Skocz do zawartości

Porównywalność cech opony z etykiety


el_guapo

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie patrzę za okno (tak będzie o zimie, której nie ma w mojej okolicy), w prognozę pogody (tam gdzie zima być powinna, a gdzie się wybieram) i zaczynam się pukać w czoło po co ja jeszcze trzymam 2 komplety kół (całych kół) i płace za to jak za zboże (przechowalnia + wymiana).

I tak sobie pomyślałem, że:

- upłynnię koła zimowe, z niezgorszymi oponami Michelina (dość agresywny bieżnik SUV) - 225/65/17

- upłynnię opony letnie Continentala po jednym sezonie letnim 225/55/19

bez dodatkowych inwestycji (nabyte wraz z autem), a z potencjalnymi oszczędnościami wyposażę się w ALL SEASON'y.

 

I teraz tak - nie chciałbym spaść z deszczu pod rynnę, zatem:

- czy naklejki efektywności paliwowej/oporów toczenia, skuteczności hamowania i głośności są w ogóle wiarygodne i warto na nie patrzeć?

- ktoś potwierdza informacje umieszczone na etykiecie (jakieś obiektywne testy)?

- zamieniam opony o parametrach (rozmiar ten sam):

                           LETNIE efektywność paliwowa: E, skuteczność hamowania: C, głośność: 72dB

na

                           ALL SEASON efektywność paliwowa: C, skuteczność hamowania: B, głośność: 70dB

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@el_guapo i pytanie jak będziesz jeździł? Eco spokojny staruszek niedzielny. Czy szybki i wściekły pod czerwone pole? 

 

W swoim stilo. Do szybkiej agresywnej jazdy najlepsze miałem eagle F1. 

Obecnie uhp kormoran. Wystarczają tylko do spokojnej jazdy bez szaleństwo po zakrętach... Wszystkie opony 215/45/17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, K3 napisał:

Na pewno będzie znacznie ciszej...

 

Akurat z mojego doświadczenia wynika, że naklejka dot. głośności nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ryb napisał:

 

Akurat z mojego doświadczenia wynika, że naklejka dot. głośności nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

 

A ja mam inne doświadczenia w tej materii.... szukałem dwa razy zimowych opon i priorytetem była głośność.

Nokiany 69 dB i Pirelli 68 dB są naprawdę ciche, śmiem twierdzić, że cichsze od letnich.

Obecnie są na pokładzie Pirelli nowe, zobaczymy po roku/dwóch jak guma już zacznie tracić własności (chyba, że nie dożyją).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, el_guapo napisał:

czy naklejki efektywności paliwowej/oporów toczenia, skuteczności hamowania i głośności są w ogóle wiarygodne i warto na nie patrzeć?

- ktoś potwierdza informacje umieszczone na etykiecie (jakieś obiektywne testy)?

 

opory toczenia i skuteczność hamowania - producent "deklaruje" te wartości na podstawie testów porównawczych z oponami wybranymi przez siebie, więc dla mnie jest to duża ściema

  • Skonfundowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Ariibyd napisał:

 

A ja mam inne doświadczenia w tej materii.... szukałem dwa razy zimowych opon i priorytetem była głośność.

Nokiany 69 dB i Pirelli 68 dB są naprawdę ciche, śmiem twierdzić, że cichsze od letnich.

Obecnie są na pokładzie Pirelli nowe, zobaczymy po roku/dwóch jak guma już zacznie tracić własności (chyba, że nie dożyją).

 

Może ja po prostu pecha miałem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMVHO do dużego SUVa (sądząc po rozmiarach) wielosezon nie ma sensu, zbyt szybko zniknie latem. Chyba, że bardzo mało jeździsz (<10kkm/rok) i chcesz mieć stale względnie świeże opony (2-3sezony).

 

2 minuty temu, jqr napisał:

opory toczenia i skuteczność hamowania - producent "deklaruje" te wartości na podstawie testów porównawczych z oponami wybranymi przez siebie, więc dla mnie jest to duża ściema

bzdura kompletna. Są określone parametry w rozporządzeniu EKG-ONZ dla każdego parametru i klasy oznaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Ozarek napisał:

bzdura kompletna. Są określone parametry w rozporządzeniu EKG-ONZ dla każdego parametru i klasy oznaczenia.

 

a dałbyś jakiegoś linka, aby poczytać, bo sam nic nie znalazłem

Edytowane przez jqr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HARDTECHNO napisał:

Eco spokojny staruszek niedzielny.

 

Zdecydowanie tak, od czasu do czasu jakieś gwałtowniejsze przyspieszenie, ale nie jako codzienność, a wyjątek...Vmax to będzie przepisowa na autostradzie, czyli 140 w naszej części Azji i 130 zagramanicą.

 

46 minut temu, Ozarek napisał:

Chyba, że bardzo mało jeździsz (<10kkm/rok) i chcesz mieć stale względnie świeże opony (2-3sezony).

 

Tak :ok: - ostatnio opony szybciej mi się starzeją niż zużywają, więc wolę mieć nawet ze średniej półki, a świeże, niż premiumy powyżej 5lat.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując nowy komplet opon sprawdzam w pierwszej kolejności testy wg ADAC dla szerokości opony jaką potrzebuję. I "głośność" opony jest tam jednym z parametrów, którą najszybciej po zmianie, subiektywnie dało się zauważyć i było to zgodne z danymi z naklejki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, HARDTECHNO napisał:

Wystarczają tylko do spokojnej jazdy bez szaleństwo po zakrętach

Ja na szczęście jeżdżę tylko prosto, bez zakrętów i wystarczają mi opony Zeetex. Zona też w sumie tylko prosto jeździ i Fuldy Multicontrol dają radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.02.2020 o 08:09, el_guapo napisał:

- czy naklejki efektywności paliwowej/oporów toczenia, skuteczności hamowania i głośności są w ogóle wiarygodne i warto na nie patrzeć?

 

Tak. Taka sama opona, ale w rożnym rozmiarze, może dawać zupełnie inne wrażenia akustyczne, co potwierdzają etykiety. Wynikami głosności opon w testach nie ma się zatem co przejmować, tylko brać jak stoją wg etykiety...

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.