Skocz do zawartości

Instalacje TV/sat/net/inne w nowobudowanym domu


aditola

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W kwietniu przychodzi mi ekipa do stawiania domu i chciałbym podczas tych prac zrobić sobie lub ich poprosić o jakieś puszczenie kabli/peszli etc, żeby później nie obudzić się z ręką w nocniku. Dom stawiany będzie metodą kanadyjską, od razu ocieplenie, tynki etc, więc później nie chciałbym psuć elewacji itd.

Doradźcie odnośnie jakich przewodów użyć do każdej instalacji i w jakie miejsca wypuścić (inne porady też mile widziane):

1. Monitoring (wstępnie 2-4 kamerki na zewnątrz budynku, jakiś prosty zestaw) skrętka zwykła wystarczy? wszystkie kable do 1 miejsca, gdzie będzie centralka? Po skrętce też idzie zasilanie, czy nie?

2. Oświetlenie zewnętrzne LED (2-3 naświetlacze plus jakieś wyjście na oświetlenie na święta) - zwykły przewód 3x1,5 styknie?

3. Wyjście na domofon (chyba 2 furtki będą docelowo za 1-2 lata plus brama) - tu nie mam pojęcia jaki kabel? Czy tylko peszel zakopać z linką?

4. Internet + TV (chyba jakiś smartdom z plusa czy coś podobnego), tu myślałem, żeby koncentryka puścić na dach w okolice komina, gdzie kiedyś będzie antena tv/sat, czy coś innego tam potrzeba? Ewentualnie jakby koncepcja się zmieniła np Internet jakiś radiowy to też zwykła skrętka czy co się tam stosuje?

5. Gniazda 230V hermetyczne na zewnątrz - tu chyba nie ma problemu, jakieś 2/3 punkty, to mi elektryk pewnie ogarnie.

 

O czymś jeszcze powinienem wiedzieć? Lepiej wcześniej coś przemyśleć niż później żałować i na widoku jakąś instalację montować :)

 

Dzięki

Adrian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na ławach i fundament już zrobiony to nici z uziomu fundamentowego, a szkoda bo to najlepsze i najtrwalsze rozwiązanie.

Trzeba będzie robić otok albo bić szpilki albo kombinacja tych dwóch technik.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do każdego narożnika domu daj po dwie skrętki do kamer - zasilanie też po nich pójdzie. Skrętka  czarna do furtki plus kabel czarny (doziemny) 10 żył do domofonu. Skrętka na komin - a w zasadzie na strych. Skrętka w kazdym pokoju, a do TV dwie. Wszystkie skrętki sprowadź do jednego miejsca np. w spiżarni.

Kable do alarmu do każdego pokoju po jednym wersja minimum, do kazdego okna -  premium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jestem na tym etapie więc podsunę kilka rzeczy:

- otwieranie bramy wjazdowej przyciskiem z domu (można też dodać np. elektrozaczep do furtki)

- oświetlenie ogrodowe (można dać na przycisk lub na czasówkę z rozdzielnicy)

- wyjście 230 na taras (coby grilla suszarką popędzić) i oczywiście oświetlenie tarasu

- pamiętaj o dzwonku

- przepusty do światłowodu

- kable sat pamiętaj dodać kabel na antene dvbt (dodatkowy przewód), czyli w praktyce 5 przewodów koncentraków do komina (4 na sat do rozdzielacza)

- kable audio/tv w salonie

- centralne otwieranie/ zamykanie rolet (można dać dodatkowo czasówkę w rozdzielnicy)

- sterowanie bramami w garażu plus ich zasilanie

 

Jak planujesz coś przeciągnąć pod ziemią w następnych etapach to peselem nie będzie łatwo. Ja dawałem rurę od wody która mi została z przyłącza

 

Edytowane przez zet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, punktak napisał:

Do każdego narożnika domu daj po dwie skrętki do kamer - zasilanie też po nich pójdzie.

OK, tego nie wiedziałem.

 

Godzinę temu, punktak napisał:

Skrętka  czarna do furtki plus kabel czarny (doziemny) 10 żył do domofonu.

Wystarczy czarna, czy ma być jeszcze jakaś ekstra? Peszel czy bez niczego w glebe?

 

Godzinę temu, punktak napisał:

Skrętka na komin - a w zasadzie na strych.

To rozumiem do neta. Rozglądać się za czymś markowym/lepszym czy nie ma znaczenia?

 

Godzinę temu, punktak napisał:

Skrętka w kazdym pokoju, a do TV dwie. Wszystkie skrętki sprowadź do jednego miejsca np. w spiżarni.

Wszystkie skrętki rozumiem do routera lub też innego tunera?

 

Godzinę temu, punktak napisał:

Kable do alarmu do każdego pokoju po jednym wersja minimum, do kazdego okna -  premium.

Do pokoju do czujki ruchu? Jaki kabel? A do okna co?

 

 

Godzinę temu, zet napisał:

Akurat jestem na tym etapie więc podsunę kilka rzeczy:

- otwieranie bramy wjazdowej przyciskiem z domu (można też dodać np. elektrozaczep do furtki)

Nie będzie to realizowane kablem jak wyżej kolega napisał? Czyli skrętka/domofonowy?

 

Godzinę temu, zet napisał:

- oświetlenie ogrodowe (można dać na przycisk lub na czasówkę z rozdzielnicy)

To mam już ogarnięte, tzn przeciągnięty peszel/rure od wody, w której jest linka na drugą stronę działki/podjazdu. Jak będzie już prąd w domu to przepuszczam przewody do: garażu, oświetlenia ogrodowego, pompy w zbiorniku na deszczówkę.

 

Godzinę temu, zet napisał:

- wyjście 230 na taras (coby grilla suszarką popędzić) i oczywiście oświetlenie tarasu

Przy wyjściu balkonowym na taras zamierzam założyć ze 2-3 gniazdka hermetyczne, coby służyły do posiedzeń grillowych (radyjko, suszarka do rozpalania, ładowanie tel i inne bzdety).

 

Godzinę temu, zet napisał:

- pamiętaj o dzwonku

O widzisz, już dopisuję na plan, dzięki.

 

Godzinę temu, zet napisał:

- przepusty do światłowodu

Jakie te przepusty? W sumie muszę podjechać do firmy, która nam podesłała do podpisania zgodę na przepuszczenie światłowodu, więc może oni podpowiedzą jakie i kiedy by w okolicy montowali :)

 

Godzinę temu, zet napisał:

- kable sat pamiętaj dodać kabel na antene dvbt (dodatkowy przewód), czyli w praktyce 5 przewodów koncentraków do komina (4 na sat do rozdzielacza)

O matko, aż tyle? TV planuję tylko w salonie i ostatecznie w sypialni. Ale pewnie do pokojów dziecięcych wypadałoby puścić instalację bo ta szarańcza szybko rośnie i za kilkanaście lat będą się domagać :P

 

Godzinę temu, zet napisał:

- kable audio/tv w salonie

Audiofilami nie jesteśmy, tutaj myślałem bardziej o soundbarze pod TV. Jeśli by jednak wpadł pomysł jakichś kolumn to może listwami przypodłogowymi to załatwię. Jedynie zastanawiam się nad projektorem do weekendowego seansu filmowego :P ale to muszę przeanalizować.

 

Godzinę temu, zet napisał:

- centralne otwieranie/ zamykanie rolet (można dać dodatkowo czasówkę w rozdzielnicy)

Z każdego okna będę miał wyprowadzone przewody od elektrycznych rolet (sam parter), muszę się monterów zapytać w czasie ich montażu jakie kable i ile i jak przeciągnąć do jednego miejsca.

 

Godzinę temu, zet napisał:

- sterowanie bramami w garażu plus ich zasilanie

Garaż będzie... Kiedyś... 😄 Póki co jest blaszak i musi posłużyć ze 2-3 lata. Prąd do garażu będzie podprowadzony. Kiedyś sterowanie bramami będę chciał z pilota jak również bramą główną.

Dzięki za podpowiedzi, może ktoś jeszcze coś podrzuci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, aditola napisał:

OK, tego nie wiedziałem.

 

Wystarczy czarna, czy ma być jeszcze jakaś ekstra? Peszel czy bez niczego w glebe?

Peszel tylko przy przejściach przez fundament

To rozumiem do neta. Rozglądać się za czymś markowym/lepszym czy nie ma znaczenia?

Markowe są tanie....

Wszystkie skrętki rozumiem do routera lub też innego tunera?

Tak

Do pokoju do czujki ruchu? Jaki kabel? A do okna co?

To osobny temat, kabel 6x0,5 do kazdej czujki, w oknach kontaktrony - ale według mnie są zbędne, czytaj łatwe do obejścia przez złodzieja, bardziej przydadzą się do sygnalizacji zamknięcia okna dla Ciebie

 

Nie będzie to realizowane kablem jak wyżej kolega napisał? Czyli skrętka/domofonowy?

 

To mam już ogarnięte, tzn przeciągnięty peszel/rure od wody, w której jest linka na drugą stronę działki/podjazdu. Jak będzie już prąd w domu to przepuszczam przewody do: garażu, oświetlenia ogrodowego, pompy w zbiorniku na deszczówkę.

 

Przy wyjściu balkonowym na taras zamierzam założyć ze 2-3 gniazdka hermetyczne, coby służyły do posiedzeń grillowych (radyjko, suszarka do rozpalania, ładowanie tel i inne bzdety).

 

O widzisz, już dopisuję na plan, dzięki.

 

Jakie te przepusty? W sumie muszę podjechać do firmy, która nam podesłała do podpisania zgodę na przepuszczenie światłowodu, więc może oni podpowiedzą jakie i kiedy by w okolicy montowali :)

 

O matko, aż tyle? TV planuję tylko w salonie i ostatecznie w sypialni. Ale pewnie do pokojów dziecięcych wypadałoby puścić instalację bo ta szarańcza szybko rośnie i za kilkanaście lat będą się domagać :P

 

Audiofilami nie jesteśmy, tutaj myślałem bardziej o soundbarze pod TV. Jeśli by jednak wpadł pomysł jakichś kolumn to może listwami przypodłogowymi to załatwię. Jedynie zastanawiam się nad projektorem do weekendowego seansu filmowego :P ale to muszę przeanalizować.

 

Z każdego okna będę miał wyprowadzone przewody od elektrycznych rolet (sam parter), muszę się monterów zapytać w czasie ich montażu jakie kable i ile i jak przeciągnąć do jednego miejsca.

 

Garaż będzie... Kiedyś... 😄 Póki co jest blaszak i musi posłużyć ze 2-3 lata. Prąd do garażu będzie podprowadzony. Kiedyś sterowanie bramami będę chciał z pilota jak również bramą główną.

Dzięki za podpowiedzi, może ktoś jeszcze coś podrzuci.

Nie potrzafię cytować selektywnie.... odpowiedzi są pod pytaniami....

Edytowane przez punktak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, aditola napisał:

4. Internet + TV (chyba jakiś smartdom z plusa czy coś podobnego), tu myślałem, żeby koncentryka puścić na dach w okolice komina, gdzie kiedyś będzie antena tv/sat, czy coś innego tam potrzeba? Ewentualnie jakby koncepcja się zmieniła np Internet jakiś radiowy to też zwykła skrętka czy co się tam stosuje?

W tej chwili anteny plusa do internetu domowego LTE mają sygnał po kablu antenowym/koncentrycznym. Puść sobie skrętkę i tak na wszelki wypadek.
Nie przewidujesz anteny sat na dachu? Jakiś nc+ czy inny dostawca?
Poza tym pomyśl o skrętkach chociażby do każdego miejsca, gdzie będzie TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.02.2020 o 17:53, zet napisał:

Jak planujesz coś przeciągnąć pod ziemią w następnych etapach to peselem nie będzie łatwo.

 

Zabawne, pewnie automatyzowane, przejęzyczenie, ale podsunęło mi też pewną obserwację. Pesel ma znaczenie. Różne rozwiązania techniczne w domu warto projektować pod kątem ... peselu. To nie żart. Mając 30-40 lat nie masz problemu się gdzieś zwinąć "w precel", wejść na kilkumetrową drabinę, czy grzebać w niewygodnej pozycji. Niestety z wiekiem to się zmienia, więc warto pamiętać, że do pewnych rzeczy będziesz się musiał dostawać i za 20-30 lat i od razu pod tym kątem sobie je rozwiązać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.02.2020 o 12:05, Pietro_M napisał:

W tej chwili anteny plusa do internetu domowego LTE mają sygnał po kablu antenowym/koncentrycznym. Puść sobie skrętkę i tak na wszelki wypadek.
Nie przewidujesz anteny sat na dachu? Jakiś nc+ czy inny dostawca?
Poza tym pomyśl o skrętkach chociażby do każdego miejsca, gdzie będzie TV.

No czyli net/tv jeden koncentryk czy dwa? Plus skrętka jako "na zaś"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Lucyfer napisał:

 

Zabawne, pewnie automatyzowane, przejęzyczenie, ale podsunęło mi też pewną obserwację. Pesel ma znaczenie. Różne rozwiązania techniczne w domu warto projektować pod kątem ... peselu. To nie żart. Mając 30-40 lat nie masz problemu się gdzieś zwinąć "w precel", wejść na kilkumetrową drabinę, czy grzebać w niewygodnej pozycji. Niestety z wiekiem to się zmienia, więc warto pamiętać, że do pewnych rzeczy będziesz się musiał dostawać i za 20-30 lat i od razu pod tym kątem sobie je rozwiązać.

No tak, myślenie całkiem trafne. Zwłaszcza, że nie buduję domu na 10 lat i do żyda. Tylko co mozna tak przemyśleć? Wokoło domu chcę sobie tak ułatwić/urządzić coby mieć czas dla siebie i rodziny a nie ciągle robota, robota i robota... Ale co można tak rzeczowo juz przemyśleć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, aditola napisał:

No tak, myślenie całkiem trafne. Zwłaszcza, że nie buduję domu na 10 lat i do żyda. Tylko co mozna tak przemyśleć? Wokoło domu chcę sobie tak ułatwić/urządzić coby mieć czas dla siebie i rodziny a nie ciągle robota, robota i robota... Ale co można tak rzeczowo juz przemyśleć?

 

Praktycznie wszystko, co ma utrudniony dostęp, który dziś Ci się nie wydaje problemem. Czyli wymagający wchodzenia na wysokie drabiny, żeby np. zmienić żarówkę, czy pochowane w ciasnych dziurach zawory, do których kiedyś będziesz miał problem sięgnąć nie tylko po to, żeby je ewentualnie zamknąć, ale i zmienić. Najlepiej popytaj ludzi, którzy mają domy od lat i dziś mają 60+ lat o to, co by dziś w nich zrobili inaczej. Ja tak wiele lat temu zrobiłem i sporo błędów dzięki temu uniknąłem, choć nie do końca. Gdy budowałem dom, miałem nieco ponad 30-tkę i nie przeszkadzało mi, że lampy narożne oświetlające budynek elektryk mi zamontował pod podbitką, na 5 i 7 metrów nad ziemią. Ale zanim skończyłem 50-tkę, przemontowałem je na ok. 4 metrów nad ziemią, bo montowanie rusztowań do wymiany żarówek przestało być tak proste. Teraz myślę, jak zrobić taką sztuczkę, żeby lampy się dały ze ściany "kłaść" na poziom ziemi ;]  Gdy z 10 lat temu robiłem maszt pod jedno urządzenie, to od razu wymyśliłem kładziony z przeciwwagą ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrętki puść do każdego miejsca gdzie możesz mieć TV. U mnie jak podłączyli światłowód i kablówka idzie po światłowodzie okazało się, że dekodery wszystkie podłącza się skrętką. Nie używam koncentryka, a dobrze, że elektrycy dodatkowo wszędzie puścili skrętkę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dałem rady edytowac poprzedniego posta, wiec mod może połączyć.

 

Zadam pytanie jeszcze nie zwiazane z tematem głównym: mam ja sobie zbiornik na deszczówkę betonowy, zakopany w ziemi, woda w nim już jest i teraz tak. Wymyśliłem sobie, ze wrzucę do niego pompę zatapialna na czystą/brudną wodę, od pompy wąż jakiś porządniejszy zakopać az do miejsca, w którym bym potrzebował podpiąć się myjką cisnieniowa. Po drodze gdzieś na wężu może jakiś filtr na drobne kamyczki. Ma to sens i będzie to działać? Jestem mieszczuchem, więc nie znam się na tych wszystkich sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, aditola napisał:

Nie dałem rady edytowac poprzedniego posta, wiec mod może połączyć.

 

Zadam pytanie jeszcze nie zwiazane z tematem głównym: mam ja sobie zbiornik na deszczówkę betonowy, zakopany w ziemi, woda w nim już jest i teraz tak. Wymyśliłem sobie, ze wrzucę do niego pompę zatapialna na czystą/brudną wodę, od pompy wąż jakiś porządniejszy zakopać az do miejsca, w którym bym potrzebował podpiąć się myjką cisnieniowa. Po drodze gdzieś na wężu może jakiś filtr na drobne kamyczki. Ma to sens i będzie to działać? Jestem mieszczuchem, więc nie znam się na tych wszystkich sprzętach.

 

Moja myjka jest w stanie sama sobie zasysać wodę z wiadra. Sprawdź w serwisie, czy Twoja potrafi i jaką ma maksymalną głębokość zasysania, może się okaże, że bez dodatkowej pompy się obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, aditola napisał:

No czyli net/tv jeden koncentryk czy dwa? Plus skrętka jako "na zaś"

Wypuść sobie na zewnątrz minimum 2 koncentryki (np. talerz sat i modem LTE) a najwyżej na poddaszu dasz potem rozdzielacze do koncentryka jakbyś chciał mieć TV w kilku pokojach. Skrętkę daj na zapas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Przemek_83 napisał:

skrętki puść do każdego miejsca gdzie możesz mieć TV. U mnie jak podłączyli światłowód i kablówka idzie po światłowodzie okazało się, że dekodery wszystkie podłącza się skrętką. Nie używam koncentryka, a dobrze, że elektrycy dodatkowo wszędzie puścili skrętkę.

@aditola kolega tu dobrze pisze, skrętka dużo nie kosztuje, a może się w przyszłości przydać (pomimo rozwoju technologii bezprzewodowych). ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.