Skocz do zawartości

Metalowy kanister - reaktywacja. Czy warto?


Benjamin

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jak w tytule. Potrzebuję kanistra 20l na paliwo. Znalazłem w piwnicy jeden, pusty i nieużywany od wielu lat. Po otwarciu wysypało się trochę rudego proszku. Wielokrotne płukanie, również metodą "ze śrubami", jak na razie daje mizerny efekt. Jest szczelny, ale cały czas wylatują drobne zanieczyszczenia. Kanister ma być na paliwo, więc musi być czysty. Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami:

1. Spróbować wlać odrdzewiacz np. fosol, pozostawić na jakiś czas, a potem płukać aż do skutku,

2. Dać sobie spokój, zezłomować i kupić nowy, plastikowy lub dużo droższy metalowy

 

Ostatnio w jednej z sieci handlowych znalazłem niedrogi plastikowy kanister 20l za ok. 25 zł z adnotacją "do jednokrotnego użytku". 😠 Z kolei w supermarkecie budowlanym inny plastikowy - droższy, ale bez tej uwagi. Czy macie może jakieś doświadczenia z reaktywacją starych metalowych kanistrów? Jest sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te stare kanistry są fajne żeby z nich zrobić:

-barek na wódkę i kieliszki

-szafkę opcjonalnie na kółkach z rączką

-apteczkę

 

Wyrzucić zawsze zdążysz. Wiesz sobie na Allegro czy OLX kanister 20 litrów i zobacz co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Benjamin napisał:

 

Metoda szybka na czyszczenie w środku, ale strasznie by się poobijał na zewnątrz. ;)

Zawijasz w szmaty na sztywno w bębnie, nie może latać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Benjamin napisał:

Ostatnio w jednej z sieci handlowych znalazłem niedrogi plastikowy kanister 20l za ok. 25 zł z adnotacją "do jednokrotnego użytku". 😠 

Ja ostatnio na stacji benzynowej (Lotos) kupiłem kanister 20 l za kilkadziesiąt zł :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Benjamin napisał:

Pytanie jak w tytule. Potrzebuję kanistra 20l na paliwo. Znalazłem w piwnicy jeden, pusty i nieużywany od wielu lat.

 

Ja mam 3 takie metalowe w garażu. Też długo nie używane. I nie wiem, co w nich jest (znaczy czy są jakieś zanieczyszczenia, bo paliwa w nich nie ma). Chcesz, to Ci je mogę dać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ArekMiz napisał:

 

Ja mam 3 takie metalowe w garażu. Też długo nie używane. I nie wiem, co w nich jest (znaczy czy są jakieś zanieczyszczenia, bo paliwa w nich nie ma). Chcesz, to Ci je mogę dać. :)

Daj foto. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zzzz napisał:

Ale czy one są do trzymania benzyny?

Kanister to nie bańka po oleju choć i do takich niektórzy tankują....

Ja często trzymam ale w takim 5 litrowym kanistrze i nic się nie dzieje, zresztą one mają dopuszczenie też i do benzyny:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.01.2020 o 18:30, rwIcIk napisał:

Obecnie głównie takie są w sprzedaży.

 

 

Nowy metalowy 20l można kupić np. w Juli za prawie stówę. Za to zaskakująca była ta uwaga, którą znalazłem na jednym z tańszych plastikowych - "przeznaczony do jednokrotnego użycia". :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.01.2020 o 13:32, Cinek napisał:

Do czyszczenia w środku potrzebujesz betoniarki. ;)

Szukanie sąsiada z betoniarką + jakiś czas w betoniarce i prąd z 1,5kW silnika a efekt i tak niewiadomy

vs

nowy kanister na stacji za 20 zł na najbliższej stacji

;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Benjamin napisał:

 

Nowy metalowy 20l można kupić np. w Juli za prawie stówę. Za to zaskakująca była ta uwaga, którą znalazłem na jednym z tańszych plastikowych - "przeznaczony do jednokrotnego użycia". :hmm:

Nie zauważyłem ;]

Od lat używam plastikowych do paliwa do traktorka i kosiarki.

Kiedyś jeden po zimie rozszczelnił się na spawie. ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, rwIcIk napisał:

Nie zauważyłem ;]

Od lat używam plastikowych do paliwa do traktorka i kosiarki.

Kiedyś jeden po zimie rozszczelnił się na spawie. ..

 

Potwierdzam, mój ma już z 12lat i 365dni w roku zalany benzyną. Jest na tyle solidnie wykonany, ze nie przyszło mi na myśl, że może być do jednokrotnego użytku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.01.2020 o 19:43, ArekMiz napisał:

 

Ja mam 3 takie metalowe w garażu. Też długo nie używane. I nie wiem, co w nich jest (znaczy czy są jakieś zanieczyszczenia, bo paliwa w nich nie ma). Chcesz, to Ci je mogę dać. :)

Mi zostały w garażu 4 metalowe 20 litrowe kanistry. Zalewam je zużytym olejem z aut i kosiarki. Gdy się zapełni któryś to oddaję go  na Pszoku 😊. Paliwo trzymam w 5 litrowych plastikowych kanistrach. Lekkich i wygodnych w użyciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.01.2020 o 13:17, Benjamin napisał:

Pytanie jak w tytule. Potrzebuję kanistra 20l na paliwo. Znalazłem w piwnicy jeden, pusty i nieużywany od wielu lat. Po otwarciu wysypało się trochę rudego proszku. Wielokrotne płukanie, również metodą "ze śrubami", jak na razie daje mizerny efekt. Jest szczelny, ale cały czas wylatują drobne zanieczyszczenia. Kanister ma być na paliwo, więc musi być czysty. Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami:

1. Spróbować wlać odrdzewiacz np. fosol, pozostawić na jakiś czas, a potem płukać aż do skutku,

2. Dać sobie spokój, zezłomować i kupić nowy, plastikowy lub dużo droższy metalowy

 

Ostatnio w jednej z sieci handlowych znalazłem niedrogi plastikowy kanister 20l za ok. 25 zł z adnotacją "do jednokrotnego użytku". 😠 Z kolei w supermarkecie budowlanym inny plastikowy - droższy, ale bez tej uwagi. Czy macie może jakieś doświadczenia z reaktywacją starych metalowych kanistrów? Jest sens?

Daj sobie spokój.

Walczyłem ze starym bakiem paliwa z rdzawo-brunatnym nalotem. Wydałem kupę $$ na dobrą chemię i nic to nie dało, nadal miał rude naloty. Potem kupiłem 5l Fosolu i trochę to wypaliło Potem śrubki i znów chemia. Do tego  podgrzewałem jeszcze aby przyspieszyć reakcję. Na to poszedł konwerter rdzy i na koniec specjalna farba epoksydowa. Na zewn malowanie proszkowe.

Zabawy było na tydzień a koszty wyniosły więcej niż nowy zbiornik. W moim przypadku natomiast zależało mi, aby uratować go, bo był oryginalny.

Z kanistrem nawet bym się nei zastanawiał.

BTW. U dziadka mam jeszcze kanister z Afrika Korps :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.