Skocz do zawartości

Kierowcy "dużych", proszę o wyjaśnienie


technix

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 12.01.2020 o 22:21, grogi napisał:

 

Bo jak jedziesz w dół to masa nie ma znaczenia. Tylko kaganiec. A pod górkę to lekkiemu dużo lżej. 

 

ma znaczenie. jeszcze zalezy od spadku. nawet na stosunkowo niewielkich spadkach w pelni zaladowany zestaw poleci w dol 100, a pusty bedzie jechal na kagancu. dopiero na takich wyraznie zauwazalnych spadkach pusty zestaw bedzie w stanie sie rozpedzic ponad kaganiec, choc znowu, zaladowany zrobi to 'sprawniej'. to nie sa zajecia z fizyki w liceum. w zyciu opory powietrza jednak trzeba brac pod uwage ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.01.2020 o 12:25, technix napisał:

ALE nie to że szeryf, tylko czy ktoś kto na co dzień jeździ TIRem, wytłumaczy mi PO CO wy się wogóle wyprzedzacie, skoro i tak jedziecie po tym manewrze jeden za drugim?

 

ja wiem po co. Po to samo po co wyprzedza się osobówką na zwykłej krajówce, gdy i tak sznurek aut jedzie równo, żeby za 20km w następnej miejcowości być 3 samochody dalej, po co wyprzedza się w mieście rowerzystę, żeby zaraz zajechać mu drogę skręcając w prawo, po co wyprzedza się żeby zaraz zjechać na posesję, po co skuterzysta przed skrzyżowaniem przeciska się między autami obijając lusterka, gdy zaraz te auta ruszą szybciej, będą musiały go znowu wyprzedzić, a on i tak będzie w tym samym miejscu. Bo myślenie kończy się na końcu własnej maski, ewentualnie te kilka metrów wolnego asfaltu (który koniecznie trzeba zająć) dalej, niezależnie czy siedzisz w małym, dużym czy na rowerze. Niestety takie myślenie dominuje też w innych dziedzinach życia, co sprawia, że niełatwo się żyje w tym kraju. Na szczęście powoli się to zmienia.

  • Lubię to 7
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, janusz napisał:

W Danii uczą, żeby zachować chyba 2 sekundy od poprzedzającego pojazdu i to jest dobra zasada, bo tą odległość zmienia się płynnie w zależności od prędkości z jaką się poruszamy zostawiając sobie cały czas odpowiedni zapas czasu na reakcję.

W Polsce też. A przynajmniej ja tak uczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Wystarczy że wszyscy będą jechać przepisowo. Bo warto przypomnieć że dla ciężarówek dopuszczalna prędkość to 80km/h, więc te jadące na ograniczniku, czyli wszystkie, łamią przepisy. Niech jadą zgodnie z ograniczeniem i fakt, że jeden TIR ma odcięcie przy 90, a drugi przy 89,5km/h nie będzie miał znaczenia. Oczywiście osobówki również przepisowo. I byłaby idealna sytuacja, gdzie prawy pas jedzie sznurkiem 80, a lewy 130-140 (na ekspresówkach 120), jest płynnie i bezpiecznie. Rozmarzyłem się ;] 


Chłopie, teraz możesz posnic o 6 w totka i to raczej będzie bardziej realne .


Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.01.2020 o 09:54, Tiomek napisał:

 

 

Nie zauwazy TIRa??? 

 

Taki zestaw, zeby wykonac taki manewr potrzebuje kilku sekund. Po za tym WIEKSZASC kierowcow sygnalizuje, kiedy chce wykonac manewr co daje kierowcy osobowki (ktory, wlasciwie ma duzo sprawniejsze wszystko - hamulce, przyspieszenie i zdolnosc wykonania manewru) co daje kierowcy osobowki z 10 sekund na reakcje od wlaczenia kierunkowskazu przez ciezarowke. Jezeli kierowca osobowki tego nie zauwazy to nie powinien miec prawa jazdy, przy dodatkowym zalozeniu, ze powinien przy wyprzedzaniu zachowac wzmozona ostroznosc


Słowo klucz "większość" to raz.
Po drugie to jest wymuszenie pierwszeństwa - to dwa.
Z resztą się zgadzam.

Zresztą problem jest gdzieś indziej - własnym widzimisie / wygodzie i tym że punkt widzenia jest zależny od miejsca siedzenia...

I to dotyczy to ludzi ogólnie - niezależnie czy ktoś kieruje dużym, małym, motocyklem, rowerem czy jest po prostu jest pieszym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2020‎-‎01‎-‎14 o 22:13, AstraC napisał:

sobie nie poradzi, tylko że w sprzęcie na trasy często pewnie go nie posiadają.

retarder zadziała jak się go wlączy . jak nie będzie wlączony to nic nie zahamuje i taki zestawik 40ton się z górki rozpędzi . owszem ,są automatyczne włączniki zwalniaczy ale nie automat nie działa ze 100% siłą . z dużej górki , nawet przy włączonym zwalniaczu siła ciężkości jest większa niż hamująca i pojazd przyspiesza . trzeba uzyc hamulca zasadniczego ( nożnego ) aby wytracić prędkość .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2020‎-‎01‎-‎15 o 10:57, Zbynek napisał:

Niech jadą zgodnie z ograniczeniem i fakt, że jeden TIR ma odcięcie przy 90, a drugi przy 89,5km/h nie będzie miał znaczenia.

ok . zakąłdamy ,że wszystkie Tiry jada przepisowo 80 km/h na tempomacie ( założenie ) . niestety ale po chwili jeden dojedzie drugiego bo znów zadziała tolerancja błędu pomiarowego , czyli jeden pojedzie 79,8 km/ h a inny 80,2 . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, piter19731 napisał:

ok . zakąłdamy ,że wszystkie Tiry jada przepisowo 80 km/h na tempomacie ( założenie ) . niestety ale po chwili jeden dojedzie drugiego bo znów zadziała tolerancja błędu pomiarowego , czyli jeden pojedzie 79,8 km/ h a inny 80,2 . 

no to wtedt redukcja i ogien:) jak nie to sie jeden za drugiego chowa.

Z inna sprawa, moze jest jakies porozumienie  truckersow by jechac na mijanke wowczas kazdy ma szanse sie schowac w "tunelu" aero o ile dziala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, wladmar napisał:

 

To musialby jechac jakies pare metrow za nastepnym, zeby byc w tunelu, a przypominam, ze jest obowiazek utrzymywania odpowiedniego odstepu dla samochodow ciezarowych.

Dla osobówek taki przepis nie istnieje? 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.01.2020 o 07:57, fanlan napisał:

nagrac, zglosic, opisac i zacierac rece, ze kierowca beknie.

Ale jak znam zycie 99% nagrywajacych narzeka i palcem nie ruszy zeby cwaniactwo karac !

 

mandaty wysokie i nieuchronnosc kary. Oto sposob na sukces.

Jak zawodowy uzbiera punktow to zaboli w budzecie. Ale moze nauczy czegos.

Raz chciałem zgłosić jednego barana.

Policja stowrzyłą nawet specjalną stronę aby wysłać filmik.
Ale się poddałem w momencie gdy dowiedziałem się, że rozmiar video może mieć maks 4MB. Życzę powodzenia.


Od razu dodam, wrzucienie na YT byćnie może.
 Ma być plik filmowy....
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, CiastekD napisał:

Raz chciałem zgłosić jednego barana.

Policja stowrzyłą nawet specjalną stronę aby wysłać filmik.
Ale się poddałem w momencie gdy dowiedziałem się, że rozmiar video może mieć maks 4MB. Życzę powodzenia.


Od razu dodam, wrzucienie na YT byćnie może.
 Ma być plik filmowy....
 

 

4? To chyba 10 sekund w dobrej rozdzielczosci :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.01.2020 o 13:42, CiastekD napisał:

Raz chciałem zgłosić jednego barana.

Policja stowrzyłą nawet specjalną stronę aby wysłać filmik.
Ale się poddałem w momencie gdy dowiedziałem się, że rozmiar video może mieć maks 4MB. Życzę powodzenia.


Od razu dodam, wrzucienie na YT byćnie może.
 Ma być plik filmowy....
 

filmy na policje wysyla sie jako link np do dysk google. Nie nalezy sie poddawac widzac pierwsze drzwi zamkniete,  nalezy poszukac lomu:)

Ale najpierw musi sie chciec by pokonac opor, potem juz jest latwiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, fanlan napisał:

filmy na policje wysyla sie jako link np do dysk google. Nie nalezy sie poddawac widzac pierwsze drzwi zamkniete,  nalezy poszukac lomu:)

Ale najpierw musi sie chciec by pokonac opor, potem juz jest latwiej

 

Ja się udałem z pendrive na komendę, polecam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, fanlan napisał:

filmy na policje wysyla sie jako link np do dysk google. Nie nalezy sie poddawac widzac pierwsze drzwi zamkniete,  nalezy poszukac lomu:)

Ale najpierw musi sie chciec by pokonac opor, potem juz jest latwiej

Ile czasu zajmuje Ci od ściągnięcia, poprzez przyciecie filmu i jego wysłanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.