebie :ok: a nawet coś zostanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szyman napisał:

zdajesz sobie sprawę że wiele planów przewiduje budownictwo mieszkaniowe i nieuciążliwe usługi. 

Ja poszedłbym i spytał na jaki okres jest uchwalony plan ewentualnie wybudował otworzył DG i wychodził na tym interesie jeszcze na plus tylko potrzeba mądrego księgowego 

 

 

7 godzin temu, szyman napisał:

dla mnie super jak bym miał za sąsiada krawca, stomatologa, księgowego, stolarza.......

Każdy ma inne potrzeby.

Kolega nie ma chyba ochoty DG tam prowadzić.

Mam stolarza za płotem i chyba do Częstochowy na kolanach z radości pójdę, że se wybudował stolarnię za miastem i tam wyniosl z DG.

Drugi raz pójdę jak wybuduje se gdzie indziej dom i wyprowadzi z wielopokoleniowego domu gdzie mają 6 aut i tylko 3 trzymają na podwórku.

Wiem, że już kiedyś dyskutowaliśmy na ten temat, ale mechanik za płotem to tez z reguły masakra (chyba, że ma na tyle duży parking, że klienci nie porzucają sąsiadom fur pod bramą).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.