Skocz do zawartości

Glikol w instalacji CO


GoldFinger

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Poprzedni właściciel domu napełnił instalację centralnego ogrzewania glikolem (czy też pewnie dokładnej płynem na baze glikolu o nieznanym stężeniu) mniej więcej 8 lat temu. Dom jest zamieszkały przez cały rok i normalnie ogrzewany kotłem gazowym kondensacyjnym. W kocioł wbudowana jest pompka obiegowa, która pierwotnie ustawiona był na drugi bieg (z trzech, ok. 60 Wat). Zaobserwowałem wówczas sytuację, że po ok. 30-40 sekundach kocioł kończył grzanie ze względu na osiągnięcie zadanej temperatury płynu w obiegu (np.: 38 stopni). Po przestawieniu pompki na pełną moc (80 Wat) czas pracy kotła nieco się wydłużył. Zauważyłem jednocześnie, że temperatura obudowy pompy jest dosyć wysoka w stosunku do temperatury płynu (postaram się podać jaka mniej więcej jest ta temperatura).
I teraz zastanawiam się na ile ten glikol jest w takiej instalacji potrzebny a na ile niepotrzebnie generuje zwiększone opory przepływu ze względu na większość gęstość w porównaniu do wody i jednocześnie zwiększa zużycie energii elektrycznej.

 

I co z tym robić?
a) nie dotykać bo działa
b) mogę sobie rozcieńczyć, jeśli ma mi być lepiej na sercu ;)
c) czym prędzej rozcieńczyć lub usunąć glikol z instalacji na rzecz wody.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, zzzz napisał:

Gdzie jezt czujnik temperatury płynu? 

Temperatura pompki jest wyższa niż temperatura płynu?

 

Sterownik kotła podaje temperaturę zasilania (żądaną i rzeczywistą) w okolicach 40 stopni. Natomiast temperatura pompki cyrkulacyjnej wydaje mi się, że jest zdecydowanie wyższa, po ok. 1-2 sekundach trzymania ręki na niej zaczyna parzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.01.2020 o 21:02, szyman napisał:

ja bym spuścił trochę i zmierzył zawartość glikolu tj. temp. krzepnięcia :ok:

 

Nabyłem drogą zakupu aerometr samochodowy do pomiaru płynu chłodniczego i wskazał około -37 stopni. Dla porównania sprawdziłem czystą wodę - około zera oraz mieszaninę wody z płynem z instalacji i wówczas temperatura skoczyła do ok. -23 stopni.

 

Podsumowując: czy wynika z tego, że płyn w instalacji jest zbyt gęsty i należy go rozcieńczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, GoldFinger napisał:

 

Nabyłem drogą zakupu aerometr samochodowy do pomiaru płynu chłodniczego i wskazał około -37 stopni. Dla porównania sprawdziłem czystą wodę - około zera oraz mieszaninę wody z płynem z instalacji i wówczas temperatura skoczyła do ok. -23 stopni.

 

Podsumowując: czy wynika z tego, że płyn w instalacji jest zbyt gęsty i należy go rozcieńczyć?

bardzo dobry wynik 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to mieszanina glikolu ma gorsze parametry przyjmowania, przenoszenia ciepła od czystej wody. Chyba większość producentów kotłów zakazuje jego stosowania. Tak krótka praca kotła wskazuje na znikomy przepływ czynnika przez wymiennik. Więc albo pompka nie pompuje prawidłowo albo wymiennik jest zanieczyszczony. 

U mnie wystarczał osad grafitowy ze starych grzejników by włączać kocioł ze względu na zbyt mały odbiór ciepła - zabezpieczenie przed brakiem wody pracujące na różnicy temperatur przed i za wymiennikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.