Skocz do zawartości

Wkład kominkowy


nikt-znany

Rekomendowane odpowiedzi

Kominek ma być do okazjonalnego użytku, bez płaszcza, a więc:

1. cena jest istotna

2. przy schodzeniu z ceną w dół chciałbym zachować przyzwoitą jakość

3. dom parterowy, więc ogrzewał będzie jedynie salon i komin 🙂

 

I tu pojawia się problem - czy to w ogóle w dzisiejszym świecie gównolitu możliwe?

 

Macie jakieś doświadczenia, a może jesteście w stanie polecić jakiś sensowny jakościowo wkład kominkowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Ja mogę polecić kratki.pl
Ale zastanów się czy jest sens montażu kominka, nie wiadomo czy za jakiś niedługi czas nie zabronią całkowicie palenia w nich.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

kratki to sklep, mnie bardziej interesuje producent/model.

 

 

 

Kratki to jak najbardziej producent, w sklepie sprzedają też wkłady innych producentów, ale głównie swoje. Mam ich wkład ponad 10 lat i przez kilka zim paliłem w nim codziennie, a model musisz mocą dopasować do siebie

 

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

 

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.12.2019 o 11:57, michbaran napisał:

nie wiadomo czy za jakiś niedługi czas nie zabronią całkowicie palenia w nich.

W kominkach czy ogólnie drewnem/węglem?

Jakoś nie wyobrażam sobie takiego zakazu na prowincji, bo czym niby ludzie mieli by sie ogrzewać...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, volf6 napisał:

W kominkach czy ogólnie drewnem/węglem?

Jakoś nie wyobrażam sobie takiego zakazu na prowincji, bo czym niby ludzie mieli by sie ogrzewać...

Z kominka opalanego suchym drewnem dymu prawie nie ma, a i zapach nawet przyjemny :)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.12.2019 o 12:12, mazi napisał:

kratki to sklep, mnie bardziej interesuje producent/model.

 

Co do zakazu, pożyjemy, zobaczymy. Komin stoi, pasowałoby zrobić z niego użytek.

 

Kup sobie kozę na ekopelety.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem na działce taki narożny z "kratki.pl" o mocy 8 kW. Z kubatury pomieszczeń wynikało, że z powodzeniem wystarczy. I wystarczy.

Zrobiłem tylko taki błąd, że uwierzyłem w dobre rady producentów iż do 12 kW nie ma potrzeby stosowania dolotu powietrza z zewnątrz.

Jednak by się przydał, bo gdy porządnie podhajcuję, to zasysa zimne powietrze z przewodów wentyalacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcus napisał:

Zrobiłem tylko taki błąd, że uwierzyłem w dobre rady producentów iż do 12 kW nie ma potrzeby stosowania dolotu powietrza z zewnątrz.

To rzeczywiście super świadczy o producencie :)

Mój takich głupot nie gadał, za to jak kupowałem 14kW do chałupy 220m2 to było "panie tym nawet połowy domu nie ogrzeje" .. choć o wyliczonym zapotrzebowaniu na ciepło i oporze cieplnym sprzedawca nie słyszał :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marcus napisał:

Zainstalowałem na działce taki narożny z "kratki.pl" o mocy 8 kW. Z kubatury pomieszczeń wynikało, że z powodzeniem wystarczy. I wystarczy.

Zrobiłem tylko taki błąd, że uwierzyłem w dobre rady producentów iż do 12 kW nie ma potrzeby stosowania dolotu powietrza z zewnątrz.

Jednak by się przydał, bo gdy porządnie podhajcuję, to zasysa zimne powietrze z przewodów wentyalacyjnych.

U mnie mimo dolotu - też zasysa.

Ale ja mam chyba 14 czy 16 kW.

Dolot za małej średnicy chyba - rura kanalizacyjna, a dodatkowo kratka na wejściu na zewnątrz :hmm:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sherif napisał:

To rzeczywiście super świadczy o producencie :) ...

Nie myśl, że tylko w "kratkach" sprawdzałem. To nie jest pogląd tego jedynego producenta.

Do tego różne dobre rady z różnych stron zajmujących się budowlanką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, rwIcIk napisał:

U mnie mimo dolotu - też zasysa.

Ale ja mam chyba 14 czy 16 kW.

Dolot za małej średnicy chyba - rura kanalizacyjna, a dodatkowo kratka na wejściu na zewnątrz :hmm:

 

 

albo nieszczelny wkład.

 

14 godzin temu, Marcus napisał:

Nie myśl, że tylko w "kratkach" sprawdzałem. To nie jest pogląd tego jedynego producenta.

Do tego różne dobre rady z różnych stron zajmujących się budowlanką.

Nie wiem z kim rozmawiałeś, jak szukałem kominka rozmawiałem ze sprzedawcami, rozmawiałem z producentami - wszyscy jak jeden radzili na etapie budowy doprowadzić powietrze bo to podstawa. Wszyscy też radzili kupować wkład dostosowany do wentylacji mechanicznej aby był szczelny. 

Równie dobrze mogli Ci doradzić kominek otwarty :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

Równie dobrze mogli Ci doradzić kominek otwarty :)

Ja właśnie marzyłem o kominku otwartym, ale wszyscy odradzali :(

Częstym argumentem było to, że do otwartego kominka potrzebny jest prawdziwy fachowiec, a o takich niezmiernie trudno i się cenią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.12.2019 o 11:57, michbaran napisał:



Ja mogę polecić kratki.pl
Ale zastanów się czy jest sens montażu kominka, nie wiadomo czy za jakiś niedługi czas nie zabronią całkowicie palenia w nich.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

2022 kominki maja spełniać inne normy tylko putanie jak to wyegzekwują ? 

 

Według dyrektywy unijnej, zwanej potocznie ekoprojektem (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE), urządzenia energetyczne we wszystkich krajach Unii Europejskiej powinny spełniać szczegółowe normy – chodzi m. in. o granice emisji pyłów, tlenku węgla, czy tlenku azotu. Ekoprojekt odnosi się nie tylko do pieców, czy pomp cieplnych, ale też do „ogrzewaczy pomieszczeń na drewno”, do których zalicza się nawet domowe kominki będące dodatkowym źródłem ciepła.

Polskie prawo też się zmienia

• Od 1 lipca tego roku zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości, m.in. mułów i drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu,

• W przypadku ogrzewaczy pomieszczeń (kominki) również zastosowany został okres przejściowy – wymagania dla nowo instalowanych ogrzewaczy pomieszczeń wejdą w życie 1 lipca 2017 roku,

• Wejście w życie uchwały antysmogowej dla całej Małopolski nie pociągnie za sobą natychmiastowych konsekwencji. Na dostosowanie się do jej przepisów mieszkańcy będą mieli czas do końca 2022 roku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chorzyn napisał:

2022 kominki maja spełniać inne normy tylko putanie jak to wyegzekwują ? ...

Jedyna szansa, to niedopuszczenie do handlu urządzeniami nie spełniającymi nowych norm.

A istniejące będą działały i tak.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Marcus napisał:

Ja właśnie marzyłem o kominku otwartym, ale wszyscy odradzali :(

Częstym argumentem było to, że do otwartego kominka potrzebny jest prawdziwy fachowiec, a o takich niezmiernie trudno i się cenią.

Trochę się nie dziwie, z otwartego ognia to sobie ognisko można zrobić na zewn :bbq:.

Obecnie to się mocno kłóci z trendami i parciem na niskoenergetyczność.

 

17 godzin temu, Marcus napisał:

Jedyna szansa, to niedopuszczenie do handlu urządzeniami nie spełniającymi nowych norm.

A istniejące będą działały i tak.

Straszyli, że jak wejdzie lokalny zakaz palenia to zaczną sprawdzać, ale nie słyszałem żeby komuś kominek sprawdzali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sherif napisał:

... Straszyli, że jak wejdzie lokalny zakaz palenia to zaczną sprawdzać, ale nie słyszałem żeby komuś kominek sprawdzali.

Już widzę lokalny zakaz palenia w wiejskich gminach :lol:

Wkład, który mam zainstalowany spełnia, wg producenta wymagania EKOPROJEKTU oraz normę BlmSchV2. Cokolwiek miało by to znaczyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Marcus napisał:

Już widzę lokalny zakaz palenia w wiejskich gminach :lol:

Wkład, który mam zainstalowany spełnia, wg producenta wymagania EKOPROJEKTU oraz normę BlmSchV2. Cokolwiek miało by to znaczyć.

 

Ja nawet sobie cert wydrukowałem jakby im przyszło co do głowy :phi:, chociaż w Warszawie nie ma jeszcze zakazu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.01.2020 o 20:03, sherif napisał:

Ja tradycyjnie odradzę to co mam czyli Unico.

Kolega ma z Kratek i jest zadowolony. Dobre opinie mają też niemieckie wkłady, znajomi mają i sobie chwalę, ale nie pamiętam nazwy - obecnie poszedł bym tą drogą.

 

Niestety ale chyba teraz kupić kominek to trzeba wydać naprawdę sporo, a nie wiadomo jak długo to jeszcze pociągnie. 

Pamiętam jak na początku byłeś z Unico zadowolony. Później chyba poszło o duże zużycie drewna, prawda? 

Ja mam romotopa i niby jestem zadowolony ale po 1 chyba z 10 fachmanów go regulowało przenosiło pompy szukało przyczyny strzelania itp, dopóki sam się nie zdoktoryzowalem i nie pokazałem ostatniemu co i gdzie ma zrobić to był permanentnie zapowietrzony. 

Druga sprawa to jego moc minimalna 6kw też każdy mi mówił żeby na to nie patrzeć a na max. Bo jak mam max 20kw kocioł to kominek powinien mieć też tyle max 😁

Efekt, muszę palić naprawde delikatnie bo przy jakimś mocniejszym paleniu mam 25c w salonie. 

 

Generalnie jakbym miał to robić jeszcze raz to zamiast gazu pompa ciepła PW z klimakonwektorami na lato i prosty kominek powietrzny o jak najmniejszej mocy. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, _luk_ napisał:

Niestety ale chyba teraz kupić kominek to trzeba wydać naprawdę sporo, a nie wiadomo jak długo to jeszcze pociągnie. 

Pamiętam jak na początku byłeś z Unico zadowolony. Później chyba poszło o duże zużycie drewna, prawda? 

Ja mam romotopa i niby jestem zadowolony ale po 1 chyba z 10 fachmanów go regulowało przenosiło pompy szukało przyczyny strzelania itp, dopóki sam się nie zdoktoryzowalem i nie pokazałem ostatniemu co i gdzie ma zrobić to był permanentnie zapowietrzony. 

Druga sprawa to jego moc minimalna 6kw też każdy mi mówił żeby na to nie patrzeć a na max. Bo jak mam max 20kw kocioł to kominek powinien mieć też tyle max 😁

Efekt, muszę palić naprawde delikatnie bo przy jakimś mocniejszym paleniu mam 25c w salonie. 

 

Generalnie jakbym miał to robić jeszcze raz to zamiast gazu pompa ciepła PW z klimakonwektorami na lato i prosty kominek powietrzny o jak najmniejszej mocy. 

 

Byłem i jestem nadal nie zadowolony ale kosztowało to tyle i jest zabudowany, więc nie chce tego ruszać.

Przechodziłem przez to samo, aż w końcu pogoniłem "fachmana" a że nie mogłem nikogo znaleść sam dokształciłem się i zrobiłem jak należy. To akurat działa bardzo dobrze. U mnie kominek jest w salonie otwartym na bardzo dużą kubaturę z antesolą + PW + WM załatwia resztę. Nie da się nagrzać salonu kosztem innych pomieszczeń.

Pewnie obecnie bym inaczej to zrobił, ale jak się wprowadziłem to nie miałem gazu przez blisko 2 lata, a jakoś trzeba było ogrzewać chałupę i kominek (14kW) dał radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.