Skocz do zawartości

Walka z wilgocią i grzybem


Josyp

Rekomendowane odpowiedzi

W chacie na dole ścian jest wilgoć, ostatnio pojawił się grzyb. Fundamenty wydają się być zaizolowane - wystaje folia kubełkowa, pod podłogą nie wiem co jest - być może same dechy, ale temat wylewki z ociepleniem to na późniejszy czas robota. Teraz mieszkam w pokoju i pojawił się grzyb - mam zamiar skuć wilgotne tynki, tylko co dalej? Smaruje się to jakimś antygrzybowym preparatem? Mam klimę, więc będę ciut suszyć, ewentualnie kupować jakiś osuszacz? Poczekać do lata na upały i wówczas to na nowo otynkować? Wszelkie porady mile widziane, zwłaszcza doraźne, bo ja nie z tych, co to wyburza do fundamentów i robi za ciężkie pieniądze - bardziej taka popelina ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest cos takiego jak injekcja krystaliczna. Wstrzykuje sie w sciane nad fundamentami płyn, który zastępuje izolacje poziomą i osusza ściany. Dobrze zrobiona, jest skuteczna w 100%. Mój kolega się tym zajmuje, kilka razy mu pomagałem przy tym. Osuszają w ten sposób bardzo stare kościoły, zamki i inne budowle. Cena w granicach 800zł za mb ściany

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dobra wentylacja w domu. Już o tym pisałem jak był wątek o parujacej kuchni.
2. Grzanie w domu a nie 17 stopni
3. Fundamenty na lato odkopać, wysuszyć, jakimś czarnym posmarować (abizol chyba), potem grube styro eps lub xps. Zatynkowac. Zasypać piachem. Z rynien zrobić odprowadzenia dalej wody.

Technologi od kościoła nie znam, ale cena sugeruje że może być ok.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Josyp napisał:

W chacie na dole ścian jest wilgoć, ostatnio pojawił się grzyb. Fundamenty wydają się być zaizolowane - wystaje folia kubełkowa, pod podłogą nie wiem co jest - być może same dechy, ale temat wylewki z ociepleniem to na późniejszy czas robota. Teraz mieszkam w pokoju i pojawił się grzyb - mam zamiar skuć wilgotne tynki, tylko co dalej? Smaruje się to jakimś antygrzybowym preparatem? Mam klimę, więc będę ciut suszyć, ewentualnie kupować jakiś osuszacz? Poczekać do lata na upały i wówczas to na nowo otynkować? Wszelkie porady mile widziane, zwłaszcza doraźne, bo ja nie z tych, co to wyburza do fundamentów i robi za ciężkie pieniądze - bardziej taka popelina ;)

Jak ogrzewasz klimą jeden pokój to nie ma szansy, żeby to wyplenić. Trzeba wietrzyć i grzać normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MarcG napisał:

Jak ogrzewasz klimą jeden pokój to nie ma szansy, żeby to wyplenić. Trzeba wietrzyć i grzać normalnie.

Chodziło mi o grzanie piecem, a klima w trybie osuszania, chyba powinna być wydajna? Czy lepiej jakieś osuszacze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gondoljerzy napisał:

Pytanie: skąd wilgoć się bierze. Nawet jeśli jest skuteczna izolacja pozioma, to jeśli fundament jest zimny, ciepło ucieknie przez ścianę w dół do fundamentu i gruntu. Przy podłodze ściana będzie zimna i skropli się tam wilgoć z powietrza.

No i tak to właśnie wygląda, generalnie wilgoć jest na ścianach zewnętrznych, ale w paru miejscach również na wewnętrznych. W mniej używanym pokoju grzyba nie ma, w tym, w którym mieszkam pojawił się niestety.

 

A jeszcze taki pomysł - w kuchni i łazience, gdzie z gruntu rzeczy jest sporo więcej wilgoci, jest git, bo są kafelki wszędzie na dole, czy gdyby zbić tynki i położyć powiedzmy ozdobną cegiełkę w formie płytek, dałoby się zamaskować/zlikwidować problem?

 

Ewentualnie potraktować ściany jakąś chemią i ułożyć regipsy z odstępem 5-10cm od ścian? Zdałoby to egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Josyp napisał:

No i tak to właśnie wygląda, generalnie wilgoć jest na ścianach zewnętrznych, ale w paru miejscach również na wewnętrznych. W mniej używanym pokoju grzyba nie ma, w tym, w którym mieszkam pojawił się niestety.

 

A jeszcze taki pomysł - w kuchni i łazience, gdzie z gruntu rzeczy jest sporo więcej wilgoci, jest git, bo są kafelki wszędzie na dole, czy gdyby zbić tynki i położyć powiedzmy ozdobną cegiełkę w formie płytek, dałoby się zamaskować/zlikwidować problem?

 

Ewentualnie potraktować ściany jakąś chemią i ułożyć regipsy z odstępem 5-10cm od ścian? Zdałoby to egzamin?

Tak, najpierw grzyb będzie pod spodem i nie będzie go widać, potem pewnie wyjdzie. Takim grzebaniem palcem w g nie usuniesz tego nigdy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem biegłym w temacie, ale na zdrowy rozum: żeby grzybki urosły, muszą mieć na czym rosnąć. Na czystym betonie, murze, płytkach ceramicznych i we wnętrzu takich materiałów nie ma pożywki dla pleśni i grzybów. Nawet jeśli są wilgotne. Farby na ścianie, tapety, klej, brud, kurz - to już co innego.

Płyty gipsowe nie lubią wilgoci.

Edit:  Czy może się mylę i sama wilgoć + sole mineralne ze ściany rozpuszczone w wodzie wystarczą?  

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem biegłym w temacie, ale na zdrowy rozum: żeby grzybki urosły, muszą mieć na czym rosnąć. Na czystym betonie, murze, płytkach ceramicznych i we wnętrzu takich materiałów nie ma pożywki dla pleśni i grzybów. Nawet jeśli są wilgotne. Farby na ścianie, tapety, klej, brud, kurz - to już co innego.
Płyty gipsowe nie lubią wilgoci.
Edit:  Czy może się mylę i sama wilgoć + sole mineralne ze ściany rozpuszczone w wodzie wystarczą?  
Wystarczą. Kwestia wilgoci ( mniej) i i temperatury.... Czasami o dziwo dostępu tlenu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podstawa to zlikwidować przyczynę. Żeby nie było grzyba musisz spełnić dwa podstawowe warunki, ogrzewać dom i dobrze wietrzyć. Jeśli któryś z tych warunków nie będzie spełniony to najprawdopodobniej grzyb wróci. Niezależnie co byś robił. Jeśli w domu mieszka parę osób, dodatkowo jest gotowane lub temp. jest niższa niż 20/22 st., albo nie jest wietrzone to grzyb będzie sie pojawiał w najchłodniejszych miejscach pomieszczenia. Jak chcesz się przekonać czy to wilgoć od środka czy z zewnątrz to zdrap troche tynku w miejscu gdzie pojawił się grzyb i zobacz czy pod spodem jest mokro czy sucho. Najczęściej jest sucho co światczy o tym że wilgoć pochodzi ze środka domu. Przy współczesnej stolarce okiennej podstawa to wietrzenie. Przynajmniej jedno okno w każdym pomieszceniu powinno być choć rozszczelnione 90% czasu. Lub uchylone jeśli pogoda pozwala. Jeśli spełnisz te warunki możesz przystąpić do likwidowania grzyba. Ja używam środka Pufas. Ale głównie chodzi o to żeby był na chlorze.

Jeśli mury ciągną wilgoć z zewnątrz, to po zdrapaniu tynku będzie bardziej mokre niż na zewnątrz. Wtedy trzeba najprawdopodobniej izolować fundamenty.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.01.2020 o 21:31, Josyp napisał:

W chacie na dole ścian jest wilgoć, ostatnio pojawił się grzyb. Fundamenty wydają się być zaizolowane - wystaje folia kubełkowa, pod podłogą nie wiem co jest - być może same dechy, ale temat wylewki z ociepleniem to na późniejszy czas robota. Teraz mieszkam w pokoju i pojawił się grzyb - mam zamiar skuć wilgotne tynki, tylko co dalej? Smaruje się to jakimś antygrzybowym preparatem? Mam klimę, więc będę ciut suszyć, ewentualnie kupować jakiś osuszacz? Poczekać do lata na upały i wówczas to na nowo otynkować? Wszelkie porady mile widziane, zwłaszcza doraźne, bo ja nie z tych, co to wyburza do fundamentów i robi za ciężkie pieniądze - bardziej taka popelina ;)

Izolację poziomą masz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.02.2020 o 17:08, Josyp napisał:

przed pierwszą tyż?

 

przed Grunwaldem ;)

tak na szybko kup sobie osuszacz, ja miałem taki za 500zł i całkiem dobrze działał, wilgotność z 90% spadała na 60% w pokoju 40m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.02.2020 o 14:46, Josyp napisał:

nie

To trzeba albo odciąć ściany i zrobić izolację, albo zrobić iniekcję. Warto zaprosić kogoś z firmy, kto takie robi, bo np. wydanie tysiąca czy dwóch uratuje Ciebie od wydania np. 5 tys na różne eksperymenty.

Kolejna rzecz to izolacja, wentylacja oraz ogrzewanie. Dużo można zrobić we własnym zakresie, internet Twoim przyjacielem, ale nie warto pudrować syfa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.