Skocz do zawartości

[KzAK] Piec kondesacyjny?


grzes25

Rekomendowane odpowiedzi

Po 11 latach zepsuł mi się piec kondensacyjny Saunier Duval Ecosy F28 (padła płytka i wg. autoryzowanego serwisanta naprawa nieopłacalna koszt 1000zł) i teraz na szybko muszę kupić nowy piec.

Co wybrać, serwisant polecał mi SD Thelia Condens, znajomy Wolfa, jeszcze ktoś inny Viesmanna?!

Budżet ok. 15tyś zł!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam kupić coś niedrogiego, z dobrym dostępem do serwisu i dostępnymi częściami. Coś co ma dosyć dużą unifikację części i sporo się tego sprzedaje. U rodziców jest prosty Vailant i dobrze chyba odpowiada takim wymaganiom. Idzie dokupić części do niego, wiele porad w sieci, serwisanci mają części na aucie bez czekania.

 

Dla przykładu że marka to nie wszystko Viessmann koleżanki z pracy, bardzo drogi, z wbudowanym zasobnikiem, może dwa lata ma i 5 zasobnik, co dziwne nierdzewny. Serwis zaczyna już się wypierać i zgania na wodę, prądy błądzące i inne takie i proponują już dostawienie zasobnika zewnętrznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, grzes25 napisał:

Po 11 latach zepsuł mi się piec kondensacyjny Saunier Duval Ecosy F28 (padła płytka i wg. autoryzowanego serwisanta naprawa nieopłacalna koszt 1000zł) i teraz na szybko muszę kupić nowy piec.

Co wybrać, serwisant polecał mi SD Thelia Condens, znajomy Wolfa, jeszcze ktoś inny Viesmanna?!

Budżet ok. 15tyś zł!

 

Może głupie pytanie, ale sprawdzałeś, czy tego Ci nie obejmuje polisa ubezpieczeniowa domu? Bo mnie kiedyś TU płaciło kilka tysięcy za wymianę całej elektroniki pieca, z tym że to było na skutek uderzenia pioruna w sąsiedztwie. Ale w różnych polisach są różne warunki, do tego zmieniają się w czasie (sposoby likwidacji szkód także), więc spróbowałbym zatelefonować do TU i popytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Lucyfer napisał:

 

Może głupie pytanie, ale sprawdzałeś, czy tego Ci nie obejmuje polisa ubezpieczeniowa domu? Bo mnie kiedyś TU płaciło kilka tysięcy za wymianę całej elektroniki pieca, z tym że to było na skutek uderzenia pioruna w sąsiedztwie. Ale w różnych polisach są różne warunki, do tego zmieniają się w czasie (sposoby likwidacji szkód także), więc spróbowałbym zatelefonować do TU i popytać.

Nie wiem jak jest u kolegi ale u mnie jest wymóg stosowania ochronników przepięć klasy abc tak więc bez tego to teraz można sobie zgłaszać szkody do woli 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, grzes25 napisał:

Po 11 latach zepsuł mi się piec kondensacyjny Saunier Duval Ecosy F28 (padła płytka i wg. autoryzowanego serwisanta naprawa nieopłacalna koszt 1000zł) i teraz na szybko muszę kupić nowy piec.

Co wybrać, serwisant polecał mi SD Thelia Condens, znajomy Wolfa, jeszcze ktoś inny Viesmanna?!

Budżet ok. 15tyś zł!

Pomyśl nad Buderusem gb72

Nie wiem jaka powierzchnia do ogrzania więc co do modelu to się wstrzymam

 

Można iść również tak jak piszą w Viesmanna ale to koszt znacznie wyższy a żywotność taka sama 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ma mieć kW, budżet trochę duży. Sam kocioł czy cała kotłownia.
Duży budżet? Dobry kocioł 24kW to wydatek 8-10k. Do tego wymiana że 2k, nowy zasobnik na wodę z 2k i masz budżet.
Kupowałem do siebie Wolfa, ale serwis mają do bani na Dolnym Śląsku. 3ci serwisant dopiero pojawił się na pierwsze odpalenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo bym się zastanowił jednak nad Termetem.

Gold 25 kw to wydatek  mniej jak 4k PLN.

Serwisant do uruchomienia z dnia na dzień. Reszta cen to w zależności od lokalnych warunków. U mnie majster zainkasował 1500 zł za montaż kotła z zasobnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi znajomy instalator mówił, Termet ma słabe sterowanie, cała logika kotla jest słaba. Określił to jako proteza w kotłowni. Twierdził, że zaleta termeta jest głównie cena i na tym zalety się kończą.
Sam mocno się zastanawiałem czy nie wziąć termeta ale skutecznie mnie zniechęcił. No i kupiłem Wolfa. Nie wiem czy dobrze bo z punktu widzenia użytkownika guzik mnie obchodzi jak działa logika pieca. Patrzę na dwa parametry. Ma być ciepło i ma być niskie zużycie gazu. Czy wydane 5k więcej na Wolfa kiedykolwiek się zwróci w gazie? Nie sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z wiekiem takie piece sie rozłażą i 11 lat to już kres żywotności?
Jeśli wytrzymują sporo dłużej to ja bym chyba wolał starego naprawić za 1000 zeta niż wydawać 15 k
Tylko przez te 11lat technika idzie do przodu, pojawiają się oszczędniejsze pompy, wydajniejsze palniki. Poza tym dzisiaj płytka za 1000zl, jutro palnik za 4k, pojutrze coś tam i w sumie wymienisz wszystko za 15k.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, amciek napisał:
7 godzin temu, volf6 napisał:
Czy z wiekiem takie piece sie rozłażą i 11 lat to już kres żywotności?
Jeśli wytrzymują sporo dłużej to ja bym chyba wolał starego naprawić za 1000 zeta niż wydawać 15 kemoji4.png

Tylko przez te 11lat technika idzie do przodu, pojawiają się oszczędniejsze pompy, wydajniejsze palniki. Poza tym dzisiaj płytka za 1000zl, jutro palnik za 4k, pojutrze coś tam i w sumie wymienisz wszystko za 15k.

Skoro już ten jest kondensacyjny to o jakich oszczędnościach piszesz?

Może i jakieś będą ale stopa zwrotu to pewnie 100 lat:hmm:

Ja po prostu pytam ile taki kocioł wytrzymuje, bo jeśli tylko 10 lat to jest to dramat i dymanie klienta😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz więcej o tym jaką masz instalację, czy masz podłogówkę i grzejniki razem, jaki metraż domu, ocieplenie itd. 

 

Obecny kocioł był dosyć prosty, więc proponowany Termet Gold jak najbardziej jest ok.

 

Przy wyborze kotła kierowałbym się :

-dostępnością serwisantów w swojej okolicy

-lokalną ceną za serwis

-długością gwarancji

-opiniami od nieznajomych gości z internetu 😁

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, amciek napisał:

Z tego co mi znajomy instalator mówił, Termet ma słabe sterowanie, cała logika kotla jest słaba. Określił to jako proteza w kotłowni. Twierdził, że zaleta termeta jest głównie cena i na tym zalety się kończą.
Sam mocno się zastanawiałem czy nie wziąć termeta ale skutecznie mnie zniechęcił. No i kupiłem Wolfa. Nie wiem czy dobrze bo z punktu widzenia użytkownika guzik mnie obchodzi jak działa logika pieca. Patrzę na dwa parametry. Ma być ciepło i ma być niskie zużycie gazu. Czy wydane 5k więcej na Wolfa kiedykolwiek się zwróci w gazie? Nie sądzę.

ale co jest złego w prostocie ??

Tak, ma rację jego sterowanie jest proste grzać / nie grzać + krzywa. Czy jest coś w tym złego, że nie wylicza oporu cieplnego domu, że nie przywiduje spadku temp na zewn ?

Większość rzeczy i tak można sobie sterownikiem zewn załatwić. Za to parametry techniczne ma bardzo dobre, pamiętaj jak 5 lat temu kupowałem to jedynie Termet i Wiessman potrafiły modulować moc od 10%, tylko że Wiessman kosztował niemal dokładnie x2. Podobnie z częściami zamiennymi serwisant podawał mi kiedyś ile kosztuje np płyta główna do Termetu a ile do Wieśka i pamiętam że było to więcej niż x2 :), niby Termet ma jedną płytę do wszystkie gdzie większość konkurencji ma mnogość modeli i płyt. Czyli jak mówił jak padnie zimą Termet to przyjeżdżam i wymieniam, jak w innym to zamawiam i widzimy się za kilka dni,

Ekonomiczne to są wszystkie tego typu konstrukcje o ile potrafią dobrze modulować moc, Termet jest też dość cichy.

W moim przypadku kocioł z montażem wyniósł coś koło 6kzł.

 

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, amciek napisał:

Z tego co mi znajomy instalator mówił, Termet ma słabe sterowanie, cała logika kotla jest słaba. Określił to jako proteza w kotłowni. Twierdził, że zaleta termeta jest głównie cena i na tym zalety się kończą.
Sam mocno się zastanawiałem czy nie wziąć termeta ale skutecznie mnie zniechęcił

I słusznie. Nie może tak być, że kupujesz cały kocioł za mniej, niż oni mają marże na drogim. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, maras77 napisał:

I słusznie. Nie może tak być, że kupujesz cały kocioł za mniej, niż oni mają marże na drogim. :ok:

ale w Termecie jest (lub był) program lojalnościowy dla instalatorów .. można koszulkę dostać i ubranie robocze :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odp, zwłaszcza Lucyferowi!

Zgłosiłem sprawę do TU, nie ma obowiązku posiadania zabezpieczenia przeciwprzepięciowego. Mają zwrócić za nowy kocioł.

Płytka była reanimowana, ale uszkodzenie jest większe i piec dalej nie reaguje.

Wybrałem SD Thelia Condens AS 25 A fan, nie miałem problemów z piecem jak i serwisem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grzes25 napisał:

nie ma obowiązku posiadania zabezpieczenia przeciwprzepięciowego

 

Jak to? Rozporządzenie o warunkach technicznych budynków  jasno mówi o konieczności stosowania zabezpieczeń przepięciowych:nie_wiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ccLot napisał:

 

Jak to? Rozporządzenie o warunkach technicznych budynków  jasno mówi o konieczności stosowania zabezpieczeń przepięciowych:nie_wiem:

Dla kolegi wazne, że TU nie wymaga to 1, a 2 jakie warunki ma spełniać budynek zanim wpisano wymóg w rozporządzenie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

25 minut temu, ZUBERTO napisał:

Dla kolegi wazne, że TU nie wymaga

Ok.

26 minut temu, ZUBERTO napisał:

jakie warunki ma spełniać budynek zanim wpisano wymóg w rozporządzenie?

 

Też mnie to zastanawia

dlaczego np. na wszystkich remontowanych balkonach w bud. mieszkalnych podnosi się barierki na 1,1 m?

Imho jak coś było wybudowane przed rozporządzeniem to rozporządzenie nie obowiązuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w garazu właśnie leżą 2 termety gold 25kw.

Zastąpią jednego veissmana i saunier niedźwiedzia.

stare kotły z otwartymi komorami ok 12letnie więc liczę na jakieś oszczędności rzędu 15-20% w zużyciu gazu, tymbardziej patrząc jakie teraz mamy zimy.

Liczę na sterowanie krzywa plus czujnikiem zewnętrznym bo teraz tego nie mam - tylko włącz wyłącz.

Koszt to 1szt to ok 2800 więc liczę że zakup się zwróci w czasie ;) jakimś czasie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



ale co jest złego w prostocie ??


No właśnie nic. Może źle mnie zrozumiales. Ja dałem się namówić na kocioł za 9k. A termet zrobi to samo i kosztuje 4k. Ale nie ma kolorowego wyświetlacza i innych bajerów, które są mi całkowicie zbędne.
Przyznaje się, że wydynalem się sam bez masła.
  • Lubię to 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.01.2020 o 22:18, amciek napisał:

Duży budżet? Dobry kocioł 24kW to wydatek 8-10k. Do tego wymiana że 2k, nowy zasobnik na wodę z 2k i masz budżet.
 

 

8 tyś? To chyba viessmannnnnnnnn w jakimś drogim sklepie.

Albo to może junkersa sprzęty to jakaś padaka?

Tutaj ceny nieco ponad 5 koła:

https://www.ceneo.pl/47653465

 

Wymiana ze 2 tysie - no może być i tyle. Ale po co nowy zasobnik?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, grzes25 napisał:

Instalator chce mi zamontować filtr magnetyczny, czy jest sens zakładania jeśli mam instalację w miedzi, jedynie grzejniki i zasobnik jest stalowy?!

 

Na pewno zaaplikuj inhibitor korozji do układu. Wtedy ilość syfu pochodzącego z korozji spadnie praktycznie do 0.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2020 o 09:36, exor napisał:

 

8 tyś? To chyba viessmannnnnnnnn w jakimś drogim sklepie.

Albo to może junkersa sprzęty to jakaś padaka?

Tutaj ceny nieco ponad 5 koła:

https://www.ceneo.pl/47653465

 

Wymiana ze 2 tysie - no może być i tyle. Ale po co nowy zasobnik?

 

Ale kolega wspomnial o dobrym kotle.. Więc wybacz.. Junkers nawet obok takiego nie stoi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.01.2020 o 12:21, amciek napisał:


 

 


No właśnie nic. Może źle mnie zrozumiales. Ja dałem się namówić na kocioł za 9k. A termet zrobi to samo i kosztuje 4k. Ale nie ma kolorowego wyświetlacza i innych bajerów, które są mi całkowicie zbędne.
Przyznaje się, że wydynalem się sam bez masła.

 

Tak samo jak ten twój Termet nie ma najważniejszej rzeczy... Bezawaryjnosci.. I tutaj tkwi szkopuł 

Nie wyświetlacze czynią kocioł fajnym lecz jakość 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2020 o 08:28, grzes25 napisał:

Instalator chce mi zamontować filtr magnetyczny, czy jest sens zakładania jeśli mam instalację w miedzi, jedynie grzejniki i zasobnik jest stalowy?!

Jeżeli nie chce za niego góry złota to tak. Nie będzie metaliczny "pył" krążyć po układzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, 4tyelement napisał:

Tak samo jak ten twój Termet nie ma najważniejszej rzeczy... Bezawaryjnosci.. I tutaj tkwi szkopuł 

Nie wyświetlacze czynią kocioł fajnym lecz jakość 

 

Bezawaryjnośc jest też funkcja serwisu i kosztu części zamiennych.

Co z tego, że mam bezawaryjny kocioł, jak co rok serwis kilka stówek i co jakiś czas część za tysiączka.

Wolę termeta, serwis 200, części za grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, maras77 napisał:

 

Bezawaryjnośc jest też funkcja serwisu i kosztu części zamiennych.

Co z tego, że mam bezawaryjny kocioł, jak co rok serwis kilka stówek i co jakiś czas część za tysiączka.

Wolę termeta, serwis 200, części za grosze.

 

Rozumiem, że na gwarancji trzeba serwisować co rok, tak zazwyczaj wywalą sobie w warunkach, ale po gwarancji czyszczenie kotła co rok to lekka rozpusta ;]

Mój serwisant po pierwszym roku dobrowolnie przyznał, że nie było za bardzo co czyścić, po prostu serwis gwarancyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.01.2020 o 09:14, HerrMajki napisał:

Ja od 10 lat używam DeDietrich MCR II 24 + zasobnik 150 ltr. Przeglądy raz w roku - wymieniony zawór trójdrogowy. Sąsiad kupił 3 lata temu MCR III i tez jest zadowolony

Mam MCR II i działa dobrze już 8. rok. W tym czasie tylko serwis i wymiana zaworka bezpieczeństwa, ale to w wyniku awarii zasobnika.

 

MCR III instalatorzy mi odradzili, bo więcej plastiku w nim wprowadzono...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, komor napisał:

 

Rozumiem, że na gwarancji trzeba serwisować co rok, tak zazwyczaj wywalą sobie w warunkach, ale po gwarancji czyszczenie kotła co rok to lekka rozpusta ;]

Mój serwisant po pierwszym roku dobrowolnie przyznał, że nie było za bardzo co czyścić, po prostu serwis gwarancyjny.

 

W czasie gwarancji i trochę po niej serwisowałem co rok, ale to bardziej na zasadzie świętego spokoju. Ostatnio przerwa była 2 lata i też nie za bardzo było co serwisować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.01.2020 o 10:04, grzes25 napisał:

Po 11 latach zepsuł mi się piec kondensacyjny Saunier Duval Ecosy F28 (padła płytka i wg. autoryzowanego serwisanta naprawa nieopłacalna koszt 1000zł) i teraz na szybko muszę kupić nowy piec.

Co wybrać, serwisant polecał mi SD Thelia Condens, znajomy Wolfa, jeszcze ktoś inny Viesmanna?!

Budżet ok. 15tyś zł!

 

Naprawa 1tyś vs kupno nowego 15tyś... Dlaczego uważasz, że naprawa nieopłacalna? Załóżmy, że nowy wytrzyma 15 lat, czyli masz rok eksploatacji za tysiaka. Jeśli naprawisz stary i przeżyje rok, to naprawa osiągnie granicę opłacalności. I dolicz jeszcze tysiaka na podłączenie nowego (przeróbkę rur, komina).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, torelek napisał:

Dlaczego uważasz, że naprawa nieopłacalna

Zapewne dlatego, że przekracza wartość reszty tego kotła. Ale to zawodne liczenie, jak kolega wyżej wykazał. Miało by sens, gdybyś za 800 zł kupić taki sam kocioł używany, tylko dobry. A takiego rynku nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maras77 napisał:

Zapewne dlatego, że przekracza wartość reszty tego kotła

 

Ale on nie handluje kotłami, więc "wartość" kotła to nie jest dla niego cena, którą może dostać. Wartość jest w tym przypadku użytkowa - jeśli urządzenia działa, to można z niego korzystać. Ten stan można osiągnąć naprawiając stary kocioł za 1000, lub kupując nowy za 15 + tysiak za instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 17.01.2020 o 10:04, grzes25 napisał:

Po 11 latach zepsuł mi się piec kondensacyjny Saunier Duval Ecosy F28 (padła płytka i wg. autoryzowanego serwisanta naprawa nieopłacalna koszt 1000zł) i teraz na szybko muszę kupić nowy piec.

Co wybrać, serwisant polecał mi SD Thelia Condens, znajomy Wolfa, jeszcze ktoś inny Viesmanna?!

Budżet ok. 15tyś zł!

zamiast zostawiać kasę u serwisanta polecam znaleźć dobrego elektronika ;) serwisanci nie mają pojęcia o elektronice a często usterki są śmieszne - kolega w takim przypadku przelutował płytkę i wymienił jednego scalaka zamiast wymieniać piec

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, mPh napisał:

zamiast zostawiać kasę u serwisanta polecam znaleźć dobrego elektronika ;) serwisanci nie mają pojęcia o elektronice a często usterki są śmieszne - kolega w takim przypadku przelutował płytkę i wymienił jednego scalaka zamiast wymieniać piec

 

U znajomego padła płyta w kotle, serwisanci krzyczeli 1.5 tyś. za wymianę a elektronik naprawił to za 150 zeta. 😁

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach






No właśnie nic. Może źle mnie zrozumiales. Ja dałem się namówić na kocioł za 9k. A termet zrobi to samo i kosztuje 4k. Ale nie ma kolorowego wyświetlacza i innych bajerów, które są mi całkowicie zbędne.
Przyznaje się, że wydynalem się sam bez masła.
Nie jest tak różowo. To tak jak fiat i mercedes. Czasem fiat przejedzie 1mln kilometrów ale zazwyczaj częściej robi to mercedes...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Joki napisał:

On chce piec a nie kocioł. Cała dyskusja jest jałowa.

;)

 

90% ludzi używa tych terminów zamiennie.

Mało tego - fachowiec, który robił u nas instalacje CO też tak robił czasami.

 

Do poczytania w necie jaka jest różnica.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.