Skocz do zawartości

Gaz ziemny


Jerzy

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, volf6 napisał:

A kto zapłaci opłatę abonamentową i dystrybucyjną stałą?

Jak liczyć to liczyć wszystko:ok:

Podawaliśmy wcześniej ceny rozdzielone abo (per m) i ceny gazu (per kWh). Wniosek jest taki, że nie ważne co robisz z gazem czy grzejesz chatę czy tylko gotujesz w bloku to koszt (samego) gazu jest niemal identyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sherif napisał:

Podawaliśmy wcześniej ceny rozdzielone abo (per m) i ceny gazu (per kWh). Wniosek jest taki, że nie ważne co robisz z gazem czy grzejesz chatę czy tylko gotujesz w bloku to koszt (samego) gazu jest niemal identyczny.

Jak grzejesz węglem to raczej na gazie z rury nie gotujesz więc jak przechodzisz na gaz to wchodzą też opłaty abonamentowe i nie mozna pisać, ze i tak by były, bo ktoś na gazie gotuje;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, volf6 napisał:

Jak grzejesz węglem to raczej na gazie z rury nie gotujesz więc jak przechodzisz na gaz to wchodzą też opłaty abonamentowe i nie mozna pisać, ze i tak by były, bo ktoś na gazie gotuje;)

Tak czy inaczej w cene per kWh opłat abo się nie wlicza. Podobnie z pradem ludzie porównują cenę z kWh a nie z rozbitym abo.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:

Tak czy inaczej w cene per kWh opłat abo się nie wlicza. Podobnie z pradem ludzie porównują cenę z kWh a nie z rozbitym abo.

Prąd to akurat każdy ma a nawet musi mieć więc porównanie takie sobie...

Nie widzę też powodu aby licząc koszty ogrzewania nie podawać wszystkich kosztów i wychodzi na to, ze ta cena 22 groszy (podana na wspominanym wcześniej  portalu) jest bliższa rzeczywistej  niż ta Twoja:)

 

Masz w domu wentylację z odzyskiem ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, volf6 napisał:

Nie widzę też powodu aby licząc koszty ogrzewania nie podawać wszystkich kosztów i wychodzi na to, ze ta cena 22 groszy (podana na wspominanym wcześniej  portalu) jest bliższa rzeczywistej  niż ta Twoja:)

Taak i teraz mamy zgadywać jaki abo był wliczony ?

W moim akurat przypadku abo jest sporo niższy, więc nie podniesie wiele ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:

Taak i teraz mamy zgadywać jaki abo był wliczony ?

W moim akurat przypadku abo jest sporo niższy, więc nie podniesie wiele ceny.

Ok-w Twoim przypadku jest niższy ale chyba chodzi o średnią krajową, ze tak powiem...

Zresztą cenę na owym portalu można zmienić (podać swoją) a nie pisać, ze bzdury podają , bo ja akurat mam taniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, volf6 napisał:

Ok-w Twoim przypadku jest niższy ale chyba chodzi o średnią krajową, ze tak powiem...

Zresztą cenę na owym portalu można zmienić (podać swoją) a nie pisać, ze bzdury podają , bo ja akurat mam taniej...

ale cena gazu tam podana nie była 3x wyższa niż moja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, sherif napisał:

Wzór na ciepło właściwe wody

 

Czyli co:

- mając zbiornik 100 litrów

- chce go podgrzać do 55 stopni

- woda z miasta ma ile? 15 stopni zakładamy?

- czyli musze podgrzac o 40 stopni.

 

Liczę tak:

 

4200J * 100 kg * 40 stopni

???

wychodzi mi 16800000 juli.

 

W kWh to będzie 4,66.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szyman napisał:

ale o co bijecie pianę. Jak bym miał ponownie wybierać to tylko gaz. Nawet jak będzie kosztowało więcej niż inne paliwo. Komfort i czas dla mnie jest niepoliczalny.  

 

No właśnie zastanawia mnie ta dyskusja.

 

Jak jest dyskusja o samochodach to automatyczna klima jest absolutnie niezbędna bo zwykła nie wystarcza.

Jak trzeba latać z workami z węglem to jest spoko, bo "trochę ruchu nie zaszkodzi".

 

Kotłownia w domach z gazem służy najczęściej jako pralnia i suszarnia - weź to zrób z węglem (o miale nie wspomnę).

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sherif napisał:

Coś nie tak zrobiłeś albo zsumowałeś prognozy z ceną.

Cena paliwa to: paliwo gazowe + dystrybucja zmienna.

 

W załączniku jest zestawienie cen PGNiG okręgu tarnowskiego. Jak widać, jest spora różnica w opłatach stałych miesięcznych pomiędzy taryfami W-2.* a W-3.*.

pgnig_01_2020_v1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, GoldFinger napisał:

W załączniku jest zestawienie cen PGNiG okręgu tarnowskiego. Jak widać, jest spora różnica w opłatach stałych miesięcznych pomiędzy taryfami W-2.* a W-3.*.

Niemal identycznie jak w Wawie. O tym pisałem, że różnica jest w abo i to spora, dlatego warto mieścić się w limicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, sherif napisał:

Niemal identycznie jak w Wawie. O tym pisałem, że różnica jest w abo i to spora, dlatego warto mieścić się w limicie.

tylko czyim kosztem??. To wolę płacić więcej i mieć święty spokój :smirk:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.01.2020 o 07:27, Jerzy napisał:

czy ogrzewanie gazem jest tańsze

 

Tańsze na pewno nie jest.

Jeśli przechodzisz z ekogroszku na gaz, to masz przede wszystkim nowy kocioł + modyfikacje instalacji + przyłącze + licznik i pewnie jeszcze coś. Pewnie z 15kPLN.

Ile razy próbuję szacować, to cena dla gazu ziemnego za tyle samo dostarczonej energii wychodzi około 30-40% wyższa, niż dla węgla. Niech będzie 20-30% wliczając podobno większą sprawność kotła kondensacyjnego.

Na plus doliczyłbym święty spokój, brak potrzeby składowania lub wywożenia popiołu oraz brak potrzeby przerzucania węgla. Czy to uzasadnia wzrost kosztu, to musisz odpowiedzieć sobie sam ;) Tu gdzie mieszkam, podnoszone kryterium czystości powietrza nie ma praktycznie znaczenia, bo i tak wszyscy dookoła palą węglem.

 

Edytowane przez kiziuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.02.2020 o 11:49, exor napisał:

 

Czyli co:

- mając zbiornik 100 litrów

- chce go podgrzać do 55 stopni

- woda z miasta ma ile? 15 stopni zakładamy?

- czyli musze podgrzac o 40 stopni.

 

Liczę tak:

 

4200J * 100 kg * 40 stopni

???

wychodzi mi 16800000 juli.

 

W kWh to będzie 4,66.

 

 

 

No ale halo? Dobrze to wyliczyłem?

Co dalej z takimi danymi można zrobić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, exor napisał:

 

 

No ale halo? Dobrze to wyliczyłem?

Co dalej z takimi danymi można zrobić?

 

NIe.

Piec grzeje wodę w pewnej histerezie, czyli np 40-45C, więc de facto podgrzewasz ją o 5C ponieważ woda się miesza z ciepła. Do tego dochodzi cała masa strat.

W moim przypadku powinno być ok 5kWh i tak jest ale trochę się nawalczyłem aby tyle kocioł zużywał (było przeszło x2)

Co dalej ?

Masz licznik gazu i przelicznik na kWh więc możesz sprawdzić ile Ci zużywa E przy takim cyklu. Nie wiem czemu ale część kotłów jest nastawione fabrycznie, że grzeje na max lub blisko max aby jak najszybciej nagrzać wodę a to jest mało efektywne. O ile w tzw okresy przejściowe kocioł przy podłogówce jest oszczędny, bo grzeje na ok 20-30% mocy to przy grzaniu wody jest to mało efektywne. Dlatego z tym walczyłem, no i wodę grzeje się cały rok.

 

Z ciekawostek jak wyglądają zimy :

image.png.88da00a171baab8098df09687bb82618.png

 

2016 rok hajcowałem ok 15MWh gazu na rok ze zużyciem zimą do 3MWh/m, potem co roku mniej, w tym roku przy takiej zimie jak mamy nawet 1,5MWh/m nie padnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

Nie wiem czemu ale część kotłów jest nastawione fabrycznie, że grzeje na max lub blisko max aby jak najszybciej nagrzać wodę a to jest mało efektywne. 

 

 

poczekaj nie rozumiem dłuższe grzanie wody z mniejsza mocą jest bardziej efektowne od szybkiego na pełnym ogniu. W moim przypadku 100l jak opróżnię np. przy kąpieli tak że leci zimna woda, ponowne nagrzanie do ustawionej temp 50C.  zajmuje jakieś 5-7min. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, szyman napisał:

poczekaj nie rozumiem dłuższe grzanie wody z mniejsza mocą jest bardziej efektowne od szybkiego na pełnym ogniu. W moim przypadku 100l jak opróżnię np. przy kąpieli tak że leci zimna woda, ponowne nagrzanie do ustawionej temp 50C.  zajmuje jakieś 5-7min. 

Tak, wtedy płomień nie idzie pełną mocą, są mniejsze straty, tylko to trwa dłużej. Oczywiście trzeba to dostosować do swojej sytuacji, ja mam spory zasobnik, więc starcza spokojnie na całą wannę. Zwykle żona leje na max, to pod koniec jej kąpieli potrafi się załączyć :) . W niczym to nie przeszkadza mimo, że mam mniejszą temp ustawioną 44-45C (grzeje i tak prawie do 50C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wald0 napisał:

A dlaczego zależy?

Im większa różnica w stratach ciepła tym większa różnica w kosztach.

Ponadto kocioł gazowy bardzo dobrze adaptuje się do zapotrzebowania na moc. Kocioł na paliwo stałe gorzej. Oczywiście zależy jeszcze jaki, niemniej bezwładność jest ogromna. Nie da się też rozpalić kilku patyków czy węgielków a gazowy potrafi zjechać z mocą do 10% lub mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Joki napisał:

Im większa różnica w stratach ciepła tym większa różnica w kosztach.

Ponadto kocioł gazowy bardzo dobrze adaptuje się do zapotrzebowania na moc. Kocioł na paliwo stałe gorzej. Oczywiście zależy jeszcze jaki, niemniej bezwładność jest ogromna. Nie da się też rozpalić kilku patyków czy węgielków a gazowy potrafi zjechać z mocą do 10% lub mniej.

 

Od początku i po kolei....

 

Autor pyta:

 

> czy ogrzewanie gazem jest tańsze (niż ekogroszkiem)?

 

A Ty odpowiadasz:

 

> To zależy jak ocieplony dom? Ogólnie w nowych domach powinno wyjść podobnie ale komfort nieporównywalny.

 

domyślam się, że masz na myśli, że w domach nowych wychodzi mała różnica, a w starych, nieocieplonych większa (na korzyść węgla = węglem taniej)

 

Więc ja po prostu nie rozumiem Twojej odpowiedzi.

a) Niezależnie od rodzaju paliwa jest oczywistością, że dom słabo ocieplony zużyje więcej paliwa niż mocno ocieplony.

Podobnie więcej paliwa (każdego) zużyje dom: (i też nie rozumiem czemu pytałeś o ocieplenie a nie o te poniższe to już nie):

b) większy

c) taki z "ciepłolubnymi" domownikami

 

 

Ale wystarczy skupić się na a)

Zatem albo ogrzewanie gazem jest tańsze, albo droższe.

A skoro - jak rozumiem - ogrzewanie gazem jest droższe zawsze, (z tym, że w domach nowych ta różnica jest stosunkowo mała) - to prawidłowa odpowiedź brzmi "tak, ogrzewanie gazem jest droższe" a nie "to zależy jak ocieplony jest dom."

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jak ocieplony jest dom?

;]

W zupełnie nieocieplonym różnica na niekorzyść gazu będzie dramatyczna. Przy ociepleniu bliskiemu pasywnemu ,gaz może wyjść taniej bo straty na rozpalanie w kotle na paliwo stałe przewyższą koszt gazu. To z kolei zależy od konkretnego kotła.

Edytowane przez Joki
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.02.2020 o 23:25, sherif napisał:

120zł za CWU 8] ? 

Latem mam zużycie ok 200-230kWh /m co daje jakieś 35zł/m. 4os, spora wanna używana niemal codziennie. Czy to mało ? Nie sądze.

U mnie jedno grzanie zbiornika to 5-6kWh czyli ok 40-45 grzań na miesiąc. Zbiornik mam biwaletny (więc jest jakaś strata) ze zbiornikiem 180l na wodę.

Jakbym miał x4 większe zużycie to oznaczałoby grzanie wody kilka razy dziennie i ok 900l wody na dobę 8]. Imho coś masz nie tak z kotłem.

U mnie przez pierwszy rok brał prawie x2 więcej gazu per zbiornik z tymi samymi nastawami (44C) - mimo regulacji. Nie podobało mi się to, wyliczyłem ile E powinno być zużywane + dodałem jakieś straty i dalej było znacznie za dużo. Zawezwałem serwisanta i w sumie dopiero drugi po konsultacji z serwisem producenta wyregulował kocioł tak, że zużywa tyle ile powinien. Oczywiście regulował skład mieszanki ale zmniejszyliśmy też moc grzania wody na ok 60% (12kW). Minus, że grzeje mi ok pół godziny, ale nie wpływa to na komfort, ważne że zużywa zgodnie z danymi producenta oraz moimi wyliczeniami.

Dlatego może warto sprawdzić zużycie i wyregulować kocioł.

 

35zł rachunku? Sam abonament u mnie to ok 50zł:) Ile dziennie idzie Ci gazu w m3? U mnie przez ostatnie dni wychodzi ok 6m3, nie wiem czy to dużo czy mało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, sadlos napisał:

 

35zł rachunku? Sam abonament u mnie to ok 50zł:) Ile dziennie idzie Ci gazu w m3? U mnie przez ostatnie dni wychodzi ok 6m3, nie wiem czy to dużo czy mało...

Abo mam ok 15zł, podałem koszt zużycia gazu (bez abo). Jeden cykl grzania CWU to ok 6kWh, zimą grzanie to 30-100kWh. Wczoraj było -4C to poszło 65kWh łącznie. W m3 nie wiem ile to będzie przelicznik to coś koło /11 AFAIR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, sherif napisał:

Abo mam ok 15zł, podałem koszt zużycia gazu (bez abo). Jeden cykl grzania CWU to ok 6kWh, zimą grzanie to 30-100kWh. Wczoraj było -4C to poszło 65kWh łącznie. W m3 nie wiem ile to będzie przelicznik to coś koło /11 AFAIR.

Według kalkulatora 65kWh to 6m3, czyli tyle samo co u mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sadlos napisał:

 

35zł rachunku? Sam abonament u mnie to ok 50zł:) Ile dziennie idzie Ci gazu w m3? U mnie przez ostatnie dni wychodzi ok 6m3, nie wiem czy to dużo czy mało...

wy naprawdę liczycie sprawdzacie takie rzeczy. 8]

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, blue_ napisał:

 Jak ktoś śpi na pieniądzach to pewnie nie, ale przeciętny kowalski chce wiedzieć gdzie wydał swoje ciężko zarobione grosze

 nie śpię na pieniądzach i takich rzeczy nie liczę. Bo w jakim celu i tak to nic nie zmieni. Dostajesz rachunek z wyliczeniami więc wiesz na co wydajesz cięzko zarobione grosze 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, szyman napisał:

Dostajesz rachunek z wyliczeniami więc wiesz na co wydajesz cięzko zarobione grosze 

 

Ale zwykła zmiana taryfy może obniżyć te rachunki - patrz taryfy W.2 W.3 W.4

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, szyman napisał:

wy naprawdę liczycie sprawdzacie takie rzeczy. 8]

Jak usłyszałem kwoty tutaj napisane to mnie troche zaciekawiło. Dopiero pozniej zostało napisane, że to bez kwoty abonamentu... 2x otwarcie drzwiczek szafki od gazu wymaga takiego poświęcenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sadlos napisał:

. 2x otwarcie drzwiczek szafki od gazu wymaga takiego poświęcenia?

nie ale nadal do niczego nie prowadzi. Przecież nie ogranicze ciepła w domu czy podgrzania wody. z ciekawości zobaczę zużycie dobowe ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, szyman napisał:

ale jesteś uzależniony od zużycia

Tylko trochę, bo jak jesteś w W.4 a masz niższe zużycie to gazownia sama Tobie nie zmieni taryfy, musisz się trochę zainteresować tematem, żeby były troszkę taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, szyman napisał:

wy naprawdę liczycie sprawdzacie takie rzeczy. 8]

U mnie się samo zlicza, ja tylko wyciągam wnioski. Od poczatku byłem na granicy abo a rocznie to prawie 400zł różnicy. Dzięki analizie doprowadziłem też kocioł to zużycia zgodnego z danymi producenta i fizyką.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ccLot napisał:

Tylko trochę, bo jak jesteś w W.4 a masz niższe zużycie to gazownia sama Tobie nie zmieni taryfy, musisz się trochę zainteresować tematem, żeby były troszkę taniej.

Drążyłem kiedyś ten temat.

Kupiłem używany dom i wrzucili mnie w niższą taryfę niż poprzednika.

Zadzwoniłem z ciekawości na BOK PGNiG z zapytaniem dlaczego, przecież dom ten sam, poprzednik w zimnie nie siedział i ja też nie zamierzam.

Usłyszałem wtedy, że nie ważne jak się obrońcę to tylną część ciała zawsze będę miał z tylu.

Dokładnie to, że jeżeli w małej taryfie zużyję za dużo gazu to z automatu przerzucą mnie do wyższej i przyślą wyrównanie abonamentu, jeżeli w dużej zużyję "za mało" to przerzucą do niższej bez wyrównania.

Taka sprawiedliwość dziejowa.

Nie wnikałem dalej czy to prawda, bo kazałem się do wyższej taryfy przepisać (zupełnie niepotrzebnie, najwyżej bym dopłacił, ale teorię w praktyce zbadał).

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ccLot napisał:

Tylko trochę, bo jak jesteś w W.4 a masz niższe zużycie to gazownia sama Tobie nie zmieni taryfy, musisz się trochę zainteresować tematem, żeby były troszkę taniej.

 

To ja będę przykładem, że kilka dni temu gazowania wraz z zakończeniem roku umownego sama przerzuciła z W-3.6 na W-2.1 ze względu na zbyt niskie zużycie gazu. Dzięki temu zaoszczędzę w ciągu roku na opłatach (abonament + sieciowa stała) ok. 350 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, GoldFinger napisał:

 

To ja będę przykładem, że kilka dni temu gazowania wraz z zakończeniem roku umownego sama przerzuciła z W-3.6 na W-2.1 ze względu na zbyt niskie zużycie gazu. Dzięki temu zaoszczędzę w ciągu roku na opłatach (abonament + sieciowa stała) ok. 350 zł.

Przeżyciła do W-2.1, a abonament za zeszły rok rozpozliczyła jak za W-3.6 czy jak za W-2.1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.