Skocz do zawartości

Kabel ziemny czy jaki ?


riot

Rekomendowane odpowiedzi

Problem prosty i nie prosty. Kolejne niedopatrzenie i majstry wypuścili mi przewody na zawnątrz pod zasilania ogrodowych części, szkoda tylko, że zwykłymi białymi przewodami... Leżały zwoje kabli w worku przysypane ziemia...

Jak to ogarnąć żeby miało ręce i nogi. Wpuścić w arota i będzie ok, czy ucinać i dorabiać z kabli ziemnych ? Jak to łączyć w ziemi, czy jakieś puszki na elewacji ? W paru miejscach będzie to leciało pod kostką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chacie, którą zbudowałem w 2004-tym zwykłe, białe leżą sprawne w peszlach do dziś. Kiedy w 2015-tym odkopywałem jeden bez peszla był jak nowy.

Czy wytrzymają kolejne 16 lat?

Okaże się.

;)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Joki napisał:

W chacie, którą zbudowałem w 2004-tym zwykłe, białe leżą sprawne w peszlach do dziś. Kiedy w 2015-tym odkopywałem jeden bez peszla był jak nowy.

Czy wytrzymają kolejne 16 lat?

Okaże się.

;)

 

Uzupełnię - moje już pod 25 lat wytrzymują, w peszlach są do tego zawilgocone (bo zawsze będą). Zero problemów. Kable linki, trójżyłowe, z Bydgoskiej Fabryki Kabli, w białej izolacji zewnętrznej, identyczne, jak stosowane do przedłużaczy. Bodaj 1,5mm2.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, riot napisał:

 

Problem prosty i nie prosty. Kolejne niedopatrzenie i majstry wypuścili mi przewody na zawnątrz pod zasilania ogrodowych części, szkoda tylko, że zwykłymi białymi przewodami... Leżały zwoje kabli w worku przysypane ziemia...

Jak to ogarnąć żeby miało ręce i nogi. Wpuścić w arota i będzie ok, czy ucinać i dorabiać z kabli ziemnych ? Jak to łączyć w ziemi, czy jakieś puszki na elewacji ? W paru miejscach będzie to leciało pod kostką

 

Do ziemi używa się kabli ziemnych. Natomiast jeszcze gorsze jest robienie łączenie i muf w ziemi. Ja bym to zostawił, a arota dał równolegle, może kiedyś się przyda : ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, riot napisał:

Czyli zostawić ten biały ydyp w ziemi bez osłon?

Praktyka pokazuje, że nawet bez niczego się trzyma długimi latami. Brak powietrza i UV dobrze go konserwuje.

Ja dawałem peszel tylko po to aby mechanicznie dodatkowo zabezpieczyć.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Joki napisał:

Praktyka pokazuje, że nawet bez niczego się trzyma długimi latami. Brak powietrza i UV dobrze go konserwuje.

Ja dawałem peszel tylko po to aby mechanicznie dodatkowo zabezpieczyć.

 

 

Ewentualnie kiedyś wymienić bez kopania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, riot napisał:
2 godziny temu, sherif napisał:
Do ziemi używa się kabli ziemnych. Natomiast jeszcze gorsze jest robienie łączenie i muf w ziemi. Ja bym to zostawił, a arota dał równolegle, może kiedyś się przyda : ).

Czyli zostawić ten biały ydyp w ziemi bez osłon?

Jak masz dać bylejaki peszele to tak. Jak dasz szczelny arot to daj w osłonie, nawet ze względów uszkodzeń mechanicznych warto. Ja u siebie dałem  przed chodnikami i ogrodem jeszcze puste peszle + przepusty pod kostką i już się przydały :). Do tego warto porobić zdjęcia + dokumentację z wymiarami.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, riot napisał:

Ok. Gleba mocno zakamieniona, więc rozprowadze to w arocie i spróbuję dobrze uszczelnić. Dzięki

 

Uszczelnienie zabezpieczy przed zaszlamowaniem piaskiem, ale nie przed wilgocią (która przewodom nic nie zrobi), bo ona się wykrapla z powietrza na skutek zmian temperatur gleby.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie ale sprawdzał ktoś z was miernikiem cęgowym natężenie prądu na jałowo w takim YDY leżącym bezpośrednio w ziemi kilka ładnych lat?
Też jestem przeciwnikiem kładzenie ydy bezpośrednio w ziemi ale co to znaczy natężenie prądu na jałowo?

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, KYRTAP napisał:

Też jestem przeciwnikiem kładzenie ydy bezpośrednio w ziemi ale co to znaczy natężenie prądu na jałowo?

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka
 

Czyli, czy w wyniku degradacji izolacji nie następuje w nim zwarcie. Wówczas na jałowo będzie w nim płynął prąd. I nie chodzi mi o doziemienie bo zakładam, że autorzy takiego popisu elektrycznego (tj. montażu przewodu niezgodnie z jego przeznaczeniem), choć tyle mieli oleju w głowie, żeby zamontować go za różnicówką.

Edytowane przez mPh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mPh napisał:

Czyli, czy w wyniku degradacji izolacji nie następuje w nim zwarcie. Wówczas na jałowo będzie w nim płynął prąd. I nie chodzi mi o doziemienie bo zakładam, że autorzy takiego popisu elektrycznego (tj. montażu przewodu niezgodnie z jego przeznaczeniem), choć tyle mieli oleju w głowie, żeby zamontować go za różnicówką.

 

A powiedz, dlaczego degradacja izolacji miałaby następować tylko między L i N, a już nie między L i PE lub N i PE, co także by wyrzucało różnicówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Troszkę odkopie.

Sprzedający dorzuca 10metrow kabla do erbetki. Przewód pieciozylowy w żółtej izolacji zewnętrznej. Nie jest z zewnątrz w jakikolwiek sposób opisany, po zdjęciu jakiej może być średnicy i czy można taki wkopać do ziemi?

20210918_195512.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szpyrek napisał:

Troszkę odkopie.

Sprzedający dorzuca 10metrow kabla do erbetki. Przewód pieciozylowy w żółtej izolacji zewnętrznej. Nie jest z zewnątrz w jakikolwiek sposób opisany, po zdjęciu jakiej może być średnicy i czy można taki wkopać do ziemi?

Wygląda jak 5x1 lub 5x1,5 wiec niezbyt mocny i ma jakiś oplot, ale do ziemi (te czarne) to stosuje się chyba w oplocie żelowym. 

Kolor żółty wg googla to poliuretan, a brak oznaczeń to chyba w ogóle nie powinno trafić do sprzedaży

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 19.09.2021 o 14:45, zet napisał:

brak oznaczeń

Już wiem co to - ynogy 3x4+4+4IMG_20211007_193056.jpg.b662ce4a9882567d0d220490e0489a6d.jpg

 

Przewód górniczy ekranowany o izolacji i powłoce PVC YnOGYekm 0,6/1kV.

Czyli jeśli zastosowanie ma 600metrow pod ziemią to jak go w kopie 60cm to nie powinno być tragedii.

Edytowane przez szpyrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.