Skocz do zawartości

Przyłącze wody i prądu do działki


Roswell

Rekomendowane odpowiedzi

Mam działkę do której chciałbym doprowadzić prąd i wodę.

 

Ile będę płacił jakichś opłat stałych jeśli nie będę w ogóle korzystał z prądu ani wody?

Czy da się zrobić tak aby przyłącze prądu było w konkretnym miejscu na działce(zależało by mi żeby było w przeciwnym narożniku niż najbliższy słup energetyczny, a chyba tylko doprowadzają do granicy działki)?

 

Co należy postawić żebym miał jakąś skrzynkę i tam np. gniazdka z prądem żeby sobie podłączyć powiedzmy kosiarkę i identycznie z wodą żeby był jakiś kran?

 

W przyszłości być może stanie tam domek letniskowy, czy w takiej sytuacji mogę od razu się przyłączyć do taryfy G11?

Będę wdzięczny za każdą pomoc:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Roswell napisał:

W przyszłości być może stanie tam domek letniskowy, czy w takiej sytuacji mogę od razu się przyłączyć do taryfy G11?

 

Jeśli na działce nic nie stoi w sensie budynku to dostaniesz tylko C11.  Z tego co pamiętam możesz ustalić z zakładem miejsce montażu złącza. Oczywiście w granicy działki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynka z licznikiem w granicy działki bądź na słupie i do tego tablica z bezpiecznikami, gniazdkami - załatwiasz u dostawcy energii. Ja płaciłem kiedyś za wykonanie przyłącza budowlanego 5000 zł. W rachunku za prąd masz trochę opłat stałych, płatnych za miesiąc.

Podobnie z wodą. Można zrobić przyłącze z licznikiem i kranem w studzience.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wystąpić o warunki przyłączenia w ZE i tam możesz pogadać gdzie byś chciał go mieć. Nie wiem, czy nie będziesz musiał dołączyć też projekt instalacji zalicznikowej czyli branżysta będzie musiał zrobić projekt podłączenia np. RBtki, jej uziemienia, rodzaj przewodu.

Jak dadzą Ci taryfę budowlaną, a raczej taką bo by mieć taryfę G to trzeba mieć już obiekt wybudowany, to płaci się u mnie ok 200 pln/2mieś.

Podłączenie jest jakieś ryczałtowe i koszt do przełknięcia.

 

Woda pewnie podobnie - warunki przyłączenia + trzeba wykonać projekt przyłącza. Koszt przyłącza jest uwolniony i potrafi srogo kosztować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, rwIcIk napisał:

Skrzynka z licznikiem w granicy działki bądź na słupie i do tego tablica z bezpiecznikami, gniazdkami - załatwiasz u dostawcy energii. Ja płaciłem kiedyś za wykonanie przyłącza budowlanego 5000 zł. W rachunku za prąd masz trochę opłat stałych, płatnych za miesiąc.

Podobnie z wodą. Można zrobić przyłącze z licznikiem i kranem w studzience.

Przestań ludziom mieszać cenami sprzed lat i na dodatek za przyłącze na czas budowy.

Wyraźnie kolega napisał, że chce docelowe i na dodatek chciałby uniknąć taryfy C.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Harp napisał:

Jak dadzą Ci taryfę budowlaną, a raczej taką bo by mieć taryfę G to trzeba mieć już obiekt wybudowany, to płaci się u mnie ok 200 pln/2mieś.

Opłata za tzw. taryfę budowlaną zależy od zamówionej mocy (bezpiecznika).

Inaczej zapłacisz za 3f 25A, a inaczej za 1f 25A.

Jeżeli chce to narazie traktować rekreacyjnie to występuje o 1f 4kW - 20A lub 1f 5kW - 25A.

Jak kiedyś zechce więcej, dopłaci za różnicę mocy posiadanej i zapotrzebowanej.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.02.2020 o 21:20, Roswell napisał:

Czy da się zrobić tak aby przyłącze prądu było w konkretnym miejscu na działce(zależało by mi żeby było w przeciwnym narożniku niż najbliższy słup energetyczny, a chyba tylko doprowadzają do granicy działki)?

To zależy od układu, woelkości działek i tego czy sąsiednie są już zasilone.

 

Dnia 9.02.2020 o 21:20, Roswell napisał:

 

W przyszłości być może stanie tam domek letniskowy, czy w takiej sytuacji mogę od razu się przyłączyć do taryfy G11?

Ciężki temat, czasami dzięki mykom komuś się udaje.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, ZUBERTO napisał:

Przestań ludziom mieszać cenami sprzed lat i na dodatek za przyłącze na czas budowy.

Wyraźnie kolega napisał, że chce docelowe i na dodatek chciałby uniknąć taryfy C.

Już przestaję.

Poradź mu coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Roswell żeby uniknąć taryfy C musisz postawić na działce domek letniskowy ;) kiedyś przechodziły altanki, później to zmieniono :( nie wiem jak jest z garażem ale to @ZUBERTO Ci powie ;) ZE dociąga przyłącze do granicy działki, do 200m, powyżej partycypujesz w kosztach ale licząc za metr kabla i robocizny to i tak jak za darmo ;) jakiś zakres uzgodnień będziesz mógł poczynić ale to zależy od rejonu, w niektórych nie będzie problemu postawić złącze po stronie przeciwnej do słupa, a w innych nie będzie innej opcji niż od strony słupa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RB za szafką, poświadczony montaż podpisem uprawnionej osoby. Żeby mieć odrazu G11 musisz odpowiednio wypełnić wniosek i już.

Pan który montuje bezpiecznik i licznik w szafce nie zwraca na to uwagi, liczy się papier. 

  • Nie lubię tego 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zet nie prawda, przed zalicznikowaniem odbiorca musi złożyć wniosek z oświadczeniem wykonawcy instalacji, a monter zajeżdżajacy na licznikowanie ma w zakresie obowiązków sprawdzenie wykonania instalacji tj. sprawdza czy jest rozdzielnica i czy jest biały montaż tj. gniazdka i włączniki :) natomiast na działce z rozdzielnicą budowlaną sprawdza się czy istnieje takowa rozdzielnica i jest wyposażona w różnicowkę - tak wygląda procedura w PGE, wątpię żeby gdzie indziej było inaczej :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupiłem działkę na której jest przyłącze które było wykorzystywane do domku letniskowego który jest na działce obok, jak przepisać licznik żeby mi nie zrobili tego jako taryfa budowlana?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zoolw normalnie idziesz do obrotu z poprzednim właścicielem i spisanym stanem licznika oraz dokumentem potwierdzającym użytkowanie nieruchomości, jak nie zmieniasz taryfy to nikt nic nie sprawdza, nie ma wtedy specjalnego odczytu inkasenta czy pogotowia energetycznego

Edytowane przez mPh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@blue_ nie muszą, plombują tylko jeśli zachodzi zmiana w układzie pomiarowo-rozliczeniowym, obrót nie wystawia takich zleceń do dystrybucji; dystrybucja nawet nie wie, że zmienił się odbiorca do momentu aktualizacji bazy danych z obrotu, a to następuje co kilka miesięcy; tak jest w mojej firmie - dystrybucja dostaje tylko zlecenie jeśli zmienia się taryfa, nie było odczytu rozliczeniowego, następuje konieczność wymiany legalizacyjnej licznika, inkasent nie dostał się do układu pomiarowo-rozliczeniowego albo ma wobec niego jakieś podejrzenia, ewentualnie odczyty wskazują na jakieś nieprawidłowości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mPh napisał:

a monter zajeżdżajacy na licznikowanie ma w zakresie obowiązków sprawdzenie wykonania instalacji tj. sprawdza czy jest rozdzielnica i czy jest biały montaż tj. gniazdka i włączniki

 

To tylko ma w zakresie obowiązków, a z realizacją tych obowiązków to jednak różnie bywa....

W 2019 przyłączałem 3 budynki (bliźniak i jednorodzinny) w PGE, przyjechał majster uruchomił licznik i nawet nie spytał się o rozdzielnice, zabezpieczenia, biały montaż czy rodzaj i wartość uziomu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ccLot wiadomo, różni ludzie pracują i różnych rzeczy wymagają przełożeni ;) w rejonie w którym jeździłem przez jakiś czas, nie było ustępstw, nawet największy olewus sprawdzał takie rzeczy

ja bym natomiast nie liczył na farta ;) 

Edytowane przez mPh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, blue_ napisał:

@mPh 

Nie chce sie kłócić, ale w ostatnich 4 latach, 3 razy zmieniałem mieszkanie i za każdym razem przyjeżdżali zakładać nowe plomby, a na bank nie było żadnych zmian

może inna spółka, inny oddział i inne procedury :) "u mnie" nie zmienia się liczników z takiego powodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba moja sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana więc opiszę od początku.

Na działce która kupiłem jest przyłącze 5kW z taryfa G11 (jedna faza). Było one wykorzystywane do domku letniskowego który jest na działce obok. Były właściciel działki który jest też właścicielem domku letniskowego będzie występował o nowe przyłącze ale na razie będziemy korzystać z tego na mojej działce. Zgłosił już przepisanie licznika i została moja część. W formularzu mam zaznaczyć do jakiego celu będzie wykorzystywane przyłącze. Czy jak zaznaczę dom letniskowy co na tą chwilę jest prawdą (ale on leży na innej działce) to nie będę miał problemu jak będę występował o zwiększenie mocy do domu który planuje budować w tym roku? Chciałbym uniknąć taryfy budowlanej tym bardziej że budowa ruszy dopiero na jesień, a z drugiej strony nie chciałbym mieć problemów przy zwiększeniu mocy dla domu docelowego.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, blue_ napisał:

@zoolw jak bedziesz chciał zwiększyć moc, to i tak będzie od nowa robiona procedura przyłącza, bo teraz masz 1 faze, a powyżej 5 kw to juz są 3 fazy. Taką informacje dostałem w tauronie na wiosne tamtego roku. Koszt 5.5 tys

zakres prac za te 5,5tys podasz czy to takie urban legend? co miało być wykonane za tą sumę? standardowo dopłaca się za zwiększoną moc wg cennika od kW mocy przyłączeniowej + wymianę wyposażenia tablicy licznikowej

Edytowane przez mPh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mPh 

Oprócz tego co podałeś, to jeszcze wymiana  kabli, bo jak ktos ma przyłącze jednofazowe, to kabel jest cienki i często tylko dwużyłowy. Na dodatek jeśli przyłącze jest napowietrzne, to teraz juz sie robi tylko ziemne.

Ps. To nie moje jakieś tam fantazje, tylko informacje z Tauronu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, blue_ napisał:

@mPh 

Oprócz tego co podałeś, to jeszcze wymiana  kabli, bo jak ktos ma przyłącze jednofazowe, to kabel jest cienki i często tylko dwużyłowy. Na dodatek jeśli przyłącze jest napowietrzne, to teraz juz sie robi tylko ziemne.

Ps. To nie moje jakieś tam fantazje, tylko informacje z Tauronu

po prostu masz inny przypadek niż OP :)w energetyce zawodowej nie stosuje się kabli jednofazowych bo powodowałoby to asymetrię obciążenia na urządzeniach, wlz możesz mieć jednofazowy ale to jest na Twoim majątku a nie ZE i to Ty musisz go wymienić a nie oni ;) fragment linii napowietrznej może zdarzyć się na linkach jednofazowy ale najzwyczajniej w świecie to tylko linki i się je dokłada w ramach prac eksploatacyjnych ;) i tu na napowietrznej, jeżeli wnosisz o zwiększenie mocy to faktycznie, za wymianę przyłącza płacisz Ty nawet jak jest na majątku ZE ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.02.2020 o 11:04, mPh napisał:

@zet nie prawda, przed zalicznikowaniem odbiorca musi złożyć wniosek z oświadczeniem wykonawcy instalacji, a monter zajeżdżajacy na licznikowanie ma w zakresie obowiązków sprawdzenie wykonania instalacji tj. sprawdza czy jest rozdzielnica i czy jest biały montaż tj. gniazdka i włączniki :) natomiast na działce z rozdzielnicą budowlaną sprawdza się czy istnieje takowa rozdzielnica i jest wyposażona w różnicowkę - tak wygląda procedura w PGE, wątpię żeby gdzie indziej było inaczej :)

Też Ci mogę napisać nie prawda, bo u mnie było zupełnie inaczej :). W moim przypadku nikt niczego nie sprawdzał i wystarczyło oświadczenie. Taryfę G dostałem jeszcze na przyłączu tymczasowym. Na forum Elektroda jest cały tasiemiec co, jak i kto ugrał na taryfie G. Wniosek jest jeden zasad nie ma a każdy "ZE" rządzi się innymi prawami. Byli ludzie którzy dostawali taryfy na pustych działkach, byli tacy którzy przed budową mieli już G a byli tacy którym kazali dostarczyć zdjęcia gniazdek żeby zmienić na G :phi:.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez względu na to co tu przeczytasz, bo jak widzisz może nie być jednoznacznego rozstrzygnięcia. nie wiem, czy wystarczy Ci na budowę 5kW,  tym bardziej, że masz 1 fazę.

Pozostaje Ci iść do ZE i pogadać z konsultantem. Bo. Jak teraz nie zgłosisz zwiększenia mocą, a co za tym idzie przejść okresowo na C11, to może Ci się ślizgnąć budowa, bo nie będziesz miał odpowiedniego zasilania, a przebudowa przyłącza trwa (w zasadzie chyba musisz uzyskać nowe warunki). Może być tak, ż od razu Ci zrobią G11, ale to raczej mało prawdopodobne. Niestety wszystko zależy od konsultanta .

Aha i dla jasności : nie ma czegoś takiego jak taryfa budowlana, a szkoda. Bo na okres budowy stajesz się 1 osobową działalnością gospodarczą zmuszoną do zawarcia umowy w taryfie C11 (ja nawet podawałem swój nip, żeby uzyskać promocyjną cenę na energię el). Taryfa budowlana uregulowałaby pewne sprawy i na pewno URE nie zatwierdziło by tak horrendalnych kosztów stałych, bo to jest złodziejstwo w majestacie prawa. Ale ponoć na jesieni ma wyjść nowe prawo energetyczne, więc może ktoś to ureguluje, w co szczerze wątpię.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, blue_ napisał:

@zoolw jak bedziesz chciał zwiększyć moc, to i tak będzie od nowa robiona procedura przyłącza, bo teraz masz 1 faze, a powyżej 5 kw to juz są 3 fazy. Taką informacje dostałem w tauronie na wiosne tamtego roku. Koszt 5.5 tys

Wszystko zależy co masz obecnie, masz napowietrzne 1-faz, dostałeś zapewne przebudowę istniejącego przyłącza (czy na napowietrzne, czy kablowe) i kalkulację na pokrycie kosztów tego. Kwestia też w którym miejscu kończy się umownie linia, a w którym zaczyna przyłącze.

Przy zasilaniu kablowym w sieci (do licznika) zawsze masz kabel 3faz i wymieniasz najwyżej swój WLZ.

Nowa procedura by Cię tyle nie szarpnęła po kieszeni, bo do 200m masz ryczałt (np. ok 1100zł za 14-16kW i 25A 3f).

Tylko teoretycznie, do obiektu, który już ma przyłącze nowego nie dostaniesz (musiałbyś mieć 2 budynek do zasilenia nadający się na taryfę G albo nie mieć żadnego zasilania), a że każdy przypadek jest trochę inny to uniwersalnej odpowiedzi nie ma.

Bez wiedzy jak wygląda sieć i układ działek w takich tematach można sadzić tylko ogólniki.

 

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Wojtas_BB napisał:

Bez względu na to co tu przeczytasz, bo jak widzisz może nie być jednoznacznego rozstrzygnięcia. nie wiem, czy wystarczy Ci na budowę 5kW,  tym bardziej, że masz 1 fazę.

Przy założeniu, "beton z gruchy" to chyba tylko do tynków 3 fazy potrzebne?

Z tego co widziałem większość ekip tak se radzi.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wojtas_BB napisał:

nie wiem, czy wystarczy Ci na budowę 5kW,  tym bardziej, że masz 1 fazę.

 

To tez bajka. Od 15 lat, jak jeżdżę koparką po budowach, to moze 10% tych budów miało prąd i też 1 fazę. Ekipy mają agregaty, narzędzia aku, a w dzisiejszych czasach to często już nawet betoniarki nie zobaczysz.

Podłączają dopiero jak wykończeniówka wchodzi do domu

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, blue_ napisał:

 

To tez bajka. Od 15 lat, jak jeżdżę koparką po budowach, to moze 10% tych budów miało prąd i też 1 fazę. Ekipy mają agregaty, narzędzia aku, a w dzisiejszych czasach to często już nawet betoniarki nie zobaczysz.

Podłączają dopiero jak wykończeniówka wchodzi do domu

Za płotem u mnie murują wszystko na klej.

Biorą ode mnie przedłużaczem prąd, by podłączyć mieszadło ;]

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli 5kW i 1f wystarczy, to ja bym nic nie zmieniał. Wpisać domek letniskowy. W czasie budowy wystąpić o normalne przyłącze i może się uda bez C11.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ZUBERTO napisał:

Przy założeniu, "beton z gruchy" to chyba tylko do tynków 3 fazy potrzebne?

Z tego co widziałem większość ekip tak se radzi.

 

Oj nie, u nas to pierwszego dnia było "światło" potrzebne - goście cieli druty na zbrojenie ławy fundamentowej.

Potem już codziennie betoniara chodziła.

Nawet wykonanie przyłącza wody wymagało prądu. Zapytałem gości czy to nie problem jak nie ma prądu - nie było bo wiedzieli, że se mają zabrać swój generator.

Hydraulik, elektryk - goście wiercą w ścianach, kują przepusty w stropach. Wsio na prąd.

 

U nas prąd pojawił się tuż przed dachem. Na agregacie było murowane. Udało mi się od znajomego pożyczyć sprzęt i tylko na paliwo ze 600zł poszło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mPh napisał:

@ZUBERTO betoniarki 1f mają i takimi robią już teraz tynki na domkach, ewentualnie agregat

Wiem, ze są 1faz.

Ilu teraz beton w betoniarze kręci, 1 na 1000 czy mniej?

Ogrodzenie czasem krecą, a jak więcej to też z gruchy.

Większość tynkarzy ma agregat, ale jak masz prąd to mniej Cię policzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, exor napisał:

Oj nie, u nas to pierwszego dnia było "światło" potrzebne - goście cieli druty na zbrojenie ławy fundamentowej.

Potem już codziennie betoniara chodziła.

Nawet wykonanie przyłącza wody wymagało prądu. Zapytałem gości czy to nie problem jak nie ma prądu - nie było bo wiedzieli, że se mają zabrać swój generator.

Hydraulik, elektryk - goście wiercą w ścianach, kują przepusty w stropach. Wsio na prąd.

 

U nas prąd pojawił się tuż przed dachem. Na agregacie było murowane. Udało mi się od znajomego pożyczyć sprzęt i tylko na paliwo ze 600zł poszło.

 

Odpowiadasz na post, w którym pisałem, że 3 fazy nie są niezbędne.

Prąd, ale potrzebowali 1 czy 3 faz?

Jakby prądu nie mieli to by agregat odpalili, tylko Cię za to skasowali.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, ZUBERTO napisał:

Odpowiadasz na post, w którym pisałem, że 3 fazy nie są niezbędne.

Prąd, ale potrzebowali 1 czy 3 faz?

Jakby prądu nie mieli to by agregat odpalili, tylko Cię za to skasowali.

 

 

Tak, racja. Zrozumiałem, że w ogóle prądu nie potrzeba.

Raczej wszyscy używali 1 fazy tylko, ale nie dam głowy. Być może tynkarze mieli na 'sile' ten sprzęcik.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.