Skocz do zawartości

junkers i sterownie pogodowe


exor

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś spec od Junkersów może jest tutaj?

 

Nie mogę dojśc do ładu ze sterowaniem pogodowym. Mam kocioł kondensat Junkers 24 kW i regulator CW100. Czujnik temp.zewn. podłączony do kotła tak jak chce tego producent.
Ogrzewam 100m2 podłogi (góra 140m2 podłogi jest wyłączona na razie - zakręcone rozdzielacze totalnie, nie jest używana w tej chwili). Grzejników brak.

 

1. Do tej pory jechałem na regulacji wg temp. pomieszczenia (nie był podłączony czujnik temp. zewn). Teraz przestawiłem na pracę wg krzywej grzewczej i dziwna sprawa jest, bo wydaje mi się, że kocioł dużo więcej teraz pracuje (pali gazu znaczy) niż poprzednio. Czy to tak normalnie jest? Temp. wychodzącej wody na instalację oscyluje wokół 33 stopni.

 

2. Na CW100 zadane mam 22st, ale nagrzewa się do 23. W ogóle jakby się nie słucha tych ustawień z CW100. Ki czort?

 

3. Czy oprócz podłączenia czujnika zewn. to trzeba coś przestawiać w opcjach serwisowych kotła? CW100 bez problemu wykrył, że jest czujnik podpięty (bez zmiany konfiguracji w sumie, tyle co załączyłem zasilanie kotła). Opcja w kotle "1.W1 - Regulacja wg temperatury zewnętrznej z liniową krzywą grzania" jest ustawiona na 0. To tak ok jest?

 

 

Czy w ogóle olać ten czujnik temp. zewn. i przestawić się na regulację wg temp. pomieszczenia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, sherif napisał:

Co znaczy przestawiłeś ?

 

 

No bo na tym sterowniku można wybrać jak chce się regulować i są takie 4 opcje do wyboru.

 

image.png.3166877c82e30eb12652c1e64f7c90b5.png

 

 

 

Cytuj

Czujnik zewn powiniensterować temp zasilania, a czujnik zewn czasem grzania.

 

 

Coś tu nie tak chyba? Czujnik zewn. steruje temp. wychodzącej wody z kotła a czujnik wewn. czasem grzania?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, exor napisał:

 

No bo na tym sterowniku można wybrać jak chce się regulować i są takie 4 opcje do wyboru.

 

image.png.3166877c82e30eb12652c1e64f7c90b5.png

 

 

 

 

 

Nie wiem czemu tak to działa u Ciebie a zapis z instrukcji jest dla mnie nie zrozumiały. Trzeba rozgryźć sterowanie jakie ma tryby i jak to się nastawia. Ja podałem jak to działało u rodziców na starym Junkersie, działa to też tak samo u mnie. Być może kocioł próbuje być mądrzejszy i ma jakieś dodatkowe algorytmy sterowania zasilaniem, np na podstawie dynamiki zmian temp zewn. Zadzwoń do działu wsparcia i zapytaj jak to nastawić aby kocioł uwzględniał dwa podstawowe parametry (i tylko takie): temp wew i temp zewn.

2 godziny temu, exor napisał:

Coś tu nie tak chyba? Czujnik zewn. steruje temp. wychodzącej wody z kotła a czujnik wewn. czasem grzania?

Tak, bo w zależności od temp zewn kocioł dobiera temp zasilania w oparciu o wybraną przez Ciebie krzywą i cały czas się po niej porusza. Natomiast czy trzeba grzać w danym momencie czy nie od tego jest czujnik temp wew. Tak to wygląda w prostym algorytmie sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sherif napisał:

Tak, bo w zależności od temp zewn kocioł dobiera temp zasilania w oparciu o wybraną przez Ciebie krzywą i cały czas się po niej porusza. Natomiast czy trzeba grzać w danym momencie czy nie od tego jest czujnik temp wew. Tak to wygląda w prostym algorytmie sterowania.

 

Mój Junkers (z okolic 2011 roku) działa tak, że za pomocą czujnika zewnętrznego dobiera temperaturę zasilania (na podstawie krzywej grzewczej) a czujnik wewnętrzny delikatnie koryguje temperaturę zasilania. Dopiero przekroczenie rzeczywistej temperatury w pomieszczeniu o 1 stopień względem zadanej na sterowniku powoduje przerwania procesu grzania (wyliczona temperatura zasilania = 0).

Przykładowo:

1. temperatura zadana w pomieszczeniu: 20 stopni, temperatura rzeczywista 20 stopni -> temperatura zasilania 40 stopni

2. temperatura zadana w pomieszczeniu: 20 stopni, temperatura rzeczywista 20,5 stopnia -> temperatura zasilania 38 stopni

3. temperatura zadana w pomieszczeniu: 20 stopni, temperatura rzeczywista 21 stopni -> temperatura zasilania 0 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, exor napisał:

Coś tu nie tak chyba?

 

Bez wódki nie dojdziesz. Mnie piec 25 lat temu ustawiał autoryzowany serwis Vaillianta, który przy każdym kolejnym przeglądzie to sprawdzał. Po czym nagle po blisko 10 latach się okazało, że Vaillant całkowicie zmienił zalecenia nastaw i po tym piec zaczął zużywać znacznie mniej gazu, zachowując komfort termiczny budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.