Skocz do zawartości

Cyrkulacja CWU w domu


exor

Rekomendowane odpowiedzi

Jak macie rozwiązane sterownie pompą cyrkulacji do CWU?

Jakieś wykrywanie ruchu w korytarzu i załączenie wówczas pompy na 2 min to byłoby OK? Oczywiście z jakąś przerwa - powiedzmy 20 min.

Czyli: jeśli wykryto ruch i ostatnie załączenie pompy było dalej niż 20 min temu to włącz pompę na 2 min.

 

Ma to sens?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, exor napisał:

Ma to sens?

Myślę, że ma.

Ja miałem pompkę załączaną razem z oświetleniem w małej łazience na dole bo była bez okien i czujką w łazience na górze, bez żadnej zwłoki. Kuchnia była przez ścianę z zasobnikiem, więc nie miała cyrkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełącznik sonoff + domoticz.

Podstawowy harmonogram w domoticz włącza o określonych godzinach na 2 minuty, oprócz tego każdy domownik ma możliwość ręcznego włączenia przez komórkę jeśli potrzebuje ciepłej wody poza harmonogramem.

Nie stawiałem serwera domoticz specjalnie do tego, po prostu wykorzystałem przy okazji jako wygodniejsze rozwiązanie. Wcześniej było na elektronicznym programatorze, ale tam było ograniczenie do 16 programów włącz/wyłącz tylko, niemniej też było ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.02.2020 o 13:56, exor napisał:

Jak macie rozwiązane sterownie pompą cyrkulacji do CWU?

 

Regulator pogodowy w ramach kotła Junkers. Konfiguruje się harmonogram w jakich godzinach ma "pracować" (np.: od 6 do 8, od 16 do 23) a następnie jak często ma się włączać w ramach "pracy" (od 1 do 6 cyklów na godzinę; po 3 minuty w ramach każdego cyklu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, GoldFinger napisał:

 

Regulator pogodowy w ramach kotła Junkers. Konfiguruje się harmonogram w jakich godzinach ma "pracować" (np.: od 6 do 8, od 16 do 23) a następnie jak często ma się włączać w ramach "pracy" (od 1 do 6 cyklów na godzinę; po 3 minuty w ramach każdego cyklu).

 

OK, ale jak nie ma nikogo w domu to tez się ta woda przepycha raczej?

To cw-100 czy cw-400? Czy jeszcze jakiś inny?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, exor napisał:

OK, ale jak nie ma nikogo w domu to tez się ta woda przepycha raczej?

To cw-100 czy cw-400? Czy jeszcze jakiś inny?

 

Na podstawie przykładowych danych wskazanych we wcześniejszym poście:

- jeśli pytasz się o dzień pracujący to w godz. 8 - 16 to cyrkulacja jest wyłączona kompletnie,

- jeśli pytasz się o czas pomiędzy 16 a 23 to tak - cyrkulacja ma prawo pracować. I przykładowo przy ustawionych 3 cyklach na godzinę,  pompka włączana jest co 20 minut i pracuje przez 3 minuty w ramach każdej godziny pomiędzy 16 a 23. Doświadczalnie trzeba sobie dobrać ile minimalnie cyklów jest potrzebnych aby zachować komfort otrzymania ciepłej wody był wystarczający.

 

A sterownik do kotła to FW 100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.02.2020 o 13:56, exor napisał:

Jak macie rozwiązane sterownie pompą cyrkulacji do CWU?

Jakieś wykrywanie ruchu w korytarzu i załączenie wówczas pompy na 2 min to byłoby OK? Oczywiście z jakąś przerwa - powiedzmy 20 min.

Czyli: jeśli wykryto ruch i ostatnie załączenie pompy było dalej niż 20 min temu to włącz pompę na 2 min.

 

Ja mam w sterowniku pompy ciepła ustawiony harmonogram cyrkulacji - w tygodniu 6:30-7:30 i 16-24. Pompka działa wówczas cały czas, chyba 5W pobiera. Myślałem o tym, żeby to zmodernizować, ale włączanie na chwilę (2-3 minuty) , żeby przemieliło wodę i przerwa ma ten minus, że zbyt duży czas pomiędzy włączeniami sprawia, że jak chcesz np. nalać wody do wanny, to i tak spuszczasz zimną. No i nie jestem przekonany, czy ciągłe nagrzewanie i studzenie rurek spowoduje mniejsze straty ciepła niż to, ze cały czas będą ciepłe. Tutaj musiałbym sprawdzić, chyba że ktoś już eksperymentował albo to policzył. 

 

To, czy pompkę o określonej porze włączy harmonogram czy czujka na korytarzu, w holu itp ma znaczenie wtedy, gdy jest się w domu w różnych godzinach i nie da się ustawić harmonogramu. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Majkiel napisał:

No i nie jestem przekonany, czy ciągłe nagrzewanie i studzenie rurek spowoduje mniejsze straty ciepła niż to, ze cały czas będą ciepłe. Tutaj musiałbym sprawdzić, chyba że ktoś już eksperymentował albo to policzył.

Przenikanie ciepła czyli strata jest wprost proporcjonalna do różnicy temp, więc im częściej chodzi tym większe są straty. Jak odpaliłem CWU to zauważalnie częściej załączało się grzanie.

10min pracy i godzina przerwy w zupełności wystarcza. W moim przypadku, gdzie są 4os, żona pracuje na ruchome godziny, ja czasem pracuję w domu + dzieci o różnej porze kończą sprawia że żaden sztywny harmonogram nie zdaje egzaminu. Wanna to nie problem, bo przy większej ilości i tak się woda z ciepła wymiesza, wkurzające jest mycie nad umywalką czy krótkie zmywanie jak lecie zimna przez te 10-20s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystałem z takiego sterownika :

 

http://inseltom.pl/alarmy-inseltom/sterownik-pompy-cyrkulacyjnej-cwu/

 

Idea działania opiera się na wykryciu poboru ciepłej wody z zasobnika i dopiero wtedy odpaleniu cyrkulacji. Jak ktoś nie ma alarmu z którego mógłby wziąć info o ruchu w domu i ma nieregularne godziny przebywania w  to jest to idealne rozwiązanie.

 

Trzeba się tylko nauczyć że rano, zanim się siądzie na porcelanę trzeba na chwilę odkręcić kran żeby uruchomić cyrkulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sterownik czasowy F&F PCZ 522. Steruje gniazdkiem do ktorego podlaczona jest pompa cwu.
Ustawione harmonogramy na dni robocze i wolne, różne godziny. Generalnie w czasie obecności w domu uruchamia się co pół godziny na 1 minutę.
Miało być sterowanie przez centralę alarmową z czujki, ale stwierdziłem, że chyba obecny sposób mi wystarczy.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.02.2020 o 12:25, Piotrus napisał:

Ja korzystałem z takiego sterownika :

 

http://inseltom.pl/alarmy-inseltom/sterownik-pompy-cyrkulacyjnej-cwu/

 

Idea działania opiera się na wykryciu poboru ciepłej wody z zasobnika i dopiero wtedy odpaleniu cyrkulacji. Jak ktoś nie ma alarmu z którego mógłby wziąć info o ruchu w domu i ma nieregularne godziny przebywania w  to jest to idealne rozwiązanie.

 

Trzeba się tylko nauczyć że rano, zanim się siądzie na porcelanę trzeba na chwilę odkręcić kran żeby uruchomić cyrkulację.

Bardzo fajny sterownik.

Pomysł na proste w montażu sterowanie wyśmienity.

Chłopaki się napracowali nad algorytmem, który potrafi odróżnić pobór wody z kranu od wzrostu temperatury rurki przez obieg cyrkulacji.

Edytowane przez maras77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.