Skocz do zawartości

Gaz ziemny


Jerzy

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie mieszkam w miejscu, gdzie w promieniu 20km nie ma gazu ziemnego. No i planują budować gazociąg i zgazyfikować okolicę. Miasto porozsyłało informację, aby zgłaszać chęć podłączenia się do instalacji.

 

Napiszcie mi czy jest sens podłączania domku, ogrzewany do tej pory ekogroszkiem, zużycie ok. 1 worek/24h. Jak to wygląda kosztowo, czy ogrzewanie gazem jest tańsze? Czy warto się w to bawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Jerzy napisał:

Jak to wygląda kosztowo, czy ogrzewanie gazem jest tańsze? Czy warto się w to bawić?

To zależy jak ocieplony dom? Ogólnie w nowych domach powinno wyjść podobnie ale komfort nieporównywalny.

Włączasz i do przeglądu kotła zapominasz o temacie.

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Joki napisał:

To zależy jak ocieplony dom? Ogólnie w nowych domach powinno wyjść podobnie ale komfort nieporównywalny.

Włączasz i do przeglądu kotła zapominasz o temacie.

 

To stary domek, z lat 80-tych, ocieplony styropianem 8cm, instalacja CO na calowych rurach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jerzy napisał:

Słuchajcie mieszkam w miejscu, gdzie w promieniu 20km nie ma gazu ziemnego. No i planują budować gazociąg i zgazyfikować okolicę. Miasto porozsyłało informację, aby zgłaszać chęć podłączenia się do instalacji.

 

Napiszcie mi czy jest sens podłączania domku, ogrzewany do tej pory ekogroszkiem, zużycie ok. 1 worek/24h. Jak to wygląda kosztowo, czy ogrzewanie gazem jest tańsze? Czy warto się w to bawić?

Gaz ziemny to jedno z najtańszych źródeł ogrzewania. Koszta roczne zależą bardzo od budynku, w moim przypadku (222m2 PU) koszt 2019r (ogrzewanie +CU+gotowanie) zamknął się w 1631zł. Aczkolwiek jak przypomnę sobie ile mnie zachodu kosztowało podpięcie gazu, budowa tego wszystkiego to niem czy drugi raz był się na to zdecydował, a gaz miałem nie 20km a 20m od działki :phi:.

Jako alternatywy to ciągnięcia gazu rozważyłbym pompę ciepła + panele PV.

 

  • Haha 1
  • Nie lubię tego 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jerzy napisał:

Napiszcie mi czy jest sens podłączania domku, ogrzewany do tej pory ekogroszkiem, zużycie ok. 1 worek/24h. Jak to wygląda kosztowo, czy ogrzewanie gazem jest tańsze? Czy warto się w to bawić?

 

Jestem w tej chwili w fazie testowania [od października] instalacji po zmianie paliwa z miału na gaz.

 

Potrzebowałem do ogrzania chałupy 5-6 ton miału klasy 23.

 

Jak wyjdę finansowo - napiszę za rok, ale już widzę, że była to jedna z lepszych inwestycji. Komfort nie do przecenienia.

 

Koszt zmiany kotła + przyłącze + projekty i rury w domu + przeróbka niewielkiej części instalacji - około 24 tyś zł.

[Dom 10-letni instalacja nowego typu]

Edytowane przez lessero
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Jestem w tej chwili w fazie testowania [od października] instalacji po zmianie paliwa z miału na gaz.
 
Potrzebowałem do ogrzania chałupy 5-6 ton miału klasy 23.
 
Jak wyjdę finansowo - napiszę za rok, ale już widzę, że była to jedna z lepszych inwestycji. Komfort nie do przecenienia.
 
Koszt zmiany kotła + przyłącze + projekty i rury w domu + przeróbka niewielkiej części instalacji - około 24 tyś zł.
[Dom 10-letni instalacja nowego typu]
Jaka powierzchnia do ogrzania, i jaka temperatura w domu?

Wysłane z Mate 10 Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, _ArtuR_ napisał:

Jaka powierzchnia do ogrzania, i jaka temperatura w domu?

Wysłane z Mate 10 Pro
 

Na parterze i piętrze (poddasze, skosy) około 185 m2. Parter podłogówka ma utrzymywać 23,5 st.C piętro każdy se ustawia na grzejniku jak chce. Pomieszczenie wzorcowe dla grzejników  termostat na 23,5 st.C. Piwnice 90 m2 2 pomieszczenia na 18 stopni 2 na 14 stopni. 2 obiegi z temperaturą zasilania  sterowaną pogodowo (jeden obieg z automatycznym ukł. mieszającym)  + CWU. Kocioł Vaillant Eco Tec 206/5 + bajery.

Edytowane przez lessero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dyskusja w stylu - czy mieć lampę naftową czy oświetlać żarówką.

 

Nie ma ani jednego argumentu przeciwko gazowi ziemnemu - no chyba, że ktoś na siłę znajdzie argument, że może wybuchnąć.

To jest zupełnie inna bajka - urządzenie w 100% bezobsługowe.

Raz uruchamiasz i zapominasz o tym, że istnieje temat - ogrzewanie/ciepła woda.

2 razy w roku przełączasz przełącznik na początek i koniec sezonu grzewczego.

 

A przecież jest jeszcze jeden argument - poprawa jakości powietrza.

Wyobraź sobie jak bardzo mogłoby się zmienić gdyby wszyscy zrezygnowali z palenia paliwami stałymi (oraz śmieciami) na rzecz gazu.

 

O pieniądzach się nie wypowiadam, bo to nie ma żadnego znaczenia.

To znaczy mam na myśli, że dla portfela nie będzie to odczuwalne.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, volf6 napisał:

Jaki masz koszt kWh z tego gazu?

Na marginesie Te podane przez Ciebie wyżej koszty są tak niskie, ze aż śmieszne, może masz licznik zepsuty😁

Jak dobrze pamiętam to kolega @sherif sporo pali w kominku, może stąd ta oszczędność. Kilka dni temu przyszło mi wyrównanie za gaz, cały ubiegły rok kosztował mnie 3,2tys. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

:hehe:

Koszt ogrzewania: 4 212,00 zł / rok

blisko x3 wyższy niż rzeczywisty

 

Jak na moje oko to Ty masz coś tanio, ale kto wie co tam pomodziles jeszcze.

Ja za 150m2 uzytkowej, dom z 2005 porotherm + 12cm styro, okna 2 szybowe (chyba jakieś bez rewelacji ) 3600 przy CO+CW + kuchenka gazowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ZUBERTO napisał:

Jak na moje oko to Ty masz coś tanio, ale kto wie co tam pomodziles jeszcze.

Ja za 150m2 uzytkowej, dom z 2005 porotherm + 12cm styro, okna 2 szybowe (chyba jakieś bez rewelacji ) 3600 przy CO+CW + kuchenka gazowa.

To sie w sumie zastanawiam ile ja bede placil skoro podobna powierzchnia mam.

Tylko ze:

Okna 3 szyby uw 0,8

Styro grafit 0,31 20cm

Wentylacja z odzyskiem.

 

Zeby mi ten kocioł gazu nie zaczal produkowac 😁

  • Lubię to 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Chalek napisał:

To sie w sumie zastanawiam ile ja bede placil skoro podobna powierzchnia mam.

Tylko ze:

Okna 3 szyby uw 0,8

Styro grafit 0,31 20cm

Wentylacja z odzyskiem.

 

Zeby mi ten kocioł gazu nie zaczal produkowac 😁

 

Mam dom z lat 80 koło 180m2, ale docieplony 15cm styropianu grafit, okna 3szyby, ocieplone stropy, balkony itd

Instalacja CO nowa (kocioł kondensacyjny)

Sezon zimowy wychodzi ok 2tys

W domu 20.5'C dzien i 19'C noc

Więc tragedii nie ma

Przed ociepleniem szło ok 5ton węgla

 

Gaz jest droższy, ale komfort nieporównywalny, 

te kilka stówek warto dopłacić

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Chalek napisał:

To sie w sumie zastanawiam ile ja bede placil skoro podobna powierzchnia mam.

Tylko ze:

Okna 3 szyby uw 0,8

Styro grafit 0,31 20cm

Wentylacja z odzyskiem.

 

Zeby mi ten kocioł gazu nie zaczal produkowac 😁

Tak tylko Ci się wydaje, również mam styro grafitowe 20cm, dobre 3szybowe okna, rekuperacje, 30cm piany na dachu, postawiony z Ytonga, nadproża Ytong, wieniec i strop dodatkowo ocieplone . 4 osobowa rodzina w dzien 20,8* w nocy 20.4* bo i tak niżej nie spadnie. Dom 140PU po podłogach jakieś 170 Jak wczesniej pisałem za cały rok jest rachunek 3,2tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Chalek napisał:

To sie w sumie zastanawiam ile ja bede placil skoro podobna powierzchnia mam.

Tylko ze:

Okna 3 szyby uw 0,8

Styro grafit 0,31 20cm

Wentylacja z odzyskiem.

 

Zeby mi ten kocioł gazu nie zaczal produkowac 😁

Mówisz, że mój "piec" jest jak prestiż (w sumie pewne podobieństwo jest, ma już 15 lat)?

To co na dane @sherif powiesz?

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, volf6 napisał:

Jaki masz koszt kWh z tego gazu?

Na marginesie Te podane przez Ciebie wyżej koszty są tak niskie, ze aż śmieszne, może masz licznik zepsuty😁

0.12PLN netto

Liczniki mam dwa swój i gazowni i oba się zgadzają :)

Zużycie nie jest niskie, adekwatne do domu niskoenergetycznego, miało być ok 50kWh/m2 na rok i wyszło w praktyce deko mniej :).

 

5 godzin temu, Joki napisał:

Wystarczy 17st.C. w chałupie.

 

Zgadłeś tyle miewam ... jak gdzieś na dłużej wyjeżdzamy. Std 20.25C noc, 21.25C dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sadlos napisał:

Jak dobrze pamiętam to kolega @sherif sporo pali w kominku, może stąd ta oszczędność. Kilka dni temu przyszło mi wyrównanie za gaz, cały ubiegły rok kosztował mnie 3,2tys. 

Ok 2,5mp na rok a to raczej rekracyjne palenie dla przyjmności, bo cenowo wychodzi drożej niż gaz :)

 

1 godzinę temu, ZUBERTO napisał:

Mówisz, że mój "piec" jest jak prestiż (w sumie pewne podobieństwo jest, ma już 15 lat)?

To co na dane @sherif powiesz?

Mam podobne parametry izolacyjne 20cm 0.31 styro, 35-38 wełny AFAIR 0.38, pod parterem mam chyba ze 25cm styro +15cm fundament, okna AFAIR 0.7-0.8, dachowe chyba jeszcze lepsze jak do pasywnego bo była promocja :). Tylko to wszystko nie jest gwarancja niskich rachunków, ważne jest samo wykonanie, dobry projekt i świadomość. Ja byłem dość świadomy co chce i pilnowałem każdego kroku, robiłem dużo dodatkowych rzeczy jak np odcięcie pionowe pustaków od fundamentów, czy ciepła podsypka pod chudziaka. Zwieńczeniem tego wszystkiego był porządne badanie (audyt) szczelności z kamerą termowizyjną. Z jednej strony pokazało bardzo dobre parametry (niemal pasywny fundament, bardzo dobre okna, itd) z drugiej błędy, które po tym badaniu wyeliminowałem. Tutaj jest walka o szczegóły i ma się tak szczelny i ciepły dom jak jego najsłabszy punkt :).

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ZUBERTO napisał:

Jak na moje oko to Ty masz coś tanio, ale kto wie co tam pomodziles jeszcze.

Ja za 150m2 uzytkowej, dom z 2005 porotherm + 12cm styro, okna 2 szybowe (chyba jakieś bez rewelacji ) 3600 przy CO+CW + kuchenka gazowa.

W kwestii metrów PU mam 222m2, ale garaż i kotłownia nie jest grzana (choć i tak jest ciepło z racji niemal braku izolacji), więc odpada jakieś 50m2. Z drugiej za to strony dom ma olbrzymią kubaturę ok 991m3 z racji sporej antresoli na całym salonie + dom ma duże skosy, więć po podłogach liczyć (gdzie w sporej części jest podłogówka) to jest pewnie prawie 300m2.

 

Dla niedowiarków:

image.png.ce80f506fa7919e62a7216725b00c31b.png

 

"rok" u mnie trwa od 1.11

i temp (jak widać w ok przerwy świątecznej nas nie było :) ):

image.png.91f4228fe70407e708cb54abeab5a9be.png

Edytowane przez sherif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 3, 4 tys mnie gaz wynosi. Paliwo stałe vs gaz- zakładaj gaz i się nie zastanawiaj. Wygoda jak 100-50.

Ale jak dużo ma Cię to przyłącze kosztować to się zastanów czy nie lepiej w dzisiaj szych czasach w kierunku GWC/ pompa ciepła+ PV iść...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, volf6 napisał:

Na owej stronie założyli cenę 22 grosze ...

Ciekawe ile inni płacą, może masz wyjątkowo tanio:)

To nie wiem skąd oni biorą takie ceny. Zwykle ceny w różnych regionach są zbliżone. U mnie sprzedawcą jest PGNIG, taryfa W-2.1.

Na ten rok cena 12,78gr, co daje 15,72 brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.01.2020 o 07:32, Jerzy napisał:

 

To stary domek, z lat 80-tych, ocieplony styropianem 8cm, instalacja CO na calowych rurach...

Coś podobnego mają teście.

Gazem jednak drożej wychodzi.

Ale wygoda jest.

A zimy ostatnio słabsze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sherif napisał:

To nie wiem skąd oni biorą takie ceny. Zwykle ceny w różnych regionach są zbliżone. U mnie sprzedawcą jest PGNIG, taryfa W-2.1.

Na ten rok cena 12,78gr, co daje 15,72 brutto.

U mnie ani w najbliższej okolicy nie ma gazu więc cen nie porównam ale moze inni się wypowiedzą:ok:

I jeszcze kwestia czy ta cena gazu zawiera wszystkie składowe, bo moze jest tak jak przy prądzie, gdzie cena samego prądu to jakaś połowa ceny całkowitej, bo dochodzą opłaty przesyłowe, stałe, abonamenty itp;] 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rwIcIk napisał:

Coś podobnego mają teście.

Gazem jednak drożej wychodzi.

Ale wygoda jest.

A zimy ostatnio słabsze.

 

 

Pewnie że gaz będzie trochę droższy, ale dużo zależy od tego ile spalimy 

Ja po dociepleniu domu spaliłbym 2-3t węgla, licząc po 600zl/t daje 1200-1800zl, liczmy średnio 1500zl

Więc oszczędność 500zl/rok

(realnie trochę więcej bo węglem grzałem CWU)

 

Ale gdyby liczyć przed ociepleniem jak szło 2x tyle, to już robi się 1000zl/rok

 

Z drugiej strony paliłem tanim miałem, węgiel można i po 800zl kupować

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam 2 miesiąc. W grudniu poszło 176 m3, a w styczniu 184 m3. Temperatury generalnie ok 21*, łazienka mała 24*. Ale na górze tylko 15 cm wełny, bo skosy jeszcze nie docieplone 2 warstwą i garaż nie ocieplony od środka (panuje w nim temperatura ok 13-14*. Zakładam, że za rok te rachunki raczej spadną jeszcze trochę, jak doizoluję górę i garaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, volf6 napisał:

U mnie ani w najbliższej okolicy nie ma gazu więc cen nie porównam ale moze inni się wypowiedzą:ok:

I jeszcze kwestia czy ta cena gazu zawiera wszystkie składowe, bo moze jest tak jak przy prądzie, gdzie cena samego prądu to jakaś połowa ceny całkowitej, bo dochodzą opłaty przesyłowe, stałe, abonamenty itp;] 

Paliwo + dystrybucja, są dwie zmienne. Ja podałem ich sume. Do tego dochodzi abonament + dystrybucja stała per miesiąc. Co ciekawe abo w W2.1 (taryfa do grzania domu) jest znacznie tańszy (15zł netto) niż w taryfie 3.1 (do grzania domu) gdzie AFAIR abo kosztuje ok 50zeta/m-c. Za to w tym drugim dystrybucja jest trochę tańsza. Limit to 13300kWh rocznie. Po pierwszym roku to przekroczyłem i wpadłem w droższą taryfą, ale od kolejnego już kilka lat mieszczę się w limicie, więc mam tańszy abo .. do grzania wody :). Próbowałem kiedyś drążyć temat dystrybucji i wpływu na cenę, ale widać oni sami nie wiedzą skąd się bierze cena :).

  

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, szyman napisał:

za okres listopad grudzień zapłaciłem 630zł ogrzewanie, ciepła woda do tego gar kuchnia na dole temp. na poziomie 24/25C góra 22/23C 

 

24/25 C ? :totalszok:

Widać, że jesteś blokowy.

Ja od 20 lat jestem przyzwyczajony do 21C.

 

Jakiś czas temu byłem u znajomych w starym bloku gdzie mają 26 C - po 10-15 minutach miałem już dość - nie wiem jak można żyć stale w tak wysokiej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tomo napisał:

Jakiś czas temu byłem u znajomych w starym bloku gdzie mają 26 C - po 10-15 minutach miałem już dość - nie wiem jak można żyć stale w tak wysokiej temperaturze.

 

Ja lubie chodzi po mieszkaniu na krotki rekaw i spodenki ;]

Jak pojade do tesciow co maja ok 20-21 stopni to siedze w polarze :hehe:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Ja lubie chodzi po mieszkaniu na krotki rekaw i spodenki ;]

Jak pojade do tesciow co maja ok 20-21 stopni to siedze w polarze :hehe:

 

 

Dla niektórych osób może to być dziwne - ale ja już 1 C wyżej czuję, że jest mi za ciepło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Ja lubie chodzi po mieszkaniu na krotki rekaw i spodenki ;]

Jak pojade do tesciow co maja ok 20-21 stopni to siedze w polarze :hehe:

 

21C w polarze 8] ?

Ja też lubię chodzić Tshirt i spodenki. Przy 21C jest optymalnie, szczególnie przyjemnie jak podłoga jest ciepła. U rodziców też niby jest 21C ale co z tego jak przy grzejniku ciepło a podłoga lodowata - zupełnie inne odczucie komfortu ciepłego. Ostatnio byliśmy u znajomych w starym boku, 25C, zero wentylacji. Dzieci moment i były całe czerwone, córka  (6lat) mało do gołego się nie rozebrała :hehe:.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:

21C w polarze 8] ?

Ja też lubię chodzić Tshirt i spodenki. Przy 21C jest optymalnie, szczególnie przyjemnie jak podłoga jest ciepła. U rodziców też niby jest 21C ale co z tego jak przy grzejniku ciepło a podłoga lodowata - zupełnie inne odczucie komfortu ciepłego. Ostatnio byliśmy u znajomych w starym boku, 25C, zero wentylacji. Dzieci moment i były całe czerwone, córka  (6lat) mało do gołego się nie rozebrała :hehe:.

 

jakkolwiek glupio to nie zabrzmi to dla mnie 21C w bloku a 21 C w domku to dzien do nocy ;]

Mnie w domach zawsze jest zimno....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

jakkolwiek glupio to nie zabrzmi to dla mnie 21C w bloku a 21 C w domku to dzien do nocy ;]

Mnie w domach zawsze jest zimno....

 

zapraszam do mnie gwarantuję że nie będzie zimno. :ok:. Miałem przez chwile 21C i powiem dla mnie i mojej rodziny to za mało. nie wspominam o wyjściu z kąpieli do takiej temp. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sherif napisał:

Paliwo + dystrybucja, są dwie zmienne. Ja podałem ich sume. Do tego dochodzi abonament + dystrybucja stała per miesiąc. Co ciekawe abo w W2.1 (taryfa do grzania domu) jest znacznie tańszy (15zł netto) niż w taryfie 3.1 (do grzania domu) gdzie AFAIR abo kosztuje ok 50zeta/m-c. Za to w tym drugim dystrybucja jest trochę tańsza. Limit to 13300kWh rocznie. Po pierwszym roku to przekroczyłem i wpadłem w droższą taryfą, ale od kolejnego już kilka lat mieszczę się w limicie, więc mam tańszy abo .. do grzania wody :). Próbowałem kiedyś drążyć temat dystrybucji i wpływu na cenę, ale widać oni sami nie wiedzą skąd się bierze cena :).

  

 

Patrze i patrze na swoje rachunki za gaz.... i ja za same podgrzewanie wody płace prawie tyle co Ty za cały rok z ogrzewaniem... Mam taryfę W3.6 i w okresie letnim płacę średnio ok. 120 zł miesięcznie, gdzie CO nie działa. Może licznik masz zepsuty? ;) albo ja.... choć wszyscy moi znajomi mają wiesze rachunki niż ja.

Edytowane przez sadlos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sherif napisał:

To nie wiem skąd oni biorą takie ceny. Zwykle ceny w różnych regionach są zbliżone. U mnie sprzedawcą jest PGNIG, taryfa W-2.1.

 

Też PGNiG ale przy moim zużyciu mam W-3.6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sherif napisał:

21C przy pełnej podłogówce to imho wystarczająca temp, ale to kwestia indywidualna.

Ja może jestem jakiś dziwny, ale przy nowych podlogowkach nawet przy 23-24C w powietrzu jest mi zawsze zimno w stopy (uwielbiam tylko w skarpetkach smigac).

Oczywiście bez podłogowej jest to samo, ale u siebie niezgodnie że sztuka mam w części podłogówkę na powrocie (kij, że ponoć niezdrowo, ważne że miłe ciepełko stopy czuja).

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, sadlos napisał:

Patrze i patrze na swoje rachunki za gaz.... i ja za same podgrzewanie wody płace prawie tyle co Ty za cały rok z ogrzewaniem... Mam taryfę W3.6 i w okresie letnim płacę średnio ok. 120 zł miesięcznie, gdzie CO nie działa.

U mnie to samo, ale mamy taryfę z wyższym abo, bo za dużo zużywamy rocznie.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sadlos napisał:

Patrze i patrze na swoje rachunki za gaz.... i ja za same podgrzewanie wody płace prawie tyle co Ty za cały rok z ogrzewaniem... Mam taryfę W3.6 i w okresie letnim płacę średnio ok. 120 zł miesięcznie, gdzie CO nie działa. Może licznik masz zepsuty? ;) albo ja.... choć wszyscy moi znajomi mają wiesze rachunki niż ja.

120zł za CWU 8] ? 

Latem mam zużycie ok 200-230kWh /m co daje jakieś 35zł/m. 4os, spora wanna używana niemal codziennie. Czy to mało ? Nie sądze.

U mnie jedno grzanie zbiornika to 5-6kWh czyli ok 40-45 grzań na miesiąc. Zbiornik mam biwaletny (więc jest jakaś strata) ze zbiornikiem 180l na wodę.

Jakbym miał x4 większe zużycie to oznaczałoby grzanie wody kilka razy dziennie i ok 900l wody na dobę 8]. Imho coś masz nie tak z kotłem.

U mnie przez pierwszy rok brał prawie x2 więcej gazu per zbiornik z tymi samymi nastawami (44C) - mimo regulacji. Nie podobało mi się to, wyliczyłem ile E powinno być zużywane + dodałem jakieś straty i dalej było znacznie za dużo. Zawezwałem serwisanta i w sumie dopiero drugi po konsultacji z serwisem producenta wyregulował kocioł tak, że zużywa tyle ile powinien. Oczywiście regulował skład mieszanki ale zmniejszyliśmy też moc grzania wody na ok 60% (12kW). Minus, że grzeje mi ok pół godziny, ale nie wpływa to na komfort, ważne że zużywa zgodnie z danymi producenta oraz moimi wyliczeniami.

Dlatego może warto sprawdzić zużycie i wyregulować kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ZUBERTO napisał:

Ja może jestem jakiś dziwny, ale przy nowych podlogowkach nawet przy 23-24C w powietrzu jest mi zawsze zimno w stopy (uwielbiam tylko w skarpetkach smigac).

Oczywiście bez podłogowej jest to samo, ale u siebie niezgodnie że sztuka mam w części podłogówkę na powrocie (kij, że ponoć niezdrowo, ważne że miłe ciepełko stopy czuja).

Tak, jesteś dziwny :phi:. 24C przy podłogówce oznacza ciepłą podłogę i jak tego nie czuć .. Podłogówka na powrocie jest praktyczni nieregulowalna.

U siebie jak dobije czasem kominkiem do 23C w sypialniach to spać nie można, mimo ciepłej podłogi jeszcze powietrze jest ciepłe.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, ZUBERTO napisał:

Proszę W-3.6 ostatnia faktura w sezonie zimowym, letnim i dodatkowo w-1.1:

Czyli mamy identyczną cenę, chyba coś się pozmieniało z tą dystrybucją (kiedyś im droższy abo/wyższa taryfa tym tańsza dystrybucja). Tj pisałem oni sami nie wiedzą jak to liczą :bzik:.

W w-1.1 droższy zaledwie grosz.

Za to abo 41zł netto vs 15 za w-2.1, opłaca się zmieścić w limicie na w-2 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.