Skocz do zawartości

Prad w ogrodzie


Kiwal

Rekomendowane odpowiedzi

Musze pociagnac prad w ogrodzie do:

a) lamp ogrodowych, sztuk 25

b) slupka pradowego

 

Ad a) - lampy bede miec mniej wiecej po obwodzie dzialki. Daje to mniej wiecej 80-90m przewodu. 

Tak mysle ze pociagne kabel YKY 3x1.5mm po obwodzie ogrodzenia i zamontuje rozgalezniki w miejsach lamp np takie https://www.amazon.de/dp/B075XHW4LS/ref=sspa_dk_detail_11?psc=1&pd_rd_i=B075XHW4LS&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUExSzZGODFZT0hGTjNUJmVuY3J5cHRlZElkPUEwNTMwMDEzTkpIQ1ZBTVlXS1FZJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTA1OTYwMTMzS1BLT0ZXNUtWRVo2JndpZGdldE5hbWU9c3BfZGV0YWlsJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ==

 

lub takie

 

https://www.amazon.de/dp/B081ZVHRFM?ref_=s9_apbd_onr_hd_bw_b2GWLCR&pf_rd_r=2T4Z4G73PFF57VTG5JZY&pf_rd_p=02a13274-bf72-5d17-883b-eddfc29c080f&pf_rd_s=merchandised-search-10&pf_rd_t=BROWSE&pf_rd_i=2076395031

 

Ma to prawo dzialac? Lampy to led, wiec w calosci bedzie to konsumowac okolo 120W pradu. 

 

Ad b) - slupek pradowy - juz mam. Nie wiem co do niego bede podlaczac, ale zwykle cos sie wymysli. Kabel do niego pociagne 3x2.5mm. 

 

Co do wyprowadzenia pradu z domu - to juz mam to zrobione przez goscia co to budowal - zabezpieczony "bezpiecznikiem" 16A, 3x 2.5mm - przy tarasie. Tam sie konczy kabel. Dlatego wymyslilem ze zaloze takie rozgalezienie i pociagne do slupka jedna linie a druga do lamp. Wlacznik swiatel gdzies po drodze zamontuje, moze zrobie Philips Hue...zobaczymy.

 

Ma to prawo dzialac? Musze wiedziec cos wiecej?

Edytowane przez Kiwal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sobie poradzić bez rozgałęźników. U siebie prowadziłem kabel i w miejscach gdzie miała być lampa wypuszczałem pętle nad ziemię z małym zapasem. Póżniej przecięcie kabla, montaż lampy i łączenie przewodu w kostce zasilającej lampę. Czyli tak: zasilanie-lampa-zasilanie następnej lampy itd.

U mnie zadziałało bez problemowo.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, ccLot napisał:

Można sobie poradzić bez rozgałęźników. U siebie prowadziłem kabel i w miejscach gdzie miała być lampa wypuszczałem pętle nad ziemię z małym zapasem. Póżniej przecięcie kabla, montaż lampy i łączenie przewodu w kostce zasilającej lampę. Czyli tak: zasilanie-lampa-zasilanie następnej lampy itd.

U mnie zadziałało bez problemowo.

Czyli robiles dajmy na to 1m kabla wiecej w miejscu lampy i podlaczales tam "wejscie" - "wyjscie"

 

Tez prosta konstrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kiwal napisał:

Co do wyprowadzenia pradu z domu - to juz mam to zrobione przez goscia co to budowal - zabezpieczony "bezpiecznikiem" 16A, 3x 2.5mm - przy tarasie. Tam sie konczy kabel.

zamiast bezpiecznika proponuję wyłącznik zespolony nadmiarowo-różnicowy.  Jest o 1 pole szerszy. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, moim zdaniem niezbędne.

Gdyby jakieś urządzenie lub przedłużacz będzie miał uszkodzoną izolację, to pojawi się napięcie na mokrej  trawie. Może  Ciebie porazić lub co gorsza dzieci jeżeli takowe się pojawią.

 

14 godzin temu, Kiwal napisał:

Wlacznik swiatel gdzies po drodze zamontuje, moze zrobie Philips Hue...zobaczymy.

Proponuję połączenie wyłącznika czasowego ze zmierzchowym. Koszt poniżej 100 a działa perfekcyjnie.

U mnie załącza się o zmierzchu i wyłącza o zadanej godzinie (u mnie 22:00). 

Jest to w pełni automatyczny system.

 

Edytowane przez Hagi84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Hagi84 napisał:

zamiast bezpiecznika proponuję wyłącznik zespolony nadmiarowo-różnicowy.  Jest o 1 pole szerszy. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, moim zdaniem niezbędne.

Gdyby jakieś urządzenie lub przedłużacz będzie miał uszkodzoną izolację, to pojawi się napięcie na mokrej  trawie. Może  Ciebie porazić lub co gorsza dzieci jeżeli takowe się pojawią.

 

Proponuję połączenie wyłącznika czasowego ze zmierzchowym. Koszt poniżej 100 a działa perfekcyjnie.

U mnie załącza się o zmierzchu i wyłącza o zadanej godzinie (u mnie 22:00). 

Jest to w pełni automatyczny system.

 

Dzieki.

W skrzynce mam roznicowke a pozniej "bezpieczniki" na poszczegolne linie (pompa basenowa, oswietlenie, itd)

 

Nowa idea - dzieki za sugestie zmierzchowego wlaczika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze, że każdą puszkę i hermetyczną można wypełnić żelem dielektrycznym, żeby woda nie weszła do środka. 

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.napad.pl%2Fprodukty-462-8526-zel-uszczelniajacy-wonder-fluid.htm&psig=AOvVaw2pr3qDK_Mb7WLtb9HQ-hzA&ust=1579691884852000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCPDo4uzIlOcCFQAAAAAdAAAAABAE

Edytowane przez Hagi84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2020 o 20:58, Kiwal napisał:

Musze pociagnac prad w ogrodzie do:

a) lamp ogrodowych, sztuk 25

b) slupka pradowego

 

Ad a) - lampy bede miec mniej wiecej po obwodzie dzialki. Daje to mniej wiecej 80-90m przewodu. 

 

Co 3,5m lampa 8] ?

Z doświadczenia mam też ok 90m po obwodzie z 3 stron działki. Okolica nie oświetlona, dałem 10 lamp + zarówki 3W i jest w zupelności wystarczające.

Kabel (ziemny !!) kładłem dając petle przy każdej docelowej lampie. Potem łączyłem w kostkach lamp w ich hermetycznym wnętrzu, działa od lat.

Jeżeli są dodatkowe gniazdka to trzeba dać więcej żył lub drugi kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.