Skocz do zawartości

Ostrzenie dłuta i łyżki na sds


Hagi84

Rekomendowane odpowiedzi

Po ciężkiej pracy w żelbecie łyżka i dłuto sa dość mocno stępione. Co z tym robić? Czy naostrzyć mechanicznie. 

Czy nagrzać i trochę poklepać, żeby nabrało kształtu i dopiero naostrzyć. Darować i kupić nowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hagi84 napisał:

Po ciężkiej pracy w żelbecie łyżka i dłuto sa dość mocno stępione. Co z tym robić? Czy naostrzyć mechanicznie. 

Czy nagrzać i trochę poklepać, żeby nabrało kształtu i dopiero naostrzyć. Darować i kupić nowe?

 

Normalnie ostrzę szlifierką kątową, tylko nie przegrzewając/chłodząc w wodzie. Jeżeli dobra stal, to posłuży dalej, jeżeli chłam, to nie i kupuję nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pieter2 napisał:

Jak nagrzejesz to rozhartujesz i będzie do wyrzucenia. A sam, bez doświadczenia tego nie zahartujesz.

chciałem nagrzać do czerwoności "podklepać" i zahartować tj. wsadzić do wody. 

Fakt hartowanie może być bardziej skomplikowanie niż się wydaje. musiałbym wiedzieć do jakiej temperatury nagrzać i jak schłodzić. Zapewne do chłodzenia używa się oleju a nie wody.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Hagi84 napisał:

chciałem nagrzać do czerwoności "podklepać" i zahartować tj. wsadzić do wody. 

Fakt hartowanie może być bardziej skomplikowanie niż się wydaje. musiałbym wiedzieć do jakiej temperatury nagrzać i jak schłodzić. Zapewne do chłodzenia używa się oleju a nie wody.

 

Sklep to młotkiem. Sklepywanie utwardza stal - to stara prawda wykorzystywana w kosach.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maras77 napisał:

Sklep to młotkiem. Sklepywanie utwardza stal - to stara prawda wykorzystywana w kosach.

to samo zjawisko jest wykorzystywane w klepaniu spawów, bo pobijany młotkiem spaw jest mocniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Hagi84 napisał:

to samo zjawisko jest wykorzystywane w klepaniu spawów, bo pobijany młotkiem spaw jest mocniejszy.

Kim jesteś z zawodu? Ja jestem ślusarzem, długo pracowałem na warsztacie z kowalami i spawaczami. Naprawialiśmy rurociągi, w których ciśnienie dochodziło do 50 at. konstrukcje, które musiały wytrzymać spore obciążenie, więc spawy musiały być porządne. I wiesz co, nigdy nie widziałem, żeby ktoś klepał spawy.

Jak chcesz koniecznie sam zahartować, to szpic może dasz radę, ale wszystko zależy od stali, a ta może być różna. 

Jak wykujesz ostrze i naostrzysz, to zagrzej samą końcówkę nie więcej niż 5 mm do koloru różowego i szybko schłodź w oleju.

Twarda ma być sama końcówka, nie całe ostrze, bo Ci pęknie np w połowie. Ale jak pisałem, dużo zależy od materiału.

Spróbuj, jak się nie uda, kupisz nowy, majątku to nie kosztuje. Najpierw jednak spróbuj naostrzyć na szlifierce, może się jeszcze da, tylko szlifując nie przegrzej materiału.

Ten facet na filmie, był marnym uczniem, źle tę kosę klepie.;l 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Pieter2 napisał:

Kim jesteś z zawodu? Ja jestem ślusarzem, długo pracowałem na warsztacie z kowalami i spawaczami. Naprawialiśmy rurociągi, w których ciśnienie dochodziło do 50 at. konstrukcje, które musiały wytrzymać spore obciążenie, więc spawy musiały być porządne. I wiesz co, nigdy nie widziałem, żeby ktoś klepał spawy.

Ja jestem elektrykiem.  Mieliśmy spawaczy na warsztacie. Spawalj nierdzewkę, rurociągi parowe, i wodne. Po spawaniu elektrycznym pobijali spawy. Studiowałem energetykęz kolegą spawaczem z RAFAKO. On tłumaczył wykładowcy że spaw sie umacnia jak się go pobija młotkiem. Wykładowca miał zrobić badania pod tym kątem w laboratoriach politechniki, bo o tym nie słyszał ale nie wiem jaki był tego wynik.

Edytowane przez Hagi84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.02.2020 o 12:46, Hagi84 napisał:

to samo zjawisko jest wykorzystywane w klepaniu spawów, bo pobijany młotkiem spaw jest mocniejszy.

;] 

Tu nie chodzi o wzmocnienie spawów tylko rozprowadzenie naprężeń, najczęściej stosowane przy spawaniu żeliwa.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.